2015-16 NYSPHSAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 26, 2016 @ Times-Union Center

TEAM SCORES

1
Section 3
290.0
2
Section 6
234.5
3
Section 5
197.5
4
Section 4
197.5
5
Section 11
95.0
6
Section 8
90.5
7
Section 1
82.5
8
Section 2
70.5
9
Section 7
40.5
10
Section 9
37.0
11
Section 10
18.0
12
Section PHSAA
6.0

 

1
Adirondack
87.0
2
Warsaw
66.0
3
Mattituck
59.0
4
Holland Patent
58.0
5
Locust Valley
54.0
6
Mexico
52.0
7
Central Valley Academy
51.0
8
Phoenix
48.0
9
General Brown
47.0
10
Alexander
43.0
11
Maple Grove
40.0
12
Fredonia
34.0
 
Schuylerville
34.0
14
Falconer
33.0
 
Watkins Glen
33.0
16
South Jefferson
31.0
17
Maine-Endwell
29.0
18
Norwich
28.5
19
Walton-Delhi
28.0
20
Palmyra-Macedon
27.5
21
Amherst
27.0
 
Deposit-Hancock
27.0
23
Sherburne-Earlville
26.0
 
Wayne
26.0
25
BGAH
24.0
 
Port Jefferson
24.0
27
Tioga
23.5
28
Olean
23.0
 
Putnam Valley
23.0
30
Wheatley
22.5
31
Alden
22.0
 
Pearl River
22.0
 
Roy-Hart
22.0
 
Sandy Creek
22.0
35
Saranac
21.5
36
Morrisville-Eaton
21.0
37
Edgemont
19.0
 
Medina
19.0
 
South Seneca
19.0
40
Bath-Haverling
17.0
41
Nanuet
16.5
42
Eldred-Liberty-Sullivan West
16.0
43
Hadley-Luzerne/Lake George
15.5
44
Camden
15.0
45
Tonawanda
14.5
46
Gouverneur
14.0
 
LeRoy
14.0
 
Lewiston Porter
14.0
49
Whitney Point
13.0
50
Babylon
12.0
 
Marathon
12.0
52
Geneva
11.0
 
Newfane
11.0
 
Peru
11.0
55
Keshequa
10.0
56
Midlakes
9.0
57
Avon-Geneseo
8.0
 
Livonia
8.0
 
New Paltz
8.0
60
Attica
7.0
 
Chester
7.0
 
Greene-Oxford
7.0
 
Ravena-Coeymans-Selkirk
7.0
 
Seaford
7.0
 
Waverly
7.0
66
Beekmantown
6.0
 
Randolph
6.0
 
Skaneateles
6.0
69
Dolgeville
5.0
70
Byron Bergen
4.0
 
Ogdensburg
4.0
 
Red Hook
4.0
73
Batavia
3.0
 
Depew
3.0
 
Hendrick Hudson
3.0
 
Perry
3.0
 
Petrides
3.0
 
Schoharie
3.0
80
Ausable Valley
2.0
 
Clarke
2.0
 
Cold Spring Harbor
2.0
 
Dunkirk
2.0
 
Onteora
2.0
 
Oyster Bay
2.0
 
Pleasantville
2.0
 
Watervliet
2.0
 
Whitehall-Fort Ann
2.0
90
Campbell-Savona
1.0
 
Galway
1.0
 
Greene
1.0
 
Hoosick Falls
1.0
 
Lyndonville
1.0
 
Woodlands
1.0
96
Bayport-Blue Point
0.0
 
Bronx High School
0.0
 
Brooklyn International
0.0
 
Candor
0.0
 
Center Moriches
0.0
 
Chenango Valley
0.0
 
Cobleskill-Richmondville
0.0
 
Highland
0.0
 
Mechanicville-Stillwater
0.0
 
Northern Adirondack
0.0
 
Pioneer
0.0
 
Portville
0.0
 
Riverdale Kingsbridge Academy
0.0
 
Robert F Kennedy
0.0
 
Rondout Valley
0.0
 
Tamarac
0.0
 
Eagle Academy
0.0
 
Duanesburg
0.0
 
Eden
0.0
 
Most Outstanding Wrestler
Dane Heberlein (Alexander)

