2015-16 CENTER STATES LEAGUE TOURNAMENT
December 18, 2015 @ Camden

TEAM SCORES

1
Adirondack
258.5
2
Central Valley Academy
190.5
3
Camden
180.0
4
Holland Patent
134.0
5
Vernon-Verona-Sherrill
129.0
6
Morrisville-Eaton
121.5
7
Sherburne-Earlville
94.5
8
Canastota
90.0
9
New Hartford
88.5
10
Dolgeville
88.0
11
Whitesboro
82.0
12
Rome Free Academy
67.5
13
Oneida
60.0
14
Poland
48.0
15
Mount Markham
40.5
16
Cooperstown
23.0
17
Little Falls
19.0
 
Most Outstanding Wrestler
CJ Walz (Central Valley Academy)
Hunter Richard (Holland Patent)

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Mason Bush (Central Valley) dec Devin Coleman (Oneida) 4-2 sv
106 Kevin Spann (Adirondack) dec Jon Charles (Central Valley) 3-2
113 Sean Banks (Adirondack) dec Dan Tauroney (New Hartford) 4-3
120 CJ Walz (Central Valley) dec Brandon Gaylord (Adirondack) 7-5 sv
126 Zack Burke (Morrisville-Eaton) dec Ian McKenna (New Hartford) 2-1
132 Derek Spann (Adirondack) tf Tybarius Harter (Camden) 5:00
138 Ryan O'Rourke (Adirondack) dec Noah Handy (Dolgeville) 6-0
145 Hunter Richard (Holland Patent) dec Tanner Cook (Central Valley) 6-2
152 Collin Treen (Central Valley) dec Michael Bristol (Camden) 6-5 sv
160 Alex Herringshaw (Holland Patent) maj dec Josh Farrar (Morrisville-Eaton) 10-2
170 Doug Simmons (Canastota) dec Joseph Musachio (Camden) 9-7
182 Joe Hennessey (Adirondack) maj dec Kyle Kuty (New Hartford) 8-0
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) dec Brett Finch (Camden) 6-5
220 Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) dec Jordan Reinhardt (Holland Patent) 9-4
285 Owen Albanese (Canastota) dec Andrew Tanner (Adirondack) 3-1

SEMI-FINALS

099 Devin Coleman (Oneida) pin Spencer Hamilton (Adirondack) :39
  Mason Bush (Central Valley) dec Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) 4-3
106 Jon Charles (Central Valley) tf Eric Bardo (Central Valley) 4:00
  Kevin Spann (Adirondack) pin Chris Webster (Adirondack) 2:33
113 Dan Tauroney (New Hartford) dec Hunter Williams (Camden) 3-0
  Sean Banks (Adirondack) pin Steven Barrett (Oneida) :58
120 Brandon Gaylord (Adirondack) dec Lucas King (New Hartford) 4-2
  CJ Walz (Central Valley) dec Beau Burke (Morrisville-Eaton) 5-0
126 Ian McKenna (New Hartford) tf Dominic Dellaposta (Whitesboro) 4:30
  Zack Burke (Morrisville-Eaton) dec Parker Talbot (Vernon-Verona-Sherrill) 8-4
132 Derek Spann (Adirondack) pin Paul LoRusso (Cooperstown) 1:06
  Tybarius Harter (Camden) inj def TJ Philpotts (Holland Patent)
138 Ryan O'Rourke (Adirondack) pin Hunter Holliday (Camden) 3:47
  Noah Handy (Dolgeville) pin Tyler Ayers (Morrisville-Eaton) 1:34
145 Tanner Cook (Central Valley) pin Bryce Cipollone (Vernon-Verona-Sherrill) :58
  Hunter Richard (Holland Patent) pin Nicholas Newman (Vernon-Verona-Sherrill) 1:24
152 Michael Bristol (Camden) dec Daniel Alberico (Camden) 2-1
  Collin Treen (Central Valley) tf Mike Woolheater (Poland) 4:28
160 Alex Herringshaw (Holland Patent) pin Brendan Kilpatrick (Rome Free Academy) 1:33
  Josh Farrar (Morrisville-Eaton) dec Ben Marshall (Canastota) 4-3
170 Doug Simmons (Canastota) pin Blake Muthig (Poland) 3:03
  Joseph Musachio (Camden) maj dec Isaiah Domena (Canastota) 13-0
182 Kyle Kuty (New Hartford) pin Kris Ruthaford (Canastota) 4:53
  Joe Hennessey (Adirondack) pin Drew Rook (Vernon-Verona-Sherrill) :55
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) pin Nate Case (Central Valley) 1:09
  Brett Finch (Camden) pin Dalton Cleary (Little Falls) :59
220 Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) inj def Austin Confer (Camden)
  Jordan Reinhardt (Holland Patent) pin Gabryeal Richardson (Rome Free Academy) :56
285 Owen Albanese (Canastota) pin Nick Powers (Poland) 5:34
  Andrew Tanner (Adirondack) pin Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) 1:08

