2016-17 CAZENOVIA INVITATIONAL
January 14, 2017 @ Cazenovia

TEAM SCORES

1
Baldwinsville
197.5
2
Adirondack
188.0
3
Indian River
152.0
4
Cicero-North Syracuse
140.0
5
Onondaga-Tully
83.0
6
Fayetteville-Manlius
82.0
 
Auburn
82.0
8
Cazenovia
67.0
9
Immaculate Heart Central
65.0
10
SJSC
60.0
11
Oswego
56.5
12
Port Byron
54.0
13
West Genesee
51.0
 
Greene-Oxford
51.0
15
Groton
50.0
16
Homer
47.0
17
Syracuse
46.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Luca Pirozzolo (Auburn) dec Dario Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) 8-5
106 Jacob Wells (Cazenovia) dec Braden Florczyk (Fayetteville-Manlius) 7-2
113 Nathan Osborne (Cicero-North Syracuse) dec Dylan Price (Onondaga-Tully) 8-6
120 Joe Powers (Port Byron) dec Zach Hahn (Baldwinsville) 5-2
126 Stefan Colbert (Indian River) dec Kevin Spann (Adirondack) 3-0
132 Reese Lockwood (Groton) dec Tyler Patrick (Baldwinsville) 9-5
138 Jeremy Pond (Baldwinsville) maj dec Ethan Ruttan (Indian River) 15-4
145 Anthony Rasmussen (SJSC) dec David Rush (Baldwinsville) 5-4
152 Will Hogarth (Immaculate Heart Central) maj dec Matthew Tanner (Adirondack) 13-2
160 Stephen Demong (Oswego) maj dec Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) 8-0
170 Bryce Doane (Fayetteville-Manlius) dec Jeromy Henning (Indian River) 10-4
182 Dan Fawwaz (Baldwinsville) dec Nahjir Dean (Syracuse) 3-1
195 Christopher Davis (Indian River) dec Michael Hamilton (Auburn) 6-2
220 Christian Anoceto (Cicero-North Syracuse) dec Jerome Davis (Syracuse) 2-0
285 Andrew Tanner (Adirondack) pin Michael Spicer (Baldwinsville) 5:02

SEMI-FINALS

099 Luca Pirozzolo (Auburn) pin Cooper Rice (Greene-Oxford) 3:55
  Dario Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) maj dec Bryar Croniser (Adirondack) 12-2
106 Braden Florczyk (Fayetteville-Manlius) dec Brady Smith (Greene-Oxford) 3-0
  Jacob Wells (Cazenovia) dec Lucas VanTassel (Indian River) 7-4
113 Dylan Price (Onondaga-Tully) pin Hunter Carr (Adirondack) :31
  Nathan Osborne (Cicero-North Syracuse) pin Nick Rice (Homer) 5:26
120 Joe Powers (Port Byron) dec Keagen Case (Adirondack) 7-0
  Zach Hahn (Baldwinsville) dec Brett Gaylord (Adirondack) 5-2
126 Kevin Spann (Adirondack) maj dec Will Khalil (Cazenovia) 10-1
  Stefan Colbert (Indian River) dec Jake Naples (Baldwinsville) 3-1
132 Reese Lockwood (Groton) dec Sean Banks (Adirondack) 5-3 SV
  Tyler Patrick (Baldwinsville) dec Tyler Pitts (Indian River) 8-2
138 Jeremy Pond (Baldwinsville) pin Patrick Nourse (Cazenovia) 5:12
  Ethan Ruttan (Indian River) dec Hunter Duger (Auburn) 7-0
145 Anthony Rasmussen (SJSC) pin Ali Salem (Fayetteville-Manlius) 1:45
  David Rush (Baldwinsville) dec Peter Davis (Homer) 6-2
152 Will Hogarth (Immaculate Heart Central) pin Joey Kealy (SJSC) :33
  Matthew Tanner (Adirondack) dec James Ferro (Fayetteville-Manlius) 8-6 SV
160 Stephen Demong (Oswego) dec Victor Elias (West Genesee) 3-1
  Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) dec Ben Gerling (Adirondack) 7-0
170 Bryce Doane (Fayetteville-Manlius) dec Daimon Shoemaker (Groton) 5-2
  Jeromy Henning (Indian River) maj dec Dannell Trammell (Onondaga-Tully) 10-2
182 Nahjir Dean (Syracuse) inj def Joey Kealy (SJSC)
  Dan Fawwaz (Baldwinsville) maj dec Jack McDonald (Cicero-North Syracuse) 9-0
195 Michael Hamilton (Auburn) dec Thor Sutphen (Baldwinsville) 4-2
  Christopher Davis (Indian River) pin Dakota Freidel (Greene-Oxford) 3:59
220 Christian Anoceto (Cicero-North Syracuse) pin Brian Lebron (Oswego) 3:16
  Jerome Davis (Syracuse) maj dec Travis Hastwell (Adirondack) 16-5
285 Michael Spicer (Baldwinsville) dec Nathan Briggs (Onondaga-Tully) 3-1
  Andrew Tanner (Adirondack) pin Dylan Ashwood (Indian River) :49

