2011-12 SECTION IV DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 10, 2012 @ Broome County Arena

TEAM SCORES

1
Greene
152.5
2
Lansing
139.0
3
Norwich
112.0
4
Chenango Valley
107.0
5
BGAH
105.0
6
Windsor
104.5
7
Tioga
98.0
8
Unatego
95.5
9
Waverly
80.5
10
Walton-Delhi
79.0
11
Sidney
77.0
12
Owego Free Academy
73.0
13
Greene-Oxford
68.0
14
Whitney Point
64.0
15
Marathon
58.0
16
Susquehanna Valley
51.5
17
Watkins Glen
51.0
18
Deposit-Hancock
45.0
19
Dryden
40.0
20
Harpursville
39.0
21
Delhi
36.5
22
Candor
33.0
23
Oneonta
30.0
24
Unadilla Valley
26.5
25
Spencer Van-Etten
22.0
26
Moravia
18.0
27
Odessa Montour
15.0
28
Groton
12.5
29
Southern Cayuga
8.0
30
Thomas A Edison
6.0
31
Trumansburg
4.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Joe Nelson (Greene-Oxford) dec Dylan Wood (Walton-Delaware Academy) 6-2
106 Lucas Malmberg (Marathon) maj dec Sean Ballard (Whitney Point) 12-0
113 William Koll (Lansing) maj dec Nate Hayes (Windsor) 8-0
120 Scott Stafford (Sidney) dec Austin Ryan (Unatego) 8-2
126 Tristan Rifanburg (Norwich) dec Corey Dake (Lansing) 5-2
132 Connor Lapresi (Lansing) dec Jessy Williams (Windsor) 7-1
138 Adam Greene (Chenango Valley) dec Kevin Thayer (Unatego) 13-8
145 Kyle Halliday (Chenango Valley) dec Codie Nichols (Unatego) 7-2
152 Dan Dickman (Greene) dec Jordan Torbitt (Whitney Point) 4-1
160 Mike Beckwith (Greene) maj dec Nicholas Jump (Sidney) 12-0
170 Ryan Wolcott (Waverly) inj def Adam Hughey (Watkins Glen)
182 Keegan Cerwinski (Greene) pin Mike Beers (Walton-Delaware Academy) 5:43
195 Ryan Todd (Lansing) pin Mark Viviano (BGAH) 1:02
220 Kyle Stanton (Greene) dec Nick Talcott (Tioga) 3-2
285 James Merritt (Owego Free Academy) pin Kraig Parker (Dryden) 1:39

SEMI-FINALS

099 Joe Nelson (Greene-Oxford) pin Austin Carr (BGAH) :49
  Dylan Wood (Walton-Delaware Academy) dec Madison Hoover (Harpursville) 2-0
106 Sean Ballard (Whitney Point) pin Billy Liberati (Chenango Valley) 5:03
  Lucas Malmberg (Marathon) dec Brendan Wheeler (Greene) 7-0
113 Nate Hayes (Windsor) pin Kaleb Stone (Tioga) 5:08
  William Koll (Lansing) pin Stephen McKee (Deposit-Hancock) 1:14
120 Austin Ryan (Unatego) dec Ian Lupole (Susquehanna Valley) 10-8
  Scott Stafford (Sidney) pin Anthony Colon (Chenango Valley) :31
126 Corey Dake (Lansing) pin Dustin Greene (Chenango Valley) 5:17
  Tristan Rifanburg (Norwich) dec Austyn Bostwick (Waverly) 10-6
132 Connor Lapresi (Lansing) dec Frank Garcia (Norwich) 3-0
  Jessy Williams (Windsor) dec Justin Cirigliano (BGAH) 5-0
138 Kevin Thayer (Unatego) dec Trevor Nocchi (Waverly) 5-1
  Adam Greene (Chenango Valley) dec Jesse Griswold (BGAH) 7-1
145 Kyle Halliday (Chenango Valley) dec Corey Burnett (BGAH) 7-4
  Codie Nichols (Unatego) dec Ryan Marszal (Unatego) 5-3
152 Dan Dickman (Greene) dec Leland Slawson (Unatego) 4-2
  Jordan Torbitt (Whitney Point) pin Tanner Cummings (Norwich) 5:14
160 Mike Beckwith (Greene) pin Dylan Gutierrez (Waverly) 4:21
  Nicholas Jump (Sidney) pin Anthony Vittelo (Norwich) 2:24
170 Ryan Wolcott (Waverly) dec Tyler Spires (Tioga) 5-2
  Adam Hughey (Watkins Glen) dec Joel Roselle (Greene) 7-3 ot
182 Keegan Cerwinski (Greene) pin Luke Zakrajsek (Windsor) 7-2
  Mike Beers (Walton-Delaware Academy) maj dec Cody Bradbury (Norwich) 13-5
195 Ryan Todd (Lansing) dec Jesse Angevine (Windsor) 4-2
  Mark Viviano (BGAH) dec Kegan Levesque (Norwich) 5-2
220 Kyle Stanton (Greene) maj dec Dillon Hurlbert (Marathon) 14-0
  Nick Talcott (Tioga) dec Matt Abbott (Windsor) 10-8
285 James Merritt (Owego Free Academy) pin Steve Kerrigan (Susquehanna Valley) :59
  Kraig Parker (Dryden) pin Austin Dean (Sidney) 3:05

