2016-17 DAN WICKHAM CLASSIC
January 14, 2017 @ Unatego

TEAM SCORES

1
Longwood
218.0
2
Marcellus
192.5
3
Saranac
190.0
4
Hoosick Falls
183.0
5
Clarke
139.5
6
Susquehanna Valley
138.0
7
Walton-Delhi
94.0
8
Unatego
91.0
9
Berne-Knox-Westerlo
83.0
10
Elk Lake, PA
75.0
11
Rondout Valley
67.0
12
Mount Markham
66.5
13
Sidney
63.0
14
Binghamton
58.0
15
Deposit-Hancock
21.0
 
Marathon
21.0
17
Unadilla Valley
18.0
 
Most Outstanding Wrestler
RIILEY DONOVAN (MARCELLUS)

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Hunter Devins (Saranac) pin Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) 3:49
106 Gabe Fisher (Hoosick Falls) pin Noah Carbone (Marcellus) 3:14
113 Matthew LaPorte (Hoosick Falls) dec Zach Soriano (Longwood) 4-1
120 Alex Czerniak (Marcellus) dec Aiden Scott (Hoosick Falls) 5-3
126 Riley Donovan (Marcellus) dec Ryan Pitre (Longwood) 5-1
132 Ruben Cruces (Longwood) dec Reed Scott (Sidney) 7-4
138 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) dec Jacob Albers (Mount Markham) 6-2
145 Corey Connolly (Longwood) dec Trenton Gloeckler (Unatego) 3-1
152 Tyler Abbatiello (Clarke) pin Kai Fischer (Berne-Knox-Westerlo) 3:35
160 Brenden Cairns (Walton-Delaware Academy) pin Chris Kinder (Elk Lake, PA) 5:45
170 Jacob Hand (Elk Lake, PA) dec Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) 4-3
182 Anthony Buffolino (Clarke) dec Sean Ahern (Saranac) 7-4
195 Richie Knapp (Susquehanna Valley) dec Tareq Ibrahim (Clarke) 3-1 SV
220 Kern Linder (Marcellus) dec Midjery Paul (Longwood) 1-0
285 Jacob Morrison (Unatego) pin Alex Hull (Hoosick Falls) 1:09

SEMI-FINALS

099 Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Conner O'Boyle (Deposit-Hancock) 1:52
  Hunter Devins (Saranac) pin Nikko Walsh (Rondout Valley) 1:40
106 Gabe Fisher (Hoosick Falls) maj dec Jordan Daniels (Saranac) 8-0
  Noah Carbone (Marcellus) dec Zoe Gress (Hoosick Falls) 9-3
113 Matthew LaPorte (Hoosick Falls) pin Nick Lamoreaux (Walton-Delaware Academy) 1:13
  Noah Soriano (Longwood) maj dec Constantine Gehring (Binghamton) 13-0
120 Aiden Scott (Hoosick Falls) dec Noah Clausen (Saranac) 9-7
  Alex Czerniak (Marcellus) inj def Drew Wideman (Berne-Knox-Westerlo)
126 Riley Donovan (Marcellus) pin Dan Calkins (Sidney) 1:20
  Ryan Pitre (Longwood) maj dec Morgan Lakin (Unadilla Valley) 9-1
132 Reed Scott (Sidney) pin Morgan Sholtis (Saranac) 5:45
  Ruben Cruces (Longwood) pin Sam Richard (Hoosick Falls) 3:50
138 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) dec Wayne Lamont (Longwood) 4-2
  Jacob Albers (Mount Markham) dec David Gannon (Sidney) 8-3
145 Corey Connolly (Longwood) maj dec Nick Distefano (Marcellus) 20-11
  Trenton Gloeckler (Unatego) dec Jake Wideman (Berne-Knox-Westerlo) 4-3 2ot
152 Tyler Abbatiello (Clarke) maj dec Robbie Seeley (Marcellus) 9-0
  Kai Fischer (Berne-Knox-Westerlo) pin Sean Russell (Clarke) 2:45
160 Brenden Cairns (Walton-Delaware Academy) maj dec Vincent Trovato (Clarke) 9-0
  Chris Kinder (Elk Lake, PA) maj dec Tyler Goodemote (Berne-Knox-Westerlo) 14-3
170 Jacob Hand (Elk Lake, PA) pin Sam Robinson (Saranac) 3:32
  Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) pin Zach Keil (Unatego) 3:23
182 Sean Ahern (Saranac) dec Bryan Thomas (Hoosick Falls) 5-4
  Anthony Buffolino (Clarke) pin Mackenzie Case (Mount Markham) :52
195 Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) pin Cory Garvey (Marcellus) 1:58
  Tareq Ibrahim (Clarke) dec Jake Pine (Hoosick Falls) 6-5
220 Kern Linder (Marcellus) pin Devon Fitzpatrick (Hoosick Falls) 2:42
  Midjery Paul (Longwood) dec Osmond Bouyer (Clarke) 1-0
285 Jacob Morrison (Unatego) dec Dequan Owens (Longwood) 6-3
  Alex Hull (Hoosick Falls) dec Owen Rock (Saranac) 6-3

