2012-13 PORT BYRON INVITATIONAL
January 5, 2013 @ Port Byron

TEAM SCORES

1
Port Byron
202.5
2
Cazenovia
195.0
3
North Rose-Wolcott
171.5
4
Marcellus
130.5
5
Skaneateles
130.0
6
Mynderse
120.0
7
Hannibal
117.0
8
Ithaca
92.5
9
Auburn
83.5
10
APW/Pulaski
79.0
11
Moravia
65.0
12
Red Creek
54.0
13
Southern Cayuga
37.0
14
Lyons
29.0
15
Otselic Valley
17.5
 
Most Outstanding Wrestler
DANNY PHILLIPS (Cazenovia) 182

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Dustin Ouellette (Hannibal) dec Francis Leddy (Mynderse) 9-2
106 Zach Shove (North Rose-Wolcott) dec Ben Hood (Marcellus) 9-5
113 Andrew Taber (Port Byron) pin Carter Biviano (Cazenovia) 4:30
120 Dylan Evans (Cazenovia) pin Austin Parker (Port Byron) 2:52
126 Richard Burke (Ithaca) dec Cormac Green (Port Byron) 7-0
132 Andrew Newton (Skaneateles) dec Nate Long (Marcellus) 8-1
138 Colin VanBuren (APW/Pulaski) fft Greg Hadcock (Hannibal)
145 Kyle Bush (Mynderse) pin Tyler Petrie (APW/Pulaski) 2:40
152 Ian VanValen (Ithaca) dec Mike Nourse (Cazenovia) 4-0
160 Travis Purdy (APW/Pulaski) pin Skyler Tuper (North Rose-Wolcott) 5:35
170 Dakota White (North Rose-Wolcott) pin Chris Pinckney (Port Byron) 3:03
182 Daniel Phillips (Cazenovia) pin Brandon LaBounty (North Rose-Wolcott) 1:24
195 Mitch Thurston (Port Byron) pin Nick Cole (North Rose-Wolcott) 4:32
220 Jonathan Cavaretta (Marcellus) pin Mike Murray (Port Byron) 5:23
285 Greg LaValley (North Rose-Wolcott) dec Brad Lucas (Cazenovia) 7-4

SEMI-FINALS

099 Dustin Ouellette (Hannibal) pin Collyn Shippos (Ithaca) 2:38
  Francis Leddy (Mynderse) pin Trent Jones (Moravia) 3:33
106 Zach Shove (North Rose-Wolcott) dec Jack Hogan (Auburn) 6-2
  Ben Hood (Marcellus) pin Max Collier (Skaneateles) 3:49
113 Carter Biviano (Cazenovia) pin Joey Brillo (Skaneateles) :57
  Andrew Taber (Port Byron) dec Corey Doreen (Mynderse) 12-10
120 Dylan Evans (Cazenovia) dec Josh Brillo (Skaneateles) 4-3
  Austin Parker (Port Byron) dec Jasper White (Ithaca) 6-1
126 Richard Burke (Ithaca) pin Gage Cole (North Rose-Wolcott) 2:59
  Cormac Green (Port Byron) dec Nick Petroff (Cazenovia) 5-1
132 Nate Long (Marcellus) dec Matt Dewitt (Port Byron) 9-7
  Andrew Newton (Skaneateles) dec Taylor Crawford (Red Creek) 5-4
138 Greg Hadcock (Hannibal) dec Jeff Thurston (Auburn) 5-3
  Colin VanBuren (APW/Pulaski) dec Joe Riester (Port Byron) 9-6
145 Tyler Petrie (APW/Pulaski) dec Shawn Conner (Red Creek) 9-5
  Kyle Bush (Mynderse) pin Devan Barta (Southern Cayuga) 3:06
152 Mike Nourse (Cazenovia) dec Derek Hilton (Hannibal) 4-3
  Ian VanValen (Ithaca) dec Trent Urbank (North Rose-Wolcott) 7-0
160 Skyler Tuper (North Rose-Wolcott) pin Jim Roberts (Red Creek) 3:56
  Travis Purdy (APW/Pulaski) dec Bayley Evans (Port Byron) 10-7
170 Dakota White (North Rose-Wolcott) pin Evander Hummer (Mynderse) 4:42
  Chris Pinckney (Port Byron) dec John Nannery (Cazenovia) 7-0
182 Brandon LaBounty (North Rose-Wolcott) pin Jon Smith (Moravia) 1:07
  Daniel Phillips (Cazenovia) pin Josh LaRock (APW/Pulaski) 1:02
195 Nick Cole (North Rose-Wolcott) dec Aaron Peterman (Mynderse) 10-5
  Mitch Thurston (Port Byron) pin Dan Lukas (Southern Cayuga) 3:12
220 Jonathan Cavaretta (Marcellus) dec Dakota Carswell (Hannibal) 11-8
  Mike Murray (Port Byron) dec Cooper Pitman (Skaneateles) 2-0
285 Greg LaValley (North Rose-Wolcott) pin Isaiah Mann (Marcellus) 1:37
  Brad Lucas (Cazenovia) dec Bradley Chesebro (Port Byron) 8-2

