1983-84 SECTION III CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1.

Baldwinsville
119.0
2.
Fulton
112.5
3.
Beaver River
84.5
4.
Jordan-Elbridge
69.5
5.
Lowville
46.5
6.
Liverpool
45.0
7.
Adirondack
43.5
8.
South Jefferson
33.5
9.
Chittenango
33.0
10.
Canastota
32.0

 

BRACKETS

 

 

CHAMPIONSHIP FINALS

91 Loffredo (Baldwinsville) dec Sullivan (Beaver River) 8-6
98 Pettit (Baldwinsville) dec Jayne (Jordan-Elbridge) 11-1
105 Coon (Madison) dec Holt (Homer) 11-3
112 Labatte (ES-M) dec Howard (Indian River) 5-3
119 Bradish (Mexico) dec Green (Baldwinsville) 11-7
126 Cippolone (VVS) dec Halpin (Baldwinsville) 8-7
132 Angeleri (Fulton) pin Zupan (Canastota) 1:58
138 Becker (Beaver River) dec Atkinson (Fulton) 15-6
145 Rice (Lowville) dec Maxam (Fulton) 14-4
155 Merritt (Fulton) dec Campany (South Jefferson) 11-6
167 Roux (Liverpool) dec Barbato (Whitesboro) 10-3
177 Conners (Baldwinsville) pin Platt (Adirondack) 3:11
215 Ratliff (Jordan-Elbridge) dec Hawks (Chittenango) 7-2
250 Morrison (Lowville) dec Korthas (Central Square) 11-9

CONSOLATION FINALS

91 Zehr (Copenhagen) dec Creighton (South Jefferson) 6-0
98 Houpert (Beaver River) pin Campbell (ES-M)
105 McCarthy (Solvay) dec Florenza (Adirondack) 15-8
112 Williams (Chittenango) dec Widrick (Beaver River) 9-2
119 Miller (Beaver River) dec Wilcox) Homer) 13-3
126 Smelski (Cato-Meridian) dec Burridge (Fulton) 6-5
132 Buck (Whitesboro) dec Schrappel (Holland Patent) 13-5
138 Markham (South Lewis) dec Blundin (Central Square) 8-0
145 Mooney (Adirondack) dec Ancillotti (West Genesee) 4-3
155 Szabo (Liverpool) dec Lewis (Herkimer) 7-4
167 McArdell (Baldwinsville) pin Scott (Saquoit Valley) 1:25
177 Chambers (Jordan-Elbridge) dec Gandino (Liverpool) 9-4
215 Cotton (Fulton) dec Meyers (New Hartford) 13-6
250 Rathburn (Dolgeville) pin Capone (Fowler) 3:39

SEMI-FINALS

91 Loffredo (Baldwinsville) dec Creighton (South Jefferson) 14-4
Sullivan (Beaver River) dec Zehr (Copenhagen) 14-10
98
Pettit (Baldwinsville) dec Campbell (ES-M) 18-8
Jayne (Jordan-Elbridge) dec Houpert (Beaver River) 7-0
105
Coon (Madison) dec McCarthy (Solvay) 10-4
Holt (Homer) dec Florenza (Adirondack) 4-1
112
Howard (Indian River) dec Widrick (Beaver River) 9-6
Labatte (ES-M) dec Williams (Chittenango) 7-3
119
Green (Baldwinsville) dec Wilcox (Homer) 9-2
Bradish (Mexico) dec Miller (Beaver River) 8-1
126 Halpin (Baldwinsville) dec Smelski (Cato-Meridian) 15-7
Cippolone (VVS) dec Burridge (Fulton) 12-9
132 Angeleri (Fulton) pin Schrappel (Holland Patent) 1:34
Zupan (Canastota) dec Buck (Whitesboro) 9-1
138 Atkinson (Fulton) dec Blondin (Central Square) 10-3
Becker (Beaver River) dec Markham (South Lewis) 7-4
145 Rice (Lowville) dec Mooney (Adirondack) 9-3
Maxam (Fulton) pin Ancillotti (West Genesee) 4:41
155 Merritt (Fulton) pin Szabo (Liverpool) :59
Campany (South Jefferson) pin Lewis (Herkimer) 5:28
167 Roux (Liverpool) dec McArdell (Baldwinsville) 2-1
Barbato (Whitesboro) dec Scott (Saquoit Valley) 8-5
177 Conners (Baldwinsville) dec Chambers (Jordan-Elbridge) 16-5
Platt (Adirondack) dec Gandino (Liverpool) 13-5
215 Ratliff (Jordan-Elbridge) dec Cotton (Fulton) 6-4
Hawks (Chittenango) dec Meyers (New Hartford) 15-3
250 Korthas (Central Square) dec Capone (Fowler) 13-4
Morrison (Lowville) dec Rathburn (Dolgeville) 11-4