CONSOLATION FINALS

099 Bryar Croniser (Adirondack) pin Cooper Rice (Greene-Oxford) 2:11
106 Lucas VanTassel (Indian River) dec Brady Smith (Greene-Oxford) 6-4
113 Jacob Cavallo (Baldwinsville) pin Hunter Carr (Adirondack) 4:56
120 Brett Gaylord (Adirondack) dec Keagen Case (Adirondack) 2-1
126 Jake Naples (Baldwinsville) pin Will Khalil (Cazenovia) 4:59
132 Sean Banks (Adirondack) dec Tyler Pitts (Indian River) 3-2
145 Devin Earl (West Genesee) dec Ali Salem (Fayetteville-Manlius) 1-0
152 Joey Kealy (SJSC) pin James Ferro (Fayetteville-Manlius) 4:37
160 Victor Elias (West Genesee) dec Ben Gerling (Adirondack) 1-0
170 Michael Lind (Immaculate Heart Central) dec Daimon Shoemaker (Groton) 5-0
182 Aaron LaTulip (Oswego) pin Jack McDonald (Cicero-North Syracuse) 4:37
195 Thor Sutphen (Baldwinsville) maj dec Dakota Freidel (Greene-Oxford) 12-2
220 Parker Hogan (Auburn) dec Travis Hastwell (Adirondack) 8-7
285 Nathan Briggs (Onondaga-Tully) dec Dylan Ashwood (Indian River) 6-0

FIFTH PLACE FINALS

099 Parker Ashley (Indian River) pin Daniel Sweeney (Cicero-North Syracuse) 2:28
106 Jamyr Grimes (Auburn) maj dec Zachary Duff (Homer) 12-4
113 Nick Rice (Homer) pin Marshall Manchester (SJSC) 2:39
120 Zachary Sweeney (Cicero-North Syracuse) inj def Muhamed Hirkic (Onondaga-Tully)
126 Will Shephard (Cazenovia) dec Nello Alteri (Immaculate Heart Central) 4-1
132 Matt McLaughlin (Cazenovia) fft Justin Marullo (Auburn)
138 Patrick Nourse (Cazenovia) fft Hunter Duger (Auburn)
145 Peter Davis (Homer) inj def Will Roberts (Adirondack)
152 Nicholas Gazzillo (Cicero-North Syracuse) inj def Ali Salah (Syracuse)
160 Dominick Sposato (Baldwinsville) pin Kyler Martin (Immaculate Heart Central) 1:49
170 Dannell Trammell (Onondaga-Tully) inj def Griffin Sasso (West Genesee)
182 Mykle Thomas (Syracuse) inj def Austin Kellogg (SJSC)
195 Kyle Gombas (Groton) dec Jerimiah Butler (Cicero-North Syracuse) 2-1
220 Ahmad Wady (West Genesee) dec Brian Lebron (Oswego) 6-1
285 Andrew Testani (Fayetteville-Manlius) pin Reis Spicer (Cicero-North Syracuse) 2:12

