2018-19 MAT MANIA
December 8, 2018 @ Glens Falls

TEAM SCORES

1
Niskayuna
158.5
2
Peru
155.5
3
Watervliet
133.0
4
Corinth
126.5
5
Fonda-Fultonville-Johnstown
125.0
6
Beekmantown
87.5
7
Catskill
85.0
8
Salem-Cambridge
72.0
9
Mechanicville-Stillwater
62.5
10
Bethlehem
50.0
11
Schuylerville
37.0
12
Berne-Knox-Westerlo
34.0
13
Glens Falls
27.0
14
Scotia-Glenville
12.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Ashton Seymour (Peru) dec Dylan Cotter (Fonda-Fultonville) 6-3
106 Devlin Blanchard (Corinth) dec Charlie Dill (Salem-Cambridge) 7-0
113 John Freebern (Corinth) dec Owen Hicks (Fonda-Fultonville) 6-4
120 Jack Schiavo (Niskayuna) dec Justin Kearns (Fonda-Fultonville) 7-0
126 Ben Catrambone (Niskayuna) pin Brayden Bushey (Peru) 1:37
132 Logan Dubuque (Peru) maj dec Patrick Moore (Watervliet) 10-2
138 Kaedan Peryea (Beekmantown) dec Daniel Motta (Mechanicville-Stillwater) 6-0
145 Willie Thacker (Niskayuna) pin Sam Tromblee (Corinth) 3:00
152 Conor Eversole (Corinth) pin Kendryek Flynn (Watervliet) 1:36
160 Peter Meshkov (Niskayuna) dec Zach Swyers (Peru) 7-4
170 Richard Forbes (Catskill) dec Hunter Day (Salem-Cambridge) 11-5
182 Tyler Goodemote (Berne-Knox-Westerlo) dec Nick McNulty (Watervliet) 10-7
195 Nick Mayo (Mechanicville-Stillwater) pin Logan Denniston (Catskill) 1:58
220 Mason Maulding (Peru) dec Sterling Spoon (Watervliet) 2-1
285 Dalton Criss (Peru) pin Chase Sawyer (Beekmantown) 1:41

SEMI-FINALS

106 Devlin Blanchard (Corinth) pin Loretta Newcomer (Fonda-Fultonville) :32
  Charlie Dill (Salem-Cambridge) pin James Calderon (Bethlehem) 3:44
113 John Freebern (Corinth) dec Kadin Johnson (Peru) 7-2
  Owen Hicks (Fonda-Fultonville) dec Charles Diotte (Watervliet) 13-9
120 Justin Kearns (Fonda-Fultonville) dec Jacob Lisowski (Salem-Cambridge) 5-4
  Jack Schiavo (Niskayuna) dec John Dunham (Watervliet) 6-4
126 Ben Catrambone (Niskayuna) tf Sam Pisculli (Mechanicville-Stillwater) 18-0
  Brayden Bushey (Peru) maj dec Zenmatsu Myles (Fonda-Fultonville) 13-0
132 Logan Dubuque (Peru) pin Jordan Zakrzewski (Schuylerville) 1:32
  Patrick Moore (Watervliet) dec Anthony Canova (Bethlehem) 6-2
138 Daniel Motta (Mechanicville-Stillwater) dec Connor Witkiewicz (Peru) 6-2
  Kaedan Peryea (Beekmantown) dec Alec Richards (Corinth) 5-0
145 Willie Thacker (Niskayuna) pin Jesse Davies (Catskill) 5:32
  Sam Tromblee (Corinth) pin Anthony Delmonico (Watervliet) :38
152 Kendryek Flynn (Watervliet) pin Austin Cook (Beekmantown) 5:39
  Conor Eversole (Corinth) tf Nathan Schrom (Fonda-Fultonville) 5:59
160 Zach Swyers (Peru) pin Cameron Miller (Watervliet) 1:02
  Peter Meshkov (Niskayuna) pin Alex Saltsman (Fonda-Fultonville) :39
170 Richard Forbes (Catskill) dec James Murphy (Niskayuna) 4-1
  Hunter Day (Salem-Cambridge) dec Owen Lyons (Watervliet) 8-1
182 Nick McNulty (Watervliet) maj dec Nate Warrington (Corinth) 14-5
  Tyler Goodemote (Berne-Knox-Westerlo) pin Ray Fitzpatrick (Bethlehem) 1:38
195 Logan Denniston (Catskill) maj dec Jeremy Brownell (Schuylerville) 10-2
  Nick Mayo (Mechanicville-Stillwater) pin Darnell Vanslyke (Fonda-Fultonville) 4:36
220 Sterling Spoon (Watervliet) pin Alex Sheldon (Fonda-Fultonville) :45
  Mason Maulding (Peru) pin George Hillenbrand (Catskill) 1:35
285 Dalton Criss (Peru) pin Michael Martindale (Fonda-Fultonville) 1:10
  Chase Sawyer (Beekmantown) pin Kaleb Dingman (Glens Falls) 3:59

