2012-13 LEO J SAMMON TOURNAMENT
January 5, 2013 @ Ilion

TEAM SCORES

1
Indian River
188.0
2
Lowville
150.5
3
Ilion
150.0
4
New Hartford
144.5
5
Copenhagen
116.5
6
Mohawk
115.0
7
Rome Free Academy
102.5
8
Watervliet
101.0
9
Norwich
98.5
10
Whitesboro
95.0
11
Berne-Knox-Westerlo
91.0
12
South Lewis
55.0
13
Mount Markham
36.5
14
Beaver River
30.0
15
Little Falls
29.0
16
Fayetteville-Manlius
14.0
 
Most Outstanding Wrestler
LAKEN COOK (Ilion) 126

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Kelan McKenna (New Hartford) dec Tanner Cook (Ilion) 3-2
106 Dempsey King (New Hartford) pin Cole Rifanburg (Norwich) 1:09
113 Dandre Norman (Rome Free Academy) pin Conner Steria (Lowville) 1:55
120 Daniel Fancett (New Hartford) dec Michael Mullins (Indian River) 5-0
126 Laken Cook (Ilion) dec Antonio DeLuco (Rome Free Academy) 3-2 2ot
132 Tristan Rifanburg (Norwich) pin John Mazza (Mohawk) 2:59
138 Derrick Gray (Indian River) pin Sean McKenna (New Hartford) 5:57
145 Frank Garcia (Norwich) maj dec Bryan Bennett (Ilion) 8-0
152 Joshua Knapp (Rome Free Academy) pin Jacob Curry (Lowville) 3:21
160 Landon Slawson (Whitesboro) dec Tyler Touzin (Watervliet) 13-6
170 Sonny McPherson (Indian River) pin Frank Capone (Watervliet) :37
182 Thomas Gitlin (Indian River) dec AJ Thomas (Lowville) 8-2
195 Jim Laurenzo (New Hartford) pin Zeby Romano (Watervliet) 3:28
220 Joe Sprung (Berne-Knox-Westerlo) dec Scott Hamblin (Copenhagen) 7-2
285 Brandon Fayle (Lowville) tf Mackenzie Dorre (Mount Markham) 4:18

SEMI-FINALS

099 Tanner Cook (Ilion) pin Tucker Amato (Indian River) 3:59
  Kelan McKenna (New Hartford) tf CJ Walz (Mohawk) 4:38
106 Dempsey King (New Hartford) pin David Bardo (Mohawk) :18
  Cole Rifanburg (Norwich) dec Stefan Colbert (Indian River) 7-4
120 Michael Mullins (Indian River) dec Dan Sportello (Ilion) 10-6
  Daniel Fancett (New Hartford) pin Breven Jacobs (Copenhagen) 1:37
126 Laken Cook (Ilion) dec Patrick Quinlan (Fayetteville-Manlius) 3-1
  Antonio DeLuco (Rome Free Academy) dec Nicholas Toutant (Indian River) 5-3
132 Tristan Rifanburg (Norwich) pin Shawn Widrick (Lowville) 3:02
  John Mazza (Mohawk) pin Robbie Harris (Copenhagen) 3:10
138 Derrick Gray (Indian River) pin Travis Clarke (Copenhagen) 1:21
  Sean McKenna (New Hartford) tf Cody Fisher (Berne-Knox-Westerlo) 4:13
145 Frank Garcia (Norwich) maj dec Dylan Crowder (Indian River) 10-0
  Bryan Bennett (Ilion) pin Tyler Bray (Lowville) 3:07
152 Jacob Curry (Lowville) dec Wyatt Lyndaker (Copenhagen) 8-2
  Joshua Knapp (Rome Free Academy) pin Travis Eberley (Whitesboro) 1:22
160 Landon Slawson (Whitesboro) pin Logan Running (Indian River) 4:42
  Tyler Touzin (Watervliet) pin Jim McGill (Berne-Knox-Westerlo) 5:48
170 Frank Capone (Watervliet) pin Zakk Zuranski (Mohawk) 3:48
  Sonny McPherson (Indian River) pin Najib Quinones (Copenhagen) 5:02
182 AJ Thomas (Lowville) dec Travis Reid (Whitesboro) 9-5
  Thomas Gitlin (Indian River) pin Caleb Ambroze (Little Falls) 2:23
195 Zeby Romano (Watervliet) pin DaQuan Brown (Indian River) 2:23
  Jim Laurenzo (New Hartford) pin Zach Thomason (Rome Free Academy) 4:23
220 Joe Sprung (Berne-Knox-Westerlo) pin Zach Fresco (Ilion) :28
  Scott Hamblin (Copenhagen) pin Tyler Hudson (Whitesboro) 2:31
285 Brandon Fayle (Lowville) pin Brandon Yager (Ilion) 1:03
  Mackenzie Dorre (Mount Markham) pin Stephen Davis (Mohawk) 1:56

