2015-16 SECTION III CLASS C TOURNAMENT
February 6, 2016 @ Adirondack

TEAM SCORES

1
Adirondack
271.0
2
General Brown
252.0
3
Canastota
137.5
4
Skaneateles
127.5
5
Lowville
122.0
6
Morrisville-Eaton
115.0
7
Sherburne-Earlville
99.0
8
Cazenovia
94.5
9
Hannibal
60.0
10
Onondaga-Tully
59.0
11
APW/Pulaski
16.5
12
Jordan-Elbridge
16.0
 
Most Outstanding Wrestler
DEREK SPANN (Adirondack) 126

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 JW Simmons (Skaneateles) dec Dylan Price (Onondaga) 1-0
106 Kevin Spann (Adirondack) pin Jacob Wells (Cazenovia) :53
113 Sean Banks (Adirondack) dec Keagen Case (Adirondack) 7-0
120 Cody Fields (General Brown) dec Brandon Gaylord (Adirondack) 7-6
126 Derek Spann (Adirondack) maj dec Zack Burke (Morrisville-Eaton) 9-0
132 Ryan O'Rourke (Adirondack) pin Marshall Bruggeman (Canastota) 3:30
138 Scott Bluto (General Brown) dec Conner Steria (Lowville) 6-4
145 Michael Goetzmann (Skaneateles) dec Harry Roberts (Adirondack) 6-2
152 Dylan Stellmack (Onondaga) dec Hunter Owen (Sherburne-Earlville) 10-7
160 Kyle O'Connor (General Brown) pin Josh Farrar (Morrisville-Eaton) 1:53
170 Doug Simmons (Canastota) dec Trevor Snow (General Brown) 4-0
182 Joe Hennessey (Adirondack) dec Alexander Curr (Cazenovia) 7-1
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) pin Kevin Frega (Cazenovia) 2:30
220 Riccardo Dawkins (General Brown) dec Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) 3-2
285 Jacob Beckwith (General Brown) pin Andrew Tanner (Adirondack) 2:43

SEMI-FINALS

099 Dylan Price (Onondaga) maj dec Daniel Mayer (Lowville) 12-0
  JW Simmons (Skaneateles) pin Corey O'Connor (General Brown) 3:15
106 Kevin Spann (Adirondack) dec Chris Webster (Adirondack) 3-0
  Jacob Wells (Cazenovia) dec Cory Woodward (Lowville) 4-2
113 Sean Banks (Adirondack) dec Christian Daley (Skaneateles) 6-0
  Keagen Case (Adirondack) pin Matthew McManaman (General Brown) 3:00
120 Brandon Gaylord (Adirondack) dec Beau Burke (Morrisville-Eaton) 8-2
  Cody Fields (General Brown) dec Nick Rouse (Canastota) 7-4
126 Derek Spann (Adirondack) pin Joey Brillo (Skaneateles) :56
  Beau Burke (Morrisville-Eaton) dec Connor Schissler (General Brown) 8-6
132 Ryan O'Rourke (Adirondack) maj dec Mason Warner (Morrisville-Eaton) 16-5
  Marshall Bruggeman (Canastota) tf Isaiah Roes (Lowville) 15-0
138 Scott Bluto (General Brown) maj dec Nate Cronk (APW/Pulaski) 12-3
  Conner Steria (Lowville) dec Tyler Ayers (Morrisville-Eaton) 7-2
145 Michael Goetzmann (Skaneateles) maj dec Caleb Mayer (Lowville) 10-0
  Harry Roberts (Adirondack) dec Vincent Albertina (Sherburne-Earlville) 6-0
152 Hunter Owen (Sherburne-Earlville) pin Dakota Diable (Canastota) :30
  Dylan Stellmack (Onondaga) dec Kyle Bush (Adirondack) 10-6
160 Kyle O'Connor (General Brown) tf Ryan Sprowl (Lowville) 17-1
  Josh Farrar (Morrisville-Eaton) dec Ben Marshall (Canastota) 3-1
170 Doug Simmons (Canastota) maj dec Ben Gerling (Adirondack) 19-7
  Trevor Snow (General Brown) maj dec Darren Knapp (Sherburne-Earlville) 11-2
182 Alexander Curr (Cazenovia) maj dec Patrick Greenfield (Skaneateles) 8-0
  Joe Hennessey (Adirondack) pin Joey McIntyre (Skaneateles) :37
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) pin Kris Ruthaford (Canastota) :45
  Kevin Frega (Cazenovia) tf Jacob Joanette (General Brown) 19-1
220 Riccardo Dawkins (General Brown) pin TJ Greenfield (Skaneateles) 3:42
  Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) tf Travis Hastwell (Adirondack) 16-1
285 Jacob Beckwith (General Brown) pin Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) :39
  Andrew Tanner (Adirondack) pin Owen Albanese (Canastota) 1:43

