2018-19 SECTION III CLASS D TOURNAMENT
February 2, 2019 @ Cooperstown

TEAM SCORES

1
Beaver River
236.5
2
Morrisville-Eaton
147.0
3
Dolgeville
128.0
 
Copenhagen
128.0
5
South Lewis
126.5
6
Mount Markham
107.0
7
Cooperstown
79.0
8
Little Falls
52.0
9
Cato-Meridian
50.5
10
Sherburne-Earlville
49.0
11
Otselic Valley
36.5
12
Poland
32.0
 
Most Outstanding Wrestler
RILEY DALRYMPLE (COPENHAGEN) 113

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Andre Lyndaker (Beaver River) pin TJ O'Connor (Cooperstown) :24
106 Avery Leonard (Cooperstown) pin Dylan Petrie (Copenhagen) 1:58
113 Riley Dalrymple (Copenhagen) dec Jonah Mullin (Beaver River) 8-1
120 Andrew Walseman (Beaver River) maj dec Bradley Lamphere (Dolgeville) 10-0
126 Hunter White (Cato-Meridian) maj dec Jake Galster (Copenhagen) 15-5
132 Anthony Bailey (Mount Markham) pin Collin Shelton (Morrisville-Eaton) 3:20
138 Lorenzo Scarano (Little Falls) dec Branton Carpenter (South Lewis) 7-2
145 Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) pin Connor Everson (Beaver River) 2:28
152 Keith Lewis (Morrisville-Eaton) dec Trenton Hoffert (South Lewis) 8-3
160 Jacob Null (Dolgeville) pin Cory Woodward (Beaver River) 1:36
170 Dempsey Carroll (Copenhagen) maj dec Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) 15-3
182 Brady Vosburgh (South Lewis) dec Ryan Everson (Beaver River) 8-1
195 Hunter Reed (Copenhagen) dec Marcus Hills (Beaver River) 6-2
220 Josh Greenwood (Beaver River) pin Jared Makuch (South Lewis) 4:33
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin Gage Marolf (South Lewis) :59

SEMI-FINALS

099 TJ O'Connor (Cooperstown) dec Chase Nevills (Copenhagen) 6-2
  Andre Lyndaker (Beaver River) pin Nathen Randall (Dolgeville) 1:14
106 Avery Leonard (Cooperstown) tf Matt LoRusso (Cooperstown) 2:55
  Dylan Petrie (Copenhagen) dec Aydin DeForest (Mount Markham) 9-7
113 Riley Dalrymple (Copenhagen) pin Jaden Ayers (Morrisville-Eaton) :49
  Jonah Mullin (Beaver River) pin Lucas LoRusso (Cooperstown) 3:33
120 Bradley Lamphere (Dolgeville) dec Treay Jaquay (Dolgeville) 7-2
  Andrew Walseman (Beaver River) pin Troy Brayman (Morrisville-Eaton) 1:24
126 Hunter White (Cato-Meridian) tf Barry Spriggs (Morrisville-Eaton) 4:17
  Jake Galster (Copenhagen) pin Logan Kantor (Cooperstown) 1:21
132 Anthony Bailey (Mount Markham) pin Wesley Stewart (Poland) 2:38
  Collin Shelton (Morrisville-Eaton) dec Brandon Chartrand (Beaver River) 6-0
138 Lorenzo Scarano (Little Falls) dec Dakota Hackett (Otselic Valley) 12-3
  Branton Carpenter (South Lewis) dec Wyatt Mullin (Beaver River) 6-0
145 Connor Everson (Beaver River) pin Colin Randall (South Lewis) 4:38
  Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) pin Chad Thompson (Cato-Meridian) :29
152 Keith Lewis (Morrisville-Eaton) pin Major Shue (Beaver River) 1:12
160 Jacob Null (Dolgeville) pin Matt Schultz (Morrisville-Eaton) 1:31
  Cory Woodward (Beaver River) pin William Egerer (Morrisville-Eaton) 4:32
170 Dempsey Carroll (Copenhagen) pin Ethan Randall (Dolgeville) 1:30
  Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) maj dec Anthony Servidone (Little Falls) 11-3
182 Brady Vosburgh (South Lewis) pin Kyle Getman (Dolgeville) 1:17
  Ryan Everson (Beaver River) pin Cole Williams (Mount Markham) 4:53
195 Marcus Hills (Beaver River) pin Javion Marconi (Little Falls) :31
  Hunter Reed (Copenhagen) pin Mackenzie Case (Mount Markham) 5:31
220 Josh Greenwood (Beaver River) pin Ben Plungis (Mount Markham) :39
  Jared Makuch (South Lewis) dec John Monk (Dolgeville) 1-0
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin Collin Edick (Beaver River) :21
  Gage Marolf (South Lewis) pin Robert Eastman (Morrisville-Eaton) 1:27

