1988-89 SECTION III CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1.

Fulton
134.5
2.
Baldwinsville
95.5
3.
Beaver River
58.0
4.
West Genesee
57.0
5. East Syracuse-Minoa
52.0
6. Watertown
44.5
7. Madison
44.0
8. South Jefferson
39.0
9. Mexico
37.0
10. Indian River
32.0
11. Jordan-Elbridge
30.5
12. Cato-Meridian
26.0

 

BRACKETS

 

 

CHAMPIONSHIP FINALS

91 Craig Conant (Tully) dec Dan Mahar (Fulton) 11-2
98 Tojo Poole (Baldwinsville) dec Terry Showalter (Whitesboro) 9-7
105 Greg Firenze (Fulton) dec Chris Cali (Baldwinsville) 4-3 ot
112 Dan Pawlewicz (Fulton) pin Bryan Roggie (Beaver River) 3:23
119 Chad Sheldon (Fulton) dec Tim Hunt (Watertown) 10-2
126 Jeff LaFlamme (South Jefferson) dec Mark Geer (Chittenango) 6-2
132 Ryan DenHaese (Cato-Meridian) dec Shawn Roggie (Beaver River) 6-5
138 Mike Clayton (Baldwinsville) dec Shannon Perkins (West Genesee) 5-3
145 Dan Duell (Mexico) dec Adam Burgos (Henniger) 10-8
155 Seamus Lyman (Watertown) pin Roy Miller (Sandy Creek) 3:23
167 Dave Wise (Fulton) dec Todd Webb (Baldwinsville) 4-3
177 Randy Conrad (West Genesee) dec Scott March (Madison) 10-10 crit
215 Ron Vitullo (New Hartford) dec Percy Clarke (Marcellus) 4-2
250 Mark Lewis (Madison) dec Eric Bittel (West Genesee) 10-4

SEMI-FINALS

91
Dan Mahar (Fulton) dec Jeff Grevelding (ES-M) 9-1
  Craig Conant (Tully) dec Steve Fuller (Lowville) 5-1
98
Tojo Poole (Baldwinsville) dec Brett Surace (Carthage) 15-3
 
Terry Showalter (Whitesboro) dec Dave Kneale (Onondaga) 5-1
105
Greg Firenze (Fulton) TF Isaac Garvin (South Jefferson) 17-1
Chris Cali (Baldwinsville) dec Troy Grabow (VVS) 6-1
112
Dan Pawlewicz (Fulton) pin Stan Dawley (Mohawk) 3:23
Bryan Roggie (Beaver River) TF Mike Guanciale (Mexico) 17-1
119
Chad Sheldon (Fulton) TF Rick Rockwell (Camden) 15-0
Tim Hunt (Watertown) dec Chris Lynch (Indian River)
126 Mark Geer (Chittenango) dec Brian Bussjager (ES-M) 9-0
Jeff LaFlamme (South Jefferson) DFLT Jamie Pellenz (Liverpool)
132 Ryan DenHaese (Cato-Meridian) pin Brian Marshall (ES-M) 4:46
Shawn Roggie (Beaver River) dec Steve Tardibone (Auburn) 3-2
138 Mike Clayton (Baldwinsville) dec Matt Ward (Jordan-Elbridge) 9-2
Shannon Perkins (West Genesee) dec Shannon Mamresk 6-2
145 Adam Burgos (Henniger) dec Art Bell (Cortland) 8-7
Don Duell (Mexico) pin Tony Craeger (South Lewis) 2:15
155 Seamus Lyman (Watertown) TF Jud Hall (General Brown) 16-0
Roy Miller (Sandy Creek) pin Jamie Welsh (Phoenix) 3:07
167 Todd Webb (Baldwinsville) dec Regy Thorpe (Jordan-Elbridge) 5-2
Dave Wise (Fulton) dec Mike Hutko (ES-M)
177 Scott Marsh (Madison) dec Mark Jackowski (Jordan-Elbridge) 3-2
Randy Conrad (West Genesee) dec Keith Watkins
215 Ron Vitullo (New Hartford) dec Todd Gregory (Fulton) 10-1
Percy Clarke (Marcellus) DFLT Brian Storace (VVS)
250 Eric Bittel (West Genesee) dec Jackson White (Morrisville-Eaton) 3-0
Mark Lewis (Madison) dec Chuck Hermann (Port Byron) 10-4