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Jon Charles (Central Valley Academy) dec John Worthing (Tioga) 5-1
106 Orion Anderson (Schuylerville) dec Cahal Donovan (Phoenix) 8-1
113 Matt Caccamise (Wayne) dec Austin O'Reilly (Mexico) 1-0
120 Dane Heberlein (Alexander) dec Theo Powers (Mexico) 5-3
126 Matteo DeVincenzo (Port Jefferson) dec Hunter Dusold (Locust Valley) 2-1
132 Kellen Devlin (Amherst) maj dec Ryan O'Rourke (Adirondack) 9-0
138 Bradley Bihler (Maple Grove) dec Tanner Cook (Central Valley Academy) 4-3
145 Hunter Richard (Holland Patent) dec Ross McFarland (Phoenix) 5-0
152 Kobe Garrehy (Maine-Endwell) dec Dakota Gardner (Fredonia) 8-3
160 Cameron Swick (Roy-Hart) dec Shawn Mosca (Wheatley) 4-1
170 Alex Herringshaw (Holland Patent) pin Lyle Grant (Alden) 5:01
182 Jacob Peru (Falconer) dec Ian Chedzoy (Watkins Glen) 5-2
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) dec Joe Benedict (Sandy Creek) 3-1
220 Riccardo Dawkins (General Brown) dec Aaron Mann (Warsaw) 5-3 tb1
285 Andrew Tanner (Adirondack) dec Jacob Beckwith (General Brown) 2-1

SEMI-FINALS

099 Jon Charles (Central Valley Academy) maj dec Mike Bruno (Putnam Valley) 14-1
  John Worthing (Tioga) tf Bryce Smith (Saranac) 18-3; 4:00
106 Cahal Donovan (Phoenix) dec AJ Burkhart (Waverly) 3-2
  Orion Anderson (Schuylerville) maj dec Drew Schafer (Palmyra-Macedon) 9-1
113 Austin O'Reilly (Mexico) dec Chris Cirigliano (BGAH) 9-4
  Matt Caccamise (Wayne) dec Jack Bokina (Mattituck) 2-1
120 Theo Powers (Mexico) dec Jonathan Gomez (Locust Valley) 3-0
  Dane Heberlein (Alexander) dec Ryan Hetrik (Maple Grove) 3-0
126 Matteo DeVincenzo (Port Jefferson) dec Zack Burke (Morrisville-Eaton) 8-4
  Hunter Dusold (Locust Valley) dec Hunter Howland (Mexico) 9-7
132 Kellen Devlin (Amherst) pin Brandon Gould (Watkins Glen) 4:00
  Ryan O'Rourke (Adirondack) dec Emerson Bloc (Palmyra-Macedon) 4-0
138 Bradley Bihler (Maple Grove) dec Brad Dietz (Phoenix) 1-0
  Tanner Cook (Central Valley Academy) dec Jake Kurzhals (Pearl River) 12-5
145 Ross McFarland (Phoenix) dec Joey Bush (Gouverneur) 4-3
  Hunter Richard (Holland Patent) dec Holden Pelton (South Jefferson) 6-0
152 Dakota Gardner (Fredonia) dec Noah Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) 8-2
  Kobe Garrehy (Maine-Endwell) dec Zach Bierfeldt (Olean) 11-5
160 Cameron Swick (Roy-Hart) dec Jason Hoffman (Hadley-Luzerne/Lake George) 3-2
  Shawn Mosca (Wheatley) maj dec Hammond Raes (Midlakes) 10-0
170 Alex Herringshaw (Holland Patent) dec Tyler Green (Schuylerville) 9-6
  Lyle Grant (Alden) pin Matthew Gaiser (Alexander) 5:59
182 Ian Chedzoy (Watkins Glen) dec Aaron Paddock (Warsaw) 7-6
  Jacob Peru (Falconer) dec Joe Hennessey (Adirondack) 6-0
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) pin Jake Kubala (Newfane) 3:17
  Joe Benedict (Sandy Creek) maj dec Tanner Zagarino (Mattituck) 8-0
220 Riccardo Dawkins (General Brown) maj dec Stone Davis (Geneva) 9-1
  Aaron Mann (Warsaw) dec Charles Beach (Medina) 3-2
285 Jacob Beckwith (General Brown) dec Laith Alsous (Lewiston Porter) 4-3
  Andrew Tanner (Adirondack) pin Zach Gifford (Deposit-Hancock) 1:26

