2014-15 NORTH COUNTRY INVITATIONAL
December 19, 2014 @ Indian River

TEAM SCORES

1
Mexico
271.5
2
General Brown
208.5
3
South Jefferson
181
4
Saranac
160
5
Indian River
154.5
6
South Lewis
127
7
Ogdensburg
103
8
Gouverneur
101.5
9
Cicero-North Syracuse
96.5
10
Lowville
92.5
11
Canton
91.5
12
Massena
86.5
13
Watertown
62
14
0080
53.5
15
Sandy Creek
43
16
Onondaga-Tully
41
17
Immaculate Heart Central
24
18
Beaver River
10
 
Most Outstanding Wrestler
99-145 Tyler Field Onondaga
152-285 Logan Nichols South Jeff

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Cody Fields (General Brown) dec Logan Patterson (Indian River) 7-6
106 Jacob Nolan (Saranac) pin Isaiah Roes (Lowville) 3:18
113 Theo Powers (Mexico) dec John Devins (Saranac) 8-1
120 Hunter Howland (Mexico) dec Tucker Amato (Indian River) 1-0
126 Tanner Lapiene (Ogdensburg) dec Stefan Colbert (Indian River) 7-2
132 Brody Sheppard (Ogdensburg) dec Conner Steria (Lowville) 5-3
138 Tyler Field (Onondaga-Tully) dec Nicholas Toutant (Indian River) 6-0
145 Austin Whitney (Mexico) maj dec Joey Bush (Gouverneur) 11-1
152 Daesean Williams (Watertown) dec Caleb Beach (South Jefferson) 4-2
160 Jay Kissilstein (Mexico) dec Kyle O'Connor (General Brown) 2-1
170 Trevor Allard (Mexico) dec Sonny McPherson (Indian River) 5-2
182 Logan Nichols (South Jefferson) pin Jacob Woolson (Mexico) 3:41
195 Jacob Eisel (South Lewis) pin Jesse Rose (South Jefferson) 5:14
220 Riccardo Dawkins (General Brown) dec Paul Herrea (Saranac) 10-9
285 Nolan Terrance (Massena) pin Jacob Beckwith (General Brown) 2:49

SEMI-FINALS

099 Cody Fields (General Brown) pin Dario Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) 3:25
  Logan Patterson (Indian River) fft Kyle Greene (South Lewis) FFT
106 Jacob Nolan (Saranac) pin Matthew Bush (South Lewis) 2:33
  Isaiah Roes (Lowville) dec Austin O'Reilly (Mexico) 4-1
113 Theo Powers (Mexico) pin Cameron Searles (Malone Franklin Academy) 1:56
  John Devins (Saranac) dec Ryan Brown (Canton) 5-4
120 Hunter Howland (Mexico) dec Joseph Barber (Cicero-North Syracuse) 3-2
  Tucker Amato (Indian River) dec Connor Schissler (General Brown) 4-0
126 Tanner Lapiene (Ogdensburg) maj dec Brendan Yip (Saranac) 11-0
  Stefan Colbert (Indian River) dec Daniel Mullin (Gouverneur) 5-0
132 Brody Sheppard (Ogdensburg) dec Mitchell Shambo (Mexico) 3-1
  Conner Steria (Lowville) dec Derick Stowell (Gouverneur) 6-0
138 Nicholas Toutant (Indian River) maj dec Scott Bluto (General Brown) 10-0
  Tyler Field (Onondaga-Tully) pin Rafael Rivera (Saranac) 3:00
145 Joey Bush (Gouverneur) dec Holden Pelton (South Jefferson) 3-2
  Austin Whitney (Mexico) pin Zach Hunt (Watertown) 1:59
152 Caleb Beach (South Jefferson) pin Derick Gracey (Mexico) 1:50
  Daesean Williams (Watertown) maj dec Sean Ahern (Saranac) 15-2
160 Jay Kissilstein (Mexico) dec William Marcil (Saranac) 1-0
  Kyle O'Connor (General Brown) dec Bailey Phelps (Ogdensburg) 4-2
170 Trevor Allard (Mexico) pin Marty Countryman (Gouverneur) 1:07
  Sonny McPherson (Indian River) dec Trevor Snow (General Brown) 6-1
182 Logan Nichols (South Jefferson) maj dec Colby Staley (Saranac) 14-5
  Jacob Woolson (Mexico) tf Gavin Kovalik (General Brown) 15-0
195 Jesse Rose (South Jefferson) dec Jacob Joanette (General Brown) 6-5
  Jacob Eisel (South Lewis) pin Tyler Wood (Sandy Creek) :52
220 Paul Herrea (Saranac) tf Zachary Rottier (Canton) 6:00
  Riccardo Dawkins (General Brown) pin Thomas Randall (South Lewis) 3:05
285 Nolan Terrance (Massena) pin Devin Perry (South Jefferson) 1:10
  Jacob Beckwith (General Brown) pin Nathan Osborne (South Lewis) 3:39

