2015-16 SECTION III DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 13, 2016 @ SRC Arena

TEAM SCORES

1
Adirondack
167.0
2
General Brown
152.0
3
Phoenix
113.5
4
Central Valley Academy
107.0
5
Mexico
104.0
6
Camden
97.0
7
South Jefferson
86.0
8
Holland Patent
74.5
9
Sherburne-Earlville
61.0
10
Morrisville-Eaton
57.5
11
Canastota
56.0
12
South Lewis
52.0
13
Skaneateles
41.0
14
Dolgeville
34.0
15
Homer
33.0
16
Cortland
32.0
17
Sandy Creek
28.0
18
Onondaga-Tully
27.0
19
Chittenango
21.5
20
Cazenovia
20.0
21
Vernon-Verona-Sherrill
17.0
 
Copenhagen
17.0
 
Little Falls
17.0
24
Marcellus
16.0
25
Lowville
15.0
26
Oneida
13.0
27
Poland
8.0
 
Hannibal
8.0
29
Cooperstown
4.0
30
Otselic Valley
3.0
 
Port Byron
3.0
32
APW/Pulaski
2.0
33
Cato-Meridian
0.0
 
Mount Markham
0.0
 
Immaculate Heart Central
0.0
 
Jordan-Elbridge
0.0
 
Most Outstanding Wrestler
Jack Buell (Sherburne-Earlville) 195

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Jon Charles (Central Valley) pin JW Simmons (Skaneateles) 3:53
106 Cahal Donovan (Phoenix) dec Kevin Spann (Adirondack) 7-0
113 Trey LaFlamme (South Jefferson) dec Austin O'Reilly (Mexico) 8-4
120 Theo Powers (Mexico) dec CJ Walz (Central Valley) 7-0
126 Derek Spann (Adirondack) dec Zack Burke (Morrisville-Eaton) 5-0
132 Ryan O'Rourke (Adirondack) pin TJ Philpotts (Holland Patent) 3:18
138 Tanner Cook (Central Valley) maj dec Noah Handy (Dolgeville) 9-0
145 Hunter Richard (Holland Patent) maj dec Ross McFarland (Phoenix) 8-0
152 Caleb Beach (South Jefferson) maj dec Morgan Seller (South Lewis) 8-0
160 Kyle O'Connor (General Brown) dec Josh Farrar (Morrisville-Eaton) 3-0
170 Alex Herringshaw (Holland Patent) dec Trevor Snow (General Brown) 5-0
182 Joe Hennessey (Adirondack) dec Brett Finch (Camden) 5-1
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) pin Joe Benedict (Sandy Creek) 3:34
220 Riccardo Dawkins (General Brown) dec Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) 5-1
285 Jacob Beckwith (General Brown) dec Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) 5-2

SEMI-FINALS

099 Jon Charles (Central Valley) dec Dean Shambo (Mexico) 6-0
  JW Simmons (Skaneateles) dec Dylan Price (Onondaga) 3-1
106 Cahal Donovan (Phoenix) maj dec Chris Webster (Adirondack) 15-1
  Kevin Spann (Adirondack) dec Hunter Williams (Camden) 2-0
113 Trey LaFlamme (South Jefferson) maj dec Neiko Scarano (Little Falls) 13-4
  Austin O'Reilly (Mexico) dec Isaac Cline (Homer) 4-1
120 CJ Walz (Central Valley) dec Parker Talbot (Vernon-Verona-Sherrill) 9-5
  Theo Powers (Mexico) pin Cody Fields (General Brown) 1:36
126 Derek Spann (Adirondack) pin Connor Schissler (General Brown) :43
  Zack Burke (Morrisville-Eaton) dec Hunter Howland (Mexico) 3-1
132 Ryan O'Rourke (Adirondack) dec Tybarius Harter (Camden) 8-2
  TJ Philpotts (Holland Patent) dec Ben Hood (Marcellus) 5-3
138 Tanner Cook (Central Valley) pin Conner Steria (Lowville) :26
  Noah Handy (Dolgeville) dec Brad Dietz (Phoenix) 6-4
145 Ross McFarland (Phoenix) dec Holden Pelton (South Jefferson) 3-0
  Hunter Richard (Holland Patent) pin Jonathan Handy (Dolgeville) :28
152 Caleb Beach (South Jefferson) tf Seth Gilbert (Phoenix) 4:26
  Morgan Seller (South Lewis) dec Collin Treen (Central Valley) 4-3
160 Kyle O'Connor (General Brown) pin Ethan Harrington (Phoenix) 1:58
  Josh Farrar (Morrisville-Eaton) dec Ben Marshall (Canastota) 3-2
170 Alex Herringshaw (Holland Patent) tf Jacob Olmstead (South Lewis) 4:53
  Trevor Snow (General Brown) dec Doug Simmons (Canastota) 8-6 sv
182 Brett Finch (Camden) dec Tim Gandino (Phoenix) 2-1
  Joe Hennessey (Adirondack) pin Patrick Greenfield (Skaneateles) :47
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) pin Nate Case (Central Valley) 1;41
  Joe Benedict (Sandy Creek) pin Kevin Frega (Cazenovia) 4:58
220 Riccardo Dawkins (General Brown) pin Riley Howell (Homer) 5:54
  Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) dec Thomas Randall (South Lewis) 7-5
285 Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) pin Kyle Fitzgerald (South Lewis) 5:35
  Jacob Beckwith (General Brown) dec Andrew Tanner (Adirondack) 9-4

