2015-16 SECTION III CLASS D TOURNAMENT
February 6, 2016 @ Port Byron

TEAM SCORES

1
Copenhagen
174.0
2
South Lewis
163.0
3
Dolgeville
137.0
4
Little Falls
117.5
5
Port Byron
111.5
6
Poland
103.0
7
Mount Markham
81.0
8
Otselic Valley
74.0
 
Sandy Creek
74.0
10
Cooperstown
64.0
11
Immaculate Heart Central
58.0
12
Cato-Meridian
25.0
 
Most Outstanding Wrestler
NEIKO SCARANO (Little Falls) 113

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Nathan Purtell (Otselic Valley) dec Wyatt Mullin (Copenhagen) 6-4
106 Joe Powers (Port Byron) dec Jake Galster (Copenhagen) 4-3
113 Neiko Scarano (Little Falls) dec Matthew Bush (South Lewis) 7-6
120 Kyle Greene (South Lewis) maj dec Lorenzo Scarano (Little Falls) 11-3
126 Paul LoRusso (Cooperstown) pin Adam Hermanson (Copenhagen) 2:38
132 Ryan Zawtocki (Dolgeville) dec Jacob Albers (Mount Markham) 9-2
138 Noah Handy (Dolgeville) dec Zeke Durham (Sandy Creek) 13-6
145 Greg Virkler (Copenhagen) dec Jonathan Handy (Dolgeville) 10-9
152 Morgan Seller (South Lewis) pin Ezra Lynch (Dolgeville) :41
160 Xander Morgenthaler (Port Byron) dec Tyler Douglas (Little Falls)
170 Jacob Olmstead (South Lewis) maj dec McCaffrey Carroll (Copenhagen) 11-0
182 Jesse Pritchard (Poland) pin William Sheehy (Poland) 1:10
195 Joe Benedict (Sandy Creek) pin Jake Haviland (Port Byron) 2:34
220 Keith Coffin (Mount Markham) pin Thomas Randall (South Lewis) 1:36
285 Kyle Fitzgerald (South Lewis) dec Nick Powers (Poland) 9-3

SEMI-FINALS

099 Wyatt Mullin (Copenhagen) dec Connor Deforest (Mount Markham) 8-6
  Nathan Purtell (Otselic Valley) dec Hunter White (Cato-Meridian) 10-4
106 Joe Powers (Port Byron) pin Gordon Marshall (Otselic Valley) 2:57
  Jake Galster (Copenhagen) pin Katherine Sumner (Port Byron) 1:31
113 Neiko Scarano (Little Falls) pin Austin Sheehy (Poland) :42
  Matthew Bush (South Lewis) dec Gregory Hawuczyk (Port Byron) 6-0
120 Kyle Greene (South Lewis) dec Nello Alteri (Immaculate Heart Central) 7-0
  Lorenzo Scarano (Little Falls) dec Aspen Effner (Mount Markham) 4-3
126 Paul LoRusso (Cooperstown) pin Anthony Rasmusson (Immaculate Heart Central) 1:02
  Adam Hermanson (Copenhagen) pin Steve Ratliff (Cooperstown) 3:48
132 Ryan Zawtocki (Dolgeville) maj dec Montana Wellenstein (Mount Markham) 13-0
  Jacob Albers (Mount Markham) dec Connor Carroll (Copenhagen) 6-3
138 Noah Handy (Dolgeville) pin Darren Cook (Cato-Meridian) 1:58
  Zeke Durham (Sandy Creek) dec Dempsey Carroll (Copenhagen) 8-4
145 Greg Virkler (Copenhagen) maj dec Will Hogarth (Immaculate Heart Central) 10-0
  Jonathan Handy (Dolgeville) pin Trentin Carentz (Cooperstown) :40
152 Morgan Seller (South Lewis) pin Anthony Servidone (Little Falls) 2:27
  Ezra Lynch (Dolgeville) dec Chris Hickey (Port Byron) 8-6
160 Tyler Douglas (Little Falls) dec Dylan Spann (South Lewis) 7-2
  Xander Morgenthaler (Port Byron) dec Tryston Welch (Sandy Creek) 6-5
170 Jacob Olmstead (South Lewis) pin Benjamin Doolittle (Dolgeville) :52
  McCaffrey Carroll (Copenhagen) pin Ryan Wills (Sandy Creek) 1:00
182 William Sheehy (Poland) pin Taylor Welch (Immaculate Heart Central) 3:25
  Jesse Pritchard (Poland) pin Connor Gage (Little Falls) 1:23
195 Joe Benedict (Sandy Creek) pin Dalton Cleary (Little Falls) 2:18
  Jake Haviland (Port Byron) dec Cody Zubrzycki (Copenhagen) 5-4
220 Thomas Randall (South Lewis) pin Gabe Nellis (Poland) :49
  Keith Coffin (Mount Markham) pin Matthew Jodway (Little Falls) 1:14
285 Kyle Fitzgerald (South Lewis) pin Jacob Rommel (Poland) :42
  Nick Powers (Poland) pin Victor Conte (Dolgeville) 2:00