CONSOLATION FINALS

106 Max Collier (Skaneateles) dec Jack Hogan (Auburn) 8-5
113 Nick Distefano (Marcellus) dec Joey Brillo (Skaneateles) 8-1
120 Josh Brillo (Skaneateles) pin Cody Wilson (Mynderse) :51
126 Nick Petroff (Cazenovia) maj dec Ryan Norsen (Mynderse) 12-3
132 Taylor Crawford (Red Creek) pin Matt Dewitt (Port Byron) 2:10
138 Julian Bernard (Auburn) dec Joe Riester (Port Byron) 5-4
145 Devan Barta (Southern Cayuga) dec Shawn Conner (Red Creek) 6-3
152 Trent Urbank (North Rose-Wolcott) pin Derek Hilton (Hannibal) 1:38
170 John Nannery (Cazenovia) dec Connor Gray (Skaneateles) 5-3
182 Jon Smith (Moravia) pin Josh LaRock (APW/Pulaski) 3:35
195 Aaron Peterman (Mynderse) dec John Dunn (Marcellus) 6-4 ot
220 Matt Staiger (Cazenovia) pin Dakota Carswell (Hannibal) 2:02
285 Bradley Chesebro (Port Byron) maj dec Robert Gage (Hannibal) 9-1

FIFTH PLACE FINALS

099 Trent Jones (Moravia) dec Katherine Sumner (Port Byron) 6-5
113 Corey Doreen (Mynderse) pin Austin Duger (Auburn) 4:16
126 Gage Cole (North Rose-Wolcott) pin Dallas Denise (Hannibal) 3:33
132 Dalton Evener (Moravia) dec Scott Kline (Mynderse) 4-0
160 Bayley Evans (Port Byron) dec Bryant Hough (Moravia) 4-3
170 Sean Mishler (Moravia) dec Evander Hummer (Mynderse) 8-6
182 Nate Walter (Southern Cayuga) pin Liam Earle (Red Creek) 2:47
195 Hayden Polhamus (Cazenovia) pin Dan Lukas (Southern Cayuga) 4:49
220 Cooper Pitman (Skaneateles) pin Bob Reynolds (Auburn) 2:55
285 Isaiah Mann (Marcellus) dec Kyle Rogers (Lyons) 3-1 ot