CONSOLATION FINALS

099 Dylan Price (Onondaga) dec Dean Shambo (Mexico) 6-4
106 Matthew Garland (South Jefferson) dec Jake Galster (Copenhagen) 3-2
113 Sean Banks (Adirondack) dec Isaac Cline (Homer) 2-1
120 Cody Fields (General Brown) maj dec Nick Rouse (Canastota) 11-2
126 Hunter Howland (Mexico) dec Connor Schissler (General Brown) 9-5
132 Hunter Shaut (Central Valley) dec Tybarius Harter (Camden) 3-1 sv
138 Brad Dietz (Phoenix) pin Conner Steria (Lowville) 2:36
145 Holden Pelton (South Jefferson) dec Daniel Alberico (Camden) 4-0
152 Tylor Allard (Mexico) dec Hunter Owen (Sherburne-Earlville) 6-4
160 Ben Marshall (Canastota) dec Ethan Harrington (Phoenix) 5-0
170 Joseph Musachio (Camden) dec Connor Fredericks (Chittenango) 3-1
182 Tim Gandino (Phoenix) dec Dakoatah Miller (Cortland) 7-4
195 Kevin Frega (Cazenovia) pin Jacob Joanette (General Brown) 2:33
220 Dylan Hotchkiss (Homer) pin Thomas Randall (South Lewis) 1:38
285 Andrew Tanner (Adirondack) pin Nathan Briggs (Onondaga) :26

FIFTH PLACE FINALS

099 Devin Coleman (Oneida) inj def Mason Bush (Central Valley)
106 Hunter Williams (Camden) dec Chris Webster (Adirondack) 6-2
113 Neiko Scarano (Little Falls) dec Keagen Case (Adirondack) 6-3
120 Brandon Gaylord (Adirondack) pin Parker Talbot (Vernon-Verona-Sherrill) 3:18
126 Joey Brillo (Skaneateles) dec Zach Carlson (Phoenix) 4-2
132 Ben Hood (Marcellus) inj def Kiegan Brown (Cortland)
138 Isaiah Brookman (Cortland) pin Scott Bluto (General Brown) 4:48
145 Jonathan Handy (Dolgeville) pin Harry Roberts (Adirondack) 4:20
152 Seth Gilbert (Phoenix) dec Collin Treen (Central Valley) 4-0
160 Stephan Hildenbrandt (Camden) dec Tyler Douglas (Little Falls) 7-2
170 Doug Simmons (Canastota) dec Jacob Olmstead (South Lewis) 7-3
182 Patrick Greenfield (Skaneateles) dec Daniel Birmingham (Camden) 5-1
195 Brandon Gracey (Mexico) dec Nate Case (Central Valley) 1-0
220 Antonio Cutrie (Chittenango) tf Jordan Reinhardt (Holland Patent) 2:55
285 Owen Albanese (Canastota) dec Kyle Fitzgerald (South Lewis) 3-2

