2019-20 WINDSOR CHRISTMAS TOURNAMENT
December 27, 2019 @ Windsor

TEAM SCORES

1
Mount Sinai
151.5
2
Windsor
119.0
3
Horseheads
114.5
4
Indian River
110.5
 
Chenango Forks
110.5
6
Norwich
110.5
7
Manhasset
100.5
8
BGAH
97.5
9
Burnt Hills
91.5
10
Towanda, PA
78.0
11
Elmira
69.0
12
Tioga
63.5
13
Saratoga Springs
56.5
14
Mohonasen
55.0
15
Dryden
52.5
16
SVEC
51.0
17
Greene-Oxford
49.5
18
Walton-Delhi
48.0
19
Susquehanna Valley
46.0
20
Suffield, CT
44.0
21
JD-CBA
43.0
22
Waverly
41.0
23
Colonie
40.0
24
Owego Free Academy
39.0
25
Corning
38.0
26
Honeoye Falls-Lima
33.5
27
Homer
27.5
28
La Salle Institute
27.0
29
Eldred-Liberty-Sullivan West
24.0
30
Deposit-Hancock
22.0
31
Canandaigua
18.5
32
Ithaca
12.0
33
Union-Endicott
10.0
27
Groton
27.5

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Brayden Fahrbach (Mount Sinai) dec Gianni Silvestri (Tioga) 5-4
106 Tyler Ferrara (Chenango Forks) dec Caden Bellis (Tioga) 5-2
113 Dante Geislinger (Norwich) maj dec Tommy Dale (Horseheads) 10-2
120 Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima) maj dec Alex Booth (Indian River) 15-4
126 Logan Patterson (Indian River) dec Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) 3-2
132 Lucas Riley (Elmira) maj dec Ousmane Duncanson (SVEC) 12-0
138 Drew Witham (Corning) maj dec Logan Gumble (Chenango Forks) 12-2
145 Brody Oleksak (BGAH) dec Eric Griskowitz (Saratoga Springs) 1-0
152 Jacob Scibek (Horseheads) maj dec Nick Pino (La Salle Institute) 9-0
160 Ethan Stotler (Waverly) dec Aiden Poe (Indian River) 10-7
170 Mikey Squires (Norwich) dec Matt Campo (Mount Sinai) 6-4
182 Joseph Goodrich (Mount Sinai) maj dec Gabriel Monroe (Windsor) 9-0
195 Adham Shata (Mount Sinai) dec Sam Sorenson (Homer) 1-0 TB-2
220 Victor Little (Burnt Hills) pin Alex Perez (Towanda, PA) 3:11
285 Lucas Scott (Chenango Forks) dec Tyler Rice (Norwich) 3-0

SEMI-FINALS

099 Brayden Fahrbach (Mount Sinai) dec Max Morris (Norwich) 7-0
  Gianni Silvestri (Tioga) tf Clayton O'Connor (Mohonasen) 18-1
106 Caden Bellis (Tioga) dec Joey Florence (BGAH) 5-3
  Tyler Ferrara (Chenango Forks) tf Jack Taylor (Burnt Hills) 16-1
113 Dante Geislinger (Norwich) pin Tyler Hawley (Towanda, PA) 3:29
  Tommy Dale (Horseheads) dec Rishabh Jajoo (Manhasset) 2-0
120 Alex Booth (Indian River) dec Zach Levey (Horseheads) 10-3
  Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima) dec Jack Roszko (Manhasset) 7-5
126 Logan Patterson (Indian River) maj dec Kyle Willard (Groton) 16-8
  Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) dec Tj Roszko (Manhasset) 11-5
132 Lucas Riley (Elmira) dec Calum Houper (Horseheads) 4-2
  Ousmane Duncanson (SVEC) maj dec Samuel Dow (Dryden) 11-2
138 Logan Gumble (Chenango Forks) dec Jacob Deguire (Mohonasen) 9-2
  Drew Witham (Corning) dec Mike O'brien (Mount Sinai) 5-4
145 Eric Griskowitz (Saratoga Springs) dec Ryan Shanian (Mount Sinai) 3-0
  Brody Oleksak (BGAH) dec Matthew McKewin-Bates (Dryden) 4-0
152 Jacob Scibek (Horseheads) tf Gabe Lynch (Indian River) 17-2
  Nick Pino (La Salle Institute) dec Emmett Wood (Tioga) 4-3
160 Aiden Poe (Indian River) pin David Flora (Windsor) 3:32
  Ethan Stotler (Waverly) pin Jarrett O'Connell (Horseheads) 3:20
170 Mikey Squires (Norwich) dec Jack Mccusker (Manhasset) 5-0
  Matt Campo (Mount Sinai) dec Cameron Bundy (Owego Free Academy) 6-0
182 Joseph Goodrich (Mount Sinai) pin Tyler Benjamin (Owego Free Academy) 1:27
  Gabriel Monroe (Windsor) pin Austin Eggleston (BGAH) 5:24
195 Sam Sorenson (Homer) dec Noah Kennedy (Greene-Oxford) 3-2
  Adham Shata (Mount Sinai) dec Trevor Frable (Susquehanna Valley) 7-5
220 Victor Little (Burnt Hills) pin Hunter Roberts (Eldred-Liberty-Sullivan West) 1:03
  Alex Perez (Towanda, PA) pin Evan Kenyon (Deposit-Hancock) 4:32
285 Lucas Scott (Chenango Forks) pin Timmy James (BGAH) 2:39
  Tyler Rice (Norwich) pin Jeremiah Cheatham (Elmira) 5:59

