2012-13 SECTION IV DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 8, 2013 @ Broome County Arena

TEAM SCORES

1
Greene
127.0
2
Unatego
105.5
3
BGAH
103.0
4
Greene-Oxford
100.5
5
Windsor
90.0
6
Whitney Point
81.0
7
Sidney
78.5
8
Tioga
77.5
9
Deposit-Hancock
76.5
10
Norwich
67.0
11
Watkins Glen
65.0
12
Maine-Endwell
61.5
13
Waverly
60.5
14
Lansing
56.5
15
Susquehanna Valley
47.5
16
Walton-Delhi
47.0
17
Chenango Valley
46.5
18
Odessa Montour
44.0
19
Owego Free Academy
39.0
20
Marathon
33.0
21
Candor
30.0
22
Unadilla Valley
25.0
23
Groton
22.0
24
Delhi
19.0
25
Oneonta
18.0
26
Trumansburg
16.5
27
Harpursville
11.0
28
Spencer Van-Etten
10.0
29
Dryden
6.0
30
Moravia
3.5
31
Southern Cayuga
0.0
 
Thomas A Edison
0.0
 
Edmeston
0.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Dean Raymond (Deposit-Hancock) maj dec Nate Hansen (Greene-Oxford) 8-0
106 Chris Cirigliano (BGAH) dec Joseph Rorick (Odessa-Montour) 9-2
113 Dylan Wood (Walton-Delaware Academy) dec Logan Robinson (Walton-Delaware Academy) 5-2
120 Nate Hayes (Windsor) dec Sean Ballard (Whitney Point) 3-1
126 William Koll (Lansing) tf Austin Ryan (Unatego) 20-5
132 Tristan Rifanburg (Norwich) pin Jesse Griswold (BGAH) :51
138 Connor Lapresi (Lansing) tf Jesse Manual (Tioga) 17-2
145 Frank Garcia (Norwich) dec Jordan Torbitt (Whitney Point) 2-1
152 Kyle Halliday (Chenango Valley) dec Kevin Thayer (Unatego) 9-7
160 Mike Beckwith (Greene) dec Leland Slawson (Unatego) 1-0
170 Christian Dieterich (Greene) pin Josh Burge (Watkins Glen) :22
182 Ryan Marszal (Unatego) dec Mike Beers (Walton-Delaware Academy) 7-2
195 Mark Viviano (BGAH) pin Andrew Barnhart (Whitney Point) :48
220 Ryan Wolcott (Waverly) dec Dillon Hurlbert (Marathon) 3-2
285 Matt Abbott (Windsor) pin Austin Dean (Sidney) 3:48

SEMI-FINALS

099 Dean Raymond (Deposit-Hancock) dec Kiegan Brown (Maine-Endwell) 3-0
  Nate Hansen (Greene-Oxford) pin Brandon Gould (Watkins Glen) 5:53
106 Joseph Rorick (Odessa-Montour) tf Cole Rifanburg (Norwich) 17-0
  Chris Cirigliano (BGAH) pin Brandon Macumber (Deposit-Hancock) 2:23
113 Logan Robinson (Walton-Delaware Academy) pin Joe Nelson (Greene-Oxford) 4:41
  Dylan Wood (Walton-Delaware Academy) dec Kobe Garrehy (Maine-Endwell) 6-4 ot
120 Sean Ballard (Whitney Point) pin Kaleb Stone (Tioga) 3:15
  Nate Hayes (Windsor) dec Darren Ostrander (Groton) 8-6 ot
126 William Koll (Lansing) pin Ian Lupole (Susquehanna Valley) :14
  Austin Ryan (Unatego) dec Brendan Wheeler (Greene) 6-3
132 Tristan Rifanburg (Norwich) tf Derek Northrop (Sidney) 15-0
  Jesse Griswold (BGAH) pin Austin Crandall (Greene-Oxford) 1:13
138 Connor Lapresi (Lansing) maj dec Nate Bell (Owego Free Academy) 16-3
  Jesse Manual (Tioga) dec Austyn Bostwick (Waverly) 12-5
145 Frank Garcia (Norwich) dec Codie Nichols (Unatego) 10-1
  Jordan Torbitt (Whitney Point) maj dec Cody Snow (Harpursville) 13-3
152 Kyle Halliday (Chenango Valley) pin Nik Hansen (Greene-Oxford) 3:01
  Kevin Thayer (Unatego) dec Dan Dickman (Greene) 18-15 ot
160 Mike Beckwith (Greene) tf Ian Chedzoy (Watkins Glen) 15-0
  Leland Slawson (Unatego) dec Brandon Ellers (Waverly) 2-1
170 Christian Dieterich (Greene) pin Austin Orshal (Windsor) 2:32
  Josh Burge (Watkins Glen) dec Jarrid Lewis-Weidman (Susquehanna Valley) 4-2
182 Mike Beers (Walton-Delaware Academy) dec Kyle Clark (Delhi)
  Ryan Marszal (Unatego) dec Caleb Cutting (Greene-Oxford) 15-6
195 Mark Viviano (BGAH) dec Kai Sabada (Sidney) 9-4
  Andrew Barnhart (Whitney Point) dec Matt Brozovic (Maine-Endwell) 4-2
220 Ryan Wolcott (Waverly) pin Alex Morrow (Sidney) 2:23
  Dillon Hurlbert (Marathon) pin Dan Babcock (Deposit-Hancock) :36
285 Matt Abbott (Windsor) pin Andrew Gillette (Marathon) 3:30
  Austin Dean (Sidney) pin Tyler Hallett (Candor) 1:45