QUARTER-FINALS

099 Jon Charles (Central Valley) pin Nathan Purtell (Otselic Valley) 1:30
  Dean Shambo (Mexico) dec Mason Bush (Central Valley) 7-2 sv
  Dylan Price (Onondaga) pin Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) 1:09
  JW Simmons (Skaneateles) pin Devin Coleman (Oneida) 3:26
106 Kevin Spann (Adirondack) dec Jake Galster (Copenhagen) 3-0
  Hunter Williams (Camden) dec Joe Powers (Port Byron) 3-1
  Chris Webster (Adirondack) dec Matthew Garland (South Jefferson) 7-5
  Cahal Donovan (Phoenix) pin Jared Gates (Mexico) 2:40
113 Trey LaFlamme (South Jefferson) maj dec Matthew McManaman (General Brown) 9-0
  Neiko Scarano (Little Falls) dec Keagen Case (Adirondack) 7-0
  Isaac Cline (Homer) dec Sean Banks (Adirondack) 3-1
  Austin O'Reilly (Mexico) pin Alex Czerniak (Marcellus) :43
120 CJ Walz (Central Valley) maj dec Riley Donovan (Marcellus) 12-3
  Parker Talbot (Vernon-Verona-Sherrill) pin Brandon Gaylord (Adirondack) 1:04
  Cody Fields (General Brown) dec Kyle Greene (South Lewis) 8-1
  Theo Powers (Mexico) pin Nick Rouse (Canastota) 1:46
126 Derek Spann (Adirondack) pin Zach Williams (Hannibal) 3:02
  Connor Schissler (General Brown) dec Joey Brillo (Skaneateles) 3-2
  Zack Burke (Morrisville-Eaton) dec Zach Carlson (Phoenix) 2-1
  Hunter Howland (Mexico) maj dec Colby Johnson (Camden) 9-1
132 TJ Philpotts (Holland Patent) inj def Kiegan Brown (Cortland)
  Ben Hood (Marcellus) dec Ryan Zawtocki (Dolgeville) 7-5 sv
  Tybarius Harter (Camden) dec Austin Vanderhoof (Vernon-Verona-Sherrill) 3-0
  Ryan O'Rourke (Adirondack) pin Hunter Shaut (Central Valley) 5:45
138 Tanner Cook (Central Valley) pin Nate Cronk (APW/Pulaski) :22
  Conner Steria (Lowville) maj dec Isaiah Brookman (Cortland) 11-1
  Noah Handy (Dolgeville) maj dec Scott Bluto (General Brown) 14-0
  Brad Dietz (Phoenix) maj dec Zeke Durham (Sandy Creek) 15-1
145 Ross McFarland (Phoenix) dec Daniel Alberico (Camden) 5-0
  Holden Pelton (South Jefferson) pin Trentin Carentz (Cooperstown) 3:32
  Jonathan Handy (Dolgeville) dec Nicholas Newman (Vernon-Verona-Sherrill) 10-4
  Hunter Richard (Holland Patent) pin Harry Roberts (Adirondack) :34
152 Caleb Beach (South Jefferson) maj dec Russell Gerhard (Cortland) 11-1
  Seth Gilbert (Phoenix) pin Hunter Owen (Sherburne-Earlville) 4:59
  Collin Treen (Central Valley) dec Tylor Allard (Mexico) 3-1
  Morgan Seller (South Lewis) dec Michael Bristol (Camden) 7-4
160 Josh Farrar (Morrisville-Eaton) dec Stephan Hildenbrandt (Camden) 5-1
  Ben Marshall (Canastota) maj dec Ryan Sprowl (Lowville) 10-0
  Ethan Harrington (Phoenix) pin Xander Morgenthaler (Port Byron) 5:48
  Kyle O'Connor (General Brown) pin Tyler Douglas (Little Falls) 1:43
170 Alex Herringshaw (Holland Patent) dec Connor Fredericks (Chittenango) 8-2
  Jacob Olmstead (South Lewis) dec McCaffrey Carroll (Copenhagen) 9-2
  Trevor Snow (General Brown) dec Joseph Musachio (Camden) 3-2 tb2
  Doug Simmons (Canastota) pin Ryan Wills (Sandy Creek) :27
182 Brett Finch (Camden) dec Dakoatah Miller (Cortland) 6-2
  Tim Gandino (Phoenix) dec Alexander Curr (Cazenovia) 7-4
  Patrick Greenfield (Skaneateles) dec Jesse Pritchard (Poland) 11-7
  Joe Hennessey (Adirondack) tf Daniel Birmingham (Camden) 5:27
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) pin Logan Scott (Hannibal) 1:33
  Nate Case (Central Valley) dec Brandon Gracey (Mexico) 1-0
  Kevin Frega (Cazenovia) pin Jacob Joanette (General Brown) 1:18
  Joe Benedict (Sandy Creek) pin Kris Ruthaford (Canastota) 2;32
220 Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) dec TJ Greenfield (Skaneateles) 5-0
  Thomas Randall (South Lewis) pin Jordan Reinhardt (Holland Patent) 5:22
  Dylan Hotchkiss (Homer) pin Antonio Cutrie (Chittenango) 3:32
  Riccardo Dawkins (General Brown) pin Robert Gage (Hannibal) 2:44
285 Kyle Fitzgerald (South Lewis) dec Troy Peters (Vernon-Verona-Sherrill) 7-0
  Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) pin Owen Albanese (Canastota) 5:38
  Andrew Tanner (Adirondack) pin Nick Powers (Poland) 3:50
  Jacob Beckwith (General Brown) pin Nathan Briggs (Onondaga) :30