CONSOLATION FINALS

099 Marek Bush (Central Valley) pin Jeff Robinson (Whitesboro) 2:11
106 Chris Webster (Adirondack) dec Eric Bardo (Central Valley) 11-8
113 Keagen Case (Adirondack) pin Steven Barrett (Oneida) 1:33
120 Lucas King (New Hartford) dec Beau Burke (Morrisville-Eaton) 7-2
126 Parker Talbot (Vernon-Verona-Sherrill) dec Nick Herringshaw (Holland Patent) 2-0
132 Ryan Zawtocki (Dolgeville) dec Hunter Shaut (Central Valley) 5-1
138 Tyler Ayers (Morrisville-Eaton) pin Austin Vanderhoof (Vernon-Verona-Sherrill) 4:57
145 Jonathan Handy (Dolgeville) pin Harry Roberts (Adirondack) 2:37
152 Hunter Owen (Sherburne-Earlville) tf Tucker Ofalt (Holland Patent) 4:30
160 Ben Marshall (Canastota) dec Brendan Kilpatrick (Rome Free Academy) 3-2
170 Zachary Filey (Vernon-Verona-Sherrill) dec Blake Muthig (Poland) 8-3
182 Daniel Birmingham (Camden) pin Deshawn Yearby (Whitesboro) 2:50
195 Nate Case (Central Valley) dec Dalton Cleary (Little Falls) 5-0
220 James Field (Whitesboro) pin Keith Coffin (Mount Markham) 4:21
285 Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) pin Spencer Pisaneschi (Rome Free Academy) 3:52

FIFTH PLACE FINALS

099 Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) maj dec Spencer Hamilton (Adirondack) 9-0
106 Matt Blum (Whitesboro) maj dec Gabe Lamach (Vernon-Verona-Sherrill) 10-0
113 Hunter Williams (Camden) pin Collin Shelton (Morrisville-Eaton) 2:47
120 Ian O'Neil (Vernon-Verona-Sherrill) maj dec Kaw Htoo (Rome Free Academy) 16-7
126 Colby Johnson (Camden) dec Dominic Dellaposta (Whitesboro) 4-2
132 Paul LoRusso (Cooperstown) inj def TJ Philpotts (Holland Patent)
138 Jacob Albers (Mount Markham) pin Hunter Holliday (Camden) 3:46
145 Nicholas Newman (Vernon-Verona-Sherrill) inj def Bryce Cipollone (Vernon-Verona-Sherrill)
152 Daniel Alberico (Camden) tf Mike Woolheater (Poland) 4:40
160 Kyle Bush (Adirondack) pin Gavin Vera (Camden) 2:50
170 Isaiah Domena (Canastota) dec Darren Knapp (Sherburne-Earlville) 4-3
182 Kris Ruthaford (Canastota) maj dec Drew Rook (Vernon-Verona-Sherrill) 11-3
195 Jesse Pritchard (Poland) pin Oliver VanDyke (Oneida) :54
220 Gabryeal Richardson (Rome Free Academy) inj def Austin Confer (Camden)
285 Nick Giruzzi (Whitesboro) fft Nick Powers (Poland)