CONSOLATION FINALS

099 Daniel Mayer (Lowville) dec Corey O'Connor (General Brown) 2-0
106 Chris Webster (Adirondack) pin Cory Woodward (Lowville) :33
113 Matthew McManaman (General Brown) dec Christian Daley (Skaneateles) 6-3
120 Will Khalil (Cazenovia) dec Nick Rouse (Canastota) 5-3
126 Joey Brillo (Skaneateles) dec Connor Schissler (General Brown) 10-7
132 Mason Warner (Morrisville-Eaton) dec Isaiah Roes (Lowville) 6-4
138 Nate Cronk (APW/Pulaski) dec Tyler Ayers (Morrisville-Eaton) 7-4
145 Caleb Mayer (Lowville) dec Vincent Albertina (Sherburne-Earlville) 6-0
152 Kyle Bush (Adirondack) pin Alec Rowsam (Lowville) :45
160 Ben Marshall (Canastota) dec Ryan Sprowl (Lowville) 8-1
170 Darren Knapp (Sherburne-Earlville) pin Noah Roes (Lowville) 1:43
182 Gavin Kovalik (General Brown) pin Joey McIntyre (Skaneateles) 2:01
195 Jacob Joanette (General Brown) pin Kris Ruthaford (Canastota) 2:59
220 Robert Gage (Hannibal) fft Devon Weldin (Hannibal)
285 Owen Albanese (Canastota) dec Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) 5-2

FIFTH PLACE FINALS

099 Spencer Hamilton (Adirondack) pin Blake LaValley (General Brown) :50
106 Collin Shelton (Morrisville-Eaton) maj dec Colbey Bixby (Canastota) 11-2
113 Coby Stevens (Canastota) pin Shawn Totman (Hannibal) 1:21
120 Beau Burke (Morrisville-Eaton) dec Will Shephard (Cazenovia) 1-0
126 Zach Williams (Hannibal) inj def Matt McLaughlin (Cazenovia)
132 Zach Dunbar (Hannibal) dec Justin Murray (General Brown) 5-4
138 Paul McLaughlin (Cazenovia) dec Brent Millard (Lowville) 7-2
145 Bailey Walzer (Sherburne-Earlville) dec Ricci Natali (General Brown) 12-6
152 James Leubner (Skaneateles) pin Dakota Diable (Canastota) 2:03
160 Patrick Koelmel (General Brown) dec Lucas Sherman (Skaneateles) 9-2
170 Dannell Trammell (Onondaga) dec Ben Gerling (Adirondack) 5-3
182 Patrick Greenfield (Skaneateles) dec Anthony Ortiz (Jordan-Elbridge) 6-2
195 Logan Scott (Hannibal) fft Max Bondgren (Jordan-Elbridge)
220 TJ Greenfield (Skaneateles) pin Travis Hastwell (Adirondack) :24
285 Nathan Briggs (Onondaga) dec Taylor Rivernburgh (Jordan-Elbridge) 4-0

