2012-13 CLASS D TOURNAMENT
February 2, 2013 @ Sandy Creek

TEAM SCORES

1
Dolgeville
218.5
2
Sandy Creek
182.0
3
Mohawk
164.0
4
Cooperstown
132.0
5
Copenhagen
127.0
6
Immaculate Heart Central
94.5
7
Mount Markham
84.0
8
South Lewis
67.0
9
Beaver River
62.5
10
Onondaga
43.5
11
Tully
42.0
12
Otselic Valley
28.0
13
Poland
21.0
14
Syracuse Academy of Science
0.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Noah Handy (Dolgeville) pin Peter Winkler (Immaculate Heart Central) 2:53
106 Daniel Fox (Dolgeville) pin David Bardo (Mohawk) :42
113 Andrew Dillenbeck (Dolgeville) dec Aspen Effner (Mount Markham) 6-2
120 Michael Boyle (Cooperstown) pin Albert Amacher (Poland) 4:31
126 Tyler Field (Onondaga-Tully) pin Brenden Jacobs (Copenhagen) 5:46
132 John Mazza (Mohawk) pin Travis Clarke (Copenhagen) 1:32
138 Davis Herold (Tully) dec Tyler Richards (Dolgeville) 4-3 ot
145 Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) maj dec Jacob Miller (Cooperstown) 10-2
152 Triston Engle (Dolgeville) dec Wyatt Lyndaker (Copenhagen) 1-0
160 Richard Lyon (Dolgeville) dec Mason McNitt (Sandy Creek) 13-12
170 Jake Benedict (Sandy Creek) pin Jimmy Doolittle (Dolgeville) :35
182 Kasey Foster (Dolgeville) pin Najib Quinones (Copenhagen) 2:52
195 Kevin Segit (Cooperstown) dec AJ Wills (Sandy Creek) 4-1
220 Scott Hamblin (Copenhagen) pin Greg Abbass (Immaculate Heart Central) 3:56
285 Mackenzie Dorre (Mount Markham) pin Stephen Davis (Mohawk) 1:36

SEMI-FINALS

099 Noah Handy (Dolgeville) pin Jacob Russell (Cooperstown) 3:13
  Peter Winkler (Immaculate Heart Central) maj dec Travis Edwards (Beaver River) 12-1
106 Daniel Fox (Dolgeville) pin Ryan Hoch (Beaver River) 1:36
  David Bardo (Mohawk) tf Isaac Eisch (Sandy Creek) 2:30
113 Aspen Effner (Mount Markham) pin Matt Collins (Otselic Valley) 3:18
  Andrew Dillenbeck (Dolgeville) pin Nathan Weeks (Mount Markham) 2:30
120 Albert Amacher (Poland) pin Breven Jacobs (Copenhagen) 5:44
  Michael Boyle (Cooperstown) dec Benjamin Nastovski (Dolgeville) 4-2 ot
126 Tyler Field (Onondaga-Tully) pin Joe Benedict (Sandy Creek) :43
  Brenden Jacobs (Copenhagen) dec John Decarlo (Tully) 9-5
132 John Mazza (Mohawk) pin Jared Williams (Sandy Creek) 1:19
  Travis Clarke (Copenhagen) dec Justin Bonney (Sandy Creek) 6-4
138 Tyler Richards (Dolgeville) dec Nathan Smart (Onondaga-Tully) 7-5
  Davis Herold (Tully) dec Zach Pfluger (Sandy Creek) 5-4 ot
145 Jacob Miller (Cooperstown) pin Zach Brown (Sandy Creek) 1:49
  Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) tf Matthew Woodruff (Copenhagen) 3:48
152 Triston Engle (Dolgeville) pin Ethan Pansa (Mohawk) 1:37
  Wyatt Lyndaker (Copenhagen) pin Isaiah Dunagan (Otselic Valley) 1:21
160 Mason McNitt (Sandy Creek) pin Taylor Smith (Mohawk) 1:45
  Richard Lyon (Dolgeville) dec Jaden Grill (Immaculate Heart Central) 6-2
170 Jake Benedict (Sandy Creek) pin Nicholas Kraeger (South Lewis) 1:02
  Jimmy Doolittle (Dolgeville) dec Nick Gervera (Immaculate Heart Central) 9-2
182 Najib Quinones (Copenhagen) pin Hunter Delamater (Sandy Creek) 2:46
  Kasey Foster (Dolgeville) pin Luke Kelly (South Lewis) 3:28
195 AJ Wills (Sandy Creek) maj dec Austin Burton (Dolgeville) 10-0
  Kevin Segit (Cooperstown) pin Jacob Eisel (South Lewis) :34
220 Scott Hamblin (Copenhagen) pin Tim Wolfe (Sandy Creek) :34
285 Mackenzie Dorre (Mount Markham) pin JP Gertz (Cooperstown) :39
  Stephen Davis (Mohawk) pin Zachary Akey (Sandy Creek) 2:44

