2017-18 CUNEEN DOANE HOLIDAY TOURNAMENT
December 16, 2017 @ Walton-Delaware Academy

TEAM SCORES

1
Longwood
200.0
2
Port Jervis
197.0
3
Homer
160.0
4
Walton-Delaware Academy
158.0
5
Sherburne-Earlville
153.0
6
Susquehanna Valley
132.0
7
Owego Free Academy
130.0
8
Northeast Bradford
126.5
9
Eldred-Liberty-Sullivan West
89.0
10
Otselic Valley
69.5
11
Whitney Point
59.0
12
Ithaca
50.0
13
Sidney
48.0
14
Greene-Oxford
20.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Nate Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Joey Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) 1:06
106 Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) dec Cooper Rice (Greene-Oxford) 3-2
113 Chandler Merwin (Walton-Delaware Academy) maj dec Eric Tigue (Port Jervis) 11-0
120 Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) pin Nick Rice (Homer) 1:33
126 Matthew McCumber (Homer) dec Joey Amato (Port Jervis) 7-5 SV
132 Noah Thomas (Homer) pin Carson Sauschuck (Port Jervis) 5:26
138 Wayne Lamont (Longwood) tf YaMeek Kendrick (Whitney Point) 17-1; 4:19
145 Ruben Cruces (Longwood) dec Reed Scott (Sidney) 6-4
152 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) pin Keith Rood (Sherburne-Earlville) :30
160 William Harrison (Port Jervis) dec Cameron Bundy (Owego Free Academy) 3-2
170 Tyler Devonshire (Northeast Bradford) maj dec Bailey Walzer (Sherburne-Earlville) 13-3
182 Jason Butler (Port Jervis) maj dec Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) 9-0
195 Richie Knapp (Susquehanna Valley) pin Hunter O'Gorman (Homer) 1:38
220 Dylan Dunham (Whitney Point) pin Alex Thompson (Sherburne-Earlville) 1:51
285 Bailey Wood (Walton-Delaware Academy) dec Owen Marriott (Northeast Bradford) 5-2

SEMI-FINALS

099 Joey Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Mason Rappold (Longwood) 5:22
  Nate Merwin (Walton-Delaware Academy) dec Nathan Purtell (Otselic Valley) 13-8
106 Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) dec Jacob Morris (Owego Free Academy) 4-1
  Cooper Rice (Greene-Oxford) dec Jacob Rice (Homer) 8-3
113 Chandler Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Tim Dirie (Eldred-Liberty-Sullivan West) :35
  Eric Tigue (Port Jervis) pin Brandon Battiste (Longwood) 1:24
120 Nick Rice (Homer) dec Avery Middendorf (Owego Free Academy) 7-5
  Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) pin Ty Robinson (Walton-Delaware Academy) 1:52
126 Matthew McCumber (Homer) dec Caleb Hartwell (Sidney) 4-2
  Joey Amato (Port Jervis) maj dec Hunter Martin (Owego Free Academy) 12-0
132 Carson Sauschuck (Port Jervis) maj dec Destin Moore (Northeast Bradford) 13-0
  Noah Thomas (Homer) pin Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) 1:53
138 Wayne Lamont (Longwood) dec Darren Rich (Ithaca) 4-2
  YaMeek Kendrick (Whitney Point) pin Corbin Learned (Otselic Valley) :48
145 Reed Scott (Sidney) dec Gabe Cline (Homer) 4-2
  Ruben Cruces (Longwood) pin Joseph Reed (Port Jervis) 1:08
152 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) pin Charles Lines (Homer) :29
  Keith Rood (Sherburne-Earlville) pin Luke Jones (Eldred-Liberty-Sullivan West) :54
160 Cameron Bundy (Owego Free Academy) dec Griffin Roddy (Port Jervis) 3-1
  William Harrison (Port Jervis) maj dec Vincent Albertina (Sherburne-Earlville) 8-0
170 Tyler Devonshire (Northeast Bradford) maj dec James DeAveiro (Eldred-Liberty-Sullivan West) 12-1
  Bailey Walzer (Sherburne-Earlville) maj dec Paul Morse (Homer) 11-3
182 Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) pin Trevor Frable (Susquehanna Valley) 3:47
  Jason Butler (Port Jervis) pin Tyler Pelech (Longwood) 1:52
195 Richie Knapp (Susquehanna Valley) pin Mason Pratt (Owego Free Academy) :48
  Hunter O'Gorman (Homer) pin Tanner Campbell (Sherburne-Earlville) 1:30
220 Dylan Dunham (Whitney Point) pin Dawson Brown (Northeast Bradford) 4:29
  Alex Thompson (Sherburne-Earlville) pin Midjerry Paul (Longwood) 3:07
285 Bailey Wood (Walton-Delaware Academy) pin Elijah Stowe (Longwood) 1:56
  Owen Marriott (Northeast Bradford) pin James Oosterom (Port Jervis) 3:22