CONSOLATION FINALS

099 Tucker Amato (Indian River) maj dec CJ Walz (Mohawk) 12-2
106 Stefan Colbert (Indian River) dec David Bardo (Mohawk) 7-2
113 Damien Dennee (South Lewis) dec Austin Benoit (New Hartford) 4-0
120 Dan Sportello (Ilion) pin Breven Jacobs (Copenhagen) 4:42
126 Nicholas Toutant (Indian River) dec Patrick Quinlan (Fayetteville-Manlius) 2-0
132 David Gleason (Watervliet) dec Andrew Burch (Ilion) 13-7
138 Cody Fisher (Berne-Knox-Westerlo) pin Travis Clarke (Copenhagen) 2:29
145 Tyler Bray (Lowville) pin Dylan Crowder (Indian River) 4:47
152 Wyatt Lyndaker (Copenhagen) pin Travis Eberley (Whitesboro) 1:31
160 Jim McGill (Berne-Knox-Westerlo) dec Logan Running (Indian River) 4-2
170 Najib Quinones (Copenhagen) inj def Zakk Zuranski (Mohawk)
182 Travis Reid (Whitesboro) pin Caleb Ambroze (Little Falls) 3:55
195 DaQuan Brown (Indian River) pin Zach Thomason (Rome Free Academy) 4:08
220 Tyler Hudson (Whitesboro) pin Zach Fresco (Ilion) 1:18
285 Stephen Davis (Mohawk) pin Brandon Yager (Ilion) 4:10

FIFTH PLACE FINALS

099 Travis Edwards (Beaver River) dec Dalen Geislinger (Norwich) 6-4 ot
106 Ryan Hoch (Beaver River) pin Clay Brouty (Lowville) 4:10
113 Andrew Coffin (Ilion) dec Andrew Messina (Little Falls) 8-4
120 Collin Newman (Rome Free Academy) dec Bradley Curry (Lowville) 9-4
126 Tim Fargo (Lowville) dec Anthony Mosca (Watervliet) 5-0
132 David Gleason (Watervliet) dec Andrew Burch (Ilion) 13-7
138 Nick Murphy (Norwich) pin Gavin Goldsmith (Mohawk) 4:42
145 Matthew Woodruff (Copenhagen) dec Tim Rathbun (Mohawk) 7-5
152 Dominic Woodmansee (Berne-Knox-Westerlo) pin Ethan Pansa (Mohawk) 3:54
160 Taylor Smith (Mohawk) pin Brandon Griffin (South Lewis) 2:28
170 Michael Duffer (Lowville) pin Darren Lincourt (Ilion) 1:54
182 Luke Kelly (South Lewis) pin Sier Ferrell (Mount Markham) :47
195 Jacob Eisel (South Lewis) pin Alex Marro (Ilion) 4:27
220 Tyler White (Watervliet) pin Thomas Randall (South Lewis) 3:04
285 Joe Madonia (Whitesboro) pin Matt Faman (Berne-Knox-Westerlo) :51

