2015-16 NYSPHSAA DIVISION I CHAMPIONSHIPS
February 26, 2016 @ Times-Union Center

TEAM SCORES

1
Section 11
260.0
2
Section 5
201.0
3
Section 1
181.5
4
Section 9
155.0
5
Section 2
145.0
6
Section 8
144.0
7
Section 6
102.5
8
Section 3
80.0
9
CHSAA
58.0
10
Section 4
35.5
11
PSAL
13.0
12
Section 10
3.0

 

1
Hilton
88.0
2
Long Beach
60.0
3
Columbia
47.0
4
Hauppauge
46.0
5
Penfield
45.0
6
Monroe Woodbury
43.0
7
Eastport-South Manor
42.0
 
Rocky Point
42.0
9
Syosset
41.5
10
Warwick Valley
41.0
11
Shenendehowa
31.5
12
Brockport
31.0
 
Minisink Valley
31.0
14
Burnt Hills
30.5
15
Brewster
29.0
16
Mahopac
28.0
17
Iroquois
26.5
18
Shoreham-Wading River
26.0
19
Walt Whitman
25.5
 
Ward Melville
25.5
21
Deer Park
25.0
22
Levittown
24.5
23
Goshen
24.0
 
John Jay Cross River
24.0
 
Huntington
24.0
26
Half Hollow Hills West
23.0
 
John Glenn
23.0
28
JD-CBA
22.0
 
North Babylon
22.0
 
North Tonawanda
22.0
 
Victor
22.0
32
Lake Shore
21.0
33
Irondequoit
20.0
 
New Hartford
20.0
35
Fox Lane
19.0
 
Middletown
19.0
 
Rush-Henrietta
19.0
38
East Ramapo
18.0
 
Lakeland
18.0
 
Monsignor Farrell
18.0
41
Ballston Spa
17.0
 
St. Francis
17.0
 
Yonkers
17.0
44
Albany Academy
16.0
45
Clarkstown South
15.5
46
Liverpool
15.0
 
Schenectady
15.0
 
South Side
15.0
49
Arlington
14.5
 
Johnson City
14.5
51
Eastchester
14.0
 
Fordham Prep
14.0
 
Lockport
14.0
 
New Rochelle
14.0
 
Wallkill
14.0
 
Wantagh
14.0
57
Baldwinsville
11.0
 
Connetquot
11.0
 
John Jay East Fishkill
11.0
 
Spencerport
11.0
61
Scarsdale
10.0
62
Averill Park
9.0
 
Fairport
9.0
 
Hamburg
9.0
 
Hewlett
9.0
 
North Rockland
9.0
67
Elmira
8.0
 
Half Hollow Hills East
8.0
 
Lindenhurst
8.0
70
John Bowne
7.0
 
Lynbrook
7.0
 
MacArthur
7.0
 
Vestal
7.0
74
Central Square
6.0
 
Fulton
6.0
76
Niagara Wheatfield
5.0
 
Niskayuna
5.0
78
Carmel
4.0
 
Farmingdale
4.0
 
Massapequa
4.0
81
Amityville
3.0
 
Clarence
3.0
 
Horseheads
3.0
 
Kings Park
3.0
 
Longwood
3.0
 
Massena
3.0
 
Newark Valley
3.0
 
Saratoga Springs
3.0
 
St John The Baptist
3.0
 
Watertown
3.0
92
Carthage
2.0
 
Garden City
2.0
 
Kenmore West
2.0
 
Lancaster
2.0
 
Plainview
2.0
 
Tottenville
2.0
99
Benjamin Cardozo
1.0
 
Brooklyn Tech
1.0
 
Grand Street
1.0
 
Indian River
1.0
 
Jamestown
1.0
 
Plainedge
1.0
 
Roy C Ketchum
1.0
 
St. Anthonys
1.0
 
St Josephs Collegiate
1.0
 
Stepinac
1.0
 
Wingate
1.0
 
Xavier, CT
1.0
111
Amsterdam
0.0
 
Canton
0.0
 
Clarkstown North
0.0
 
Gates-Chili
0.0
 
Grand Island
0.0
 
Greece
0.0
 
Harry S Truman
0.0
 
Kellenberg
0.0
 
Kennedy
0.0
 
La Salle Institute
0.0
 
Malone
0.0
 
Martin Luther King
0.0
 
McKee-Staten Island Tech
0.0
 
McQuaid
0.0
 
Midwood
0.0
 
Niagara Falls
0.0
 
South Glens Falls
0.0
 
Syracuse
0.0
 
Westhampton Beach
0.0
 
William C Bryant
0.0
 
Mt St Michaels
0.0
 
Suffern
0.0
 
Most Outstanding Wrestler
Yianni Diakomihalis (Hilton)