CONSOLATION FINALS

099 Darren Florance (BGAH) dec Clayton O'Connor (Mohonasen) 6-5
106 Joey Florence (BGAH) pin Daniel Taggert (Suffield, CT) 3:40
113 Joshua Warland (Burnt Hills) dec Tyler Hawley (Towanda, PA) 7-0
120 Zach Levey (Horseheads) dec Jack Roszko (Manhasset) 5-3
126 Zachary Jones (Suffield, CT) dec Kyle Willard (Groton) 4-1
132 Brady Smith (Greene-Oxford) pin Brenden Goodrich (Mount Sinai) 3:32
138 Mike O'brien (Mount Sinai) dec Jacob Deguire (Mohonasen) 8-6
145 Matthew McKewin-Bates (Dryden) pin Evan Johnson (Towanda, PA) 2:22
152 Gabe Lynch (Indian River) dec Emmett Wood (Tioga) 5-2
160 David Flora (Windsor) dec Jarrett O'Connell (Horseheads) 3-1 SV
170 Jack Mccusker (Manhasset) maj dec Langdon Sibley (Windsor) 9-1
182 Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) pin Bradley Needles (Chenango Forks) 2:52
195 Brandon Butler (Windsor) dec Trevor Frable (Susquehanna Valley) 7-4
220 Collin Bidwell (Windsor) dec John Robyck (Elmira) 4-0
285 Jeremiah Cheatham (Elmira) dec Hayden Roe (Colonie) 5-3

FIFTH PLACE FINALS

099 Max Morris (Norwich) maj dec Lucius Anderson (Saratoga Springs) 11-0
106 Jack Taylor (Burnt Hills) pin Riley Walker (Corning) 4:07
113 Rishabh Jajoo (Manhasset) maj dec Timmy Fruhauf (Manhasset) 13-0
120 Tyler Rossini (Burnt Hills) dec Joseph Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) 6-2
126 Tj Roszko (Manhasset) maj dec Daniel Parker (Ithaca) 15-4
132 Samuel Dow (Dryden) dec Calum Houper (Horseheads) 6-3
138 Bobby Brotherton (Dryden) dec James Malvey (Manhasset) 6-3
145 Dylan Wilmot (Windsor) dec Ryan Shanian (Mount Sinai) 3-1
152 Alex Morse (SVEC) maj dec Nick Lamoreaux (Walton-Delaware Academy) 15-3
160 Enver Bulatov (JD-CBA) pin Dakota Powers (Norwich) 2:49
170 Cameron Bundy (Owego Free Academy) dec Jack Massengale (Horseheads) 8-4
182 Tyler Benjamin (Owego Free Academy) fft Austin Eggleston (BGAH)
195 Noah Kennedy (Greene-Oxford) pin Logan Stark (Colonie) 1:34
220 Hunter Roberts (Eldred-Liberty-Sullivan West) pin Evan Kenyon (Deposit-Hancock) 1:37
285 Camrin Russell (Mohonasen) pin Timmy James (BGAH) 3:42