CONSOLATION FINALS

099 Madison Hoover (Harpursville) pin Austin Carr (BGAH)
106 Brendan Wheeler (Greene) dec Greg Lee (Lansing) 9-3
113 Stephen McKee (Deposit-Hancock) dec Kaleb Stone (Tioga) 3-0
120 Ian Lupole (Susquehanna Valley) pin Anthony Colon (Chenango Valley) :59
126 Dustin Greene (Chenango Valley) dec Austyn Bostwick (Waverly) 2-1
132 Frank Garcia (Norwich) dec Justin Cirigliano (BGAH) 5-0
138 Trevor Nocchi (Waverly) dec Jesse Griswold (BGAH) 3-2
145 Ryan Marszal (Unatego) dec Corey Burnett (BGAH) 3-0 ot
152 Nik Hansen (Greene-Oxford) dec Leland Slawson (Unatego) 5-3
160 Anthony Vittelo (Norwich) pin Dylan Gutierrez (Waverly) 4:59
170 Joel Roselle (Greene) dec Tyler Spires (Tioga) 3-0
182 Cody Bradbury (Norwich) dec Luke Zakrajsek (Windsor) 3-2
195 Kegan Levesque (Norwich) dec Jesse Angevine (Windsor) 3-1
220 Dillon Hurlbert (Marathon) dec Matt Abbott (Windsor) 5-1
285 Steve Kerrigan (Susquehanna Valley) dec Tyler Hallett (Candor) 1-0

FIFTH PLACE FINALS

099 Joseph Rorick (Odessa-Montour) dec Jackson Bell (Owego Free Academy) 6-0
106 Billy Liberati (Chenango Valley) inj def Logan Robinson (Walton-Delaware Academy)
113 Brett Hubbard (BGAH) dec Devin Horton (Owego Free Academy) 8-4
120 Casey Tiffany (Spencer-Van Etten) pin Dan Hosking (Tioga) 3:51
126 Jesse Manual (Tioga) dec Nate Bell (Owego Free Academy) 6-4
132 Dustin Badger (Unadilla Valley) inj def Lucas DeJoy (Unatego)
138 Trevor Parrish (Greene) dec Johnathan Wasson (Watkins Glen) 7-2
145 Nicholas Cocola (Watkins Glen) dec Jeremy Andrews (Dryden) 9-2
152 Freedom Boda (Candor) inj def Tanner Cummings (Norwich)
160 Joshua Lord (Owego Free Academy) dec Nick Matthews (Whitney Point) 5-0
170 Cody Lafever (Delhi) dec Fred Thomas (Oneonta) 7-0
182 Brendon VanEtten (Harpursville) pin Caleb Cutting (Greene-Oxford) 2:38
195 Brian Ingram (Delhi) pin Eddie Castillo (Walton-Delaware Academy) 4:11
220 Dakota White (Lansing) pin Pat Stoyell (Moravia) 2:24
285 Austin Dean (Sidney) pin Zach Kelsey (Tioga) 1:44