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Greg Diakomihalis (Hilton) dec Dylan Ryder (Half Hollow Hills West) 7-4
106 Adam Busiello (Eastport-South Manor) dec Trey Wardlaw (East Ramapo) 6-1
113 Thomas Cox (Deer Park) dec Kelan McKenna (New Hartford) 5-3
120 Anthony Sparacio (North Babylon) dec John Devine (Columbia) 3-1
126 Jacori Teemer (Long Beach) dec John Aceri (Huntington) 6-3
132 Vito Arujau (Syosset) maj dec Frederick Eckles (Lake Shore) 19-6
138 Yianni Diakomihalis (Hilton) maj dec Matt Grippi (Fox Lane) 13-5
145 Frankie Gissendanner (Penfield) dec Troy Keller (North Tonawanda) 10-4
152 Ryan Ferro (Warwick Valley) pin Justin Klein (Rush-Henrietta) 1:49
160 AJ Aeberli (Minisink Valley) dec Ricky Stamm (Levittown) 3-2
170 Lou Deprez (Hilton) maj dec Marcus Bisono (Hauppauge) 9-1
182 Kevin Parker (Shenendehowa) maj dec Alexander Melikian (Lakeland) 13-4
195 Christian Araneo (Ward Melville) dec Micheal Dinardo (Mahopac) 3-1
220 Terron Robinson (Walt Whitman) dec Ryan Ellefson (Goshen) 9-5
285 Edwin Rubio (John Glenn) dec Cameron Rohr (Irondequoit) 3-2 utb

SEMI-FINALS

099 Dylan Ryder (Half Hollow Hills West) pin Trent Svingala (Albany Academy) 3:19
  Greg Diakomihalis (Hilton) dec Brandon Nunez (John Bowne) 7-1
106 Adam Busiello (Eastport-South Manor) pin Michael Gonyea (Columbia) 3:21
  Trey Wardlaw (East Ramapo) dec Mitchell Seaver (Lockport) 6-3 tb1
113 Thomas Cox (Deer Park) dec Anthony Sulla (North Rockland) 4-0
  Kelan McKenna (New Hartford) pin Anthony Cirillo (Rocky Point) 6:34 sv
120 John Devine (Columbia) dec Kyle Mosher (South Side) 4-0
  Anthony Sparacio (North Babylon) dec Tito Colom (St. Francis) 6-4
126 Jacori Teemer (Long Beach) dec Alex Vargas (Syosset) 8-5
  John Aceri (Huntington) dec Matthew Seitz (Monsignor Farrell) 2-1 utb
132 Vito Arujau (Syosset) tf Audey Ashkar (Liverpool) 20-5; 4:00
  Frederick Eckles (Lake Shore) maj dec Christian Gramuglia (Burnt Hills) 10-2
138 Yianni Diakomihalis (Hilton) maj dec Parker Kropman (Penfield) 12-3
  Matt Grippi (Fox Lane) maj dec Isaiah Colgan (Johnson City) 12-0
145 Troy Keller (North Tonawanda) dec John Busiello (Eastport-South Manor) 7-4
  Frankie Gissendanner (Penfield) maj dec Connor Melbourne (John Jay Cross River) 14-4
152 Ryan Ferro (Warwick Valley) pin Tristan Almeter (Iroquois) 2:22
  Justin Klein (Rush-Henrietta) dec Chris Mauriello (Hauppauge) 6-5
160 Ricky Stamm (Levittown) dec Tristan Ierlan (Victor) 6-4 sv
  AJ Aeberli (Minisink Valley) dec Adam Santoro (Fordham Prep) 2-1
170 Lou Deprez (Hilton) dec Nunzio Crowley (Eastchester) 5-4
  Marcus Bisono (Hauppauge) dec Collin Derboghossian (Schenectady ) 3-2
182 Alexander Melikian (Lakeland) dec Kendal Elfstrum (Monroe Woodbury) 6-4
  Kevin Parker (Shenendehowa) tf Tyreek Bromley (Long Beach) 15-0; 3:53
195 Christian Araneo (Ward Melville) dec Dylan Dubuque (Columbia) 9-2
  Micheal Dinardo (Mahopac) pin Jacob Sweet (Brockport) 1:29
220 Terron Robinson (Walt Whitman) pin Joe Messare (Burnt Hills) 1:54
  Ryan Ellefson (Goshen) pin Nick McShea (Monroe Woodbury) 5:16
285 Edwin Rubio (John Glenn) dec Joe Humphrey (Middletown) 5-2
  Cameron Rohr (Irondequoit) dec Mike Mattison (Brockport) 5-1

