2014-15 SECTION III CLASS D TOURNAMENT
February 7, 2015 @ Sandy Creek

TEAM SCORES

1
Adirondack
341.0
2
Dolgeville
220.5
3
South Lewis
155.0
4
Cato-Meridian
130.5
5
Sandy Creek
86.0
6
Little Falls
81.0
7
Copenhagen
76.0
8
Mount Markham
60.0
9
Beaver River
56.0
10
Otselic Valley
55.5
11
Immaculate Heart Central
49.0
12
Poland
45.0
13
Cooperstown
8.0
 
Most Outstanding Wrestler
Ryan O'Rourke (Adirondack)

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Kevin Spann (Adirondack) dec Kyle Greene (South Lewis) 5-1
106 Sean Banks (Adirondack) dec Bennie Fielding (Immaculate Heart Central) 4-2 sv
113 Brandon Gaylord (Adirondack) pin Neiko Scarano (Little Falls) 3:36
120 Derek Spann (Adirondack) pin Dempsey Carroll (Copenhagen) :36
126 Ryan O'Rourke (Adirondack) dec Noah Handy (Dolgeville) 4-2 sv
132 Daniel Fox (Dolgeville) dec Ryan Zawtocki (Dolgeville) 4-2
138 Harry Roberts (Adirondack) dec Stephen Gross (Dolgeville) 5-1
145 Kyle Bush (Adirondack) pin Greg Virkler (Beaver River) 1:52
152 Dulton Griffith (Adirondack) pin Kyle Spratt (Cato-Meridian) 2:30
160 James Lamm (Adirondack) dec Jacob Olmstead (South Lewis) 6-4
170 Joe Hennessey (Adirondack) dec Chris Wein (Cato-Meridian) 11-6
182 Triston Engle (Dolgeville) pin Joe Benedict (Sandy Creek) :43
195 Kasey Foster (Dolgeville) pin Jacob Eisel (South Lewis) 2:38
220 Connor Hamilton (Adirondack) maj dec Thomas Randall (South Lewis) 9-0
285 Kierstan Armstrong (Adirondack) pin Dakotah Redner (Little Falls) :46

SEMI-FINALS

099 Kyle Greene (South Lewis) pin Ethan Graf (Sandy Creek) 1:49
  Kevin Spann (Adirondack) maj dec Logan Farney (Beaver River) 10-1
106 Bennie Fielding (Immaculate Heart Central) tf Keagen Case (Adirondack) 3:48
  Sean Banks (Adirondack) dec Matthew Bush (South Lewis) 9-2
113 Brandon Gaylord (Adirondack) pin Jonah VanVoorhis (Otselic Valley) :32
  Neiko Scarano (Little Falls) dec Travis Edwards (Beaver River) 9-7
120 Dempsey Carroll (Copenhagen) pin Jonathan Handy (Dolgeville) 4:30
  Derek Spann (Adirondack) tf Albert Amacher (Poland) 3:59
126 Ryan O'Rourke (Adirondack) pin Darren Cook (Cato-Meridian) 2:42
  Noah Handy (Dolgeville) pin Connor Carroll (Copenhagen) 1:27
132 Daniel Fox (Dolgeville) pin Jacob Albers (Mount Markham) 1:07
  Ryan Zawtocki (Dolgeville) pin Peter Winkler (Immaculate Heart Central) 1:33
138 Harry Roberts (Adirondack) dec Connor Weiss (South Lewis) 4-0
  Stephen Gross (Dolgeville) dec John Allman (Little Falls) 6-2
145 Kyle Bush (Adirondack) dec Tyler Douglas (Little Falls) 9-6
  Greg Virkler (Beaver River) pin Jason Munski (Copenhagen) 3:15
152 Dulton Griffith (Adirondack) pin Joe Maugeri (Mount Markham) 3:22
  Kyle Spratt (Cato-Meridian) dec Ian Nagle (Dolgeville) 10-6
160 Jacob Olmstead (South Lewis) pin Blake Muthig (Poland) 1:38
  James Lamm (Adirondack) pin Sam Casler (Little Falls) 1:34
170 Joe Hennessey (Adirondack) pin Morgan Seller (South Lewis) 1:08
  Chris Wein (Cato-Meridian) dec Richard Lyon (Dolgeville) 6-4
182 Joe Benedict (Sandy Creek) dec Nick Sharp (Cato-Meridian) 3-2
  Triston Engle (Dolgeville) pin Joe Puccio (Otselic Valley) :42
195 Kasey Foster (Dolgeville) tf Corbin Pritchard (Adirondack) 4:50
  Jacob Eisel (South Lewis) pin Seth House (Cato-Meridian) 2:22
220 Connor Hamilton (Adirondack) maj dec Lucas Heintz (Otselic Valley) 8-0
  Thomas Randall (South Lewis) dec Geoff Roberts (Mount Markham) 3-0
285 Kierstan Armstrong (Adirondack) pin Josh Lococo (Sandy Creek) :31
  Dakotah Redner (Little Falls) pin Kyle Fitzgerald (South Lewis) 7:10 ot