CONSOLATION FINALS

099 Matthew Garland (South Jefferson) dec Dario Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) 5-0
106 Austin O'Reilly (Mexico) pin Travis Harrington (Cicero-North Syracuse) :56
113 Ryan Brown (Canton) dec Cameron Searles (Malone Franklin Academy) 12-9
120 Connor Schissler (General Brown) dec Joseph Barber (Cicero-North Syracuse) 3-2
126 Daniel Mullin (Gouverneur) dec Brendan Yip (Saranac) 4-2
132 Mitchell Shambo (Mexico) dec Derick Stowell (Gouverneur) 9-3
138 Michael Brown (Massena) dec Tylor Allard (Mexico) 9-4
145 Raymond Spencer (Lowville) fft Zach Hunt (Watertown)
152 Derick Gracey (Mexico) dec Sean Ahern (Saranac) 6-3
160 William Marcil (Saranac) dec Jacob Olmstead (South Lewis) 9-2
170 Trevor Snow (General Brown) pin Marty Countryman (Gouverneur) 4:07
182 Colby Staley (Saranac) pin Gavin Kovalik (General Brown) 4:23
195 Jacob Joanette (General Brown) pin Tyler Wood (Sandy Creek) 1:44
220 Zachary Rottier (Canton) pin Thomas Randall (South Lewis) 2:54
285 Devin Perry (South Jefferson) dec Nathan Osborne (South Lewis) 4-2

FIFTH PLACE FINALS

099 Dean Shambo (Mexico) fft Kyle Greene (South Lewis) FFT
106 Donald Baker (Ogdensburg) dec Matthew Bush (South Lewis) 6-1
113 Brent Millard (Lowville) dec Luke Maye (Saranac) 2-0
120 Skyler Cameron (Massena) pin Cordell David (Ogdensburg) :30
126 Wyatt Dees (General Brown) maj dec Brent Sawyer (Mexico) 10-1
132 Caleb Mayer (Lowville) dec gavin Perrine (Massena) 7-0
138 Scott Bluto (General Brown) dec Rafael Rivera (Saranac) 6-2
145 Dakota Connell (Malone Franklin Academy) fft Holden Pelton (South Jefferson)
152 Ryan Wills (Sandy Creek) dec Dylan Spann (South Lewis) 7-3
160 Bailey Phelps (Ogdensburg) dec Ethan Geurtsen (South Jefferson) 4-2
170 Alan Smithers (Ogdensburg) pin Austin Kellogg (South Jefferson) 2:01
182 Christopher Davis (Indian River) dec Kyle Spinner (Canton) 6-5
195 Dan Eisel (South Lewis) pin Alan Clement (Canton) 2:59
220 Christian Anoceto (Cicero-North Syracuse) pin Ryan Haynes (South Jefferson) 1:49
285 Christopher St.Denny (Cicero-North Syracuse) pin Dylan Ashwood (Indian River) 4:43

