2018-19 STAN ELINSKY TOURNAMENT
January 5, 2019 @ Deposit-Hancock

TEAM SCORES

1
Shaker
237.5
2
Greene-Oxford
137.5
3
Sidney
131.0
4
Rondout Valley
114.5
5
Vernon-Verona-Sherrill
106.5
6
Deposit-Hancock
99.0
7
Maine-Endwell
97.5
8
Northeast Bradford
86.0
9
Groton
58.0
 
Owego Free Academy
58.0
11
Newark Valley
53.5
12
Ellenville
31.0
13
Southern Cayuga
20.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Jashon Holmes (Shaker) pin Kaden Wakefield (Greene-Oxford) 1:16
106 Lucas Ospina (Rondout Valley) pin Landen Frey (Rondout Valley) 3:37
113 Nikko Walsh (Rondout Valley) dec Michael Santore (Shaker) 7-2
120 Austin Sill (Shaker) pin Timmy Pereira (Rondout Valley) 3:14
126 Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) tf Caleb Hartwell (Sidney) 15-0; 4:04
132 Zach Harrington (Sidney) dec Owen Wormuth (Deposit-Hancock) 3-0
138 Ahmad Sameer (Shaker) dec Gabe Stevens (Southern Cayuga) 8-4
145 David Gannon (Sidney) dec River Burgess (Deposit-Hancock) 7-2
152 Tyler Stanton (Shaker) dec Reed Scott (Sidney) 8-4
160 Colin Forbes (Vernon-Verona-Sherrill) dec Travis Decker (Vernon-Verona-Sherrill) 3-2
170 Ghassan Chehade (Shaker) pin Kenric Ricci (Northeast Bradford) 2:23
182 Noah Forbes (Northeast Bradford) pin Roman Jellick (Maine-Endwell) 5:19
195 Noah Kennedy (Greene-Oxford) maj dec Ryan Stein (Shaker) 13-1
220 Kashon Holmes Jr. (Shaker) pin Evan Kenyon (Deposit-Hancock) 4:34
285 Dawson Brown (Northeast Bradford) pin jason lonstin (Ellenville) 2:28

SEMI-FINALS

145 River Burgess (Deposit-Hancock) dec Kaden Russell (Owego Free Academy) 4-2
  David Gannon (Sidney) dec Mason Pelton (Maine-Endwell) 4-2
160 Travis Decker (Vernon-Verona-Sherrill) pin Cammeron Carrier (Newark Valley) 3:00
  Colin Forbes (Vernon-Verona-Sherrill) maj dec Dan Calkins (Sidney) 11-3

CONSOLATION FINALS

099 Owen Marcin (Greene-Oxford) maj dec Lucas Demott (Sidney) 10-2
106 rocco deaveiro (Rondout Valley) maj dec Tiana Savino (Sidney) 8-0
113 Hunter Couse (Deposit-Hancock) pin Lyric Libbey (Greene-Oxford) 1:21
120 Payton Bennett (Maine-Endwell) dec Tyler Brown (Greene-Oxford) 8-5
126 Brady Smith (Greene-Oxford) maj dec Damien Hitt (Greene-Oxford) 13-1
132 Colby Pierson (Shaker) inj def Jeter Neff (Groton)
138 Kaspar Gray (Sidney) pin Jaden Confer (Vernon-Verona-Sherrill) 1:38
145 Mason Pelton (Maine-Endwell) maj dec Kaden Russell (Owego Free Academy) 11-3
152 Noah Shiel (Newark Valley) pin Jesse O'Donnell (Deposit-Hancock) 1:43
160 Cammeron Carrier (Newark Valley) dec Dan Calkins (Sidney) 8-1
170 Kyle Gombas (Groton) pin Hayden Proppe (Greene-Oxford) 3:15
182 Sean Heffernan (Owego Free Academy) pin James Mancini (Maine-Endwell) :43
195 Greg Davis (Maine-Endwell) dec Joey Woodmansee (Newark Valley) 4-2
220 Abram Parsons (Greene-Oxford) maj dec Alex Bolin (Rondout Valley) 12-0
285 Brian Garrity (Shaker) tf Logan Bailey (Owego Free Academy) 16-1; 3:34

FIFTH PLACE FINALS

099 Aiden Munz (Vernon-Verona-Sherrill) pin Antonio Rezek (Shaker) 3:45
113 Victoria Fleury (Greene-Oxford) dec Chris Palmiter (Greene-Oxford) 4-2
120 Donovan Deguire (Shaker) tf Brennan Brockway (Groton) 19-3; 3:37
126 Joey Rumola (Deposit-Hancock) pin Mark Vosburgh (Newark Valley) 1:27
132 Hunter Wells (Greene-Oxford) dec Darian Mitchell (Groton) 6-1
138 Isaac Cain (Rondout Valley) pin Robert Deaner (Maine-Endwell) :46
145 Dusty Cook (Northeast Bradford) pin Peter Makarchuk (Vernon-Verona-Sherrill) :20
152 Derek Reynolds (Maine-Endwell) pin Aidan Wuerthner (Owego Free Academy) 3:11
160 Bassir Rezek (Shaker) pin Connor Jacobson (Newark Valley) 1:32
170 Jaden Howell (Groton) pin Ben Parkison (Deposit-Hancock) 5:20
182 Mason Pratt (Owego Free Academy) pin Tyler Garcia (Owego Free Academy) :40
285 Demetry Brooks (Groton) pin Jeffrey Snover (Maine-Endwell) :37

SEVENTH PLACE FINALS

120 destiny walsh (Rondout Valley) pin Mallory Fowler (Greene-Oxford) 5:23
126 Tanner Karschner (Groton) pin Joe Bishop (Groton) :51
132 Brian Adams (Maine-Endwell) pin Walter evans (Ellenville) :55
145 Paul Baker (Greene-Oxford) dec Anthony Rotunda (Groton) 6-3
160 Shamus Mcguire (Maine-Endwell) maj dec Trever Harrington (Sidney) 19-10
182 Robert Jansen (Rondout Valley) dq Jon Thurston (Greene-Oxford)
285 william freer (Ellenville) pin Donavian Matevich (Maine-Endwell) 1:52

QUARTER-FINALS

145 River Burgess (Deposit-Hancock) pin Dusty Cook (Northeast Bradford) 1:11
  Kaden Russell (Owego Free Academy) dec Anthony Rotunda (Groton) 4-0
  David Gannon (Sidney) pin Paul Baker (Greene-Oxford) 2:27
  Mason Pelton (Maine-Endwell) pin Peter Makarchuk (Vernon-Verona-Sherrill) 2:55
160 Cammeron Carrier (Newark Valley) pin Shamus Mcguire (Maine-Endwell) 1:05
  Travis Decker (Vernon-Verona-Sherrill) pin Connor Jacobson (Newark Valley) 1:15
  Dan Calkins (Sidney) maj dec Trever Harrington (Sidney) 14-4
  Colin Forbes (Vernon-Verona-Sherrill) dec Bassir Rezek (Shaker) 2-1