2018-19 CUNEEN DOANE HOLIDAY TOURNAMENT
December 15, 2018 @ Walton-Delhi

TEAM SCORES

1
Longwood
260.5
2
Walton-Delhi
189.0
3
Port Jervis
144.0
4
Homer
128.5
5
Sidney
123.5
6
Eldred-Liberty-Sullivan West
121.0
7
Susquehanna Valley
115.0
8
Morrisville-Eaton
111.0
9
Adirondack
102.5
10
Northeast Bradford
66.0
11
Whitney Point
52.0
12
Ithaca
22.0
13
Sherburne-Earlville
0.0
 
Most Outstanding Wrestler
099-138lbs Nate Merwin (WDA)
145-285lbs Keagan Case (ADK)

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Mason Rappold (Longwood) pin Noah Sovocool (Walton-Delaware Academy) 5:55
106 Sean Powers (Homer) pin David Batista (Longwood) :48
113 Nate Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Chris Webster (Adirondack) 3:20
120 Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) dec Joseph Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) 6-0
126 Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) pin Hunter Carr (Adirondack) :50
132 Chandler Merwin (Walton-Delaware Academy) maj dec Zach Harrington (Sidney) 11-1
138 Gabe Cline (Homer) dec Gavin Staerker (Port Jervis) 3-2 TB-2
145 Nicholas Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) dec David Gannon (Sidney) 11-6
152 Keagen Case (Adirondack) maj dec Keith Lewis (Morrisville-Eaton) 13-0
160 Jonathan DelVecchio (Longwood) dec Kyle Leonard (Susquehanna Valley) 8-2
170 Alex Miller (Longwood) maj dec Cesar Santiago (Eldred-Liberty-Sullivan West) 9-0
182 Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) maj dec Noah Forbes (Northeast Bradford) 8-0
195 Tyler Pelech (Longwood) dec James DeAveiro (Eldred-Liberty-Sullivan West) 6-0
220 James Oosterom (Port Jervis) pin Carter Stone (Whitney Point) 1:20
285 Dawson Brown (Northeast Bradford) pin Connor Cleary (Susquehanna Valley) 4:23

SEMI-FINALS

099 Mason Rappold (Longwood) pin Trevor Tufano (Port Jervis) 2:41
  Noah Sovocool (Walton-Delaware Academy) dec Jacob Coral (Longwood) 7-6
106 David Batista (Longwood) pin Brock Mattice (Walton-Delaware Academy) 3:06
113 Chris Webster (Adirondack) pin Bart Kopec (Longwood) :46
  Nate Merwin (Walton-Delaware Academy) dec Jacob Rice (Homer) 6-3
120 Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) dec Bryar Croniser (Adirondack) 12-6
  Joseph Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) dec Kaiden Haynes (Homer) 6-5
126 Hunter Carr (Adirondack) maj dec Ty Robinson (Walton-Delaware Academy) 9-0
  Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) pin Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) 2:48
132 Chandler Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Brennan Roe (Whitney Point) 1:38
  Zach Harrington (Sidney) dec Eric Tigue (Port Jervis) 2-1
138 Gavin Staerker (Port Jervis) dec Alex Barnhart (Whitney Point) 8-1
  Gabe Cline (Homer) dec Nick Lamoreaux (Walton-Delaware Academy) 4-0
145 David Gannon (Sidney) maj dec Gabriel Parker (Port Jervis) 16-2
  Nicholas Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) maj dec Khai Gonzales (Longwood) 14-0
152 Keagen Case (Adirondack) pin Reed Scott (Sidney) :37
  Keith Lewis (Morrisville-Eaton) maj dec Matthew Tanner (Adirondack) 17-6
160 Jonathan DelVecchio (Longwood) pin Nick Tubbs (Ithaca) 3:12
  Kyle Leonard (Susquehanna Valley) dec Bryce Horner (Port Jervis) 11-4
170 Alex Miller (Longwood) dec Zach Soriano (Longwood) 5-2
  Cesar Santiago (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Joseph Reed (Port Jervis) :35
182 Noah Forbes (Northeast Bradford) pin Drew Bendy (Eldred-Liberty-Sullivan West) 2:34
  Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) dec Sam Sorenson (Homer) 4-1
195 Tyler Pelech (Longwood) dec Trevor Frable (Susquehanna Valley) 8-5
  James DeAveiro (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Kenric Ricci (Northeast Bradford) 3:25
220 James Oosterom (Port Jervis) pin Anele Nwanyanwu (Longwood) 1:28
  Carter Stone (Whitney Point) pin Francisco Miguel (Eldred-Liberty-Sullivan West) 2:47
285 Connor Cleary (Susquehanna Valley) pin Robert Eastman (Morrisville-Eaton) 2:35
  Dawson Brown (Northeast Bradford) pin Elijah Stowe (Longwood) 2:20