CONSOLATION FINALS

099 Logan Farney (Beaver River) dec Ethan Graf (Sandy Creek) 5-0
106 Keagen Case (Adirondack) maj dec Jake Galster (Copenhagen) 8-0
113 Nello Alteri (Immaculate Heart Central) pin Travis Edwards (Beaver River) 4:54
120 Jonathan Handy (Dolgeville) pin Albert Amacher (Poland) 3:50
126 Darren Cook (Cato-Meridian) dec Connor Carroll (Copenhagen) 4-3
132 Peter Winkler (Immaculate Heart Central) pin Jacob Albers (Mount Markham) 1:33
138 Jeff Taylor (Cato-Meridian) pin Connor Weiss (South Lewis) 2:40
145 Tyler Douglas (Little Falls) dec Ezra Lynch (Dolgeville) 6-2
152 Joe Maugeri (Mount Markham) fft Ian Nagle (Dolgeville)
160 Sam Casler (Little Falls) pin Tryston Welch (Sandy Creek) 2:24
170 Richard Lyon (Dolgeville) dec Morgan Seller (South Lewis) 3-1
182 Nick Sharp (Cato-Meridian) maj dec Joe Puccio (Otselic Valley) 11-2
195 Seth House (Cato-Meridian) pin Dan Eisel (South Lewis) 1:46
220 Geoff Roberts (Mount Markham) dec Lucas Heintz (Otselic Valley) 3-1
285 Josh Lococo (Sandy Creek) dec Kyle Fitzgerald (South Lewis) 2-1

FIFTH PLACE FINALS

099 Wyatt Mullin (Beaver River) pin Gordon Marshall (Otselic Valley) :37
106 Matthew Bush (South Lewis) maj dec Nathan Purtell (Otselic Valley) 13-4
120 Dylan Bortle (Cato-Meridian) dec Aspen Effner (Mount Markham) 7-4
126 Isaac Eisch (Sandy Creek) pin James Ossont (Otselic Valley) 4:15
132 Alex Russell (Adirondack) maj dec Nate Miller (Cooperstown) 9-0
138 Montana Wellenstein (Mount Markham) dec John Allman (Little Falls) 6-4
145 Garrett Munden (Copenhagen) pin Tyler Trump (Sandy Creek) 1:59
152 Ryan Wills (Sandy Creek) pin Jason Munski (Cato-Meridian) 1:26
160 Blake Muthig (Poland) pin Isaiah Grassel (Dolgeville) 1:29
170 McCaffrey Carroll (Copenhagen) pin Jacob Darling (Dolgeville) 2:15
182 Lucas Prashaw (Adirondack) pin Cordell Houppert (Beaver River) :58
195 Corbin Pritchard (Adirondack) inj def Jesse Pritchard (Poland)
220 Keith Hendrix (Cato-Meridian) fft Nick Powers (Poland)
285 Austin Burton (Dolgeville) pin Digger Larsen (Copenhagen) :11

