2004-05 SECTION III DIVISION II CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1.

South Jefferson
125.0
2.
Adirondack
114.0
3.
Lowville
113.5
4.
Beaver River
103.5
5.
Phoenix
96.5
6.
Mohawk
89.0
7.
Watertown IHC
84.0
8.
Morrisville-Eaton
77.5
9.
General Brown
72.5
10.
Tully
69.5
11.
Cato-Meridian
59.5
12.
Homer
55.0
13.
Jordan-Elbridge
46.0
14.
Copenhagen
43.0
15.
Cooperstown
42.0
16.
Canastota
37.0
17.
Altmar-Parish-Williamstown
30.0
Marcellus
30.0
19.
South Lewis
26.0
20.
Ilion
21.0
21.
Cazenovia
20.0
22.
Vernon-Verona-Sherrill
17.0
23.
Oneida
15.0
24.
Holland Patent
10.0
Little Falls
10.0
26.
Onondaga
8.0
Hannibal
8.0
Madison
8.0
29.
Lafayette
7.0
30.
Sandy Creek
6.0
31.
Herkimer
4.0
32.
Dolgeville
0.0
Frankfort-Schuyler
0.0
Richfield Sprnigs
0.0
     

 

BRACKETS

 

 

ZACHARY GALLIGAN

Adirondack - 130

DIVISION II TOURNAMENT MOW

SECTION III CHAMPIONS

 

 

CHAMPIONSHIP FINALS

96 Ken Kampnich (Watertown IHC) pin George Burkinshaw (Phoenix) 1:18
103 Nick Kubinski (South Lewis) dec Brian Stever (Mohawk) 1-0
112 Justin Seifried (Mohawk) dec Derek Conant (Tully) 2-1
119 Anwar Goeres (Phoenix) dec Derek Eamer (General Brown) 4-0
125 Justin Lister (South Jefferson) dec Joe Widrick (Beaver River) 3-2
130 Zachary Galligan (Adirondack) dec Jim Dexter (Jordan-Elbridge) 5-0
135 Toby Reese (Homer) dec Dan McIntosh (Marcellus) 3-2
140 Paul LeBlanc (Morrisville-Eaton) TF Derek Brenon (Watertown IHC) 3:30
145 Ryan Petrus (Copenhagen) dec Pat Blackford (South Jefferson) 7-2
152 Dave Ballard (Adirondack) dec Jeff Shantal (Morrisville-Eaton) 4-3
160 Matt McHugh (Lowville) dec Eric Richardson (Beaver River) 3-0
171 Darrick Smith (South Jefferson) maj dec Ted VanBuren (Coop) 11-0
189 Jake Austin (Adirondack) dec Isaac Zehr (Lowville) 8-5
215 Brendan Hill (Cooperstown) dec Jason Brown (Cato-Meridian) 4-0
275 Tim LaRose (Cato-Meridian) dec Joel Namy (Cazenovia) 2-1

SEMI-FINALS

96 George Burkinshaw (Phoenix) maj dec Brett Durfee (Canastota) 12-0
  Ken Kampnich (Watertown IHC) maj dec Joe Beach (South Jefferson) 14-2
103 Nick Kubinski (South Lewis) pin Sean Hanson (South Jefferson) :52
  Brian Stever (Mohawk) dec Mark Crisafulli (Phoenix) 7-1
112 Justin Seifried (Mohawk) dec Vito Argese (Marcellus) 7-0
  Derek Conant (Tully) dec Antonio Doldo (Watertown IHC) 7-3
119 Anwar Goeres (Phoenix) dec Drew Widrick (Beaver River) 3-2
  Derek Eamer (General Brown) dec Brian Kampnich (Watertown IHC) 6-2
125 Justin Lister (South Jefferson) maj dec Dustin Houppert (Lowville) 14-2
  Joe Widrick (Beaver River) maj dec Joe Wheeler (APW) 14-4
130 Jim Dexter (Jordan-Elbridge) dec Shane Roggie (Beaver River) 3-2
  Zachary Galligan (Adirondack) dec Mike Kampnich (General Brown) 5-4
135 Toby Reese (Homer) maj dec Dan Clarke (Morrisville-Eaton) 10-1
  Dan McIntosh (Marcellus) dec Sam VanBuskirk (Tully) 3-1
140 Paul LeBlanc (Morrisville-Eaton) pin Will Brodfuehrer (Canastota) :45
  Derek Brenon (IHC) dec Chadd Johnson (South Jefferson) 4-3 2ot rideout
145 Ryan Petrus (Copenhagen) dec Mike Cole (Adirondack) 2-1
  Pat Blackford (South Jefferson) dec Ryan LeBlanc (Morrisville-Eaton) 4-3
152 Jeff Shantal (Morrisville-Eaton) maj dec Tyler Flath (General Brown) 12-3
  Dave Ballard (Adirondack) dec Adam Henderson (Phoenix) 1-0
160 Eric Richardson (Beaver River) dec Sam Sirota (Tully) 5-4
  Matt McHugh (Lowville) pin Kevin Cook (Phoenix) 5:51
171 Darrick Smith (South Jefferson) pin Anthony Austin (Adirondack) :52
  Ted VanBuren (Coop) dec Anthony Tundo (General Brown) 6-5 2ot rideout
189 Jake Austin (Adirondack) dec Steve Forbes (Mohawk) 3-2
  Isaac Zehr (Lowville) dec Colby Cooper (Copenhagen) 1-0
215 Brendan Hill (Cooperstown) dec Ed Backus (Mohawk) 6-3
  Jason Brown (Cato-Meridian) pin Tim Braun (Jordan-Elbridge) 5:55
275 Tim LaRose (Cato-Meridian) dec Skylar Tuttle (Lowville) 6-4 ot
  Joel Namy (Cazenovia) dec Brad Wells (APW) 5-2

CONSOLATION FINALS

96 Joe Beach (South Jefferson) dec Tyler Conant (Tully) 2-0
103 Mark Crisafulli (Phoenix) dec Devin Widrick (Beaver River) 9-6
112 Zach Burhans (Homer) dec Antoniio Doldo (Watertown IHC) 2-1
119 Drew Widrick (Beaver River) dec Brian Kampnich (Watertown IHC) 7-3
125 Joe Wheeler (APW) dec Dustin Houppert (Lowville) 10-6
130 Shane Roggie (Beaver River) dec Mike Kampnich (General Brown) 8-4
135 Dan Clarke (Morrisville-Eaton) dec Sam VanBuskirk (Tully) 3-2
140 Will Brodfuehrer (Canastota) dec Chadd Johnson (South Jefferson) 5-1
145 Mike Cole (Adirondack) dec Jeremy Lee (Lowville) 7-1
152 Adam Henderson (Phoenix) dec Tyler Flath (General Brown) 1-0
160 Kevin Cook (Phoenix) dec Sam Sirota (Tully) 4-3 2ot rideout
171 Anthony Austin (Adirondack) dec Anthony Tundo (General Brown) 4-3
189 Colby Cooper (Copenhagen) dec Steve Forbes (Mohawk) 2-1
215 Ed Backus (Mohawk) dec Jabril Patterson (Adirondack) 7-1
275 Skylar Tuttle (Lowville) pin Brad Wells (APW) 3:39