CONSOLATION FINALS

099 Eli Rodriguez (Norwich) maj dec Mike Bruno (Putnam Valley) 13-2
106 Drew Schafer (Palmyra-Macedon) pin Zach Braddell (Tonawanda) :16
113 Chris Cirigliano (BGAH) dec Jack Bokina (Mattituck) 6-2
120 Jonathan Gomez (Locust Valley) dec Ryan Hetrik (Maple Grove) 9-4
126 Derek Spann (Adirondack) dec Hunter Howland (Mexico) 2-1
132 Brandon Gould (Watkins Glen) dec Brett Frole (Babylon) 6-2
138 Dylan Wood (Walton-Delaware Academy) maj dec Adam Wagner (South Seneca) 14-3
145 Holden Pelton (South Jefferson) dec Nathaniel Grubham (Whitney Point) 2-1
152 Noah Grover (Warsaw) dec Zach Bierfeldt (Olean) 6-4 sv
160 Jason Hoffman (Hadley-Luzerne/Lake George) dec Shvunte Searcy (Marathon) 2-0
170 Clifton Wang (Edgemont) dec James Hoeg (Mattituck) 4-3
182 Aaron Paddock (Warsaw) maj dec Joe Hennessey (Adirondack) 9-0
195 Tanner Zagarino (Mattituck) pin Connor Breit (Nanuet) 1:40
220 Charles Beach (Medina) dec Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) 3-1 sv
285 Zach Gifford (Deposit-Hancock) pin Laith Alsous (Lewiston Porter) 4:20

FIFTH PLACE FINALS

099 Dakota Gardner (Fredonia) pin Bryce Smith (Saranac) 1:51
106 Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) dec AJ Burkhart (Waverly) 4-3 tb1
113 Trey LaFlamme (South Jefferson) dec Connor Wilkins (Livonia) 2-0 sv
120 Jon Lauricella (LeRoy) pin Dean Raymond (Deposit-Hancock) 4:46
126 Ty Rifanburg (Norwich) dec Zack Burke (Morrisville-Eaton) 6-3 utb
132 TJ Philpotts (Holland Patent) fft Emerson Bloc (Palmyra-Macedon)
138 Jake Kurzhals (Pearl River) dec Brad Dietz (Phoenix) 5-2
145 Joey Bush (Gouverneur) maj dec Dylan Ingrao (Falconer) 9-1
152 Noah Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) dec Anthony Malfitano (Pearl River) 3-2
160 Hammond Raes (Midlakes) dec Liam Heslin (Chester) 6-2
170 Matthew Gaiser (Alexander) dec Tyler Green (Schuylerville) 5-2
182 Brett Finch (Camden) pin Teddy Chaskel (New Paltz) 2:32
195 Jake Kubala (Newfane) dec Kevin Digney (Seaford) 13-6
220 Stone Davis (Geneva) dec Zach Spears (Olean) 5-2
285 Jacob Cupp (Bath-Haverling) pin Jed Middleton (Keshequa) :26