CONSOLATION FINALS

099 Chase Nevills (Copenhagen) maj dec Nathen Randall (Dolgeville) 10-2
106 Aydin DeForest (Mount Markham) pin Matt LoRusso (Cooperstown) 1:23
113 Lucas LoRusso (Cooperstown) pin Jaden Ayers (Morrisville-Eaton) 4:42
120 Treay Jaquay (Dolgeville) pin Troy Brayman (Morrisville-Eaton) :33
126 Logan Kantor (Cooperstown) pin Barry Spriggs (Morrisville-Eaton) :48
132 Cameron Jackson (Dolgeville) dec Brandon Chartrand (Beaver River) 7-1
138 Wyatt Mullin (Beaver River) dec Dakota Hackett (Otselic Valley) 9-4
145 Colin Randall (South Lewis) pin Chad Thompson (Cato-Meridian) 2:32
160 William Egerer (Morrisville-Eaton) dec Matt Schultz (Morrisville-Eaton) 7-6
170 Anthony Servidone (Little Falls) dec Ethan Randall (Dolgeville) 5-3
182 Cole Williams (Mount Markham) dec Eric Warner (Morrisville-Eaton) 4-3
195 Javion Marconi (Little Falls) dec Mackenzie Case (Mount Markham) 3-0
220 John Monk (Dolgeville) pin Ben Plungis (Mount Markham) 1:48
285 Robert Eastman (Morrisville-Eaton) pin Collin Edick (Beaver River) 1:21

FIFTH PLACE FINALS

099 Trevor Waugh (Beaver River) tf Jacob Hackett (Otselic Valley) 4:04
120 Jordan Greene (Cato-Meridian) pin Tanner Allen (Poland) 2:27
126 Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) pin Justin Sage (Beaver River) 1:33
132 Wesley Stewart (Poland) pin Mason Moore (South Lewis) 3:51
138 Cameron Russell (Morrisville-Eaton) pin Lucian Lytel (Cooperstown) 2:47
145 Garret Jones (Poland) pin Owen Highers (South Lewis) 2:08
170 Riley Fogg (Morrisville-Eaton) pin Kodi Wellington (Poland) 2:35
182 Kyle Getman (Dolgeville) maj dec Connor Edick (Beaver River) 11-3
195 Dylan Randall (Dolgeville) pin Trevor Griffith (South Lewis) 1:38
220 Ashvil Rood (Otselic Valley) pin Barrett Sheppard (Poland) 2:15
285 Robert Dougherty (Otselic Valley) pin Santana Salvador (Cato-Meridian) 3:36

QUARTER-FINALS

099 Chase Nevills (Copenhagen) maj dec Trevor Waugh (Beaver River) 12-1
  Andre Lyndaker (Beaver River) pin Jacob Hackett (Otselic Valley) 1:26
106 Avery Leonard (Cooperstown) tf Tavian Camper (Copenhagen) 2:10
113 Jaden Ayers (Morrisville-Eaton) maj dec Cael Wellenstein (Mount Markham) 10-2
120 Andrew Walseman (Beaver River) pin Jordan Greene (Cato-Meridian) 1:05
  Troy Brayman (Morrisville-Eaton) pin Carson Guzy (Cooperstown) 2:53
  Treay Jaquay (Dolgeville) pin Tanner Allen (Poland) :55
126 Jake Galster (Copenhagen) pin Justin Sage (Beaver River) 5:23
  Barry Spriggs (Morrisville-Eaton) dec Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) 4-2
  Hunter White (Cato-Meridian) pin Andrew Doolittle (Dolgeville) 2:54
132 Anthony Bailey (Mount Markham) pin Mason Moore (South Lewis) 3:55
  Collin Shelton (Morrisville-Eaton) pin Cameron Jackson (Dolgeville) 2:56
138 Lorenzo Scarano (Little Falls) pin Philip Keeler (Dolgeville) 1:27
  Dakota Hackett (Otselic Valley) tf Cameron Russell (Morrisville-Eaton) 6:00
  Wyatt Mullin (Beaver River) pin Lucian Lytel (Cooperstown) 1:34
  Branton Carpenter (South Lewis) pin Dalton Bliss (South Lewis) 2:41
145 Connor Everson (Beaver River) pin John Talbot (Dolgeville) 1:02
  Colin Randall (South Lewis) maj dec Garret Jones (Poland) 13-3
  Chad Thompson (Cato-Meridian) pin Owen Highers (South Lewis) 1:34
  Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) pin Shayne Stein (Poland) :22
160 Cory Woodward (Beaver River) pin Tegan Campbell (Sherburne-Earlville) :34
170 Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) pin Kodi Wellington (Poland) :52
  Anthony Servidone (Little Falls) pin Vincet Bailey (Mount Markham) 2:37
  Ethan Randall (Dolgeville) pin Riley Fogg (Morrisville-Eaton) 3:03
  Dempsey Carroll (Copenhagen) pin Chyle Foster (Sherburne-Earlville) 1:08
182 Ryan Everson (Beaver River) dec Eric Warner (Morrisville-Eaton) 4-2
  Kyle Getman (Dolgeville) maj dec Connor Edick (Beaver River) 13-5
195 Mackenzie Case (Mount Markham) pin Trevor Griffith (South Lewis) 3:03
  Hunter Reed (Copenhagen) pin Ed DiTata (Poland) :12
  Javion Marconi (Little Falls) dec Dylan Randall (Dolgeville) 10-6
  Marcus Hills (Beaver River) pin Chris Gushue (Dolgeville) :52
220 Jared Makuch (South Lewis) pin Ashvil Rood (Otselic Valley) 1:08
  John Monk (Dolgeville) pin Duncan Zubrzycki (Copenhagen) 1:05
  Ben Plungis (Mount Markham) pin Logan Doucas (Cooperstown) :32
  Josh Greenwood (Beaver River) pin Barrett Sheppard (Poland) :42
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin Kayden Lamphere (Poland) :16
  Collin Edick (Beaver River) pin Robert Dougherty (Otselic Valley) 5:02
  Gage Marolf (South Lewis) pin Santana Salvador (Cato-Meridian) :19
  Robert Eastman (Morrisville-Eaton) pin Levi Spinner (Copenhagen) 1:39