2017-18 SECTION III CLASS D TOURNAMENT
February 3, 2018 @ Cooperstown

TEAM SCORES

1
Sherburne-Earlville
156.5
2
Beaver River
152.0
3
Onondaga-Tully
140.5
4
Dolgeville
125.0
5
Morrisville-Eaton
122.0
6
Copenhagen
117.0
7
South Lewis
114.5
8
Cato-Meridian
114.5
9
Mount Markham
69.0
10
Port Byron
66.0
11
Cooperstown
55.0
 
Otselic Valley
55.0
13
Little Falls
27.5
14
Poland
0.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Avery Leonard (Cooperstown) pin Andrew Walseman (Beaver River) 3:03
106 Aiden Clement (Beaver River) maj dec Jack Smith (Port Byron) 8-0
113 Bradley Lamphere (Dolgeville) dec Riley Dalrymple (Copenhagen) 10-6
120 Joe Powers (Port Byron) inj def Hunter White (Cato-Meridian)
126 Dylan Price (Onondaga) pin Branton Carpenter (South Lewis) 1:03
132 Beau Burke (Morrisville-Eaton) dec Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) 5-2
138 Kyle Greene (South Lewis) pin Corbin Learned (Otselic Valley) 3:39
145 Connor Carroll (Copenhagen) dec Jacob Albers (Mount Markham) 3-1
152 Jacob Null (Dolgeville) dec Dempsey Carroll (Copenhagen) 11-9
160 Bailey Walzer (Sherburne-Earlville) tf Ethan Scanlon (Cato-Meridian) 15-0
170 Dylan Stellmack (Onondaga) dec Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) 7-0
182 Jack Bailey (Onondaga) pin Jarrett Aubin (Beaver River) 3:12
195 Harrison Sherman (Cato-Meridian) dec Tanner Campbell (Sherburne-Earlville) 4-2
220 Alex Thompson (Sherburne-Earlville) pin Josh Greenwood (Beaver River) 3:34
285 Nathan Briggs (Onondaga) pin Cody Zubrzycki (Copenhagen) 3:57

SEMI-FINALS

099 Andrew Walseman (Beaver River) pin Jonah Mullin (Beaver River) 3:03
  Avery Leonard (Cooperstown) dec Nathan Purtell (Otselic Valley) 9-5
106 Aiden Clement (Beaver River) dec Aydin DeForest (Mount Markham) 6-0
  Jack Smith (Port Byron) dec Lucas LoRusso (Cooperstown) 2-0
113 Bradley Lamphere (Dolgeville) dec Brandon Chartrand (Beaver River) 4-3
  Riley Dalrymple (Copenhagen) dec Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) 4-2
120 Hunter White (Cato-Meridian) dec Cody Greene (South Lewis) 10-4
  Joe Powers (Port Byron) dec Jake Galster (Copenhagen) 2-1
126 Dylan Price (Onondaga) maj dec Muhamed Hirkic (Onondaga) 13-0
  Branton Carpenter (South Lewis) maj dec Anthony Bailey (Mount Markham) 8-0
132 Beau Burke (Morrisville-Eaton) tf Dakota Hackett (Otselic Valley) 6:00
  Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) dec Keith Lewis (Morrisville-Eaton) 2-0
138 Kyle Greene (South Lewis) pin Collin Shelton (Morrisville-Eaton) 3:13
  Corbin Learned (Otselic Valley) pin Lorenzo Scarano (Little Falls) :34
145 Connor Carroll (Copenhagen) dec Andrew Hoffman (South Lewis) 6-0
  Jacob Albers (Mount Markham) maj dec Tyler Parker (Port Byron) 10-2
152 Dempsey Carroll (Copenhagen) dec Eric Warner (Morrisville-Eaton) 2-0
  Jacob Null (Dolgeville) maj dec Vincent Albertina (Sherburne-Earlville) 11-3
160 Bailey Walzer (Sherburne-Earlville) pin Blake Guzy (Cooperstown) 2:24
  Ethan Scanlon (Cato-Meridian) dec Anthony Servidone (Little Falls) 13-6
170 Dylan Stellmack (Onondaga) maj dec Hunter Reed (Copenhagen) 16-6
  Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) pin Luke Perry (Morrisville-Eaton) 1:08
182 Jack Bailey (Onondaga) pin Jessie Lynch (Sherburne-Earlville) 4:42
  Jarrett Aubin (Beaver River) pin Dylan Randall (Dolgeville) 1:07
195 Tanner Campbell (Sherburne-Earlville) dec Marcus Hills (Beaver River) 5-3
  Harrison Sherman (Cato-Meridian) maj dec Mackenzie Case (Mount Markham) 13-4
220 Josh Greenwood (Beaver River) pin Jared Makuch (South Lewis) 2:47
  Alex Thompson (Sherburne-Earlville) pin Nathan Pitre (Onondaga) 3:32
285 Nathan Briggs (Onondaga) pin Robert Eastman (Morrisville-Eaton) 3:12
  Cody Zubrzycki (Copenhagen) pin Nick Schmitt (Cato-Meridian) 1:23