CONSOLATION FINALS

099 Hunter White (Cato-Meridian) maj dec Dakota Hackett (Otselic Valley) 13-4
106 Gordon Marshall (Otselic Valley) pin Katherine Sumner (Port Byron) 2:38
113 Gregory Hawuczyk (Port Byron) pin Austin Sheehy (Poland) 1:46
120 Aspen Effner (Mount Markham) dec Nello Alteri (Immaculate Heart Central) 13-6
126 Anthony Rasmusson (Immaculate Heart Central) pin Corbin Wilkins-Learned (Otselic Valley) 2:37
132 Connor Carroll (Copenhagen) dec Montana Wellenstein (Mount Markham) 10-3
138 Dempsey Carroll (Copenhagen) dec Darren Cook (Cato-Meridian) 5-1
145 Trentin Carentz (Cooperstown) dec Will Hogarth (Immaculate Heart Central) 7-2
152 Chris Hickey (Port Byron) maj dec Mike Woolheater (Poland) 18-6
160 Dylan Spann (South Lewis) dec Tryston Welch (Sandy Creek) 6-3
170 Benjamin Doolittle (Dolgeville) pin Blake Muthig (Poland) 3:45
182 Taylor Welch (Immaculate Heart Central) dec Connor Gage (Little Falls) 1-0
195 Dalton Cleary (Little Falls) pin Justin Kopet (Dolgeville) :30
220 Matthew Jodway (Little Falls) pin Josh Greenwood (Copenhagen) 1:38
285 Victor Conte (Dolgeville) pin Jacob Rommel (Poland) :28

FIFTH PLACE FINALS

099 Connor Deforest (Mount Markham) dec Marshall Manchester (Sandy Creek) 4-1
106 Branton Carpenter (South Lewis) dec Riley Dalrymple (Copenhagen) 6-4
120 Anthony Metzler (Copenhagen) pin Jonah VanVoorhis (Otselic Valley) 4:03
126 Steve Ratliff (Cooperstown) fft John Klimacek (Little Falls)
132 James Ossont (Otselic Valley) pin Brendan Lohan (Cooperstown) 2:52
138 Peter Winkler (Immaculate Heart Central) dec Justus Richardson (Dolgeville) 5-0
145 EJ Thompson (Port Byron) dec Kellan Roorda (Little Falls) 4-3
152 Anthony Servidone (Little Falls) tf Hunter Reed (Copenhagen) 18-1
160 Michael Youngs (South Lewis) maj dec Reece Johnson (Cooperstown) 13-3
170 Ryan Wills (Sandy Creek) maj dec Jordan Young (Port Byron) 13-2
220 Gabe Nellis (Poland) dec Mike Krasko (Dolgeville) 3-0