CONSOLATION FINALS

099 Alex Vanderpool (Glens Falls) pin Bradey Lyons (Watervliet) :23
106 James Calderon (Bethlehem) maj dec Loretta Newcomer (Fonda-Fultonville) 15-3
113 Matthew Whelan (Niskayuna) dec Kadin Johnson (Peru) 7-5
120 John Dunham (Watervliet) pin Jacob Lisowski (Salem-Cambridge) 3:30
126 Sam Pisculli (Mechanicville-Stillwater) pin Zenmatsu Myles (Fonda-Fultonville) 4:53
132 Luke Zink (Niskayuna) pin Odin Nelson (Beekmantown) 1:45
138 Alec Richards (Corinth) dec Connor Witkiewicz (Peru) 2-1
145 Anthony Delmonico (Watervliet) dec Jamie Olvera (Salem-Cambridge) 12-5
152 Austin Cook (Beekmantown) pin Nathan Schrom (Fonda-Fultonville) 3:46
160 Alex Saltsman (Fonda-Fultonville) pin Cornal Brinson (Beekmantown) 2:22
170 Owen Lyons (Watervliet) dec James Murphy (Niskayuna) 3-2
182 Nate Warrington (Corinth) pin Zach Hyatt (Niskayuna) 4:30
195 Evan Day (Salem-Cambridge) dec Jeremy Brownell (Schuylerville) 5-2
220 George Hillenbrand (Catskill) pin Alex Sheldon (Fonda-Fultonville) 4:03
285 Dan Sleurs (Bethlehem) pin John Michael Dedrick (Catskill) 1:39

QUARTER-FINALS

106 Devlin Blanchard (Corinth) pin Calvin Conti (Scotia-Glenville) 1:02
113 Kadin Johnson (Peru) dec Matthew Whelan (Niskayuna) 5-0
  Charles Diotte (Watervliet) pin Gavin Cunningham (Scotia-Glenville) 3:55
  Owen Hicks (Fonda-Fultonville) maj dec Jacob Francato (Glens Falls) 18-4
120 Jack Schiavo (Niskayuna) pin Luke Schirmacher (Mechanicville-Stillwater) :43
  Justin Kearns (Fonda-Fultonville) pin Gian-Luca Ubillo (Schuylerville) 3:04
126 Zenmatsu Myles (Fonda-Fultonville) pin Ryan Fleeman (Glens Falls) 1:31
  Ben Catrambone (Niskayuna) pin Donald Macmillan (Schuylerville) 1:47
132 Anthony Canova (Bethlehem) pin Odin Nelson (Beekmantown) 1:02
  Patrick Moore (Watervliet) dec Jonathan Cranker (Fonda-Fultonville) 5-0
  Jordan Zakrzewski (Schuylerville) pin Luke Zink (Niskayuna) 2:54
  Logan Dubuque (Peru) pin Zachary Wadleigh (Glens Falls) :32
138 Daniel Motta (Mechanicville-Stillwater) tf Kyle Burnham (Schuylerville) 3:35
  Connor Witkiewicz (Peru) maj dec Daniel Forbes (Catskill) 14-1
  Alec Richards (Corinth) pin Brady Myles (Fonda-Fultonville) 1:30
  Kaedan Peryea (Beekmantown) pin Wyatt Macpherson (Glens Falls) :27
145 Sam Tromblee (Corinth) pin Skyler Bronson (Fonda-Fultonville) 1:00
  Anthony Delmonico (Watervliet) dec Jamie Olvera (Salem-Cambridge) 7-3
  Jesse Davies (Catskill) pin Jack Hanson (Peru) 1:21
  Willie Thacker (Niskayuna) pin John Bearcroft (Scotia-Glenville) 1:30
152 Kendryek Flynn (Watervliet) pin Aaron Mcclements (Mechanicville-Stillwater) :35
  Austin Cook (Beekmantown) tf Damien Quick (Berne-Knox-Westerlo) 2:53
  Nathan Schrom (Fonda-Fultonville) pin Daniel Shippee (Glens Falls) 1:27
  Conor Eversole (Corinth) pin Ethan Liptak (Schuylerville) 1:04
160 Zach Swyers (Peru) pin Benjamin Verti (Schuylerville) 1:29
  Cameron Miller (Watervliet) pin Greg Krosky (Scotia-Glenville) 3:06
  Alex Saltsman (Fonda-Fultonville) pin Cornal Brinson (Beekmantown) 2:41
  Peter Meshkov (Niskayuna) pin Maxwell Woodward (Mechanicville-Stillwater) 1:45
170 Owen Lyons (Watervliet) maj dec Noah Harris (Glens Falls) 13-5
  Hunter Day (Salem-Cambridge) pin Dustin Goddeau (Peru) 2:25
  James Murphy (Niskayuna) dec Nick Gicewicz (Bethlehem) 6-0
  Richard Forbes (Catskill) pin Marquis Cinelli (Fonda-Fultonville) :48
182 Nate Warrington (Corinth) pin Derek Fagan (Peru) 3:31
  Nick McNulty (Watervliet) dec Zach Hyatt (Niskayuna) 6-4
  Ray Fitzpatrick (Bethlehem) pin Stephan Forbes (Catskill) 5:05
  Tyler Goodemote (Berne-Knox-Westerlo) pin Isaiah Murray (Glens Falls) 1:06
195 Logan Denniston (Catskill) dec Evan Day (Salem-Cambridge) 11-5
  Darnell Vanslyke (Fonda-Fultonville) pin Kyle Summerford (Scotia-Glenville) 3:11
220 George Hillenbrand (Catskill) pin Zackree Gardner (Beekmantown) 2:26
  Sterling Spoon (Watervliet) pin Shawn Morse (Glens Falls) 3:45
285 Dalton Criss (Peru) pin Jacob Evans (Berne-Knox-Westerlo) :25
  Michael Martindale (Fonda-Fultonville) dec Dan Sleurs (Bethlehem) 18-12
  Kaleb Dingman (Glens Falls) dec John Michael Dedrick (Catskill) 3-2
  Chase Sawyer (Beekmantown) dec Max Whitman (Niskayuna) 4-0