CONSOLATION FINALS

099 Nathan Purtell (Otselic Valley) pin Jonah Mullin (Beaver River) 4:01
106 Lucas LoRusso (Cooperstown) pin Aydin DeForest (Mount Markham) 1:40
113 Brandon Chartrand (Beaver River) dec Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) 4-1
120 Jake Galster (Copenhagen) dec Cody Greene (South Lewis) 7-1
126 Muhamed Hirkic (Onondaga) dec Wyatt Mullin (Beaver River) 2-1
132 Keith Lewis (Morrisville-Eaton) pin Dakota Hackett (Otselic Valley) 2:30
138 Lorenzo Scarano (Little Falls) dec Collin Shelton (Morrisville-Eaton) 5-0
145 Tyler Parker (Port Byron) maj dec Cory Woodward (Beaver River) 13-5
152 Mason Warner (Morrisville-Eaton) dec Vincent Albertina (Sherburne-Earlville) 2-1
160 Anthony Servidone (Little Falls) dec Kyle Getman (Dolgeville) 7-2
170 Luke Perry (Morrisville-Eaton) maj dec Hunter Reed (Copenhagen) 14-1
182 Jessie Lynch (Sherburne-Earlville) pin Dylan Randall (Dolgeville) 2:43
195 Marcus Hills (Beaver River) dec Mackenzie Case (Mount Markham) 7-5
220 Jared Makuch (South Lewis) pin Riley Beaulieu (Dolgeville) 1:56
285 Nick Schmitt (Cato-Meridian) pin Robert Eastman (Morrisville-Eaton) 1:54

FIFTH PLACE FINALS

113 Noah Hartman (Onondaga) dec Andrew Doolittle (Dolgeville) 6-1
120 Ike Svitavsky (Port Byron) maj dec Dylan Vosburgh (South Lewis) 19-7
126 Oscar Lozada (Dolgeville) dec Anthony Bailey (Mount Markham) 6-4
132 Isaiah Johnson (Cooperstown) dec Colin Randall (South Lewis) 9-6
138 David Pierce (Dolgeville) maj dec Shane Moore (Onondaga) 12-0
145 Andrew Hoffman (South Lewis) dec Dalton Currie (Onondaga) 8-4
152 Keith Rood (Sherburne-Earlville) pin Thomas Coffin (Mount Markham) :39
160 Myrick Elrod (Sherburne-Earlville) inj def Carson Guzy (Cooperstown)
170 Brady Vosburgh (South Lewis) maj dec Ryan Everson (Beaver River) 13-3
182 Cole Williams (Mount Markham) pin Jolanda Ponce (Otselic Valley) 2:39
195 John Monk (Dolgeville) fft Sam Rhodes (Cooperstown)
220 Gage Marolf (South Lewis) pin Nathan Pitre (Onondaga) 2:50
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin Mike Krasko (Dolgeville) 4:25

