2014-15 SECTION III CLASS C TOURNAMENT
February 7, 2015 @ Sherburne-Earlville

TEAM SCORES

1
General Brown
210.0
2
Canastota
183.0
3
Skaneateles
166.0
4
Morrisville-Eaton
134.5
5
Port Byron
120.5
6
Holland Patent
114.5
7
Hannibal
104.0
8
Lowville
90.0
9
Sherburne-Earlville
89.0
10
Herkimer
55.0
11
Onondaga-Tully
46.0
12
APW/Pulaski
20.0
13
Jordan-Elbridge
14.0
 
Most Outstanding Wrestler
Nate Walker (Canastota)

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Cody Fields (General Brown) pin JW Simmons (Skaneateles) 3:03
106 Isaiah Roes (Lowville) dec Zach Williams (Hannibal) 4-3
113 TJ Philpotts (Herkimer) dec Max Collier (Skaneateles) 5-2
120 Connor Schissler (General Brown) dec Andrew Taber (Port Byron) 6-5
126 Austin Parker (Port Byron) pin Zack Burke (Morrisville-Eaton) 3:49
132 Tyler Field (Onondaga-Tully) maj dec Conner Steria (Lowville) 12-0
138 Nate Walker (Canastota) dec Hunter Richard (Holland Patent) 10-5
145 Austin Benoit (Holland Patent) maj dec Bradley Curry (Lowville) 9-0
152 Collin Treen (Herkimer) dec Andrew Newton (Skaneateles) 3-2
160 Alex Herringshaw (Holland Patent) dec Kyle O'Connor (General Brown) 4-0
170 Brett Lewis (Morrisville-Eaton) pin Derek Hilton (Hannibal) 5:52
182 Chris Pinckney (Port Byron) pin Patrick Greenfield (Skaneateles) :27
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) pin Riccardo Dawkins (General Brown) 5:30
220 Elijah Sampo (Canastota) dec Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) 3-1
285 Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) dec Owen Albanese (Canastota) 3-1

SEMI-FINALS

099 Cody Fields (General Brown) dec Beau Burke (Morrisville-Eaton) 7-1
  JW Simmons (Skaneateles) pin Joe Powers (Port Byron) 1:48
106 Isaiah Roes (Lowville) maj dec Matthew McManaman (General Brown) 15-2
  Zach Williams (Hannibal) pin Tyler Parker (Port Byron) 1:06
113 TJ Philpotts (Herkimer) pin Evan Salmonsen (Hannibal) 1:58
  Max Collier (Skaneateles) dec Nick Rouse (Canastota) 5-3
120 Andrew Taber (Port Byron) dec Joey Brillo (Skaneateles) 3-1 sv
  Connor Schissler (General Brown) pin Marshall Bruggeman (Canastota) 3:04
126 Zack Burke (Morrisville-Eaton) maj dec Wyatt Dees (General Brown) 10-2
  Austin Parker (Port Byron) tf Nate Cronk (APW/Pulaski) 4:30
132 Tyler Field (Onondaga-Tully) pin Caleb Mayer (Lowville) 1:56
  Conner Steria (Lowville) maj dec Scott Bluto (General Brown) 9-1
138 Hunter Richard (Holland Patent) tf Mike Zupan (Canastota) 4:30
  Nate Walker (Canastota) pin Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) 3:45
145 Bradley Curry (Lowville) dec Ben Marshall (Canastota) 4-0
  Austin Benoit (Holland Patent) maj dec Michael Goetzmann (Skaneateles) 13-0
152 Collin Treen (Herkimer) dec Josh Farrar (Morrisville-Eaton) 8-6 sv
  Andrew Newton (Skaneateles) dec Tyler Wyman (Hannibal) 10-5
160 Alex Herringshaw (Holland Patent) tf Trevor Simzer (Morrisville-Eaton) 1:41
  Kyle O'Connor (General Brown) dec Doug Simmons (Canastota) 5-3
170 Brett Lewis (Morrisville-Eaton) pin Darren Knapp (Sherburne-Earlville) 3:15
  Derek Hilton (Hannibal) dec Trevor Snow (General Brown) 3-1
182 Patrick Greenfield (Skaneateles) dec Kris Ruthaford (Canastota) 6-4 sv
  Chris Pinckney (Port Byron) pin Gavin Kovalik (General Brown) :48
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) pin Nick Buehler (Port Byron) 1:59
  Riccardo Dawkins (General Brown) pin Jacob Joanette (General Brown) 3:54
220 Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) dec Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) 3-0
  Elijah Sampo (Canastota) pin TJ Greenfield (Skaneateles) 5:55
285 Owen Albanese (Canastota) pin Zack Lower (Hannibal) 1:04
  Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) pin Jacob Beckwith (General Brown) 3:43

