2016-17 SECTION III CLASS D TOURNAMENT
February 4, 2017 @ Beaver River

TEAM SCORES

1
Sherburne-Earlville
164.0
2
Dolgeville
152.0
3
Onondaga-Tully
144.0
4
Copenhagen
142.0
5
South Lewis
136.0
6
Little Falls
127.0
7
Cato-Meridian
76.5
8
Mount Markham
72.5
9
Port Byron
66.0
10
Otselic Valley
56.5
11
Poland
55.0
12
Cooperstown
53.0
13
Immaculate Heart Central
47.0
14
Syracuse Academy of Science
0.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Nathan Purtell (Otselic Valley) pin Andrew Walseman (Copenhagen) 2:17
106 Hunter White (Cato-Meridian) tf Cody Greene (South Lewis) 17-2; 4:51
113 Neiko Scarano (Little Falls) dec Dylan Price (Onondaga-Tully) 7-4
120 Joe Powers (Port Byron) pin Muhamed Hirkic (Onondaga-Tully) 3:24
126 Nello Alteri (Immaculate Heart Central) dec Lorenzo Scarano (Little Falls) 5-2
132 Kyle Greene (South Lewis) pin Anthony Metzler (Copenhagen) 1:42
138 Jacob Null (Dolgeville) pin Paul LoRusso (Cooperstown) 5:41
145 Justus Richardson (Dolgeville) pin Jordan Zimmerman (Sherburne-Earlville) 5:56
152 Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) dec Vincent Albertina (Sherburne-Earlville) 6-5
160 Morgan Seller (South Lewis) dec Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) 4-1
170 Bailey Walzer (Sherburne-Earlville) dec Dannell Trammell (Onondaga-Tully) 4-0
182 McCaffrey Carroll (Copenhagen) pin Jesse Pritchard (Poland) 4:55
195 Dalton Cleary (Little Falls) dec Justin Kopet (Dolgeville) 4-2
220 Josh Greenwood (Copenhagen) dec Cody Zubrzycki (Copenhagen) 6-2
285 Kyle Fitzgerald (South Lewis) pin Nathan Briggs (Onondaga-Tully) 3:00

SEMI-FINALS

099 Nathan Purtell (Otselic Valley) pin Lucas LoRusso (Cooperstown) :42
  Andrew Walseman (Copenhagen) dec Bradley Lamphere (Dolgeville) 10-8 SV
106 Hunter White (Cato-Meridian) maj dec Wyatt Mullin (Copenhagen) 10-2
  Cody Greene (South Lewis) dec Anthony Bailey (Mount Markham) 4-2
113 Neiko Scarano (Little Falls) tf Branton Carpenter (South Lewis) 15-0; 4:55
  Dylan Price (Onondaga-Tully) maj dec Riley Dalrymple (Copenhagen) 14-0
120 Muhamed Hirkic (Onondaga-Tully) dec Dakota Hackett (Otselic Valley) 6-2
  Joe Powers (Port Byron) pin Micah Lyon (Otselic Valley) 1:08
126 Lorenzo Scarano (Little Falls) tf Mike Doeberl (Sherburne-Earlville) 16-0; 5:43
  Nello Alteri (Immaculate Heart Central) tf Fred Amacher (Poland) 15-0
132 Kyle Greene (South Lewis) pin Dakota Green (Cato-Meridian) 1:04
  Anthony Metzler (Copenhagen) pin Jonah VanVoorhis (Otselic Valley) 1:20
138 Jacob Null (Dolgeville) pin Jacob Albers (Mount Markham) 2:48
  Paul LoRusso (Cooperstown) dec Tyler Parker (Port Byron) 2-0
145 Jordan Zimmerman (Sherburne-Earlville) pin Dalton Currie (Onondaga-Tully) 2:36
  Justus Richardson (Dolgeville) pin Andrew Brado (Dolgeville) 5:30
152 Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) pin Jordan Young (Port Byron) 4:28
  Vincent Albertina (Sherburne-Earlville) pin Will Hogarth (Immaculate Heart Central) 6:59 SV
160 Morgan Seller (South Lewis) pin Kyle Getman (Dolgeville) 1:02
  Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) pin Dylan Spann (South Lewis) 2:40
170 Dannell Trammell (Onondaga-Tully) dec Richard Baylor (Little Falls) 6-4
  Bailey Walzer (Sherburne-Earlville) dec Anthony Chromczak (Dolgeville) 4-3
182 Jesse Pritchard (Poland) pin Alex Thompson (Sherburne-Earlville) 1:07
  McCaffrey Carroll (Copenhagen) tf Nathan Liscio (Little Falls) 17-0
195 Dalton Cleary (Little Falls) pin Nathan Pitre (Onondaga-Tully) 3:04
  Justin Kopet (Dolgeville) maj dec Mackenzie Case (Mount Markham) 9-1
220 Cody Zubrzycki (Copenhagen) dec Tanner Campbell (Sherburne-Earlville) 5-0
  Josh Greenwood (Copenhagen) pin Jared Makuch (South Lewis) 2:28
285 Nathan Briggs (Onondaga-Tully) pin Nick Schmitt (Cato-Meridian) 2:35
  Kyle Fitzgerald (South Lewis) pin Keith Coffin (Mount Markham) 1:59