CONSOLATION FINALS

099 Matt Griffin (JD-CBA) dec Trent Svingala (Albany Academy) 3-2
106 Justin Lopez (Yonkers) dec Mitchell Seaver (Lockport) 3-2
113 Anthony Cirillo (Rocky Point) dec Justin Vines (Wantagh) 5-2
120 Tito Colom (St. Francis) dec Kyle Mosher (South Side) 5-2
126 Matthew Seitz (Monsignor Farrell) dec Alex Vargas (Syosset) 4-2
132 Audey Ashkar (Liverpool) dec Christian Gramuglia (Burnt Hills) 5-3
138 Parker Kropman (Penfield) maj dec Isaiah Colgan (Johnson City) 11-3
145 John Busiello (Eastport-South Manor) dec Jack Taddeo (Shoreham-Wading River) 4-0
152 Tristan Almeter (Iroquois) dec Chris Mauriello (Hauppauge) 3-2
160 Tristan Ierlan (Victor) dec Adam Santoro (Fordham Prep) 5-4
170 Nunzio Crowley (Eastchester) dec Collin Derboghossian (Schenectady ) 3-1 sv
182 Evan Frank (John Jay Cross River) dec Kendal Elfstrum (Monroe Woodbury) 5-4
195 Jacob Sweet (Brockport) dec Dylan Dubuque (Columbia) 8-6 sv
220 Joe Messare (Burnt Hills) dec Jake Spreckman (Clarkstown South) 8-1
285 Joe Humphrey (Middletown) dec Mike Larm (Brewster) 3-1

FIFTH PLACE FINALS

099 Anthony Sciotto (Rocky Point) fft Brandon Nunez (John Bowne)
106 Kevin Meloni (Shoreham-Wading River) dec Michael Gonyea (Columbia) 8-5
113 Michael Dabramo (Scarsdale) dec Anthony Sulla (North Rockland) 9-3
120 Randy Earl (John Jay East Fishkill) dec Matt Maquet (Long Beach) 4-2
126 Ben Tepperman (Hauppauge) dec Jake Shore (New Rochelle) 11-4
132 Max Tempel (Averill Park) dec Phil Spadafora (Half Hollow Hills East) 3-2
138 Charlie Johnson (Warwick) maj dec Connor Day (Iroquois) 15-5
145 Connor Melbourne (John Jay Cross River) dec Evan Barczak (Monroe Woodbury) 2-1 tb1
152 Grant Cuomo (Brewster) dec Jordan Wallace (New Rochelle) 11-6
160 Kyle Pittman (Spencerport) dec Jacob Smeader (Hamburg) 3-2
170 Tyler Barnes (Ballston Spa) fft Michael Fekishazy (Wallkill)
182 Tyreek Bromley (Long Beach) dec Jeffrey Browne (Connetquot) 7-4
195 Tanner Nielsen (Arlington) dec Alex Bowen (Baldwinsville) 4-2
220 Nick McShea (Monroe Woodbury) pin William Bolia (Fairport) 1:27
285 Mike Mattison (Brockport) dec Mike Curiel (Hewlett) 3-1