CONSOLATION FINALS

099 Beau Burke (Morrisville-Eaton) dec Joe Powers (Port Byron) 1-0
106 Tyler Parker (Port Byron) dec Matthew McManaman (General Brown) 7-5
113 Nick Rouse (Canastota) pin Evan Salmonsen (Hannibal) 1:58
120 Marshall Bruggeman (Canastota) inj def Joey Brillo (Skaneateles)
126 Wyatt Dees (General Brown) pin Nate Cronk (APW/Pulaski) 2:10
132 Josh Brillo (Skaneateles) pin Tyler Ayers (Morrisville-Eaton) 1:17
138 Nick LaManque (Holland Patent) dec Mike Zupan (Canastota) 9-6
145 Ben Marshall (Canastota) dec Michael Goetzmann (Skaneateles) 6-1
152 Josh Farrar (Morrisville-Eaton) dec Jacob Sherman (Canastota) 5-1
160 Doug Simmons (Canastota) pin Trevor Simzer (Morrisville-Eaton) 1:16
170 Trevor Snow (General Brown) maj dec Darren Knapp (Sherburne-Earlville) 10-1
182 Gavin Kovalik (General Brown) dec Kris Ruthaford (Canastota) 1-0
195 Jacob Joanette (General Brown) dec Jordan Reinhardt (Holland Patent) 6-4
220 Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) dec TJ Greenfield (Skaneateles) 2-0
285 Jacob Beckwith (General Brown) pin Robert Gage (Hannibal) :12

FIFTH PLACE FINALS

099 Coby Stevens (Canastota) maj dec Ethan Straub (Hannibal) 11-2
106 Christian Daley (Skaneateles) maj dec Katherine Sumner (Port Byron) 12-0
113 Nick Herringshaw (Holland Patent) dec Brent Millard (Lowville) 5-3
120 Mason Warner (Morrisville-Eaton) dec Adam Crossley (Holland Patent) 3-1
126 Seth Newman (Morrisville-Eaton) pin Tyler Widrick (Lowville) 2:48
132 Scott Bluto (General Brown) pin Caleb Mayer (Lowville) 2:22
138 Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) pin Brendon Eaves (Sherburne-Earlville) 1:50
145 Tyler Steves (Jordan-Elbridge) dec Patrick Koelmel (General Brown) 4-0
152 Tyler Wyman (Hannibal) pin Ryan Sprowl (Lowville) 3:33
160 Ethan Evans (Herkimer) pin Ben Bowers (Hannibal) 2:00
170 Francis Lombardi (Skaneateles) pin Josh Latrell (Holland Patent) 4:55
182 Zach Hartranft (Hannibal) pin Gavin Kirby (Port Byron) :52
195 Joey McIntyre (Skaneateles) dec Nick Buehler (Port Byron) 4-3
285 Zack Lower (Hannibal) fft Lester Bozeat (Jordan-Elbridge)