QUARTER-FINALS

099 Joe Nelson (Greene-Oxford) pin Dean Raymond (Deposit-Hancock) 3:54
  Austin Carr (BGAH) dec Kalvin Abrams (Unadilla Valley) 6-4
  Madison Hoover (Harpursville) maj dec Jackson Bell (Owego Free Academy) 9-0
  Dylan Wood (Walton-Delaware Academy) tf Ryan Kwiatkowski (Owego Free Academy) 15-0
106 Sean Ballard (Whitney Point) pin Colby Hall (Deposit-Hancock) 1:34
  Billy Liberati (Chenango Valley) dec Logan Robinson (Walton-Delaware Academy) 3-2
  Brendan Wheeler (Greene) dec Greg Lee (Lansing) 2-0
  Lucas Malmberg (Marathon) pin Jacob Andrews (Harpursville) 4:24
113 William Koll (Lansing) pin Chris Surace (Susquehanna Valley) 3:04
  Stephen McKee (Deposit-Hancock) dec Ryan Castle (Greene) 4-0
  Kaleb Stone (Tioga) dec Bill Bacon (Odessa-Montour) 6-0
  Nate Hayes (Windsor) pin Devin Horton (Owego Free Academy) 5:28
120 Austin Ryan (Unatego) pin Darren Ostrander (Groton) 2:43
  Ian Lupole (Susquehanna Valley) pin Dan Hosking (Tioga) :51
  Anthony Colon (Chenango Valley) dec Casey Tiffany (Spencer-Van Etten) 5-2
  Scott Stafford (Sidney) pin Jason Lobdell (Deposit-Hancock) 1:22
126 Tristan Rifanburg (Norwich) pin David-Michael Robinson (Harpursville) 1:23
  Austyn Bostwick (Waverly) dec Jesse Manual (Tioga) 7-4
  Dustin Greene (Chenango Valley) dec Tyler Hall (Marathon) 3-1 ot
  Corey Dake (Lansing) pin Nate Bell (Owego Free Academy) 1:56
132 Connor Lapresi (Lansing) pin Lucas DeJoy (Unatego) 3:38
  Frank Garcia (Norwich) pin Dustin Cummings (Watkins Glen) 2:20
  Justin Cirigliano (BGAH) pin Dustin Badger (Unadilla Valley) 5:15
  Jessy Williams (Windsor) pin Austin Scheer (Oneonta) 3:25
138 Adam Greene (Chenango Valley) pin Joe Judge (Spencer-Van Etten) 1:45
  Jesse Griswold (BGAH) dec David Wheat (Southern Cayuga) 3-0
  Kevin Thayer (Unatego) dec Trevor Parrish (Greene) 4-0
145 Kyle Halliday (Chenango Valley) pin Kyle Constable (Walton-Delaware Academy) 1:08
  Corey Burnett (BGAH) pin Jerid Rimbey (Spencer-Van Etten) 1:48
  Ryan Marszal (Unatego) dec Jamie Griswold (BGAH) 5-1
  Codie Nichols (Unatego) tf Matt Kitstner (Windsor) 15-0, 4:54
152 Dan Dickman (Greene) maj dec Nik Hansen (Greene-Oxford) 10-2
  Leland Slawson (Unatego) dec Brandon Ellers (Waverly) 3-1
  Jordan Torbitt (Whitney Point) pin Freedom Boda (Candor) 5:20
  Tanner Cummings (Norwich) tf Jimmy Copeland (Walton-Delaware Academy) 23-6, 3:46
160 Nicholas Jump (Sidney) pin Mike Neuman (Delhi) 3:39
  Anthony Vittelo (Norwich) pin Nick Matthews (Whitney Point) 5:46
  Dylan Gutierrez (Waverly) dec Christian Richter (Tioga) 6-5
  Mike Beckwith (Greene) maj dec Joel Grychewicz (Chenango Valley) 14-0
170 Ryan Wolcott (Waverly) pin Dillon Mosher (Chenango Valley) 3:53
  Tyler Spires (Tioga) pin Cody Lafever (Delhi) 3:26
  Joel Roselle (Greene) pin Joe Jackson (Greene-Oxford) 3:15
  Adam Hughey (Watkins Glen) maj dec Fred Thomas (Oneonta) 14-0
182 Mike Beers (Walton-Delaware Academy) pin Brett Baker (Deposit-Hancock) :24
  Cody Bradbury (Norwich) pin Caleb Cutting (Greene-Oxford) 1:19
  Luke Zakrajsek (Windsor) dec Brendon VanEtten (Harpursville) 7-2
  Keegan Cerwinski (Greene) pin Brad Jump (Tioga) 1:12
195 Ryan Todd (Lansing) pin Seth Gordon (Windsor) :53
  Jesse Angevine (Windsor) dec Brian Ingram (Delhi) 9-5
  Mark Viviano (BGAH) pin Chris Todd (Moravia) 3:58
  Kegan Levesque (Norwich) pin Eddie Castillo (Walton-Delaware Academy) :30
220 Nick Talcott (Tioga) pin Brandon Backus (Whitney Point) 1:05
  Matt Abbott (Windsor) pin Dakota White (Lansing) 2:26
  Dillon Hurlbert (Marathon) pin Tristan Roche (Susquehanna Valley) 3:03
  Kyle Stanton (Greene) pin Pat Stoyell (Moravia) :57
285 James Merritt (Owego Free Academy) pin Tyler Hallett (Candor) 1:27
  Steve Kerrigan (Susquehanna Valley) pin Andrew Gillette (Marathon) 5:54
  Austin Dean (Sidney) pin Zach Kelsey (Tioga) 3:21
  Kraig Parker (Dryden) pin Billy Holden (BGAH) 2:54