QUARTER-FINALS

099 Brayden Fahrbach (Mount Sinai) pin Lucius Anderson (Saratoga Springs) 4:28
  Max Morris (Norwich) dec Brady Lynch (Indian River) 8-3
  Clayton O'Connor (Mohonasen) dec Jazz Spaulding (Honeoye Falls-Lima) 6-1
  Gianni Silvestri (Tioga) maj dec Darren Florance (BGAH) 10-1
106 Tyler Ferrara (Chenango Forks) pin Riley Walker (Corning) :49
  Jack Taylor (Burnt Hills) pin Owen Marcin (Greene-Oxford) 1:27
  Caden Bellis (Tioga) pin Matt Laubach (Owego Free Academy) 4:23
  Joey Florence (BGAH) maj dec Daniel Taggert (Suffield, CT) 10-0
113 Dante Geislinger (Norwich) pin William BeSeth (JD-CBA) :19
  Tyler Hawley (Towanda, PA) maj dec Kyle Griskowitz (Saratoga Springs) 9-0
  Tommy Dale (Horseheads) dec Gabriel Goss (Burnt Hills) 3-1
  Rishabh Jajoo (Manhasset) maj dec Timmy Fruhauf (Manhasset) 13-3
120 Zach Levey (Horseheads) pin Joseph Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) 3:46
  Alex Booth (Indian River) dec Andrew Brown (Norwich) 4-2
  Jack Roszko (Manhasset) dec Tyler Rossini (Burnt Hills) 8-2
  Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima) pin Troy Hayes (Windsor) 1:32
126 Kyle Willard (Groton) pin Ryan Kennedy (Windsor) 5:27
  Logan Patterson (Indian River) dec Zachary Jones (Suffield, CT) 4-0
  Tj Roszko (Manhasset) pin Domenic Tebano (Mohonasen) 2:43
  Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Ethan Wells (JD-CBA) 1:37
132 Ousmane Duncanson (SVEC) pin Kaiden Haynes (Homer) 5:09
  Samuel Dow (Dryden) dec Brady Smith (Greene-Oxford) 8-2
  Calum Houper (Horseheads) dec Deekon Flint (Windsor) 4-2
  Lucas Riley (Elmira) dec Reese Hibbard (Canandaigua) 8-1
138 Jacob Deguire (Mohonasen) pin Joe Vanderpool (Towanda, PA) 1:26
  Logan Gumble (Chenango Forks) dec Bobby Brotherton (Dryden) 5-2
  Drew Witham (Corning) pin Kenneth Melton (Indian River) 3:46
  Mike O'brien (Mount Sinai) tf John Luke (Burnt Hills) 24-9
145 Eric Griskowitz (Saratoga Springs) dec Serfino Menard (Horseheads) 13-7
  Ryan Shanian (Mount Sinai) dec Dylan Wilmot (Windsor) 7-6
  Matthew McKewin-Bates (Dryden) dec Parker Sexton (SVEC) 9-5
  Brody Oleksak (BGAH) pin Derek Disanto (Colonie) 4:37
152 Jacob Scibek (Horseheads) pin Anthony Rotunda (Groton) 4:35
  Gabe Lynch (Indian River) pin Shoh Alibekov (JD-CBA) 4:47
  Nick Pino (La Salle Institute) dec Nick Lamoreaux (Walton-Delaware Academy) 7-3
  Emmett Wood (Tioga) pin Dylan Washburn (Suffield, CT) 5:56
160 Jarrett O'Connell (Horseheads) maj dec Victor Arciolla (Chenango Forks) 13-4
  Ethan Stotler (Waverly) pin Enver Bulatov (JD-CBA) :34
  David Flora (Windsor) dec Dakota Powers (Norwich) 6-4
  Aiden Poe (Indian River) pin Grant Johnston (Canandaigua) 2:17
170 Mikey Squires (Norwich) tf Ray Hutton (La Salle Institute) 15-0
  Jack Mccusker (Manhasset) dec Langdon Sibley (Windsor) 8-6
  Cameron Bundy (Owego Free Academy) maj dec Jack Massengale (Horseheads) 10-1
  Matt Campo (Mount Sinai) pin Tyriq Block (JD-CBA) 2:49
182 Joseph Goodrich (Mount Sinai) pin Bradley Needles (Chenango Forks) 1:05
  Tyler Benjamin (Owego Free Academy) dec Isaiah Colon (Elmira) 7-5
  Austin Eggleston (BGAH) dec Hayden Girard (Manhasset) 12-5
  Gabriel Monroe (Windsor) dec Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) 10-5
195 Noah Kennedy (Greene-Oxford) pin Jacob Campolito (SVEC) 5:40
  Sam Sorenson (Homer) dec Logan Stark (Colonie) 2-1
  Adham Shata (Mount Sinai) dec Brandon Butler (Windsor) 2-1 OT
  Trevor Frable (Susquehanna Valley) dec Camden Mcconnel (Corning) 7-0
220 Evan Kenyon (Deposit-Hancock) dec John Robyck (Elmira) 8-4
  Alex Perez (Towanda, PA) dec Scotty Barnhart (Walton-Delaware Academy) 7-4
  Hunter Roberts (Eldred-Liberty-Sullivan West) dec Rocco Arduini (BGAH) 10-4
  Victor Little (Burnt Hills) dec Collin Bidwell (Windsor) 4-3
285 Lucas Scott (Chenango Forks) pin Aaron Herit (Towanda, PA) 1:18
  Timmy James (BGAH) pin Camrin Russell (Mohonasen) 5:20
  Tyler Rice (Norwich) dec Hayden Roe (Colonie) 7-0
  Jeremiah Cheatham (Elmira) pin Kalieb Stanton (Walton-Delaware Academy) 5:08