CONSOLATION FINALS

099 Bradley Lamphere (Dolgeville) dec Lucas LoRusso (Cooperstown) 4-3
106 Anthony Bailey (Mount Markham) dec Wyatt Mullin (Copenhagen) 6-4
113 Riley Dalrymple (Copenhagen) pin Connor Deforest (Mount Markham) :59
120 Dakota Hackett (Otselic Valley) dec Logan Kantor (Cooperstown) 11-7
126 Mike Doeberl (Sherburne-Earlville) maj dec Fred Amacher (Poland) 18-5
132 Dakota Green (Cato-Meridian) pin Jonah VanVoorhis (Otselic Valley) 1:43
138 Jacob Albers (Mount Markham) dec Tyler Parker (Port Byron) 4-0
145 Dalton Currie (Onondaga-Tully) pin Andrew Brado (Dolgeville) 2:45
152 Jordan Young (Port Byron) pin Brendan Lohan (Cooperstown) 1:45
160 Dylan Spann (South Lewis) pin Kyler Martin (Immaculate Heart Central) 4:08
170 Anthony Chromczak (Dolgeville) pin Richard Baylor (Little Falls) 3:46
182 Nathan Liscio (Little Falls) pin Alex Thompson (Sherburne-Earlville) 4:16
195 Nathan Pitre (Onondaga-Tully) dec Mackenzie Case (Mount Markham) 7-2
220 Tanner Campbell (Sherburne-Earlville) pin Jared Makuch (South Lewis) 2:58
285 Nick Schmitt (Cato-Meridian) pin Keith Coffin (Mount Markham) 1:42

FIFTH PLACE FINALS

106 Treay Jaquay (Dolgeville) pin Wesley Stewart (Poland) 2:29
113 Branton Carpenter (South Lewis) pin Jason Price (Sherburne-Earlville) 1:25
120 Joe Straight (Sherburne-Earlville) maj dec Micah Lyon (Otselic Valley) 15-7
126 Oscar Lozada (Dolgeville) dec Jacob OBrien (Copenhagen) 6-2
132 Ethan Divelbliss (Cato-Meridian) pin Nick Feasel (Little Falls) 4:19
138 David Pierce (Dolgeville) dec Shane Moore (Onondaga-Tully) 7-1
145 Keith Rood (Sherburne-Earlville) pin Thomas Coffin (Mount Markham) :40
152 Will Hogarth (Immaculate Heart Central) pin Anthony Servidone (Little Falls) :52
160 Ryan Baron (Poland) dec Kyle Getman (Dolgeville) 8-3
170 Chris Johnson (Port Byron) pin Jack Bailey (Onondaga-Tully) :52
182 Riley Beaulieu (Dolgeville) dec Harrison Sherman (Cato-Meridian) 8-4
195 Malachi Farr (Little Falls) pin Ashvil Rood (Otselic Valley) 1:25
220 Gabe Nellis (Poland) dec Mike Krasko (Dolgeville) 10-3
285 Matthew Jodway (Little Falls) pin Jacob Lovejoy (Cato-Meridian) 1:50