CONSOLATION FINALS

099 Jacob Coral (Longwood) dec Trevor Tufano (Port Jervis) 5-0
113 Jacob Rice (Homer) maj dec Adrian Karwowski (Sidney) 10-0
120 Kaiden Haynes (Homer) dec Bryar Croniser (Adirondack) 6-0
126 Caleb Hartwell (Sidney) maj dec Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) 12-3
132 Eric Tigue (Port Jervis) fft Collin Shelton (Morrisville-Eaton)
138 Nick Lamoreaux (Walton-Delaware Academy) fft Jason Cenotti (Longwood)
145 Gabriel Parker (Port Jervis) fft Joshua Markley (Homer)
152 Reed Scott (Sidney) dec Matthew Tanner (Adirondack) 4-2
160 Henry Peters (Eldred-Liberty-Sullivan West) dec Bryce Horner (Port Jervis) 5-4
170 Zach Soriano (Longwood) dec Kaiden Vernold (Walton-Delaware Academy) 6-0
182 Sam Sorenson (Homer) dec Michael Hernandez (Longwood) 3-1
195 Trevor Frable (Susquehanna Valley) maj dec Kenric Ricci (Northeast Bradford) 11-3
220 Anele Nwanyanwu (Longwood) maj dec Zach Lawrence (Susquehanna Valley) 16-3
285 Elijah Stowe (Longwood) tf Robert Eastman (Morrisville-Eaton) :45

FIFTH PLACE FINALS

113 Bart Kopec (Longwood) maj dec Xander Davies (Walton-Delaware Academy) 15-5
120 Kaya Cruz (Ithaca) pin Troy Brayman (Morrisville-Eaton) 4:43
126 Hunter Dillon (Longwood) fft Ty Robinson (Walton-Delaware Academy)
132 Brennan Roe (Whitney Point) fft Barry Spriggs (Morrisville-Eaton)
138 Alex Barnhart (Whitney Point) fft Daniel Klotz (Port Jervis)
145 Khai Gonzales (Longwood) dec Hunter Fink (Longwood) 5-4 OT
152 Dan Calkins (Sidney) fft Jabali Zoia (Longwood)
160 Zander Johnson (Homer) pin Nick Tubbs (Ithaca) 4:17
170 Joseph Reed (Port Jervis) pin Colton Repsher (Susquehanna Valley) 4:10
182 Drew Bendy (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Eric Warner (Morrisville-Eaton) 1:31
195 Kalieb Stanton (Walton-Delaware Academy) pin Kendrick Ferrara (Port Jervis) 1:21
220 Justin Santiago (Sidney) pin Francisco Miguel (Eldred-Liberty-Sullivan West) 4:38
285 Mitchell Enright (Susquehanna Valley) fft Jacob Southard (Port Jervis)