QUARTER-FINALS

099 Wyatt Mullin (Copenhagen) pin Kassandra Fransman (Poland) 1:05
  Connor Deforest (Mount Markham) dec Marshall Manchester (Sandy Creek) 7-0
  Nathan Purtell (Otselic Valley) pin Dylan Vosburgh (South Lewis) 3:20
  Hunter White (Cato-Meridian) dec Dakota Hackett (Otselic Valley) 11-4
106 Jake Galster (Copenhagen) pin Ashley Zahniser (Mount Markham) :18
  Katherine Sumner (Port Byron) dec Riley Dalrymple (Copenhagen) 5-2
  Gordon Marshall (Otselic Valley) dec Branton Carpenter (South Lewis) 6-4
  Joe Powers (Port Byron) pin Trent Nearhood (Cato-Meridian) :52
113 Austin Sheehy (Poland) pin Lane Hoch (Copenhagen) 1:53
120 Kyle Greene (South Lewis) pin Anthony Metzler (Copenhagen) 1:11
  Nello Alteri (Immaculate Heart Central) pin Simon Wilson (South Lewis) 1:43
  Lorenzo Scarano (Little Falls) maj dec Jonah VanVoorhis (Otselic Valley) 11-0
126 Paul LoRusso (Cooperstown) tf Fred Amacher (Poland) 16-1
  Anthony Rasmusson (Immaculate Heart Central) dec Corbin Wilkins-Learned (Otselic Valley) 10-6
  Steve Ratliff (Cooperstown) maj dec John Klimacek (Little Falls) 10-2
  Adam Hermanson (Copenhagen) pin Zach Dennis (Port Byron) :33
132 Connor Carroll (Copenhagen) pin Garret Jones (Poland) :31
  Jacob Albers (Mount Markham) pin Brendan Lohan (Cooperstown) 3:18
  Montana Wellenstein (Mount Markham) pin James Ossont (Otselic Valley) 1:43
  Ryan Zawtocki (Dolgeville) pin David Pierce (Dolgeville) 4:39
138 Zeke Durham (Sandy Creek) pin Justus Richardson (Dolgeville) :57
  Dempsey Carroll (Copenhagen) pin Isaiah Johnson (Cooperstown) 3:47
  Darren Cook (Cato-Meridian) dec Peter Winkler (Immaculate Heart Central) 11-8
  Noah Handy (Dolgeville) pin Justin Rodda (Otselic Valley) 1:00
145 Jonathan Handy (Dolgeville) pin Jesse Johnson (Poland) 3:48
  Trentin Carentz (Cooperstown) maj dec Kellan Roorda (Little Falls) 13-0
  Will Hogarth (Immaculate Heart Central) pin EJ Thompson (Port Byron) :43
152 Ezra Lynch (Dolgeville) dec Mike Woolheater (Poland) 5-2
  Anthony Servidone (Little Falls) pin Hunter Reed (Copenhagen) 5:31
  Morgan Seller (South Lewis) pin Brandon Hage (Cooperstown) 1:40
160 Xander Morgenthaler (Port Byron) maj dec Reece Johnson (Cooperstown) 10-2
  Tryston Welch (Sandy Creek) pin Tyler Trump (Sandy Creek) 1:45
  Dylan Spann (South Lewis) pin Ryan Baron (Poland) 1:24
  Tyler Douglas (Little Falls) pin Michael Youngs (South Lewis) 2:30
170 Ryan Wills (Sandy Creek) pin Harrison Sherman (Cato-Meridian) 4:51
  McCaffrey Carroll (Copenhagen) pin Jordan Young (Port Byron) 2:56
  Benjamin Doolittle (Dolgeville) dec Blake Muthig (Poland) 6-3
  Jacob Olmstead (South Lewis) pin Michael Lind (Immaculate Heart Central) :54
182 William Sheehy (Poland) pin Chris Johnson (Port Byron) 3:06
195 Dalton Cleary (Little Falls) dec Justin Kopet (Dolgeville) 6-4
220 Thomas Randall (South Lewis) pin Mike Krasko (Dolgeville) :23
  Keith Coffin (Mount Markham) pin Josh Greenwood (Copenhagen) :18