CONSOLATION FINALS

099 Jacob Russell (Cooperstown) dec Travis Edwards (Beaver River) 3-0
106 Paul LoRusso (Cooperstown) pin Ryan Hoch (Beaver River) 2:47
113 Nathan Weeks (Mount Markham) maj dec Trentin Carentz (Cooperstown) 15-7
120 Benjamin Nastovski (Dolgeville) dec Breven Jacobs (Copenhagen) 8-3
126 John Decarlo (Tully) maj dec Fred Schell (Mohawk) 12-0
132 Jared Williams (Sandy Creek) dec Justin Bonney (Sandy Creek) 6-2
138 Gavin Goldsmith (Mohawk) inj def Nathan Smart (Onondaga-Tully)
145 Brandon Steiner (Beaver River) pin Zach Brown (Sandy Creek) 1:34
152 Isaiah Dunagan (Otselic Valley) dec Ethan Pansa (Mohawk) 3-1
160 Jaden Grill (Immaculate Heart Central) pin Taylor Smith (Mohawk) :56
170 Nicholas Kraeger (South Lewis) pin Zakk Zuranski (Mohawk) 4:39
182 Luke Kelly (South Lewis) pin Zack Tennant (Mount Markham) :13
195 Jacob Eisel (South Lewis) pin Jesse Hendrick (Mohawk) 4:20
285 JP Gertz (Cooperstown) pin Zachary Akey (Sandy Creek) 1:26

FIFTH PLACE FINALS

099 CJ Walz (Mohawk) tf Connor Carroll (Copenhagen) 3:45
106 Isaac Eisch (Sandy Creek) pin Shane Wormuth (Mount Markham) 1:48
113 Matt Collins (Otselic Valley) inj def Ryan Wills (Sandy Creek)
120 Morgan Seller (Beaver River) pin Michael Szarek (Poland) 3:46
126 Stephen Gross (Dolgeville) dec Joe Benedict (Sandy Creek) 11-5
132 Tristan Phillips (Immaculate Heart Central) dec Greg Virkler (Beaver River) 12-7
138 Blake Matusczak (South Lewis) fft Zach Pfluger (Sandy Creek)
145 Tim Rathbun (Mohawk) dec Matthew Woodruff (Copenhagen) 7-4
152 Victor Halverson (Sandy Creek) dec Adam West (Immaculate Heart Central) 5-1
160 David Ornsbee (Beaver River) pin Chris Schutz (Cooperstown) 1:36
170 Joshua Fargo (Mount Markham) fft Nick Gervera (Immaculate Heart Central)
182 Hunter Delamater (Sandy Creek) pin Cody Keeler (Mohawk) :36
195 Austin Burton (Dolgeville) pin Robert Groff (Copenhagen) :24
285 Connor Rowell (Sandy Creek) pin Nathan Osborne (South Lewis) 3:56