QUARTER-FINALS

099 Dylan Ryder (Half Hollow Hills West) maj dec Garrett Semenetz (Mahopac) 10-1
  Trent Svingala (Albany Academy) pin Matt Griffin (JD-CBA) 2:42
  Brandon Nunez (John Bowne) dec Justin McDougald (Niagara Wheatfield) 3-2
  Greg Diakomihalis (Hilton) dec Anthony Sciotto (Rocky Point) 7-6
106 Mitchell Seaver (Lockport) fft Marco Vespa (Monroe Woodbury)
  Trey Wardlaw (East Ramapo) dec Justin Lopez (Yonkers) 2-1 tb1
  Michael Gonyea (Columbia) dec Tyler Lynch (Minisink Valley) 5-3
  Adam Busiello (Eastport-South Manor) pin Alex Samson (Victor) 4:21
113 Thomas Cox (Deer Park) maj dec Kevin Depalma (Farmingdale) 8-0
  Anthony Sulla (North Rockland) dec Connor Greiner (Minisink Valley) 3-1
  Kelan McKenna (New Hartford) dec Trent Nadeau (Columbia) 2-0
  Anthony Cirillo (Rocky Point) inj def Justin Vines (Wantagh) 4:47
120 John Devine (Columbia) dec Jake Silverstein (Hauppauge) 7-3
  Kyle Mosher (South Side) maj dec Randy Earl (John Jay East Fishkill) 15-7
  Tito Colom (St. Francis) maj dec Josh Bourne (Long Beach) 10-2
  Anthony Sparacio (North Babylon) dec Anthony Argentieri (Kenmore West) 3-2
126 Jacori Teemer (Long Beach) dec Kiernan Shanahan (Shenendehowa) 11-6
  Alex Vargas (Syosset) dec Michael Venosa (Victor) 3-0
  Matthew Seitz (Monsignor Farrell) dec Ben Tepperman (Hauppauge) 8-3
  John Aceri (Huntington) dec Vincent Falvo (Niagara Wheatfield) 6-1
132 Christian Gramuglia (Burnt Hills) dec Peter Pappas (Plainview) 4-2
  Frederick Eckles (Lake Shore) dec Kyle Mock (Huntington) 6-4
  Audey Ashkar (Liverpool) dec Hector Colom (St. Francis) 9-2
  Vito Arujau (Syosset) tf Max Tempel (Averill Park) 19-3; 2:38
138 Yianni Diakomihalis (Hilton) tf Connor Day (Iroquois) 20-5; 2:00
  Parker Kropman (Penfield) pin Lucas Pincus (Hewlett) 5:53
  Isaiah Colgan (Johnson City) dec Matt Swanson (Lynbrook) 5-2
  Matt Grippi (Fox Lane) dec Charlie Johnson (Warwick) 5-4
145 Troy Keller (North Tonawanda) pin Brady Robin (Arlington) 5:59
  John Busiello (Eastport-South Manor) dec Jack Taddeo (Shoreham-Wading River) 5-0
  Connor Melbourne (John Jay Cross River) dec Evan Barczak (Monroe Woodbury) 5-2
  Frankie Gissendanner (Penfield) maj dec Charlie Spada (Long Beach) 17-5
152 Ryan Ferro (Warwick Valley) tf Jordan Wallace (New Rochelle) 18-1; 6:00
  Tristan Almeter (Iroquois) maj dec Anthony Laniewski (Niskayuna) 10-1
  Justin Klein (Rush-Henrietta) dec Tyrese Byron (Long Beach) 8-3
  Chris Mauriello (Hauppauge) dec Grant Cuomo (Brewster) 5-2
160 Adam Santoro (Fordham Prep) dec Daesean Williams (Watertown) 11-5
  AJ Aeberli (Minisink Valley) dec Kyle Pittman (Spencerport) 7-0
  Tristan Ierlan (Victor) dec Matt Obrien (Ward Melville) 6-4
  Ricky Stamm (Levittown) dec Jacob Smeader (Hamburg) 6-3
170 Lou Deprez (Hilton) pin Michael Fekishazy (Wallkill) 2:49
  Nunzio Crowley (Eastchester) dec Stephen Lauro (Suffern) 3-2
  Collin Derboghossian (Schenectady ) dec Travis Race (Fulton) 7-2
  Marcus Bisono (Hauppauge) dec Tyler Barnes (Ballston Spa) 3-1 sv
182 Kendal Elfstrum (Monroe Woodbury) dec Evan Frank (John Jay Cross River) 4-3
  Alexander Melikian (Lakeland) dec Mike Spallina (Hilton) 4-1
  Tyreek Bromley (Long Beach) dec Tommy Mackay (Elmira) 10-4
  Kevin Parker (Shenendehowa) tf Cameron Calderelli (Brockport) 15-0; 3:35
195 Christian Araneo (Ward Melville) dec Alex Bowen (Baldwinsville) 7-1
  Dylan Dubuque (Columbia) dec Garrett Betcher (Wallkill) 6-1
  Jacob Sweet (Brockport) maj dec Isaac Havens (Central Square) 8-0
  Micheal Dinardo (Mahopac) pin Paul Brachfeld (Massapequa) 1:58
220 Nick McShea (Monroe Woodbury) pin William Bolia (Fairport) :22
  Ryan Ellefson (Goshen) pin Mason Mastrangelo (Lancaster) 2:21
  Joe Messare (Burnt Hills) dec Caleb Null (Carthage) 12-5
  Terron Robinson (Walt Whitman) dec Jake Spreckman (Clarkstown South) 7-6
285 Edwin Rubio (John Glenn) dec Jon Solorzano (Lindenhurst) 6-0
  Joe Humphrey (Middletown) dec Mike Larm (Brewster) 5-4
  Mike Mattison (Brockport) pin Mike Curiel (Hewlett) 5:20
  Cameron Rohr (Irondequoit) dec Ryan OShea (MacArthur) 2-0