CONSOLATION FINALS

099 Brandon Gould (Watkins Glen) dec Kiegan Brown (Maine-Endwell) 8-3
106 Jackson Bell (Owego Free Academy) maj dec Mirso Fafulovic (Chenango Valley) 9-0
113 Kobe Garrehy (Maine-Endwell) dec Joe Nelson (Greene-Oxford) 10-6
120 Darren Ostrander (Groton) pin Ryan Castle (Greene) 2:00
126 Ian Lupole (Susquehanna Valley) pin Brendan Wheeler (Greene) 2:18
132 Adam Gifford (Odessa-Montour) pin Austin Crandall (Greene-Oxford) 2:12
138 Justin Cirigliano (BGAH) dec Nate Bell (Owego Free Academy) 5-1
145 Codie Nichols (Unatego) dec Trevor Parrish (Greene) 6-0
152 Nik Hansen (Greene-Oxford) pin Dan Dickman (Greene) 3:44
160 Brandon Ellers (Waverly) dec Ian Chedzoy (Watkins Glen) 6-0
170 Jarrid Lewis-Weidman (Susquehanna Valley) dec Spencer Sappington (Trumansburg) 11-6
182 Christian Richter (Tioga) dec Seth Gordon (Windsor) 4-2
195 Kai Sabada (Sidney) pin Matt Brozovic (Maine-Endwell) 1:08
220 Alex Morrow (Sidney) dec Dan Babcock (Deposit-Hancock) 5-4
285 Tyler Hallett (Candor) pin Richie Conklin (Unadilla Valley) 4:39

FIFTH PLACE FINALS

099 Jacob Lehr (Chenango Valley) pin Josh Lindsey (BGAH) 1:45
106 Cole Rifanburg (Norwich) pin Brandon Macumber (Deposit-Hancock) 4:27
113 Stephen McKee (Deposit-Hancock) dec Ryan Kwiatkowski (Owego Free Academy) 7-4
120 Kaleb Stone (Tioga) inj def Anthony Colon (Chenango Valley)
126 Jason Lobdell (Deposit-Hancock) pin Dan Hosking (Tioga) 3:45
132 Derek Northrop (Sidney) dec Nathaniel Grubham (Whitney Point) 4-0
138 Austyn Bostwick (Waverly) inj def Zak Garrehy (Maine-Endwell)
145 Freedom Boda (Candor) pin Cody Snow (Harpursville) 4:43
152 Joe Judge (Spencer-Van Etten) dec Johnathan Wasson (Watkins Glen) 11-9
160 Kirkland Dolan (Oneonta) dec Tyler Andrews (Dryden) 10-6
170 Austin Orshal (Windsor) pin Austin Tingley (Susquehanna Valley) 2:54
182 Caleb Cutting (Greene-Oxford) inj def Kyle Clark (Delhi)
195 Garrett Riegal (Windsor) dec Alex Avolio (Unadilla Valley) 3-2 ot
220 Garyn Huntley (Greene-Oxford) pin Teddy Storti (Susquehanna Valley) 3:50
285 Zach Kelsey (Tioga) inj def Andrew Gillette (Marathon)