QUARTER-FINALS

099 Lucas LoRusso (Cooperstown) pin Chris Marriott (Mount Markham) :57
106 Hunter White (Cato-Meridian) pin Trent Cooper (Cooperstown) 1:32
  Wyatt Mullin (Copenhagen) tf Treay Jaquay (Dolgeville) 16-0; 4:32
  Cody Greene (South Lewis) pin Wesley Stewart (Poland) 1:45
113 Dylan Price (Onondaga-Tully) pin Dylan Vosburgh (South Lewis) 3:01
  Riley Dalrymple (Copenhagen) pin Connor Deforest (Mount Markham) 5:00
  Branton Carpenter (South Lewis) pin Jason Price (Sherburne-Earlville) 3:53
  Neiko Scarano (Little Falls) pin Brandon Chartrand (Copenhagen) :47
120 Micah Lyon (Otselic Valley) pin Joe Straight (Sherburne-Earlville) 3:01
  Dakota Hackett (Otselic Valley) dec Logan Kantor (Cooperstown) 9-3
  Muhamed Hirkic (Onondaga-Tully) pin Toby Weber (Dolgeville) 3:48
126 Mike Doeberl (Sherburne-Earlville) maj dec Oscar Lozada (Dolgeville) 9-1
  Fred Amacher (Poland) pin Jacob OBrien (Copenhagen) 1:23
132 Anthony Metzler (Copenhagen) pin Ethan Divelbliss (Cato-Meridian) 2:49
  Jonah VanVoorhis (Otselic Valley) dec Sam Lytel (Cooperstown) 7-0
  Dakota Green (Cato-Meridian) dec Cameron Manchester (Dolgeville) 8-6
  Kyle Greene (South Lewis) pin Nick Feasel (Little Falls) 1:29
138 Jacob Albers (Mount Markham) dec Andrew Hoffman (South Lewis) 6-2
  Jacob Null (Dolgeville) dec David Pierce (Dolgeville) 5-0
  Tyler Parker (Port Byron) dec Shane Moore (Onondaga-Tully) 6-2
145 Jordan Zimmerman (Sherburne-Earlville) pin Ethan Scanlon (Cato-Meridian) 3:00
  Dalton Currie (Onondaga-Tully) pin Keith Rood (Sherburne-Earlville) 1:14
  Andrew Brado (Dolgeville) dec Jesse Johnson (Poland) 7-5
  Justus Richardson (Dolgeville) pin Thomas Coffin (Mount Markham) 1:04
152 Will Hogarth (Immaculate Heart Central) pin Jeremy Ryan (South Lewis) 2:45
  Vincent Albertina (Sherburne-Earlville) pin Anthony Servidone (Little Falls) 3:30
  Jordan Young (Port Byron) dec Brendan Lohan (Cooperstown) 3-1
  Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) pin EJ Thompson (Port Byron) 3:12
160 Morgan Seller (South Lewis) pin Leland Sumner (Port Byron) :32
  Kyle Getman (Dolgeville) pin Ryan Baron (Poland) 1:28
  Dylan Spann (South Lewis) maj dec Kyler Martin (Immaculate Heart Central) 17-3
  Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) pin Anson Curtis (Mount Markham) :27
170 Anthony Chromczak (Dolgeville) dec Brady Vosburgh (South Lewis) 5-0
  Bailey Walzer (Sherburne-Earlville) dec Jack Bailey (Onondaga-Tully) 6-1
  Dannell Trammell (Onondaga-Tully) dec Chris Johnson (Port Byron) 7-4
  Richard Baylor (Little Falls) pin Brandon Hage (Cooperstown) 2:41
182 Jesse Pritchard (Poland) pin Aaron Clark (Port Byron) 1:00
  Alex Thompson (Sherburne-Earlville) dec Harrison Sherman (Cato-Meridian) 9-5
  Nathan Liscio (Little Falls) pin Riley Beaulieu (Dolgeville) :56
  McCaffrey Carroll (Copenhagen) pin Reece Johnson (Cooperstown) 1:45
195 Dalton Cleary (Little Falls) dec Malachi Farr (Little Falls) 5-3
  Nathan Pitre (Onondaga-Tully) dec Mitchell Tanner (Port Byron) 7-2
  Justin Kopet (Dolgeville) pin Ashvil Rood (Otselic Valley) 2:47
220 Jared Makuch (South Lewis) pin Mike Krasko (Dolgeville) 1:51
  Tanner Campbell (Sherburne-Earlville) pin Gabe Nellis (Poland) :34
  Cody Zubrzycki (Copenhagen) pin Cameron Curtis (Mount Markham) 1:54
285 Nathan Briggs (Onondaga-Tully) pin Trent Oakes (Otselic Valley) :08
  Nick Schmitt (Cato-Meridian) pin Matthew Jodway (Little Falls) 1:02
  Keith Coffin (Mount Markham) pin Levi Spinner (Copenhagen) :30
  Kyle Fitzgerald (South Lewis) pin Jacob Lovejoy (Cato-Meridian) :20