2009-10 SECTION III DIVISION II CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1
Phoenix
174.0
2
Sandy Creek
108.5
3
South Jefferson
102.5
4
Holland Patent
85.0
5
Cato-Meridian
78.0
6
Sherburne-Earlville
70.0
7
Ilion
66.0
8
Canastota
62.0
9
Mohawk
54.0
10
Adirondack
53.5
11
Hannibal
51.0
12
Beaver River
45.5
13
Fabius-Pompey
45.0
14
Cazenovia
44.0
15
General Brown
43.0
 
Copenhagen
43.0
17
Oneida
40.0
18
Morrisville-Eaton
36.5
19
Onondaga
35.5
20
Immaculate Heart Central
31.0
21
Port Byron
28.0
22
Jordan-Elbridge
27.0
23
Homer
22.0
24
Lowville
19.5
25
Little Falls
18.0
26
Frankfort-Schuyler
17.0
27
Dolgeville
16.0
 
Skaneateles
16.0
29
South Lewis
14.0
30
Lafayette
13.0
31
Tully
12.0
32
Pulaski
10.0
33
Altmar-Parish-Williamstown
4.0
34
Mount Markham
2.0
 
Herkimer
2.0
36
Marcellus
0.0
 
Cooperstown
0.0
 
Poland
0.0

 

Most Outstanding Wrestler
DEREK PFLUGER (Sandy Creek) 135

 

BRACKETS

 

96 lbs
103 lbs
112 lbs
119 lbs
125 lbs
130 lbs
135 lbs
140 lbs
145 lbs
152 lbs
160 lbs
171 lbs
189 lbs
215 lbs
285 lbs

 

CHAMPIONSHIP FINALS

096 Laken Cook (Ilion) maj dec Jake Benedict (Sandy Creek) 12-1
103 Tyi Franklin (Sherburne-Earlville) dec Eric Stevens (Holland Patent) 6-3
112 Nick Tighe (Phoenix) maj dec Matthew Herringshaw (Little Falls) 13-4
119 Kyle Crisafulli (Phoenix) dec Dominick Giacolone (Cato-Meridian) 7-0
125 Sean Hanson (South Jefferson) pin Matt Shirley (Sandy Creek) 4:53
130 Eric Munk (General Brown) dec Joe Delconte (Frankfort-Schuyler) 4-1
135 Derek Pfluger (Sandy Creek) maj dec Greg Duvall (Sherburne-Earlville) 12-0
140 Kris Shirley (Sandy Creek) dec Casey Hanson (South Jefferson) 3-2
145 Tyler Sirota (Canastota) dec Tyler Button (Phoenix) 5-3
152 Caleb Wallace (Phoenix) dec Philip Clarke (Copenhagen) 5-2
160 Nick Lalone (Cato-Meridian) maj dec Zach Zupan (Canastota) 12-3
171 Austyn Hayes (Phoenix) pin Jon Treen (Ilion) 2:34
189 Will Frazee (Fabius-Pompey) pin Matt Tiss (Onondaga) 5:36
215 Matt Rees (Holland Patent) pin Dylan Eddy (Copenhagen) :30
285 Shane Strong (Morrisville-Eaton) dec Aaron Webster (Phoenix) 3-0

SEMI-FINALS

096 Laken Cook (Ilion) tf Garret Kubinski (South Lewis) 4:25
  Jake Benedict (Sandy Creek) maj dec Nick Petroff (Cazenovia) 10-2
103 Tyi Franklin (Sherburne-Earlville) dec Jeron Tanner (South Jefferson) 3-2
  Eric Stevens (Holland Patent) dec Brad Nardella (Cazenovia) 9-4
112 Nick Tighe (Phoenix) dec Adam Stevens (Holland Patent) 5-3
  Matthew Herringshaw (Little Falls) dec Dan Haughton (Dolgeville) 3-1
119 Dominick Giacolone (Cato-Meridian) dec Jared Crast (South Jefferson) 5-0
  Kyle Crisafulli (Phoenix) dec Pat Webster (Adirondack) 5-1
125 Sean Hanson (South Jefferson) pin Caleb Green (Port Byron) 2:10
  Matt Shirley (Sandy Creek) dec Keith Hacker (Ilion) 8-7
130 Eric Munk (General Brown) pin Ryan Waite (Ilion) 1:05
  Joe Delconte (Frankfort-Schuyler) dec Jake Wilson (Cazenovia) 4-1
135 Derek Pfluger (Sandy Creek) pin Dalton Devine (Holland Patent) 2:35
  Greg Duvall (Sherburne-Earlville) dec Isiah Riccio (Beaver River) 8-2
140 Kris Shirley (Sandy Creek) dec Seth Allen (Phoenix) 5-1
  Casey Hanson (South Jefferson) dec Ron Spann (Adirondack) 6-4
145 Tyler Button (Phoenix) maj dec Josh Lear (General Brown) 10-2
  Tyler Sirota (Canastota) dec Jared Soule (Sandy Creek) 9-5
152 Caleb Wallace (Phoenix) tf William Koelmel (Immaculate Heart Central) 6:00
  Philip Clarke (Copenhagen) maj dec Zach Hunt (Mohawk) 12-4
160 Zach Zupan (Canastota) pin Steve Ellsworth (Oneida) 1:08
  Nick Lalone (Cato-Meridian) tf Collyn Laskowski (Holland Patent) 5:44
171 Jon Treen (Ilion) dec Cody Keefer (Beaver River) 8-4
  Austyn Hayes (Phoenix) pin Joe Guiffrida (Cato-Meridian) :55
189 Matt Tiss (Onondaga) dec Mike Barse (Mohawk) 4-2
  Will Frazee (Fabius-Pompey) dec Jordan Jerome (South Jefferson) 5-0
215 Matt Rees (Holland Patent) pin Carter O'Gorman (Homer) 1:29
  Dylan Eddy (Copenhagen) dec Grant White (South Jefferson) 8-5
285 Shane Strong (Morrisville-Eaton) dec Sam Stagnitti (Canastota) 2-1 2ot
  Aaron Webster (Phoenix) dec Tim Printup (Lafayette) 8-4