QUARTER-FINALS

099 Jon Charles (Central Valley Academy) pin Christian Hansen (Cold Spring Harbor) 2:41
  Mike Bruno (Putnam Valley) dec Eli Rodriguez (Norwich) 10-8
  Bryce Smith (Saranac) dec Dalton Gardner (Fredonia) 6-4 sv
  John Worthing (Tioga) pin Sam Sparacino (Tonawanda) :48
106 Orion Anderson (Schuylerville) dec Luke Bokina (Mattituck) 8-3
  Drew Schafer (Palmyra-Macedon) pin Sam Wolf (Warsaw) 3:18
  Cahal Donovan (Phoenix) maj dec Kevin Spann (Adirondack) 9-1
  AJ Burkhart (Waverly) dec Sean McGarvey (Pearl River) 3-2
113 Chris Cirigliano (BGAH) pin Carson Dobozy (Peru) 3:20
  Austin O'Reilly (Mexico) pin Connor Wilkins (Livonia) 3:01
  Matt Caccamise (Wayne) dec Trey LaFlamme (South Jefferson) 3-1
  Jack Bokina (Mattituck) dec AJ Putt (Maple Grove) 3-1
120 Theo Powers (Mexico) dec Dean Raymond (Deposit-Hancock) 7-0
  Jonathan Gomez (Locust Valley) tf CJ Walz (Central Valley Academy) 16-0; 5:06
  Ryan Hetrik (Maple Grove) dec Jacob Nolan (Saranac) 2-1
  Dane Heberlein (Alexander) dec Jon Lauricella (LeRoy) 3-1
126 Matteo DeVincenzo (Port Jefferson) maj dec Daniel Mullin (Gouverneur) 9-1
  Zack Burke (Morrisville-Eaton) dec Ty Rifanburg (Norwich) 4-3
  Hunter Howland (Mexico) dec Nicholas Gaiser (Alexander) 1-0
  Hunter Dusold (Locust Valley) dec Derek Spann (Adirondack) 2-1
132 Ryan O'Rourke (Adirondack) dec Andrew Cantatore (Locust Valley) 10-3
  Emerson Bloc (Palmyra-Macedon) dec Zachery Lawrence (Duanesburg) 9-6
  Brandon Gould (Watkins Glen) dec Kyle Aslanian (Edgemont) 7-1
  Kellen Devlin (Amherst) maj dec Jared Eliopoulos (Putnam Valley) 13-2
138 Bradley Bihler (Maple Grove) dec Josh Bressette (Whitehall-Fort Ann) 7-1
  Brad Dietz (Phoenix) dec Dillon Ross (Onteora) 6-2
  Tanner Cook (Central Valley Academy) maj dec Noah Handy (Dolgeville) 11-0
  Jake Kurzhals (Pearl River) dec Adam Wagner (South Seneca) 4-1
145 Joey Bush (Gouverneur) dec Taylor Benson (Red Hook) 8-6
  Ross McFarland (Phoenix) dec Dylan Ingrao (Falconer) 6-4
  Holden Pelton (South Jefferson) dec Damian Marchetti (Attica) 4-2
  Hunter Richard (Holland Patent) dec Nathaniel Grubham (Whitney Point) 4-0
152 Dakota Gardner (Fredonia) tf Anthony Malfitano (Pearl River) 15-0; 3:48
  Noah Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) dec Sawyer Overhoff (Eden) 2-1 tb3
  Zach Bierfeldt (Olean) maj dec Caleb Beach (South Jefferson) 10-1
  Kobe Garrehy (Maine-Endwell) maj dec Brody Sheppard (Ogdensburg) 13-4
160 Shawn Mosca (Wheatley) inj def Sebastian Burbano (Hendrick Hudson) 3:05
  Hammond Raes (Midlakes) dec Nick Bushey (Peru) 9-7 sv
  Cameron Swick (Roy-Hart) dec Zack Loomis (Avon-Geneseo) 9-2
  Jason Hoffman (Hadley-Luzerne/Lake George) dec Shvunte Searcy (Marathon) 5-0
170 Alex Herringshaw (Holland Patent) dec Micah Miller (Maine-Endwell) 11-5
  Tyler Green (Schuylerville) dec Clifton Wang (Edgemont) 9-7 sv
  Matthew Gaiser (Alexander) pin Will Marcil (Saranac) 2:53
  Lyle Grant (Alden) dec James Hoeg (Mattituck) 5-4
182 Aaron Paddock (Warsaw) pin Teddy Chaskel (New Paltz) 1:01
  Ian Chedzoy (Watkins Glen) maj dec Tim Schmidt (Mattituck) 10-1
  Joe Hennessey (Adirondack) dec Robert Welgoss (Petrides) 2-1
  Jacob Peru (Falconer) dec Brett Finch (Camden) 2-0
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) dec Kevin Digney (Seaford) 7-5
  Jake Kubala (Newfane) dec Kevin Morgans (Eldred-Liberty-Sullivan West) 3-2 utb
  Joe Benedict (Sandy Creek) maj dec Colby Staley (Saranac) 11-1
  Tanner Zagarino (Mattituck) pin Connor Breit (Nanuet) :23
220 Charles Beach (Medina) dec Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) 1-0
  Aaron Mann (Warsaw) maj dec William Depaolo (Eldred-Liberty-Sullivan West) 15-5
  Stone Davis (Geneva) dec Dylan Mondore (BGAH) 5-3
  Riccardo Dawkins (General Brown) dec Charles Zaloom (Mattituck) 10-5
285 Laith Alsous (Lewiston Porter) dec Jacob Cupp (Bath-Haverling) 3-1
  Jacob Beckwith (General Brown) dec Keith Houghtaling (Ravena-Coeymans-Selkirk) 9-7
  Zach Gifford (Deposit-Hancock) dec Kordell Huntley (Greene-Oxford) 6-3
  Andrew Tanner (Adirondack) pin Nick Jones (Dunkirk) 5:01