QUARTER-FINALS

099 Dylan Price (Onondaga) pin Blake LaValley (General Brown) 1:54
  Daniel Mayer (Lowville) pin Shaun Salsbery (Hannibal) 4:50
  Corey O'Connor (General Brown) pin Spencer Hamilton (Adirondack) 5:14
  JW Simmons (Skaneateles) tf Jessi Tripp (Jordan-Elbridge) 18-3
106 Jacob Wells (Cazenovia) pin Evan Salmonsen (Hannibal) 1:12
  Cory Woodward (Lowville) pin Colbey Bixby (Canastota) 1:30
  Chris Webster (Adirondack) tf Muhamed Hirkic (Onondaga) 19-1
  Kevin Spann (Adirondack) pin Collin Shelton (Morrisville-Eaton) :25
113 Sean Banks (Adirondack) pin Jamil McMillan (Morrisville-Eaton) :59
  Christian Daley (Skaneateles) dec Coby Stevens (Canastota) 9-3
  Matthew McManaman (General Brown) pin Shawn Totman (Hannibal) 4:30
  Keagen Case (Adirondack) pin Steven Rice (Morrisville-Eaton) :22
120 Brandon Gaylord (Adirondack) tf Evan Salmonsen (Hannibal) 15-0
  Beau Burke (Morrisville-Eaton) dec Will Shephard (Cazenovia) 4-1
  Nick Rouse (Canastota) pin Will Khalil (Cazenovia) 5:26
  Cody Fields (General Brown) pin Nevan Rourke (Skaneateles) 1:50
126 Derek Spann (Adirondack) pin Zack Maxwell (Cazenovia) 1:09
  Joey Brillo (Skaneateles) dec Zach Williams (Hannibal) 3-0
  Connor Schissler (General Brown) pin Matt McLaughlin (Cazenovia) 1:55
  Zack Burke (Morrisville-Eaton) pin Tyler Widrick (Lowville) 1:29
132 Isaiah Roes (Lowville) pin Zach Dunbar (Hannibal) :44
  Mason Warner (Morrisville-Eaton) pin Alex Parkolap (Jordan-Elbridge) 2:19
  Ryan O'Rourke (Adirondack) pin Justin Murray (General Brown) :58
  Marshall Bruggeman (Canastota) pin Dawson Meade (Sherburne-Earlville) :48
138 Scott Bluto (General Brown) pin Matt Goetzmann (Skaneateles) 4:21
  Nate Cronk (APW/Pulaski) maj dec Brent Millard (Lowville) 13-4
  Tyler Ayers (Morrisville-Eaton) dec Brendan Martin (Adirondack) 4-0
  Conner Steria (Lowville) dec Paul McLaughlin (Cazenovia) 7-1
145 Caleb Mayer (Lowville) pin Alex Scoville (Morrisville-Eaton) 1:57
  Michael Goetzmann (Skaneateles) tf Ricci Natali (General Brown) 16-0
  Vincent Albertina (Sherburne-Earlville) maj dec Shane Moore (Onondaga) 11-0
  Harry Roberts (Adirondack) pin Bailey Walzer (Sherburne-Earlville) :33
152 Hunter Owen (Sherburne-Earlville) pin James Leubner (Skaneateles) 2:39
  Dylan Stellmack (Onondaga) pin Alec Rowsam (Lowville) 1:09
  Kyle Bush (Adirondack) pin Logan Fenske (Hannibal) 1:04
160 Josh Farrar (Morrisville-Eaton) pin Andy Marshall (Canastota) 2:49
  Ben Marshall (Canastota) pin Lucas Sherman (Skaneateles) :47
  Ryan Sprowl (Lowville) dec Patrick Koelmel (General Brown) 4-1
  Kyle O'Connor (General Brown) maj dec Gerald Hicks (Sherburne-Earlville) 11-3
170 Doug Simmons (Canastota) pin Jack Bailey (Onondaga) :18
  Ben Gerling (Adirondack) dec Dannell Trammell (Onondaga) 8-7
  Darren Knapp (Sherburne-Earlville) pin Noah Roes (Lowville) 1:30
  Trevor Snow (General Brown) pin Ben Bowers (Hannibal) 1:48
182 Alexander Curr (Cazenovia) pin Josh Seamon (Canastota) 1:10
  Patrick Greenfield (Skaneateles) dec Anthony Ortiz (Jordan-Elbridge) 10-4
  Joey McIntyre (Skaneateles) pin Gavin Kovalik (General Brown) 5:46
  Joe Hennessey (Adirondack) pin Dylan Farr (Lowville) :58
195 Kris Ruthaford (Canastota) dec Logan Scott (Hannibal) 11-8
  Jacob Joanette (General Brown) pin Max Bondgren (Jordan-Elbridge) 2:20
  Kevin Frega (Cazenovia) pin Kevin Albert (Adirondack) 1:15
220 Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) pin Nate Saunders (Canastota) 3:33
  Travis Hastwell (Adirondack) pin Robert Gage (Hannibal) 3:27
  TJ Greenfield (Skaneateles) pin Devon Weldin (Hannibal) 3:36
  Riccardo Dawkins (General Brown) pin Jon Curcie (APW/Pulaski) :31
285 Jacob Beckwith (General Brown) pin Aarron Combs (Morrisville-Eaton) 1:49
  Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) pin Nathan Briggs (Onondaga) 3:55
  Andrew Tanner (Adirondack) pin Taylor Rivernburgh (Jordan-Elbridge) :45
  Owen Albanese (Canastota) pin Jacob Friot (APW/Pulaski) 1:10