CONSOLATION FINALS

099 Nikko Walsh (Rondout Valley) dec Robert Foley (Saranac) 9-5
106 Anthony Bailey (Mount Markham) pin Jacob Shapiro (Longwood) 3:30
113 Tayson Evans (Susquehanna Valley) pin Ty Robinson (Walton-Delaware Academy) 1:44
120 Noah Clausen (Saranac) maj dec Tracer Howland (Walton-Delaware Academy) 10-0
138 Wayne Lamont (Longwood) dec David Gannon (Sidney) 6-3
145 Nick Distefano (Marcellus) maj dec Hayden Baker (Rondout Valley) 12-1
182 Bryan Thomas (Hoosick Falls) dec Raymond Johnson (Binghamton) 1-0
195 Jake Pine (Hoosick Falls) dec Cory Garvey (Marcellus) 5-2
220 Joe Hardway (Saranac) dec Osmond Bouyer (Clarke) 6-3

FIFTH PLACE FINALS

099 Conner O'Boyle (Deposit-Hancock) pin caiden frey (Rondout Valley) 1:20
106 Jordan Daniels (Saranac) maj dec Zoe Gress (Hoosick Falls) 9-0
113 Constantine Gehring (Binghamton) dec Nick Lamoreaux (Walton-Delaware Academy) 3-2
120 Caleb Hartwell (Sidney) fft Drew Wideman (Berne-Knox-Westerlo)
132 Jack Santariello (Marcellus) dec Morgan Sholtis (Saranac) 3-1
138 Joshua Widrick (Marcellus) dec Lucas Gardner (Marathon) 7-3
152 Robbie Seeley (Marcellus) dec Sean Russell (Clarke) 4-0
160 Tyler Goodemote (Berne-Knox-Westerlo) dec Chad Canning (Saranac) 7-2
170 Zach Keil (Unatego) dec Sam Robinson (Saranac) 5-2
182 Sean Kane (Susquehanna Valley) dec Mackenzie Case (Mount Markham) 5-1
195 Caleb Le (Binghamton) pin Casey Weis (Berne-Knox-Westerlo) :28
220 Andrew Amedio (Berne-Knox-Westerlo) maj dec Devon Fitzpatrick (Hoosick Falls) 16-3