QUARTER-FINALS

099 Cody Fields (General Brown) dec Matthew Garland (South Jefferson) 9-2
  David Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) pin Jordan Daniels (Saranac) 3:40
  Logan Patterson (Indian River) pin Dean Shambo (Mexico) 3:50
  Kyle Greene (South Lewis) maj dec Logan Farney (Beaver River) 13-0
106 Austin O'Reilly (Mexico) pin Travis Harrington (Cicero-North Syracuse) 4:30
  Isaiah Roes (Lowville) pin Cole Hallett (South Jefferson) 1:54
  Matthew Bush (South Lewis) pin Chris Recore (Malone Franklin Academy) 3:08
  Jacob Nolan (Saranac) pin Donald Baker (Ogdensburg) 2:45
113 Theo Powers (Mexico) pin Bennie Fielding (Immaculate Heart Central) 1:08
  Cameron Searles (Malone Franklin Academy) pin Brent Millard (Lowville) 1:30
  Ryan Brown (Canton) pin Jon Lillie (South Jefferson) 1:53
  John Devins (Saranac) tf Nello Alteri (Immaculate Heart Central) 15-0
120 Hunter Howland (Mexico) dec Mike LaBow (Gouverneur) 4-1
  Joseph Barber (Cicero-North Syracuse) pin Skyler Cameron (Massena) 3:49
  Connor Schissler (General Brown) pin Cordell David (Ogdensburg) :37
  Tucker Amato (Indian River) pin Jon Fetcie (Canton) 1:27
126 Tanner Lapiene (Ogdensburg) pin Jacob Hall (Cicero-North Syracuse) 4:27
  Brendan Yip (Saranac) dec Wyatt Dees (General Brown) 7-1
  Daniel Mullin (Gouverneur) pin Tyler Tambini (Malone Franklin Academy) 1:13
  Stefan Colbert (Indian River) pin Brent Sawyer (Mexico) 4:29
132 Derick Stowell (Gouverneur) pin Garrett Putnam (Indian River) 5:11
  Conner Steria (Lowville) maj dec gavin Perrine (Massena) 9-0
  Mitchell Shambo (Mexico) dec Peter Winkler (Immaculate Heart Central) 7-0
  Brody Sheppard (Ogdensburg) pin Caleb Mayer (Lowville) 4:47
138 Nicholas Toutant (Indian River) pin Adam Rickett (Ogdensburg) 3:35
  Scott Bluto (General Brown) maj dec Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) 10-1
  Tyler Field (Onondaga-Tully) dec James Lamson (Watertown) 4-0
  Rafael Rivera (Saranac) dec Michael Brown (Massena) 7-0
145 Holden Pelton (South Jefferson) pin Dakota Connell (Malone Franklin Academy) 1:08
  Joey Bush (Gouverneur) tf Damian Lynch (Indian River) 15-0
  Zach Hunt (Watertown) dec Nick Lavin (Watertown) 2-1
  Austin Whitney (Mexico) tf Raymond Spencer (Lowville) 18-2
152 Caleb Beach (South Jefferson) pin Dylan Spann (South Lewis) :49
  Derick Gracey (Mexico) maj dec Tyler Bates (South Jefferson) 18-7
  Sean Ahern (Saranac) maj dec Patrick Koelmel (General Brown) 12-4
  Daesean Williams (Watertown) pin Ryan Wills (Sandy Creek) 2:54
160 Kyle O'Connor (General Brown) maj dec Ethan Geurtsen (South Jefferson) 19-6
  Bailey Phelps (Ogdensburg) pin Arden Ball (Gouverneur) 5:08
  Jay Kissilstein (Mexico) dec Hunter Perrine (Massena) 4-0
  William Marcil (Saranac) dec Jacob Olmstead (South Lewis) 6-1
170 Trevor Allard (Mexico) pin Justin Foster (Canton) :12
  Marty Countryman (Gouverneur) pin Alan Smithers (Ogdensburg) 1:58
  Trevor Snow (General Brown) maj dec Austin Kellogg (South Jefferson) 12-0
  Sonny McPherson (Indian River) pin Alex VanRy (Sandy Creek) :52
182 Colby Staley (Saranac) pin Todd Miller (Lowville) :14
  Logan Nichols (South Jefferson) pin Christopher Davis (Indian River) 1:03
  Gavin Kovalik (General Brown) pin Kyle Spinner (Canton) 3:30
  Jacob Woolson (Mexico) pin Dan Bull (Saranac) :06
195 Jacob Joanette (General Brown) pin Brandon Gracey (Mexico) 1:59
  Jesse Rose (South Jefferson) pin Dan Eisel (South Lewis) 2:10
  Tyler Wood (Sandy Creek) dec Alan Clement (Canton) 7-2
  Jacob Eisel (South Lewis) pin Everett Esplin (Indian River) :36
220 Riccardo Dawkins (General Brown) pin Ryan Haynes (South Jefferson) 1:45
  Thomas Randall (South Lewis) pin Tanner Miller (Immaculate Heart Central) :40
  Zachary Rottier (Canton) pin William Pearson (Ogdensburg) 4:42
  Paul Herrea (Saranac) tf Austin Miller (Cicero-North Syracuse) 5:45
285 Nolan Terrance (Massena) tf Josh Lococo (Sandy Creek) 4:00
  Devin Perry (South Jefferson) pin Dylan Ashwood (Indian River) 4:31
  Jacob Beckwith (General Brown) maj dec Kyle Fitzgerald (South Lewis) 8-0
  Nathan Osborne (South Lewis) dec Christopher St.Denny (Cicero-North Syracuse) 6-2