QUARTER-FINALS

099 Dean Raymond (Deposit-Hancock) pin Levi Wormuth (Deposit-Hancock) 1:27
  Kiegan Brown (Maine-Endwell) dec Jacob Lehr (Chenango Valley) 2-1
  Brandon Gould (Watkins Glen) pin Trenton Gloeckler (Unatego) 1:35
  Nate Hansen (Greene-Oxford) pin Josh Lindsey (BGAH) 1:53
106 Chris Cirigliano (BGAH) maj dec John Noe (Tioga) 13-1
  Brandon Macumber (Deposit-Hancock) tf Jackson Bell (Owego Free Academy) 24-9
  Cole Rifanburg (Norwich) dec Mirso Fafulovic (Chenango Valley) 6-2
  Joseph Rorick (Odessa-Montour) pin Caleb Wiggins (Chenango Valley) :38
120 Nate Hayes (Windsor) maj dec Ryan Castle (Greene) 11-1
  Zach Orzell (Greene) pin Madison Hoover (Harpursville) 2:56
  Sean Ballard (Whitney Point) maj dec Colby Hall (Deposit-Hancock) 9-1
  Kaleb Stone (Tioga) maj dec Anthony Colon (Chenango Valley) 13-5
126 Austin Ryan (Unatego) dec Brady Wisniewski (Maine-Endwell) 7-4
  Brendan Wheeler (Greene) pin Dan Hosking (Tioga) 3:51
  Ian Lupole (Susquehanna Valley) pin Jason Lobdell (Deposit-Hancock) 5:49
  William Koll (Lansing) tf Kacey Madigan (Waverly) 18-0, 2:18
132 Tristan Rifanburg (Norwich) pin Nathaniel Grubham (Whitney Point) 1:45
  Derek Northrop (Sidney) dec Brock Post (Maine-Endwell) 2-1 ot
  Austin Crandall (Greene-Oxford) inj def Tyler Dickman (Greene)
  Jesse Griswold (BGAH) maj dec Adam Gifford (Odessa-Montour) 10-1
138 Jesse Manual (Tioga) pin Trey Mostert (Delhi) 1:06
  Austyn Bostwick (Waverly) dec Zak Garrehy (Maine-Endwell) 8-2
  Nate Bell (Owego Free Academy) pin Justin Cirigliano (BGAH) 3:53
  Connor Lapresi (Lansing) tf Tyler Olson (Unadilla Valley) 22-6, 4:40
145 Jordan Torbitt (Whitney Point) dec James Longo (Oneonta) 14-0
  Cody Snow (Harpursville) pin Freedom Boda (Candor) :25
  Codie Nichols (Unatego) maj dec Trevor Parrish (Greene) 10-2
  Frank Garcia (Norwich) maj dec Nicholas Cocola (Watkins Glen) 9-0
152 Dan Dickman (Greene) pin Joe Judge (Spencer-Van Etten) 1:17
  Kevin Thayer (Unatego) tf Brandon Hamilton (Maine-Endwell) 22-5
  Nik Hansen (Greene-Oxford) pin Jamie Griswold (BGAH) 3:05
  Kyle Halliday (Chenango Valley) dec Johnathan Wasson (Watkins Glen) 8-3
160 Mike Beckwith (Greene) pin Tyler Andrews (Dryden) 3:23
  Ian Chedzoy (Watkins Glen) dec Bryant Hough (Moravia) 7-6
  Brandon Ellers (Waverly) pin Kirkland Dolan (Oneonta) 5:21
  Leland Slawson (Unatego) pin Mike Neuman (Delhi) 1:51
170 Josh Burge (Watkins Glen) pin Noah DeDominicis (Delhi) 1:40
  Jarrid Lewis-Weidman (Susquehanna Valley) dec Spencer Sappington (Trumansburg) 10-4
  Austin Orshal (Windsor) maj dec Austin Tingley (Susquehanna Valley) 10-1
  Christian Dieterich (Greene) pin Hunter Talbot (Moravia) :58
182 Mike Beers (Walton-Delaware Academy) pin Roberto Ojeda (Sidney) 1:28
  Kyle Clark (Delhi) dec Christian Richter (Tioga) 6-4
  Caleb Cutting (Greene-Oxford) pin Riley Hanrahan (Unatego) 3:42
  Ryan Marszal (Unatego) dec Seth Gordon (Windsor) 7-0
195 Mark Viviano (BGAH) pin James Short (Odessa-Montour) :40
  Kai Sabada (Sidney) pin Alex Avolio (Unadilla Valley) 3:06
  Matt Brozovic (Maine-Endwell) dec Garrett Riegal (Windsor) 8-5
  Andrew Barnhart (Whitney Point) pin Jeff Pornbeck (Greene) 5:26
220 Dillon Hurlbert (Marathon) pin Dan Haskel (Greene) :43
  Dan Babcock (Deposit-Hancock) dec Garyn Huntley (Greene-Oxford) 16-9
  Alex Morrow (Sidney) pin Teddy Storti (Susquehanna Valley) 2:18
  Ryan Wolcott (Waverly) pin Caden Watson (Whitney Point) 2:57
285 Matt Abbott (Windsor) pin Zach Gifford (Deposit-Hancock) 1:33
  Andrew Gillette (Marathon) dec Zach Kelsey (Tioga) 6-5
  Austin Dean (Sidney) inj def Cory Corkwell (Oneonta)
  Tyler Hallett (Candor) dec Richie Conklin (Unadilla Valley) 7-2