QUARTER-FINALS

099 Jonah Mullin (Beaver River) dec Dylan Petrie (Copenhagen) 6-5
106 Aiden Clement (Beaver River) pin Matt LoRusso (Cooperstown) :45
113 Brandon Chartrand (Beaver River) pin Andrew Doolittle (Dolgeville) :49
  Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) dec Connor Wilks (Little Falls) 16-13
  Riley Dalrymple (Copenhagen) pin Noah Hartman (Onondaga) 1:04
120 Hunter White (Cato-Meridian) tf Dylan Vosburgh (South Lewis) 18-3
  Cody Greene (South Lewis) maj dec Treay Jaquay (Dolgeville) 9-0
  Jake Galster (Copenhagen) maj dec Jason Price (Sherburne-Earlville) 9-0
  Joe Powers (Port Byron) maj dec Ike Svitavsky (Port Byron) 12-4
126 Branton Carpenter (South Lewis) pin Logan Kantor (Cooperstown) :36
  Anthony Bailey (Mount Markham) dec Oscar Lozada (Dolgeville) 4-1
  Muhamed Hirkic (Onondaga) pin Wyatt Mullin (Beaver River) 5:05
  Dylan Price (Onondaga) tf Cameron Russell (Morrisville-Eaton) 16-0
132 Beau Burke (Morrisville-Eaton) tf Seth Richardson (Dolgeville) 18-3
  Dakota Hackett (Otselic Valley) pin Isaiah Johnson (Cooperstown) :56
  Keith Lewis (Morrisville-Eaton) maj dec Colin Randall (South Lewis) 10-2
  Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) pin Lane Hoch (Beaver River) :34
138 Lorenzo Scarano (Little Falls) tf Shane Moore (Onondaga) 19-0
  Corbin Learned (Otselic Valley) pin Connor Deforest (Mount Markham) :55
  Collin Shelton (Morrisville-Eaton) dec Mike Doeberl (Sherburne-Earlville) 8-4
  Kyle Greene (South Lewis) tf David Pierce (Dolgeville) 18-1
145 Andrew Hoffman (South Lewis) maj dec Dalton Currie (Onondaga) 17-5
  Connor Carroll (Copenhagen) dec Andrew Brado (Dolgeville) 7-1
  Tyler Parker (Port Byron) maj dec Cory Woodward (Beaver River) 13-1
  Jacob Albers (Mount Markham) pin Ethan Divelbliss (Cato-Meridian) :44
152 Dempsey Carroll (Copenhagen) pin Alex Hascup (Cooperstown) :50
  Mason Warner (Morrisville-Eaton) pin Keith Rood (Sherburne-Earlville) 1:27
  Vincent Albertina (Sherburne-Earlville) pin James Ossont (Otselic Valley) 1:16
  Jacob Null (Dolgeville) pin Thomas Coffin (Mount Markham) 1:49
160 Ethan Scanlon (Cato-Meridian) maj dec Kyle Getman (Dolgeville) 12-1
  Bailey Walzer (Sherburne-Earlville) pin Myrick Elrod (Sherburne-Earlville) 1:30
170 Dylan Stellmack (Onondaga) tf Brady Vosburgh (South Lewis) 18-1
  Hunter Reed (Copenhagen) pin Javion Marconi (Little Falls) 5:31
  Luke Perry (Morrisville-Eaton) pin Blake Guzy (Cooperstown) :34
  Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) pin Ryan Everson (Beaver River) :15
182 Jessie Lynch (Sherburne-Earlville) pin Jolanda Ponce (Otselic Valley) :51
  Jarrett Aubin (Beaver River) dec Cole Williams (Mount Markham) 6-2
  Dylan Randall (Dolgeville) fft Richard Baylor (Little Falls)
195 Tanner Campbell (Sherburne-Earlville) pin John Monk (Dolgeville) 1:11
  Marcus Hills (Beaver River) pin Ashvil Rood (Otselic Valley) 1:24
  Harrison Sherman (Cato-Meridian) pin Sam Rhodes (Cooperstown) C44
220 Alex Thompson (Sherburne-Earlville) pin Ethan Saumier (Cato-Meridian) :51
  Nathan Pitre (Onondaga) dec Gage Marolf (South Lewis) 10-3
  Jared Makuch (South Lewis) dec Riley Beaulieu (Dolgeville) 5-3
  Josh Greenwood (Beaver River) pin Peter Hochbrueckner (Cooperstown) 1:36
285 Nathan Briggs (Onondaga) pin Santana Salvador (Cato-Meridian) :29
  Robert Eastman (Morrisville-Eaton) pin Mike Krasko (Dolgeville) :47
  Cody Zubrzycki (Copenhagen) pin Isaiah Trago (Mount Markham) 1:35
  Nick Schmitt (Cato-Meridian) pin John Kennedy (Cooperstown) 1:01