2013-14 ROCKWOOD MEMORIAL TOURNAMENT
January 4, 2014 @ Galway

TEAM SCORES

1
Adirondack
214.5
2
Schalmont
201.0
3
Galway
130.0
4
Salem
129.5
5
Schenectady
122.5
6
Lansingburgh
110.5
7
Corinth
106.0
8
Granville
104.0
9
Greenville
104.0
10
Cohoes
66.0
11
Johnstown
60.0
12
Green Tech
53.5
13
Scotia-Glenville
39.0
14
Fonda-Fultonville
29.0
 
Most Outstanding Wrestler
Derek Spann (Adirondack) 113
Nick Scott (Cohoes) 285

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Dillan Palaszewski (Galway) pin Alex Lambert (Schalmont) 1:42
106 Arilan Zahd (Lansingburg) pin Devin Cohan (Granville) 3:45
113 Derek Spann (Adirondack) pin Cassidy White (Corinth) 2:30
120 Ryan O'Rourke (Adirondack) pin Jose Sartin (Galway) :50
126 Dan VanDyke (Salem) dec Garon LeClair (Corinth) 9-7
132 Carter Merecki (Salem) tf Tyler Mucahy (Corinth) 15-0
138 Nathaniel Palmer (Granville) dec Luke Fronhofer (Salem) 4-0
145 Steven Culbert (Galway) dec Dustin Humphrey (Salem) 12-6
152 Joe Hennessey (Adirondack) pin Antonio Zamora (Schenectady ) :35
160 Josh McIlhenney (Greenville) pin Keivon Wood (Lansingburg) 5:59
170 Brad Perry (Granville) dec Kevin Paskavich (Schalmont) 5-1
182 Nick Gallo (Schalmont) pin Austin Brand (Johnstown) 5:57
195 Tim Flower (Schalmont) dec Tyler DeLaura (Adirondack) 4-1
220 Don Friello (Schalmont) dec Connor Hamilton (Adirondack) 4-3
285 NIck Scott (Cohoes) dec Marcus Romundo (Schalmont) 3-2

SEMI-FINALS

099 Alex Lambert (Schalmont) pin Kevin Spann (Adirondack) 1:54
113 Derek Spann (Adirondack) pin Nick Cioffi (Lansingburg) :57
120 Ryan O'Rourke (Adirondack) pin Josh Reed (Schenectady ) 2:32
152 Joe Hennessey (Adirondack) pin Kyle Merritt (Scotia-Glenville) 3:16
160 Josh McIlhenney (Greenville) dec Coty Lutz (Adirondack) 6-4
195 Tyler DeLaura (Adirondack) pin Jacob Johnson (Green Tech) 2:20
220 Connor Hamilton (Adirondack) pin Parker McPhee (Salem) 1:41

CONSOLATION FINALS

099 Hailey Finn (Scotia-Glenville) pin Kevin Spann (Adirondack) 3:20
106 Stone Lutz (Adirondack) pin Austyn Ambruster (Corinth) 3:19
126 John Mendez (Lansingburg) pin Harry Roberts (Adirondack) 2:29
160 Coty Lutz (Adirondack) pin Cam Brooks (Schalmont) :59

QUARTER-FINALS

099 Kevin Spann (Adirondack) pin William Duffy (Granville) :31
106 Devin Cohan (Granville) pin Stone Lutz (Adirondack) 4:37
113 Derek Spann (Adirondack) pin Kyle Gray (Fonda-Fultonville) :19
120 Ryan O'Rourke (Adirondack) pin Nathan Dutcher (Johnstown) 1:49
126 Garon LeClair (Corinth) pin Harry Roberts (Adirondack) 5:49
145 Dustin Humphrey (Salem) dec Dulton Griffith (Adirondack) 6-3
152 Joe Hennessey (Adirondack) pin Levi Cummings (Salem) 3:17
160 Coty Lutz (Adirondack) pin Cam Brooks (Schalmont) :49
170 Kevin Paskavich (Schalmont) dec James Lamm (Adirondack) 9-2
195 Tyler DeLaura (Adirondack) pin Cody Winnie (Greenville) :27
285 Dwayne Nadeau (Granville) pin Andrew Tanner (Adirondack) 1:52