QUARTER-FINALS

099 Dustin Ouellette (Hannibal) pin Hunter Duger (Auburn) 2:53
  Collyn Shippos (Ithaca) pin Zack Maxwell (Cazenovia) 2:36
  Francis Leddy (Mynderse) pin Hunter Kermidas (Southern Cayuga) 1:55
  Trent Jones (Moravia) dec Katherine Sumner (Port Byron) 11-7
106 Ben Hood (Marcellus) tf Declan Levine (Ithaca) 4:52
  Max Collier (Skaneateles) pin Leland Sumner (Port Byron) :49
  Jack Hogan (Auburn) dec Will Shephard (Cazenovia) 8-1
  Zach Shove (North Rose-Wolcott) pin Chris Clay (Moravia) 1:29
113 Carter Biviano (Cazenovia) pin Nick Distefano (Marcellus) :52
  Joey Brillo (Skaneateles) dec Cody Lamphier (Moravia) 5-4
  Andrew Taber (Port Byron) pin Mike Zerniak (North Rose-Wolcott) :46
  Corey Doreen (Mynderse) pin Austin Duger (Auburn) 2:48
120 Dylan Evans (Cazenovia) pin Kyle Cooper (Hannibal) 1:19
  Josh Brillo (Skaneateles) pin Cody Wilson (Mynderse) 3:47
  Jasper White (Ithaca) pin Steve Eberhardt (Moravia) :58
  Austin Parker (Port Byron) pin David Manktelow (Lyons) :45
126 Richard Burke (Ithaca) pin Dallas Denise (Hannibal) 1:26
  Gage Cole (North Rose-Wolcott) pin Austin Mead (Moravia) :28
  Nick Petroff (Cazenovia) maj dec Ryan Norsen (Mynderse) 12-2
  Cormac Green (Port Byron) pin Tristan Duger (Marcellus) 3:33
132 Andrew Newton (Skaneateles) pin Dustin Swan (Auburn) 1:00
  Taylor Crawford (Red Creek) pin Dalton Evener (Moravia) 3:03
  Nate Long (Marcellus) pin Joe Zambito (Cazenovia) 2:45
  Matt Dewitt (Port Byron) tf Scott Kline (Mynderse) 5:56
138 Greg Hadcock (Hannibal) pin Dan Tierney (Marcellus) 1:48
  Jeff Thurston (Auburn) maj dec Evan Tylenda (North Rose-Wolcott) 8-0
  Colin VanBuren (APW/Pulaski) pin Taro Woollett-Chiba (Southern Cayuga) :25
  Joe Riester (Port Byron) pin Michael Goetzmann (Skaneateles) 3:27
145 Shawn Conner (Red Creek) pin Adam Notarpole (Skaneateles) 1:44
  Tyler Petrie (APW/Pulaski) pin Zach Caza (Marcellus) :40
  Devan Barta (Southern Cayuga) dec Noah Christiantelli (Auburn) 9-3
  Kyle Bush (Mynderse) pin Devlin White (Cazenovia) 2:23
152 Mike Nourse (Cazenovia) pin Cody Shoemaker (Moravia) 1:24
  Derek Hilton (Hannibal) pin Francis Lombardi (Skaneateles) 1:26
  Trent Urbank (North Rose-Wolcott) dec Isaiah Dunagan (Otselic Valley) 5-3
  Ian VanValen (Ithaca) maj dec Nick Campagnola (Auburn) 9-0
160 Travis Purdy (APW/Pulaski) maj dec Alan Nesbitt (Lyons) 13-5
  Bayley Evans (Port Byron) dec Bryant Hough (Moravia) 8-3
  Jim Roberts (Red Creek) dec Russell Burkhardt (Skaneateles) 12-10
  Skyler Tuper (North Rose-Wolcott) pin Kevin Morrissey (Marcellus) 1:53
170 Dakota White (North Rose-Wolcott) pin Joe Puccio (Otselic Valley) 2:55
  Evander Hummer (Mynderse) pin Sean Mishler (Moravia) 3:07
  John Nannery (Cazenovia) dec Connor Gray (Skaneateles) 7-2
  Chris Pinckney (Port Byron) pin Logan Scott (Hannibal) :28
182 Jon Smith (Moravia) pin William Riester (Auburn) 1:43
  Brandon LaBounty (North Rose-Wolcott) pin Nate Walter (Southern Cayuga) :52
  Josh LaRock (APW/Pulaski) pin Liam Earle (Red Creek) 1:45
  Daniel Phillips (Cazenovia) pin Nick Buehler (Port Byron) :56
195 Nick Cole (North Rose-Wolcott) tf Corey Swan (Auburn) 5;43
  Aaron Peterman (Mynderse) pin John Dunn (Marcellus) 3:58
  Dan Lukas (Southern Cayuga) pin Hayden Polhamus (Cazenovia) 3:17
  Mitch Thurston (Port Byron) pin Andrew Cook (Lyons) 3:37
220 Mike Murray (Port Byron) pin Riley Martin (Moravia) :56
  Cooper Pitman (Skaneateles) pin Bob Reynolds (Auburn) :57
  Dakota Carswell (Hannibal) pin Matt Staiger (Cazenovia) 3:58
  Jonathan Cavaretta (Marcellus) pin Corwin Caster (Red Creek) 1:10
285 Greg LaValley (North Rose-Wolcott) pin Kyle Rogers (Lyons) :46
  Isaiah Mann (Marcellus) pin RJ VanFleet (Southern Cayuga) 1:04
  Bradley Chesebro (Port Byron) pin Jake McGhan (Mynderse) 1:52
  Brad Lucas (Cazenovia) pin Robert Gage (Hannibal) 2:52