CONSOLATION FINALS

099 Nathan Purtell (Otselic Valley) pin Mason Rappold (Longwood) 2:16
106 Jacob Morris (Owego Free Academy) dec Jacob Rice (Homer) 11-4
113 Brandon Battiste (Longwood) pin Dustin Copeland (Walton-Delaware Academy) :53
120 Avery Middendorf (Owego Free Academy) dec Ty Robinson (Walton-Delaware Academy) 4-0
126 Caleb Hartwell (Sidney) dec Hunter Martin (Owego Free Academy) 5-1
132 Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) dec Destin Moore (Northeast Bradford) 8-3
138 Corbin Learned (Otselic Valley) dec Darren Rich (Ithaca) 3-1
145 Gabe Cline (Homer) dec James Ossont (Otselic Valley) 4-2
152 Luke Jones (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Aaron Boss (Northeast Bradford) 2:26
182 Tyler Pelech (Longwood) pin Jessie Lynch (Sherburne-Earlville) 1:59
220 Dawson Brown (Northeast Bradford) dec Midjerry Paul (Longwood) 8-3
285 Warren Russell (Ithaca) dec Connor Cleary (Susquehanna Valley) 7-2

FIFTH PLACE FINALS

113 Owen Levine (Ithaca) pin Tim Dirie (Eldred-Liberty-Sullivan West) :59
126 Brody Silcox (Walton-Delaware Academy) pin Kalean Smith (Walton-Delaware Academy) 3:42
132 Dakota Hackett (Otselic Valley) dec Bertran Dure (Susquehanna Valley) 10-5
145 Joseph Reed (Port Jervis) dec Collin Cronk (Homer) 9-7
152 Joseph Mahaney (Port Jervis) dec Charles Lines (Homer) 11-5
170 Paul Morse (Homer) pin James DeAveiro (Eldred-Liberty-Sullivan West) 2:28
182 Tyler Benjamin (Owego Free Academy) pin Trevor Frable (Susquehanna Valley) 1:54
195 Tanner Campbell (Sherburne-Earlville) pin Mason Pratt (Owego Free Academy) 1:24
220 Cooper Cantella (Owego Free Academy) dec Mitchell Enright (Susquehanna Valley) 5-1
285 Elijah Stowe (Longwood) pin James Oosterom (Port Jervis) 3:45

