2016-17 OHSL C/D TOURNAMENT
January 28, 2017 @ Hannibal

TEAM SCORES

1
Skaneateles
265.0
2
Onondaga-Tully
182.5
3
Port Byron
159.5
4
Hannibal
128.0
5
Cazenovia
125.5
6
APW/Pulaski
120.5
7
Cato-Meridian
91.0
8
Otselic Valley
69.5
9
Jordan-Elbridge
68.5
 
Most Outstanding Wrestler
JW Simmons (Skaneateles)
Joe Powers (Port Byron)

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Nathan Purtell (Otselic Valley) pin Tyler Murray (Hannibal) 3:09
106 JW Simmons (Skaneateles) pin Hunter White (Cato-Meridian) 1:06
113 Dylan Price (Onondaga-Tully) pin Carlton Alder (APW/Pulaski) 4:49
120 Joe Powers (Port Byron) tf Muhamed Hirkic (Onondaga-Tully) 18-3 6:00
126 Will Khalil (Cazenovia) dec Will Shephard (Cazenovia) 6-4
132 Joey Brillo (Skaneateles) dec Joe McLaughlin (Cazenovia) 7-5
138 Zach Williams (Hannibal) maj dec Tyler Parker (Port Byron) 8-0
145 Matt Goetzmann (Skaneateles) pin Dalton Currie (Onondaga-Tully) 2:59
152 Nate Cronk (APW/Pulaski) pin James Leubner (Skaneateles) 3:54
160 Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) maj dec Cole Losito (APW/Pulaski) 10-0
170 Patrick Greenfield (Skaneateles) dec Dannell Trammell (Onondaga-Tully) 5-0
182 Ian Frackelton (Skaneateles) dec Harrison Sherman (Cato-Meridian) 6-3
195 Joey McIntyre (Skaneateles) pin Max Bondgren (Jordan-Elbridge) 1:14
220 TJ Greenfield (Skaneateles) pin Josh Roberts (Jordan-Elbridge) 1:47
285 Nathan Briggs (Onondaga-Tully) pin Nick Schmitt (Cato-Meridian) 3:07

CONSOLATION FINALS

099 Stanley Angus (Cazenovia) pin Jessi Tripp (Jordan-Elbridge) 3:48
106 Jacob Wells (Cazenovia) pin Jared Alpha (Jordan-Elbridge) :07
113 Shawn Totman (Hannibal) pin Gabe Newton (Port Byron) :52
120 Dakota Hackett (Otselic Valley) dec Micah Lyon (Otselic Valley) 7-5
126 Christian Daley (Skaneateles) pin Jonah VanVoorhis (Otselic Valley) 1:00
132 Dakota Green (Cato-Meridian) dec Ethan Divelbliss (Cato-Meridian) 12-6
182 Aaron Clark (Port Byron) pin Christopher Beare (Cazenovia) 3:25
195 Nathan Pitre (Onondaga-Tully) pin Ashvil Rood (Otselic Valley) :36
220 Dylan O'Hara (Skaneateles) dec Mitchell Tanner (Port Byron) 2-1
285 Justice Dann (Hannibal) pin Thomas Oderrkirk (APW/Pulaski) :12

FIFTH PLACE FINALS

106 Alex Currie (APW/Pulaski) inj def Dominic Greenwood (Hannibal)
120 Boaz Arold (Skaneateles) inj def Gregory Hawuczyk (Port Byron)
132 Joe McLaughlin (Cazenovia) pin Robert Danforth (Skaneateles) 2:40
182 Hayden Pepper (Hannibal) pin Ryan Rivenburgh (Jordan-Elbridge) 3:56
285 Kyle Gersbacher (Jordan-Elbridge) pin Trent Oakes (Otselic Valley) :55