QUARTER-FINALS

099 Kyle Greene (South Lewis) pin Jasmine Martinez (Cooperstown) 1:02
  Ethan Graf (Sandy Creek) dec Wyatt Mullin (Beaver River) 13-6
  Logan Farney (Beaver River) pin Hunter White (Cato-Meridian) 1:35
  Kevin Spann (Adirondack) pin Gordon Marshall (Otselic Valley) :40
106 Keagen Case (Adirondack) dec Jake Galster (Copenhagen) 7-3
  Matthew Bush (South Lewis) pin Nathan Purtell (Otselic Valley) :32
  Sean Banks (Adirondack) tf Colby VanVoorhis (Otselic Valley) 4:17
113 Neiko Scarano (Little Falls) dec Nello Alteri (Immaculate Heart Central) 9-5
120 Derek Spann (Adirondack) pin Corbin Wilkins-Learned (Otselic Valley) :29
  Albert Amacher (Poland) pin Dylan Bortle (Cato-Meridian) 5:03
  Jonathan Handy (Dolgeville) pin Aspen Effner (Mount Markham) 2:51
  Dempsey Carroll (Copenhagen) pin Tyler Spann (South Lewis) 2:35
126 Noah Handy (Dolgeville) pin James Ossont (Otselic Valley) :50
  Connor Carroll (Copenhagen) pin Dan Morgan (Little Falls) 4:39
  Darren Cook (Cato-Meridian) maj dec Steve Ratliff (Cooperstown) 15-2
  Ryan O'Rourke (Adirondack) pin Isaac Eisch (Sandy Creek) :33
132 Jacob Albers (Mount Markham) dec Alex Russell (Adirondack) 6-3
  Ryan Zawtocki (Dolgeville) pin Blake Elliott (South Lewis) 1:44
  Peter Winkler (Immaculate Heart Central) tf Nate Miller (Cooperstown) 4:50
138 Stephen Gross (Dolgeville) maj dec Will Hogarth (Immaculate Heart Central) 12-4
  John Allman (Little Falls) dec Montana Wellenstein (Mount Markham) 7-3
  Connor Weiss (South Lewis) pin Jeff Taylor (Cato-Meridian) 2:20
  Harry Roberts (Adirondack) pin Trentin Carentz (Cooperstown) 1:23
145 Tyler Douglas (Little Falls) pin Ezra Lynch (Dolgeville) 3:39
  Kyle Bush (Adirondack) pin Jonathan Thayer (South Lewis) 2:20
  Garrett Munden (Copenhagen) pin Clayton Powers (Cato-Meridian) :39
  Greg Virkler (Beaver River) pin Tyler Trump (Sandy Creek) 1:05
152 Dulton Griffith (Adirondack) pin Nathan Liscio (Little Falls) :32
  Joe Maugeri (Mount Markham) pin Ryan Wills (Sandy Creek) 3:35
  Kyle Spratt (Cato-Meridian) pin Dylan Spann (South Lewis) 3:33
  Ian Nagle (Dolgeville) pin Jason Munski (Cato-Meridian) 1:26
160 Sam Casler (Little Falls) pin Tryston Welch (Sandy Creek) 4:29
  James Lamm (Adirondack) pin Reece Johnson (Cooperstown) :39
  Blake Muthig (Poland) pin Isaac Babcock (Otselic Valley) 2:27
  James Ossont (Otselic Valley) pin Isaiah Grassel (Dolgeville) :55
170 Joe Hennessey (Adirondack) pin Sean Blair (Little Falls) :33
  Morgan Seller (South Lewis) dec McCaffrey Carroll (Copenhagen) 6-1
  Chris Wein (Cato-Meridian) pin Ryan Baron (Poland) :24
  Richard Lyon (Dolgeville) pin Jacob Darling (Dolgeville) :34
182 Nick Sharp (Cato-Meridian) pin Cordell Houppert (Beaver River) :50
  Joe Puccio (Otselic Valley) pin Lucas Prashaw (Adirondack) 1:24
195 Kasey Foster (Dolgeville) pin Jeremiah Parr (Cooperstown) 1:12
  Corbin Pritchard (Adirondack) dec Jesse Pritchard (Poland) 8-1
  Seth House (Cato-Meridian) dec Dan Eisel (South Lewis) 3-1
  Jacob Eisel (South Lewis) pin Tyler Wood (Sandy Creek) 1:05
220 Thomas Randall (South Lewis) pin Matthew Jodway (Little Falls) 1:19
  Geoff Roberts (Mount Markham) dec Nick Powers (Poland) 7-2
  Lucas Heintz (Otselic Valley) dec Keith Hendrix (Cato-Meridian) 2-1
  Connor Hamilton (Adirondack) pin Keith Coffin (Mount Markham) :20
285 Kierstan Armstrong (Adirondack) pin Austin Burton (Dolgeville) 3:58
  Josh Lococo (Sandy Creek) pin Connor Cannan (Copenhagen) 1:16
  Dakotah Redner (Little Falls) pin Nick Schmitt (Cato-Meridian) 1:19
  Kyle Fitzgerald (South Lewis) pin Digger Larsen (Copenhagen) :29