QUARTER-FINALS

099 Devin Coleman (Oneida) dec Marek Bush (Central Valley) 9-8
  Mason Bush (Central Valley) pin Kassandra Fransman (Poland) 1:06
  Spencer Hamilton (Adirondack) pin Christopher DiNike (Cooperstown) 1:39
  Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) pin Jeff Robinson (Whitesboro) 4:38
106 Kevin Spann (Adirondack) pin Austin Sheehy (Poland) :16
  Chris Webster (Adirondack) pin Gabe Lamach (Vernon-Verona-Sherrill) 1:02
  Eric Bardo (Central Valley) dec Matt Blum (Whitesboro) 5-4
  Jon Charles (Central Valley) pin Nathan Duda (Holland Patent) :38
113 Hunter Williams (Camden) maj dec Collin Shelton (Morrisville-Eaton) 13-3
  Sean Banks (Adirondack) dec Keagen Case (Adirondack) 3-0
  Steven Barrett (Oneida) pin Gianni Grippe (Central Valley) 3:05
120 Lucas King (New Hartford) pin Neiko Scarano (Little Falls) 5:31
  Brandon Gaylord (Adirondack) pin Austin Cockey (Poland) 1:00
  Beau Burke (Morrisville-Eaton) dec Ian O'Neil (Vernon-Verona-Sherrill) 5-0
  CJ Walz (Central Valley) pin Michael Rudloff (Cooperstown) :23
126 Ian McKenna (New Hartford) dec Colby Johnson (Camden) 7-0
  Dominic Dellaposta (Whitesboro) maj dec Wally Wright Jr (Rome Free Academy) 11-2
  Parker Talbot (Vernon-Verona-Sherrill) pin Garret Jones (Poland) 2:22
  Zack Burke (Morrisville-Eaton) maj dec Nick Herringshaw (Holland Patent) 10-2
132 TJ Philpotts (Holland Patent) pin Darren Arbes (Rome Free Academy) 1:31
  Tybarius Harter (Camden) pin Hunter Rascoe (Vernon-Verona-Sherrill) 1:48
  Paul LoRusso (Cooperstown) pin Josh Mayden (Camden) 1:41
  Derek Spann (Adirondack) pin Tyler Ruhmel (New Hartford) :42
138 Ryan O'Rourke (Adirondack) pin Andrew Stowell (Holland Patent) 2:33
  Hunter Holliday (Camden) pin Rigley VanDyke (Oneida) 1:58
  Tyler Ayers (Morrisville-Eaton) dec David Pierce (Dolgeville) 10-3
  Noah Handy (Dolgeville) pin Seth Newman (Morrisville-Eaton) :37
145 Tanner Cook (Central Valley) pin John Mitchell (Camden) :27
  Bryce Cipollone (Vernon-Verona-Sherrill) dec Harry Roberts (Adirondack) 8-1
  Nicholas Newman (Vernon-Verona-Sherrill) pin Nick LaManque (Holland Patent) 3:52
  Hunter Richard (Holland Patent) pin Aiden Nimey (Whitesboro) :56
152 Daniel Alberico (Camden) pin Ezra Lynch (Dolgeville) 3:23
  Michael Bristol (Camden) pin Tucker Ofalt (Holland Patent) 1:21
  Mike Woolheater (Poland) pin Tyler Koffer (Cooperstown) :25
  Collin Treen (Central Valley) dec Hunter Owen (Sherburne-Earlville) 7-6
160 Josh Farrar (Morrisville-Eaton) pin Sean Galla (Vernon-Verona-Sherrill) 2:44
  Ben Marshall (Canastota) pin Gavin Vera (Camden) 1:26
  Brendan Kilpatrick (Rome Free Academy) tf Kyle Bush (Adirondack) 4:24
  Alex Herringshaw (Holland Patent) pin Lachlan McIntosh (New Hartford) 1:21
170 Doug Simmons (Canastota) dec Tyler Douglas (Little Falls) 7-0
  Blake Muthig (Poland) dec Zachary Filey (Vernon-Verona-Sherrill) 10-7
  Joseph Musachio (Camden) maj dec Gerald Hicks (Sherburne-Earlville) 11-1
  Isaiah Domena (Canastota) dec Darren Knapp (Sherburne-Earlville) 7-4
182 Kyle Kuty (New Hartford) dec Brodie VanDyke (Oneida) 7-0
  Kris Ruthaford (Canastota) pin Deshawn Yearby (Whitesboro) 2:53
  Drew Rook (Vernon-Verona-Sherrill) dec Luke Perry (Morrisville-Eaton) 8-5
  Joe Hennessey (Adirondack) dec Daniel Birmingham (Camden) 4-0
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) pin Kevin Albert (Adirondack) 2:13
  Nate Case (Central Valley) pin Justin Kopet (Dolgeville) :40
  Dalton Cleary (Little Falls) dec Andrew Grube (Central Valley) 4-0
  Brett Finch (Camden) tf Jesse Pritchard (Poland) 6:00
220 Gabryeal Richardson (Rome Free Academy) pin Mike Krasko (Dolgeville) :22
  Jordan Reinhardt (Holland Patent) pin Keith Coffin (Mount Markham) 2:30
  Austin Confer (Camden) pin Jacob Lukacz (Oneida) 3:33
  Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) pin Gunar Holmberg (Central Valley) 4:45
285 Owen Albanese (Canastota) pin Trenton Yancey (Morrisville-Eaton) :28
  Nick Powers (Poland) dec Nick Giruzzi (Whitesboro) 3-2
  Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) pin Travis Hastwell (Adirondack) 1:37
  Andrew Tanner (Adirondack) pin Spencer Pisaneschi (Rome Free Academy) 1:47