QUARTER-FINALS

099 Jacob Russell (Cooperstown) dec CJ Walz (Mohawk) 6-5
  Travis Edwards (Beaver River) maj dec Connor Carroll (Copenhagen) 15-4
  Peter Winkler (Immaculate Heart Central) pin Justus Richardson (Dolgeville) 2:53
106 Daniel Fox (Dolgeville) pin Paul LoRusso (Cooperstown) 1:46
  Ryan Hoch (Beaver River) pin Anthony Negrete (Tully) 1:23
  Isaac Eisch (Sandy Creek) pin Shane Wormuth (Mount Markham) 1:42
113 Andrew Dillenbeck (Dolgeville) pin Trentin Carentz (Cooperstown) :26
  Nathan Weeks (Mount Markham) pin Will Hogarth (Immaculate Heart Central) :43
  Matt Collins (Otselic Valley) maj dec Cody Krull (Poland) 9-0
  Aspen Effner (Mount Markham) pin Ryan Wills (Sandy Creek) 1:23
120 Benjamin Nastovski (Dolgeville) pin Nate Miller (Cooperstown) :44
  Michael Boyle (Cooperstown) pin Morgan Seller (Beaver River) 3:25
  Breven Jacobs (Copenhagen) pin Michael Szarek (Poland) :38
126 Brenden Jacobs (Copenhagen) pin Fred Schell (Mohawk) 3:06
  John Decarlo (Tully) pin Bailey Upton (Immaculate Heart Central) 1:51
  Joe Benedict (Sandy Creek) pin Dominic Sabatini (South Lewis) 3:06
  Tyler Field (Onondaga-Tully) pin Stephen Gross (Dolgeville) 1:01
132 John Mazza (Mohawk) pin Tristan Phillips (Immaculate Heart Central) 2:51
  Jared Williams (Sandy Creek) pin John Wier (Mount Markham) 1:11
  Justin Bonney (Sandy Creek) pin Greg Virkler (Beaver River) 5:19
138 Zach Pfluger (Sandy Creek) dec Blake Matusczak (South Lewis) 9-2
  Davis Herold (Tully) maj dec Bill Anson (Tully) 12-4
  Tyler Richards (Dolgeville) dec Gavin Goldsmith (Mohawk) 6-2
  Nathan Smart (Onondaga-Tully) pin TJ Fay (Cooperstown) 1:46
145 Jacob Miller (Cooperstown) pin Isaac Babcock (Otselic Valley) :29
  Zach Brown (Sandy Creek) dec Brandon Steiner (Beaver River) 7-6
  Matthew Woodruff (Copenhagen) dec Tim Rathbun (Mohawk) 6-5
  Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) fft Ian Nagle (Dolgeville)
152 Wyatt Lyndaker (Copenhagen) pin Adam West (Immaculate Heart Central) 5:08
  Isaiah Dunagan (Otselic Valley) pin Adam Travis (Poland) 3:29
  Ethan Pansa (Mohawk) maj dec Alex D'Antonio (Tully) 14-1
  Triston Engle (Dolgeville) pin Victor Halverson (Sandy Creek) 1:43
160 Mason McNitt (Sandy Creek) pin David Ornsbee (Beaver River) 3:21
  Taylor Smith (Mohawk) dec Tim Pierce (Onondaga-Tully) 11-4
  Richard Lyon (Dolgeville) pin Ben Kosalek (Tully) :18
  Jaden Grill (Immaculate Heart Central) pin Chris Schutz (Cooperstown) :42
170 Nick Gervera (Immaculate Heart Central) tf Joshua Fargo (Mount Markham) 5:57
  Nicholas Kraeger (South Lewis) pin Zakk Zuranski (Mohawk) 1:56
  Jake Benedict (Sandy Creek) pin Joe Puccio (Otselic Valley) :30
182 Kasey Foster (Dolgeville) tf Jarod Frey (Onondaga-Tully) 3:45
  Luke Kelly (South Lewis) pin Zack Tennant (Mount Markham) 5:26
  Hunter Delamater (Sandy Creek) pin Cody Keeler (Mohawk) 1:04
195 Kevin Segit (Cooperstown) pin Lucas Heintz (Otselic Valley) 1:37
  Jacob Eisel (South Lewis) pin Jesse Hendrick (Mohawk) 5:41
  Austin Burton (Dolgeville) pin Sier Ferrell (Mount Markham) :58
  AJ Wills (Sandy Creek) pin Robert Groff (Copenhagen) 5:13
285 JP Gertz (Cooperstown) dec Connor Rowell (Sandy Creek) 4-1
  Stephen Davis (Mohawk) pin Nathan Osborne (South Lewis) 1:44