2019-20 MAT MANIA
December 14, 2019 @ Glens Falls

TEAM SCORES

 
Berne-Knox-Westerlo
 
Bethlehem
 
Catskill
 
Corinth
 
Fonda-Fultonville-Johnstown
 
Galway
 
Glens Falls
 
Granville
 
Guilderland
 
Mechanicville-Stillwater
 
Niskayuna
 
Salem-Cambridge
 
Scotia-Glenville
 
Watervliet

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Avi Berg (Glens Falls) tf Quinn Johnson (Granville) 19-4
113 James Calderon (Bethlehem) tf Adam Henderson (Galway) 18-1 3:44
120 Jack Schiavo (Niskayuna) pin John Freebern (Corinth) 5:44
126 Brandon Grupe (Galway) pin Owen Hicks (Fonda-Fultonville) :50
132 Ben Catrambone (Niskayuna) maj dec Marcus Berroa (Guilderland) 10-0
160 Tyler Salisbury (Bethlehem) maj dec Benjamin Chilkott (Granville) 17-3
170 Peter Meshkov (Niskayuna) pin Alec Richards (Corinth) 3:58
182 Tyler Goodemote (Berne-Knox-Westerlo) dec James Murphy (Niskayuna) 7-6
285 Justyn Kovalsky (Mechanicville-Stillwater) pin Tanner Warner (Fonda-Fultonville) 3:02

SEMI-FINALS

099 Avi Berg (Glens Falls) pin Decker Carpenter (Mechanicville-Stillwater) 1:09
  Quinn Johnson (Granville) pin Angie Dill (Salem-Cambridge) 1:53
113 Adam Henderson (Galway) pin Alex Motta (Mechanicville-Stillwater) 1:40
  James Calderon (Bethlehem) pin Paul Granger (Corinth) :31
120 John Freebern (Corinth) pin Charlie Dill (Salem-Cambridge) 1:48
126 Owen Hicks (Fonda-Fultonville) maj dec Sam Pisculli (Mechanicville-Stillwater) 10-0
132 Ben Catrambone (Niskayuna) pin Zenmatsu Myles (Fonda-Fultonville) 1:28
138 James Hough (Guilderland) inj def Brent Perry (Granville)
145 Jesse Davies (Catskill) pin Mark Ellis (Corinth) 1:25
152 Kendryek Flynn (Watervliet) pin Andrew Brockley (Bethlehem) 1:37
160 Benjamin Chilkott (Granville) maj dec Eli Johnson (Glens Falls) 17-3
  Tyler Salisbury (Bethlehem) dec Shawn Farrell (Mechanicville-Stillwater) 7-3
170 Alec Richards (Corinth) maj dec Cole Haines (Granville) 19-6
  Peter Meshkov (Niskayuna) tf Sean Collins (Guilderland) 17-2
182 James Murphy (Niskayuna) pin Hunter Day (Salem-Cambridge) 4:41
195 Nick McNulty (Watervliet) pin Logan Beebe (Granville) :36
  Cameran Durant (Guilderland) pin Lucas Martindale (Salem-Cambridge) :17
220 Isaiah Murray (Glens Falls) dec Matthew Felske (Bethlehem) 5-0
  Evan Day (Salem-Cambridge) pin Justin Lamb (Guilderland) 1:31
285 Tanner Warner (Fonda-Fultonville) pin Jake Sicard (Galway) :54

CONSOLATION FINALS

099 Angie Dill (Salem-Cambridge) tf Loretta Newcomer (Fonda-Fultonville) 18-3
106 Gabriel St.martin (Granville) pin Jaxon Torres (Granville) 3:29
132 Peyton White (Watervliet) maj dec Tristan Hyatt (Granville) 10-0
138 Joe Dwyer (Bethlehem) dec Hunter Jenison (Galway) 7-2
145 Jonathan Cranker (Fonda-Fultonville) dec Mark Ellis (Corinth) 3-0
152 Daniel Forbes (Catskill) dec Andrew Brockley (Bethlehem) 9-3
170 Sean Collins (Guilderland) pin Cole Haines (Granville) :41
195 Logan Beebe (Granville) dec Lucas Martindale (Salem-Cambridge) 5-2
285 Russell Cook (Galway) pin Isaiah Kanar (Corinth) 3:16

QUARTER-FINALS

099 Angie Dill (Salem-Cambridge) pin Loretta Newcomer (Fonda-Fultonville) 1:53
113 Adam Henderson (Galway) pin Alex Vanderpool (Glens Falls) :14
  James Calderon (Bethlehem) dec Samuel Sosnovsky (Guilderland) 7-0
  Paul Granger (Corinth) pin Dan Smith (Catskill) 3:27
120 John Freebern (Corinth) pin Zachary Hemendinger (Fonda-Fultonville) 1:30
  Charlie Dill (Salem-Cambridge) pin Calvin Conti (Scotia-Glenville) :43
126 Brandon Grupe (Galway) pin Scott Wittman (Granville) :17
  Sam Pisculli (Mechanicville-Stillwater) pin Devlin Blanchard (Corinth) 5:47
132 Ben Catrambone (Niskayuna) pin Chris Kienle (Bethlehem) 1:14
  Marcus Berroa (Guilderland) pin Zack Hagen (Guilderland) 1:21
  Zenmatsu Myles (Fonda-Fultonville) dec Drake Brown (Niskayuna) 5-3
138 Brent Perry (Granville) pin Hunter Parker (Berne-Knox-Westerlo) 1:10
  Hunter Jenison (Galway) pin Diego Dodig (Catskill) 3:04
  James Hough (Guilderland) pin Maccrea Godbout (Fonda-Fultonville) 4:26
145 Mark Ellis (Corinth) pin Decillius Blankenship (Scotia-Glenville) 4:41
  Jonathan Cranker (Fonda-Fultonville) dec Conner Holt (Bethlehem) 4-0
152 Andrew Brockley (Bethlehem) tf Aaron Mcclements (Mechanicville-Stillwater) 17-1
170 Peter Meshkov (Niskayuna) pin Clifford Lewis (Salem-Cambridge) 1:51
  Alec Richards (Corinth) tf Richard Holland (Granville) 20-2
  Cole Haines (Granville) pin Joshua Montante (Fonda-Fultonville) 1:30
  Joshua Montante (Fonda-Fultonville) pin Damian Novack (Galway) 1:29
182 Hunter Day (Salem-Cambridge) pin Zachariah Rodd (Granville) 1:20
  Tyler Goodemote (Berne-Knox-Westerlo) pin Logan Knowles (Granville) :35
  James Murphy (Niskayuna) pin Rylie Burr (Salem-Cambridge) 3:32
195 Cameran Durant (Guilderland) pin Darnell Vanslyke (Fonda-Fultonville) :53
  Logan Beebe (Granville) pin Miguel Lorenzo (Niskayuna) :35
  Lucas Martindale (Salem-Cambridge) pin Kyle Morton (Fonda-Fultonville) 1:14
285 Jake Sicard (Galway) pin Isaiah Kanar (Corinth) 5:32
  Tanner Warner (Fonda-Fultonville) pin Austin Priddle (Niskayuna) 1:22
  George Hillenbrand (Catskill) maj dec Russell Cook (Galway) 9-1