QUARTER-FINALS

099 Tanner Cook (Ilion) pin Connor Carroll (Copenhagen) 3:22
  Tucker Amato (Indian River) dec Dalen Geislinger (Norwich) 4-1
  CJ Walz (Mohawk) pin Brad Abelman (Berne-Knox-Westerlo) 1:28
  Kelan McKenna (New Hartford) tf Travis Edwards (Beaver River) 4:03
106 Stefan Colbert (Indian River) pin Clay Brouty (Lowville) 1:14
  David Bardo (Mohawk) pin Ryan Hoch (Beaver River) 3:39
  Dempsey King (New Hartford) pin Joe Crabbe (Whitesboro) 1:42
113 Dandre Norman (Rome Free Academy) pin Aspen Effner (Mount Markham) :36
  Austin Benoit (New Hartford) dec Andrew Messina (Little Falls) 12-7
  Damien Dennee (South Lewis) pin Andrew Coffin (Ilion) :23
  Conner Steria (Lowville) dec Damien Dennee (South Lewis) 5-4
120 Daniel Fancett (New Hartford) tf Morgan Seller (Beaver River) 3:07
  Breven Jacobs (Copenhagen) pin Bradley Curry (Lowville) 1:32
  Dan Sportello (Ilion) pin Collin Newman (Rome Free Academy) 4:51
  Michael Mullins (Indian River) maj dec Clayton Rockwell (Little Falls) 14-4
126 Antonio DeLuco (Rome Free Academy) pin Anthony Pasquini (Berne-Knox-Westerlo) 3:09
  Nicholas Toutant (Indian River) pin Tim Fargo (Lowville) 4:03
  Patrick Quinlan (Fayetteville-Manlius) maj dec Brenden Jacobs (Copenhagen) 13-5
  Laken Cook (Ilion) dec Anthony Mosca (Watervliet) 3-0
132 John Mazza (Mohawk) pin David Gleason (Watervliet) :59
  Robbie Harris (Copenhagen) pin Cody Simmons (Beaver River) 1:41
  Shawn Widrick (Lowville) pin Andrew Burch (Ilion) 2:19
  Tristan Rifanburg (Norwich) pin Jim McGill (Berne-Knox-Westerlo) :49
138 Derrick Gray (Indian River) pin Joe Maugeri (Mount Markham) :45
  Travis Clarke (Copenhagen) pin Gavin Goldsmith (Mohawk) 4:51
  Cody Fisher (Berne-Knox-Westerlo) dec Nick Murphy (Norwich) 11-7
  Sean McKenna (New Hartford) pin Brian Delaney (Watervliet) :37
145 Tyler Bray (Lowville) pin Kyle Kuty (New Hartford) 2:38
  Bryan Bennett (Ilion) maj dec Matthew Woodruff (Copenhagen) 13-0
  Dylan Crowder (Indian River) pin Tim Rathbun (Mohawk) 2:59
  Frank Garcia (Norwich) tf Dan Knapp (Whitesboro) 5:20
152 Joshua Knapp (Rome Free Academy) pin Ethan Pansa (Mohawk) 1:20
  Travis Eberley (Whitesboro) pin Sean Jackson (Ilion) 1:23
  Wyatt Lyndaker (Copenhagen) pin Dominic Woodmansee (Berne-Knox-Westerlo) 1:28
  Jacob Curry (Lowville) dec Sean Rood (Little Falls) 12-5
160 Tyler Touzin (Watervliet) pin Brandon Griffin (South Lewis) 5:02
  Jim McGill (Berne-Knox-Westerlo) pin Andrew Brasie (Ilion) 2:22
  Logan Running (Indian River) pin Taylor Smith (Mohawk) 5:43
  Landon Slawson (Whitesboro) pin Dan Rabbia (New Hartford) 1:37
170 Frank Capone (Watervliet) pin Darren Lincourt (Ilion) 1:06
  Zakk Zuranski (Mohawk) pin Dan Conant (Norwich) 3:00
  Najib Quinones (Copenhagen) dec Michael Duffer (Lowville) 5-1
  Sonny McPherson (Indian River) pin Sam Geraldi (Berne-Knox-Westerlo) :52
182 AJ Thomas (Lowville) dec Brett Barnes (Rome Free Academy) 6-3
  Travis Reid (Whitesboro) pin Luke Kelly (South Lewis) :53
  Caleb Ambroze (Little Falls) pin Sier Ferrell (Mount Markham) 1:16
  Thomas Gitlin (Indian River) pin Cody Keeler (Mohawk) 3:18
195 Zeby Romano (Watervliet) pin Alex Marro (Ilion) 1:46
  DaQuan Brown (Indian River) pin John Dimbleby (Whitesboro) 1:38
  Zach Thomason (Rome Free Academy) pin Vincent Pasquini (Berne-Knox-Westerlo) 1:17
  Jim Laurenzo (New Hartford) pin Jacob Eisel (South Lewis) 1:40
220 Scott Hamblin (Copenhagen) pin Ian Pisaneschi (Rome Free Academy) :33
  Tyler Hudson (Whitesboro) pin Jared Wilber (Norwich) :53
  Zach Fresco (Ilion) pin Roger Cecconi (Lowville) :48
  Joe Sprung (Berne-Knox-Westerlo) pin Tyler White (Watervliet) 3:55
285 Brandon Fayle (Lowville) pin Matt Lippa (Norwich) :33
  Brandon Yager (Ilion) pin Joe Madonia (Whitesboro) 1:07
  Stephen Davis (Mohawk) pin Matt Faman (Berne-Knox-Westerlo) 1:42
  Mackenzie Dorre (Mount Markham) pin Alex Avery (Indian River) :47