QUARTER-FINALS

099 Luca Pirozzolo (Auburn) tf Daniel Sweeney (Cicero-North Syracuse) 17-2
  Cooper Rice (Greene-Oxford) pin Sean Powers (Homer) :57
  Dario Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) dec Parker Ashley (Indian River) 9-7
  Bryar Croniser (Adirondack) maj dec Nate Wade (West Genesee) 12-4
106 Braden Florczyk (Fayetteville-Manlius) pin Zachary Duff (Homer) 1:21
  Brady Smith (Greene-Oxford) pin Marissa Kuhn (Groton) 3:53
  Jacob Wells (Cazenovia) pin Jamyr Grimes (Auburn) :45
113 Nick Rice (Homer) dec Marshall Manchester (SJSC) 12-10 SV
  Hunter Carr (Adirondack) dec Jacob Cavallo (Baldwinsville) 4-3
120 Zach Hahn (Baldwinsville) pin Zachary Colon (Fayetteville-Manlius) 1:19
  Brett Gaylord (Adirondack) dec Gregory Hawuczyk (Port Byron) 6-1
  Joe Powers (Port Byron) pin Patrick Ivery (West Genesee) :59
  Keagen Case (Adirondack) pin Muhamed Hirkic (Onondaga-Tully) 3:33
126 Stefan Colbert (Indian River) pin Dione Martin (Groton) 1:16
  Jake Naples (Baldwinsville) dec Nello Alteri (Immaculate Heart Central) 8-3
  Will Khalil (Cazenovia) dec Will Shephard (Cazenovia) 7-3
  Kevin Spann (Adirondack) tf Noah Thomas (Homer) 16-1
132 Sean Banks (Adirondack) pin Brenden Gager (Greene-Oxford) 1:59
  Reese Lockwood (Groton) dec Matt McLaughlin (Cazenovia) 7-5
  Tyler Pitts (Indian River) dec Justin Marullo (Auburn) 7-4
  Tyler Patrick (Baldwinsville) dec Remington O'Hara (Adirondack) 7-1
138 Hunter Duger (Auburn) dec Jacob Hall (Cicero-North Syracuse) 6-5
  Ethan Ruttan (Indian River) pin Darren Law (Greene-Oxford) 3:36
  Patrick Nourse (Cazenovia) pin Collin Cronk (Homer) 2:29
  Jeremy Pond (Baldwinsville) pin Tyler Parker (Port Byron) 3:08
145 Ali Salem (Fayetteville-Manlius) pin Garrett Putnam (Indian River) 1:33
  Anthony Rasmussen (SJSC) maj dec Devin Earl (West Genesee) 8-0
  Peter Davis (Homer) pin Dalton Currie (Onondaga-Tully) 1:36
  David Rush (Baldwinsville) pin Will Roberts (Adirondack) 1:20
152 Will Hogarth (Immaculate Heart Central) pin Brock Chrismer (Groton) 1:15
  Joey Kealy (SJSC) dec Ali Salah (Syracuse) 7-2 SV
  Matthew Tanner (Adirondack) pin Jordan Young (Port Byron) 5:30
  James Ferro (Fayetteville-Manlius) dec Nicholas Gazzillo (Cicero-North Syracuse) 8-5
160 Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) pin Kyler Martin (Immaculate Heart Central) 1:26
  Ben Gerling (Adirondack) pin Tyler Trump (SJSC) 1:45
  Victor Elias (West Genesee) pin John Frega (Cazenovia) 1:59
  Stephen Demong (Oswego) tf Dominick Sposato (Baldwinsville) 17-2
170 Bryce Doane (Fayetteville-Manlius) dec Michael Lind (Immaculate Heart Central) 10-3
  Daimon Shoemaker (Groton) dec Chris Johnson (Port Byron) 13-6
  Dannell Trammell (Onondaga-Tully) dec Jack Bailey (Onondaga-Tully) 7-3 OT
  Jeromy Henning (Indian River) dec Griffin Sasso (West Genesee) 8-4
182 Austin Kellogg (SJSC) dec Mykle Thomas (Syracuse) 15-14
  Nahjir Dean (Syracuse) pin Aaron Clark (Port Byron) :27
  Jack McDonald (Cicero-North Syracuse) dec Aaron LaTulip (Oswego) 9-7
  Dan Fawwaz (Baldwinsville) pin Jared Havilland (Auburn) 3:44
195 Thor Sutphen (Baldwinsville) pin Gunnar Hunt (Baldwinsville) 1:20
  Michael Hamilton (Auburn) pin Kyle Gombas (Groton) 1:50
  Dakota Freidel (Greene-Oxford) dec Jerimiah Butler (Cicero-North Syracuse) 3-0
  Christopher Davis (Indian River) pin Mitchell Tanner (Port Byron) 1:59
220 Travis Hastwell (Adirondack) pin Parker Hogan (Auburn) 2:34
  Jerome Davis (Syracuse) dec Luke Ovadias (Fayetteville-Manlius) 6-5
  Brian Lebron (Oswego) dec Randell Ouimet (West Genesee) 3-2 OT
  Christian Anoceto (Cicero-North Syracuse) pin Ahmad Wady (West Genesee) 1:50
285 Michael Spicer (Baldwinsville) pin Michael Mesa (West Genesee) :44
  Nathan Briggs (Onondaga-Tully) pin Andrew Testani (Fayetteville-Manlius) 3:29
  Dylan Ashwood (Syracuse) pin Sultan Ahmed (Oswego) :39
  Andrew Tanner (Adirondack) pin Reis Spicer (Cicero-North Syracuse) :26