QUARTER-FINALS

099 Joey Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Darren Deitrichh (Susquehanna Valley) :35
  Mason Rappold (Longwood) pin Chancler Kiner (Homer) 1:59
  Nate Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Sean Powers (Homer) 1:30
  Nathan Purtell (Otselic Valley) pin Matt Laubach (Owego Free Academy) :29
106 Jacob Morris (Owego Free Academy) pin Vamel Barnett (Ithaca) :57
113 Eric Tigue (Port Jervis) pin Dustin Copeland (Walton-Delaware Academy) 1:45
  Brandon Battiste (Longwood) maj dec Kaya Cruz (Ithaca) 12-1
  Tim Dirie (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Kaleb Miller (Walton-Delaware Academy) 5:55
  Chandler Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Owen Levine (Ithaca) :36
120 Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) pin Jacob Shapiro (Longwood) 2:39
  Ty Robinson (Walton-Delaware Academy) pin Jason Price (Sherburne-Earlville) 5:35
  Avery Middendorf (Owego Free Academy) pin Kregory Johnson (Northeast Bradford) 1:37
  Nick Rice (Homer) pin Travis Raynor (Owego Free Academy) :35
126 Hunter Martin (Owego Free Academy) pin Mark Amoroso (Eldred-Liberty-Sullivan West) 2:50
  Joey Amato (Port Jervis) pin Brody Silcox (Walton-Delaware Academy) 5:10
  Caleb Hartwell (Sidney) pin Nick Lamoreaux (Walton-Delaware Academy) 3:54
  Matthew McCumber (Homer) pin Kalean Smith (Walton-Delaware Academy) 3:43
132 Carson Sauschuck (Port Jervis) maj dec Bertran Dure (Susquehanna Valley) 15-3
  Destin Moore (Northeast Bradford) pin Daniel Adams (Eldred-Liberty-Sullivan West) 3:27
  Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) pin Dakota Hackett (Otselic Valley) 2:49
  Noah Thomas (Homer) pin Tracer Howland (Walton-Delaware Academy) :35
138 Corbin Learned (Otselic Valley) dec Nicholas Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) 9-4
  YaMeek Kendrick (Whitney Point) pin Darren Law (Greene-Oxford) 1:05
  Wayne Lamont (Longwood) tf Edwin Lavin (Susquehanna Valley) 19-4; 5:44
  Darren Rich (Ithaca) dec Gavin Staerker (Port Jervis) 10-6
145 Reed Scott (Sidney) pin Colby Capolongo (Ithaca) 1:20
  Gabe Cline (Homer) dec James Ossont (Otselic Valley) 3-2
  Joseph Reed (Port Jervis) pin Austin Culver (Owego Free Academy) 3:54
  Ruben Cruces (Longwood) tf Dale Brown (Northeast Bradford) 15-0; 2:13
152 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) pin Joseph Mahaney (Port Jervis) :57
  Charles Lines (Homer) inj def Jonathan DelVecchio (Longwood) 3:38
  Keith Rood (Sherburne-Earlville) pin Henry Peters (Eldred-Liberty-Sullivan West) 4:30
  Luke Jones (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Gabriel Parker (Port Jervis) 3:57
160 William Harrison (Port Jervis) dec Alex Miller (Longwood) 4-1
  Vincent Albertina (Sherburne-Earlville) pin Lane Quaile (Homer) 4:19
  Griffin Roddy (Port Jervis) pin Caesar Santiago (Eldred-Liberty-Sullivan West) 3:02
  Cameron Bundy (Owego Free Academy) pin Creed Ossont (Otselic Valley) 3:14
170 James DeAveiro (Eldred-Liberty-Sullivan West) dec Chris Harold (Susquehanna Valley) 12-11
  Tyler Devonshire (Northeast Bradford) pin Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) 3:40
  Paul Morse (Homer) pin Avant Jones (Longwood) 3:25
  Bailey Walzer (Sherburne-Earlville) pin Raven Aumick (Port Jervis) 3:33
182 Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) pin Tyler Benjamin (Owego Free Academy) 3:42
  Trevor Frable (Susquehanna Valley) pin Francisco Miguel (Eldred-Liberty-Sullivan West) 2:29
  Tyler Pelech (Longwood) dec Jessie Lynch (Sherburne-Earlville) 7-2
  Jason Butler (Port Jervis) pin Michael Hernandez (Longwood) :51
195 Richie Knapp (Susquehanna Valley) pin Leslie Burns (Longwood) :59
  Mason Pratt (Owego Free Academy) pin Carter Stone (Whitney Point) 3:42
  Hunter O'Gorman (Homer) pin Jovane Dennis (Eldred-Liberty-Sullivan West) 2:37
  Tanner Campbell (Sherburne-Earlville) pin Ashvil Rood (Otselic Valley) 1:18
220 Alex Thompson (Sherburne-Earlville) pin Mitchell Enright (Susquehanna Valley) 1:28
  Dawson Brown (Northeast Bradford) pin Jacob Southard (Port Jervis) 2:15
  Dylan Dunham (Whitney Point) pin Justin Santiago (Sidney) 2:57
285 Bailey Wood (Walton-Delaware Academy) pin Brian Titus (Susquehanna Valley) :26
  Elijah Stowe (Longwood) dec Connor Cleary (Susquehanna Valley) 14-7
  James Oosterom (Port Jervis) pin Warren Russell (Ithaca) :57
  Owen Marriott (Northeast Bradford) pin Colby Spavin (Sherburne-Earlville) :28