QUARTER-FINALS

099 Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) pin caiden frey (Rondout Valley) 5:06
  Conner O'Boyle (Deposit-Hancock) pin Chris Marriott (Mount Markham) 1:40
  Hunter Devins (Saranac) pin Darren Deitrichh (Susquehanna Valley) :23
  Nikko Walsh (Rondout Valley) dec Robert Foley (Saranac) 2-0
106 Noah Carbone (Marcellus) pin Sean O'Conner (Marcellus) :49
  Zoe Gress (Hoosick Falls) dec Jacob Shapiro (Longwood) 4-3
  Jordan Daniels (Saranac) dec Anthony Bailey (Mount Markham) 4-0
  Gabe Fisher (Hoosick Falls) pin Kaleb Miller (Walton-Delaware Academy) 1:16
113 Matthew LaPorte (Hoosick Falls) pin Tayson Evans (Susquehanna Valley) 4:58
  Nick Lamoreaux (Walton-Delaware Academy) pin Zachary Sperling (Marcellus) 1:06
  Constantine Gehring (Binghamton) pin Antonino Rivera (Clarke) 3:30
  Noah Soriano (Longwood) pin Ty Robinson (Walton-Delaware Academy) 3:33
120 Noah Clausen (Saranac) pin Jack Lopes (Clarke) :32
  Aiden Scott (Hoosick Falls) pin Tracer Howland (Walton-Delaware Academy) 5:59
  Drew Wideman (Berne-Knox-Westerlo) dec Caleb Hartwell (Sidney) 6-5
  Alex Czerniak (Marcellus) maj dec Noah Lowe (Unatego) 14-4
126 Riley Donovan (Marcellus) pin Samuel Cole (Unatego) 1:39
  Dan Calkins (Sidney) dec Caston Ostrander (Deposit-Hancock) 5-4
  Ryan Pitre (Longwood) maj dec Alex Christman (Saranac) 12-3
  Morgan Lakin (Unadilla Valley) dec Francisco Lopez (Elk Lake, PA) 3-1
132 Sam Richard (Hoosick Falls) pin Saman Shah (Clarke) :51
  Ruben Cruces (Longwood) pin Riley LaFrance (Marcellus) 2:30
  Reed Scott (Sidney) dec Jack Santariello (Marcellus) 7-2
  Morgan Sholtis (Saranac) pin Logan Powers (Hoosick Falls) 2:41
138 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) pin Lucas Gardner (Marathon) 3:08
  Wayne Lamont (Longwood) dec Nick Pidgeon (Berne-Knox-Westerlo) 10-3
  David Gannon (Sidney) pin Joshua Widrick (Marcellus) 5:18
  Jacob Albers (Mount Markham) pin Lionel Cordova (Elk Lake, PA) 2:54
145 Corey Connolly (Longwood) maj dec Andrew Rivera (Saranac) 16-3
  Nick Distefano (Marcellus) pin Hayden Baker (Rondout Valley) 3:40
  Trenton Gloeckler (Unatego) dec Bruce Storey (Marathon) 6-2
  Jake Wideman (Berne-Knox-Westerlo) pin Joeseph Aguas (Clarke) :36
152 Tyler Abbatiello (Clarke) tf Warren Pardee (Walton-Delaware Academy) 16-1
  Robbie Seeley (Marcellus) dec Seth Berge (Unatego) 5-2
  Sean Russell (Clarke) pin Kyle Leonard (Susquehanna Valley) 5:38
  Kai Fischer (Berne-Knox-Westerlo) pin Ethan Church (Walton-Delaware Academy) :29
160 Chris Kinder (Elk Lake, PA) dec Tanner Ensign (Marathon) 9-4
  Tyler Goodemote (Berne-Knox-Westerlo) pin Derek Barnhardt (Unatego) 3:11
  Brenden Cairns (Walton-Delaware Academy) pin Thomas Kinsella (Marcellus) 4:26
  Vincent Trovato (Clarke) pin Dashawn Garricks (Longwood) 2:49
170 Jacob Hand (Elk Lake, PA) pin Jack Sherer (Mount Markham) 1:32
  Sam Robinson (Saranac) dec Frank Ochoa-Cincotta (Rondout Valley) 3-1
  Zach Keil (Unatego) pin Cole Williams (Mount Markham) 3:36
  Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) pin Robert Richard (Hoosick Falls) 1:34
182 Bryan Thomas (Hoosick Falls) pin Shane Ostrander (Mount Markham) :51
  Sean Ahern (Saranac) pin Raymond Johnson (Binghamton) 3:13
  Mackenzie Case (Mount Markham) pin Sean Kane (Susquehanna Valley) 4:31
  Anthony Buffolino (Clarke) pin Kolby Polomcean (Walton-Delaware Academy) :29
195 Richie Knapp (Susquehanna Valley) pin Eli Youngs (Unatego) 1:22
  Cory Garvey (Marcellus) maj dec Matthew Kovach (Binghamton) 14-4
  Jake Pine (Hoosick Falls) fft Paul DeGraff (Rondout Valley)
  Tareq Ibrahim (Clarke) pin Caleb Le (Binghamton) 3:31
220 Osmond Bouyer (Clarke) pin Craig Sawyer (Hoosick Falls) 4:49
  Midjery Paul (Longwood) pin Pat Schwatz (Susquehanna Valley) 1:22
  Devon Fitzpatrick (Hoosick Falls) pin Andrew Amedio (Berne-Knox-Westerlo) 2:43
  Kern Linder (Marcellus) pin Cameron Curtis (Mount Markham) 1:38
285 Jacob Morrison (Unatego) pin John Shahen (Berne-Knox-Westerlo) :08
  Dequan Owens (Longwood) pin Keith Coffin (Mount Markham) 1:45
  Owen Rock (Saranac) dec William Sutherland (Rondout Valley) 9-3
  Alex Hull (Hoosick Falls) pin Caleb Strong (Susquehanna Valley) 4:58