CONSOLATION FINALS

096 Nick Petroff (Cazenovia) maj dec Garret Kubinski (South Lewis) 10-2
103 Jeron Tanner (South Jefferson) dec Brad Nardella (Cazenovia) 5-2
112 Dan Haughton (Dolgeville) dec Mike Nguyen (Jordan-Elbridge) 5-0
119 Pat Webster (Adirondack) dec Jared Crast (South Jefferson) 7-4
125 Preston Bishop (Jordan-Elbridge) dec Tyler Spann (Adirondack) 3-1
130 Mitch Janes (Port Byron) maj dec Rowdy Prior (Phoenix) 9-0
135 Isiah Riccio (Beaver River) dec Dalton Devine (Holland Patent) 3-1 ot
140 Seth Allen (Phoenix) dec Jacob Carvalho (Skaneateles) 7-0
145 Jared Soule (Sandy Creek) maj dec Danny Cleveland (Sherburne-Earlville) 11-1
152 Zach Hunt (Mohawk) pin William Koelmel (Immaculate Heart Central) 4:23
160 Steve Ellsworth (Oneida) dec Eric Ulinski (Mohawk) 7-1
171 Cody Keefer (Beaver River) pin Joe Guiffrida (Cato-Meridian) 1:57
189 Dalton Villnave (Morrisville-Eaton) dec Josh Lewis (Hannibal) 6-1
215 Grant White (South Jefferson) maj dec Carter O'Gorman (Homer) 14-2
285 Dell Lenhart (Hannibal) dec Sam Stagnitti (Canastota) 3-2

FIFTH PLACE FINALS

096 Greg Hadcock (Hannibal) pin Ryan Snow (General Brown) 4:08
103 Tim Fargo (Lowville) pin Connor Russ (Oneida) 4:05
112 Adam Stevens (Holland Patent) fft Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central)
119 Alex Potts (Onondaga) dec Zach Lytle (Phoenix) 7-1
125 Caleb Green (Port Byron) fft Keith Hacker (Ilion)
130 Ryan Waite (Ilion) pin Jake Wilson (Cazenovia) 2:19
135 Matt Fisher (Oneida) dec Calvin DeCarlo (Tully) 5-2
140 Ron Spann (Adirondack) pin Allen Holdridge (Cato-Meridian) 1:52
145 Aaron West (Immaculate Heart Central) dec Josh Lear (General Brown) 6-1
152 Evan Stevens (Beaver River) dec Brandon Bosco (Cato-Meridian) 8-6
160 Collyn Laskowski (Holland Patent) dec Sam Carroll (Fabius-Pompey) 1-0
171 Owen German (Fabius-Pompey) dec Steve Hilton (Pulaski) 5-0
189 Mike Barse (Mohawk) dec Jordan Jerome (South Jefferson) 4-3
215 Steve Kingsley (Hannibal) pin Brandon Fayle (Lowville) 1:55
285 Derrick Nelson (Sherburne-Earlville) pin Tim Printup (Lafayette) 2:18