QUARTER-FINALS

099 Cody Fields (General Brown) pin Daniel Mayer (Lowville) :55
  Beau Burke (Morrisville-Eaton) pin Ethan Straub (Hannibal) 3:27
  JW Simmons (Skaneateles) pin Seth Salmonsen (Hannibal) 1:45
  Joe Powers (Port Byron) dec Coby Stevens (Canastota) 2-1
106 Zach Williams (Hannibal) pin Justin Pianella (Holland Patent) 5:41
  Tyler Parker (Port Byron) dec Katherine Sumner (Port Byron) 5-0
  Matthew McManaman (General Brown) dec Christian Daley (Skaneateles) 16-10
  Isaiah Roes (Lowville) pin Elijah Brink (Herkimer) 2:47
113 Evan Salmonsen (Hannibal) dec Brent Millard (Lowville) 8-7
  Max Collier (Skaneateles) dec Nick Herringshaw (Holland Patent) 4-1
  Nick Rouse (Canastota) pin Dylan Guthrie (APW/Pulaski) :33
120 Joey Brillo (Skaneateles) pin Anthony Negrete (Onondaga-Tully) 1:05
  Andrew Taber (Port Byron) maj dec Adam Crossley (Holland Patent) 12-1
  Marshall Bruggeman (Canastota) dec Mason Warner (Morrisville-Eaton) 5-1
  Connor Schissler (General Brown) pin Nevan Rourke (Skaneateles) :27
126 Zack Burke (Morrisville-Eaton) tf Tyler Widrick (Lowville) 2:35
  Wyatt Dees (General Brown) maj dec Andrew Stowell (Holland Patent) 13-4
  Nate Cronk (APW/Pulaski) pin Seth Newman (Morrisville-Eaton) 1:32
  Austin Parker (Port Byron) maj dec Josh Comins (APW/Pulaski) 12-1
132 Conner Steria (Lowville) pin Devin Mullin (APW/Pulaski) 1:35
  Scott Bluto (General Brown) maj dec Tyler Ayers (Morrisville-Eaton) 10-1
  Caleb Mayer (Lowville) dec Josh Brillo (Skaneateles) 5-3 sv
  Tyler Field (Onondaga-Tully) pin Jordan Zimmerman (Sherburne-Earlville) :42
138 Nate Walker (Canastota) pin James Leubner (Skaneateles) 2:31
  Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) pin Brendon Eaves (Sherburne-Earlville) 3:00
  Mike Zupan (Canastota) pin Nick LaManque (Holland Patent) 1:33
  Hunter Richard (Holland Patent) pin Steven Boyer (Hannibal) 1:35
145 Austin Benoit (Holland Patent) maj dec William Maitland (APW/Pulaski) 9-0
  Michael Goetzmann (Skaneateles) pin Patrick Koelmel (General Brown) 2:59
  Bradley Curry (Lowville) pin Tyler Steves (Jordan-Elbridge) 2:54
  Ben Marshall (Canastota) pin Luke Perry (Morrisville-Eaton) 1:40
152 Andrew Newton (Skaneateles) pin Frank McKenna (Onondaga-Tully) 2:39
  Tyler Wyman (Hannibal) pin Ryan Sprowl (Lowville) 3:20
  Josh Farrar (Morrisville-Eaton) dec Jacob Sherman (Canastota) 7-1
  Collin Treen (Herkimer) pin Owen Williams (Holland Patent) 2:10
160 Alex Herringshaw (Holland Patent) tf Ethan Evans (Herkimer) 2:45
  Doug Simmons (Canastota) pin Dannell Trammell (Onondaga-Tully) 1:58
  Kyle O'Connor (General Brown) pin Ben Bowers (Hannibal) 2:44
170 Derek Hilton (Hannibal) pin Mike Vincent (APW/Pulaski) :28
  Trevor Snow (General Brown) pin Josh Latrell (Holland Patent) 3:03
  Darren Knapp (Sherburne-Earlville) pin Francis Lombardi (Skaneateles) 5:15
  Brett Lewis (Morrisville-Eaton) pin Isaiah Domena (Canastota) :53
182 Gavin Kovalik (General Brown) pin Zach Hartranft (Hannibal) 4:51
  Patrick Greenfield (Skaneateles) maj dec Trenton Muniente (Holland Patent) 13-5
  Kris Ruthaford (Canastota) pin Gavin Kirby (Port Byron) 3:00
195 Jacob Joanette (General Brown) maj dec Jordan Reinhardt (Holland Patent) 10-2
  Nick Buehler (Port Byron) pin Joey McIntyre (Skaneateles) 3:20
220 Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) maj dec Hunter Hatton (Sherburne-Earlville) 12-2
285 Owen Albanese (Canastota) pin Jacob Friot (APW/Pulaski) 1:22
  Zack Lower (Hannibal) dec Lester Bozeat (Jordan-Elbridge) 8-4
  Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) dec Robert Gage (Hannibal) 2-0
  Jacob Beckwith (General Brown) pin Nathan Briggs (Onondaga-Tully) 1:24