QUARTER-FINALS

099 Trevor Tufano (Port Jervis) pin Lucas Demott (Sidney) 4:30
113 Chris Webster (Adirondack) pin Jaden Ayers (Morrisville-Eaton) 1:17
  Bart Kopec (Longwood) pin Xander Davies (Walton-Delaware Academy) 4:30
  Jacob Rice (Homer) pin Patrick Adams (Eldred-Liberty-Sullivan West) :24
  Nate Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Adrian Karwowski (Sidney) :45
120 Kaiden Haynes (Homer) pin Robert Harrison (Port Jervis) 1:11
  Joseph Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Kaya Cruz (Ithaca) 3:19
  Bryar Croniser (Adirondack) maj dec Kristian Nilsen (Whitney Point) 15-2
  Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Troy Brayman (Morrisville-Eaton) :55
126 Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) pin Owen Levine (Ithaca) :51
  Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) pin Caleb Hartwell (Sidney) 2:54
  Ty Robinson (Walton-Delaware Academy) dec Caleb Harrison (Port Jervis) 9-3
  Hunter Carr (Adirondack) pin Hunter Dillon (Longwood) 3:09
132 Zach Harrington (Sidney) pin Timothy Smatlak (Longwood) 1:39
  Eric Tigue (Port Jervis) maj dec Collin Shelton (Morrisville-Eaton) 13-4
  Brennan Roe (Whitney Point) pin Dustin Copeland (Walton-Delaware Academy) 2:59
  Chandler Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Barry Spriggs (Morrisville-Eaton) :55
138 Gavin Staerker (Port Jervis) maj dec Cameron Russell (Morrisville-Eaton) 14-5
  Alex Barnhart (Whitney Point) dec Daniel Klotz (Port Jervis) 9-2
  Nick Lamoreaux (Walton-Delaware Academy) pin Destin Moore (Northeast Bradford) :38
  Gabe Cline (Homer) dec Jason Cenotti (Longwood) 3:17
145 David Gannon (Sidney) pin Joshua Markley (Homer) 2:43
  Gabriel Parker (Port Jervis) pin Brody Silcox (Walton-Delaware Academy) 3:47
  Khai Gonzales (Longwood) tf Dusty Cook (Northeast Bradford) 4:41
  Nicholas Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Logan Zappolo (Port Jervis) :33
152 Matthew Tanner (Adirondack) tf Killian Prentice (Whitney Point) 16-0
  Keith Lewis (Morrisville-Eaton) dec Dan Calkins (Sidney) 11-6
  Reed Scott (Sidney) pin Edwin Lavin (Susquehanna Valley) 3:34
  Keagen Case (Adirondack) pin Jabali Zoia (Longwood) 1:43
160 Nick Tubbs (Ithaca) dec Dale Brown (Northeast Bradford) 6-2
  Jonathan DelVecchio (Longwood) pin David Limoges (Homer) 3:14
  Bryce Horner (Port Jervis) pin Henry Peters (Eldred-Liberty-Sullivan West) 3:32
  Kyle Leonard (Susquehanna Valley) pin James Myers (Sidney) 1:41
170 Cesar Santiago (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Colton Repsher (Susquehanna Valley) 2:22
  Joseph Reed (Port Jervis) dec Scotty Barnhart (Walton-Delaware Academy) 12-8
  Zach Soriano (Longwood) maj dec Kaiden Vernold (Walton-Delaware Academy) 9-0
  Alex Miller (Longwood) pin Kevin McEwan (Sidney) 1:06
182 Drew Bendy (Eldred-Liberty-Sullivan West) dec Eric Warner (Morrisville-Eaton) 11-5
  Noah Forbes (Northeast Bradford) pin Tayvn Malchak (Homer) 3:08
  Sam Sorenson (Homer) dec Michael Hernandez (Longwood) 3-1
  Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) pin Kolby Polomcean (Walton-Delaware Academy) :59
195 Trevor Frable (Susquehanna Valley) pin Kendrick Ferrara (Port Jervis) :55
  Kenric Ricci (Northeast Bradford) pin Kalieb Stanton (Walton-Delaware Academy) 1:42
220 Francisco Miguel (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Jesse Sink (Northeast Bradford) :37
  Carter Stone (Whitney Point) pin Justin Santiago (Sidney) :50
  Anele Nwanyanwu (Longwood) dec Patrick Enright (Susquehanna Valley) 11-7
  James Oosterom (Port Jervis) pin Zach Lawrence (Susquehanna Valley) 1:05
285 Connor Cleary (Susquehanna Valley) pin Nathaniel Edwards (Eldred-Liberty-Sullivan West) 1:51
  Robert Eastman (Morrisville-Eaton) pin Jacob Southard (Port Jervis) 1:39
  Elijah Stowe (Longwood) pin Caleb Milk (Eldred-Liberty-Sullivan West) :48
  Dawson Brown (Northeast Bradford) pin Mitchell Enright (Susquehanna Valley) :53