QUARTER-FINALS

096 Laken Cook (Ilion) tf Matt DeWitt (Homer) 2:20
  Garret Kubinski (South Lewis) dec Greg Hadcock (Hannibal) 6-0
  Nick Petroff (Cazenovia) dec Ryan Snow (General Brown) 2-0
  Jake Benedict (Sandy Creek) pin Alex Jones (Lafayette) :49
103 Brad Nardella (Cazenovia) pin Ryan Snyder (Copenhagen) :52
  Eric Stevens (Holland Patent) pin Connor Russ (Oneida) 4:57
  Tyi Franklin (Sherburne-Earlville) pin Tim Fargo (Lowville) 3:46
  Jeron Tanner (South Jefferson) maj dec Damien Dennee (South Lewis) 9-0
112 Nick Tighe (Phoenix) maj dec Kevin Vold (Altmar-Parish-Williamstown) 10-2
  Adam Stevens (Holland Patent) pin Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) 3:59
  Dan Haughton (Dolgeville) dec Mike Nguyen (Jordan-Elbridge) 11-4
  Matthew Herringshaw (Little Falls) dec Spencer Franklin (Sherburne-Earlville) 11-5
119 Dominick Giacolone (Cato-Meridian) pin Alex Potts (Onondaga) 5:23
  Jared Crast (South Jefferson) pin Nick Hopkins (Oneida) 1:23
  Pat Webster (Adirondack) dec Zach Lytle (Phoenix) 5-1
  Kyle Crisafulli (Phoenix) pin Robert Maida (Herkimer) 1:43
125 Sean Hanson (South Jefferson) pin Harold Davis (Tully) 1:59
  Caleb Green (Port Byron) dec Tyler Spann (Adirondack) 8-3
  Matt Shirley (Sandy Creek) dec Preston Bishop (Jordan-Elbridge) 9-4
  Keith Hacker (Ilion) inj def George VanDreaser (Holland Patent)
130 Joe Delconte (Frankfort-Schuyler) dec Rowdy Prior (Phoenix) 7-1
  Jake Wilson (Cazenovia) dec Kevin O'Rourke (Adirondack) 2-0
  Ryan Waite (Ilion) dec Marcel LaChance (Fabius-Pompey) 11-8
  Eric Munk (General Brown) pin Mitch Janes (Port Byron) 1:08
135 Derek Pfluger (Sandy Creek) pin Eric Metzgar (Homer) 1:05
  Dalton Devine (Holland Patent) dec Calvin DeCarlo (Tully) 8-3
  Isiah Riccio (Beaver River) tf Matt Fisher (Oneida) 4:08
  Greg Duvall (Sherburne-Earlville) pin Kyle LaBarge (Mohawk) 1:10
140 Kris Shirley (Sandy Creek) pin Kody Newman (Mount Markham) 1:23
  Seth Allen (Phoenix) dec Jacob Carvalho (Skaneateles) 7-3
  Casey Hanson (South Jefferson) dec Allen Holdridge (Cato-Meridian) 5-1
  Ron Spann (Adirondack) pin Stephan Goins (Sandy Creek) :27
145 Tyler Button (Phoenix) tf Lon Palmer (Oneida) 5:10
  Josh Lear (General Brown) dec Aaron West (Immaculate Heart Central) 9-6
  Tyler Sirota (Canastota) dec Dylan Perry (Cazenovia) 13-6
  Jared Soule (Sandy Creek) tf Danny Cleveland (Sherburne-Earlville) 6:00
152 Zach Hunt (Mohawk) pin Nick Mills (Adirondack) :51
  Philip Clarke (Copenhagen) pin Evan Stevens (Beaver River) 2:20
  William Koelmel (Immaculate Heart Central) dec Nate Crawford (Homer) 6-2
  Caleb Wallace (Phoenix) pin Brandon Bosco (Cato-Meridian) 1:03
160 Zach Zupan (Canastota) pin Eric Ulinski (Mohawk) 1:04
  Steve Ellsworth (Oneida) inj def Cody Buhler (Adirondack)
  Collyn Laskowski (Holland Patent) dec Chris Wise (Skaneateles) 5-1
  Nick Lalone (Cato-Meridian) tf Sam Carroll (Fabius-Pompey) 2:44
171 Jon Treen (Ilion) pin Steve Hilton (Pulaski) 1:20
  Cody Keefer (Beaver River) pin Fred Sherman (Canastota) 1:22
  Joe Guiffrida (Cato-Meridian) dec Owen German (Fabius-Pompey) 4-3
  Austyn Hayes (Phoenix) pin Andrew LaPlaca (South Jefferson) 2:59
189 Matt Tiss (Onondaga) tf Ben Mesmer (Cato-Meridian) 5:34
  Mike Barse (Mohawk) dec Josh Lewis (Hannibal) 2-1
  Jordan Jerome (South Jefferson) dec Dalton Villnave (Morrisville-Eaton) 4-3
  Will Frazee (Fabius-Pompey) dec Mike Judson (Mohawk) 5-0
215 Grant White (South Jefferson) maj dec Brandon Fayle (Lowville) 9-1
  Dylan Eddy (Copenhagen) dec Brandon Stevens (Onondaga) 7-2
  Carter O'Gorman (Homer) dec Steve Kingsley (Hannibal) 7-4
  Matt Rees (Holland Patent) pin Jarred DeLaura (Adirondack) 1:00
285 Shane Strong (Morrisville-Eaton) tf Alex Prashaw (Adirondack) 2:36
  Sam Stagnitti (Canastota) dec Dell Lenhart (Hannibal) 7-3
  Aaron Webster (Phoenix) dec Derrick Nelson (Sherburne-Earlville) 11-9
  Tim Printup (Lafayette) pin Travis Streeter (Ilion) 5:55