2005-06 SECTION III DIVISION II CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1.

Beaver River
130.0
2.
South Jefferson
122.5
3.
Adirondack
108.0
4.
Phoenix
101.5
5.
Mohawk
101.0
6.
Immaculate Heart Central
98.0
7.
General Brown
96.0
8.
Lowville
71.5
9.
Jordan-Elbridge
69.0
10.
Canastota
60.5
11.
Holland Patent
47.0
12.
Tully
43.0
13.
Little Falls
37.0
14.
Homer
36.0
15.
Altmar-Parish-Williamstown
31.5
16.
Vernon-Verona-Sherrill
31.0
17.
Copenhagen
30.0
18.
Herkimer
29.0
19.
Sandy Creek
28.0
Frankfort-Schuyler
28.0
21.
Cato-Meridian
27.5
22.
Cazenovia
20.0
Morrisville-Eaton
20.0
24.
South Lewis
19.0
25.
Lafayette
17.5
26.
Cooperstown
15.0
27.
Sherburne-Earlville
14.0
Fabius-Pompey
14.0
29.
Marcellus
13.0
30.
Richfield Springs
10.0
Dolgeville
10.0
32.
Port Byron
8.0
33.
Onondaga
4.0
Hannibal
4.0
35.
Ilion
2.0
36.
Skaneateles
0.0
  Alexandria Bay
0.0

 

BRACKETS

 

 

JOE WIDRICK

Beaver River - 130

DIVISION II TOURNAMENT MOW

SECTION III CHAMPIONS

 

 

CHAMPIONSHIP FINALS

96 Brian Stevens (Holland Patent) dec Alex Petroff (Cazenovia) 5-4
103 Ken Kampnich (IHC) dec Mark Crisafulli (Phoenix) 8-6
112 Derek Conant (Tully) dec Devin Widrick (Beaver River) 3-1
119 Justin Seifried (Mohawk) pin Brian Kampnich (IHC) 3:45
125 Anwar Goeres (Phoenix) pin Antonio Doldo (IHC) 3:45
130 Joe Widrick (Beaver River) dec Zachary Galligan (Adirondack) 4-3
135 Shane Roggie (Beaver River) dec Justin Lister (South Jeffesron) 3-1 ot
140 Derek Brenon (IHC) dec Jim Dexter (Jordan-Elbridge) 6-2
145 Mike Kampnich (General Brown) pin Will Brodfuehrer (Canastota) 2:59
152 Mike Cole (Adirondack) dec Ryan LeBlanc (Morrisville-Eaton) 2-1 2ot
160 Tyler Flath (General Brown) dec Shawn Tripp (Beaver River) 7-6
171 Darrick Smith (South Jefferson) TF Jacob Ferguson (Beaver River) 5:46
189 Anthony Austin (Adirondack) dec Steve Forbes (Mohawk) 3-2
215 Jason Brown (Cato-Meridian) dec Ed Backus (Mohawk) 3-2
275 Skylar Tuttle (Lowville) dec Chris Walrath (Little Falls) 10-5

SEMI-FINALS

96 Brian Stevens (Holland Patent) dec Ethan Kirk (Adirondack) 8-4
  Alex Petroff (Cazenovia) dec Kyle Crisafulli (Phoenix) 9-5
103 Ken Kampnich (IHC) pin Kris Shirley (Sandy Creek) 1:28
  Mark Crisafulli (Phoenix) dec Tyler Conant (Tully) 5-1
112 Derek Conant (Tully) dec Vito Argese (Marcellus) 3-1
  Devin Widrick (Beaver River) dec George Burkinshaw (Phoenix) 5-0
119 Justin Seifried (Mohawk) dec Zach Burhans (Homer) 7-0
  Brian Kampnich (IHC) dec Nick Kubinski (South Lewis) 3-0
125 Anwar Goeres (Phoenix) maj dec Scott Luberto (Sandy Creek) 14-5
  Antonio Doldo (IHC) dec Joe Wheeler (APW) 8-3
130 Zachary Galligan (Adirondack) pin Adam Fish (Copenhagen) 1:00
  Joe Widrick (Beaver River) dec Tony DeFranco (South Jefferson) 5-0
135 Shane Roggie (Beaver River) pin Josh White (Cooperstown) 5:06
  Justin Lister (South Jefferson) maj dec Jim Dexter (Jordan-Elbridge) 8-0
140 Derek Brenon (IHC) dec Ryan Jones (Phoenix) 6-0
  Jim Dexter (Jordan-Elbridge) dec Tom Shaw (Lowville) 6-4
145 Mike Kampnich (General Brown) TF Rob Hopkins (APW) 4:00
  Will Brodfuehrer (Canastota) dec Jim Hayes (Jordan-Elbridge) 7-3
152 Mike Cole (Adirondack) maj dec Jeremy Lee (Lowville) 12-2
  Ryan LeBlanc (Morrisville-Eaton) dec Nunzio Doldo (IHC) 3-1
160 Shawn Tripp (Beaver River) pin Carlo Masi (Vernon-Verona-Sherrill) 5:41
  Tyler Flath (General Brown) dec Kyle Chase (Canastota) 8-1
171 Darrick Smith (South Jefferson) pin Mike McCanney (South Lewis) 1:16
  Jacob Ferguson (Beaver River) pin Jamie Frier (General Brown) 4:53
189 Anthony Austin (Adirondack) dec Anthony Tundo (General Brown) 7-6
  Steve Forbes (Mohawk) dec Hank Penree (Frankfort-Schuyler) 3-2
215 Ed Backus (Mohawk) pin Chris Virgil (South Jefferson) :30
  Jason Brown (Cato-Meridian) pin Tim Braun (Jordan-Elbridge) 4:10
275 Skylar Tuttle (Lowville) pin Angelo Catalano (Homer) 1:59
  Chris Walrath (Little Falls) dec Joe Sullivan (Canastota) 4-2

CONSOLATION FINALS

96 Ehtan Kirk (Adirondack) dec Tyler Sirota (Canastota) 1-0
103 Tyler Conant (Tully) pin Kris Shirley (Sandy Creek) 2:24
112 Joe Beach (South Jefferson) dec Joe Lanza (Herkimer) 4-2
119 Andrew Gingerich (Copenhagen) dec Zach Burhans (Homer) 3-2
125 Scott Luberto (Sandy Creek) dec Joe Wheeler (APW) 7-0
130 Tony DeFranco (South Jefferson) dec Adam Fish (Copenhagen) 5-0 ot
135 Jim Strife (Jordan-Elbridge) pin Josh White (Cooperstown) 2:58
140 Tom Shaw (Lowville) injury default Ryan Jones (Phoenix)
145 Rob Hopkins (APW) dec John Wratten (Little Falls) 9-8
152 Jeremy Lee (Lowville) dec Nunzio Doldo (IHC) 3-1
160 Carlo Masi (Vernon-Verona-Sherrill) dec Ben Conklin (Mohawk) 4-3
171 Jamie Frier (General Brown) dec Pat Dwyer (Lafayette) 8-6
189 Anthony Tundo (General Brown) dec Hank Penree (Frankfort-Schuyler) 9-3
215 Tim Braun (Jodan-Elbridge) maj dec Chris Virgil (South Jefferson) 14-3
275 Angelo Catalano (Homer) dec Joe Sullivan (Canastota) 3-2