2013-14 TEIKE-BERNABI TOURNAMENT
December 27, 2013 @ Spencerport

TEAM SCORES

1
Shenendehowa
344.0
2
Clarence
267.5
3
Lockport
264.0
4
Johnson City
262.5
5
Spencerport
249.0
6
Rush-Henrietta
241.0
7
Iroquois
202.5
8
Pittsford
157.0
9
Lancaster
153.0
10
Gates-Chili
132.0
11
Carthage
112.0
12
Morrisville-Eaton
109.0
13
St. Josephs
95.5
14
Cheektowaga
95.5
15
Northstar
12.0
 
Most Outstanding Wrestler
Derek St.James (Gates-Chili) 99
Levi Ashley (Shenendehowa) 195

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Derek StJames (Gates-Chili) pin Dylan Arena (Clarence) 2:41
106 Aleksei Cartagena (Pittsford) dec Connor Day (Iroquois) 5-1
113 Andy McFarland (Carthage) dec Ryan Burns (Clarence) 6-4 ot
120 Tristan Almeter (Iroquois) dec Kevin Palmieri (Rush-Henrietta) 4-2 ot
126 Anthony Orefice (Lockport) dec Jordan Maynard (Shenendehowa) 5-0
132 Justin Klein (Rush-Henrietta) dec Anolan Rigal (Johnson City) 6-4
138 Kevin Parker (Shenendehowa) dec Tahj Eaddy (Spencerport) 11-4
145 Renaldo Roderiguez (Cheektowaga) tf TyRiq Ely (Gates-Chili) 24-9
152 Jesse Porter (Shenendehowa) pin Andrew Paulsen (Iroquois) 1:00
160 Zach Colgan (Johnson City) maj dec Nate Schwab (Clarence) 9-0
170 Jake Weber (Clarence) pin Richie Jones (St. Josephs) 5:20
182 Collin Pittman (Spencerport) pin Travis Griner (Clarence) 3:35
195 Levi Ashley (Shenendehowa) dec Reggie Williams (Johnson City) 10-5
220 Marshall Taylor (Lockport) dec Tyler Schaefer (Pittsford) 3-2
285 Nikola Cejic (Johnson City) dec Marcelus Hinton (Lockport) 2-1 2ot

SEMI-FINALS

113 Andy McFarland (Carthage) maj dec Brendan Arena (Clarence) 13-0
120 Kevin Palmieri (Rush-Henrietta) dec Isaiah Colgan (Johnson City) 6-4
126 Jordan Maynard (Shenendehowa) dec Corey McCormick (Johnson City) 7-1
132 Anolan Rigal (Johnson City) dec Adrian Felder (Rush-Henrietta) 5-2
152 Jesse Porter (Shenendehowa) pin Andrew Bikowski (Morrisville-Eaton) :20
160 Zach Colgan (Johnson City) pin Connor Klein (Rush-Henrietta) 2:45
170 Richie Jones (St. Josephs) tf Bryce Reed (Carthage) 16-0
182 Travis Griner (Clarence) maj dec Nick Bidwell (Johnson City) 9-0
195 Reggie Williams (Johnson City) dec James Empfield (Lancaster) 5-3
285 Nikola Cejic (Johnson City) pin Zack Szarpa (Lancaster) 1:17

CONSOLATION FINALS

120 Isaiah Colgan (Johnson City) maj dec Brandon Barrett (Spencerport) 12-0
126 Corey McCormick (Johnson City) dec Patrick Welling (Iroquois) 5-4
152 Jaquon Lee (Rush-Henrietta) pin Andrew Bikowski (Morrisville-Eaton) 2:17
170 Brett Lewis (Morrisville-Eaton) pin Matt Bartnik (Cheektowaga) :43
182 Mike Ziolo (Lancaster) dec Nick Bidwell (Johnson City) 5-3

QUARTER-FINALS

106 Dietrich Hartman (Shenendehowa) tf Tim Reed (Johnson City) 15-0
113 Andy McFarland (Carthage) pin Dominic Caruso (St. Josephs) :53
  Brendan Arena (Clarence) dec Tyler Brazinski (Johnson City) 7-2
  Jacob Morley (Gates-Chili) maj dec Tyler Ayers (Morrisville-Eaton) 13-3
120 Kevin Guardino (Shenendehowa) dec Zack Burke (Morrisville-Eaton) 6-3
  Isaiah Colgan (Johnson City) pin Nick Spinelli (Pittsford) 1:33
126 Corey McCormick (Johnson City) pin Alex Rawlings (Spencerport) 1:20
132 Justin Klein (Rush-Henrietta) dec Rodney Buyea (Morrisville-Eaton) 5-1
  Anolan Rigal (Johnson City) dec Nathan Xu (Pittsford) 3-1
138 Brandon DiNatale (Spencerport) dec Justin Bidwell (Johnson City) 5-4
152 Andrew Bikowski (Morrisville-Eaton) pin Nick Piedmonte (Spencerport) :28
160 Connor Klein (Rush-Henrietta) pin Trevor Simzer (Morrisville-Eaton) 5:39
  Zach Colgan (Johnson City) pin Mike Ortiz (Rush-Henrietta) :28
170 Matt Bartnik (Cheektowaga) dec Brett Lewis (Morrisville-Eaton) 9-2
182 Mike Ziolo (Lancaster) dec Caleb Null (Carthage) 4-2
  Nick Bidwell (Johnson City) dec Trey Collins (Rush-Henrietta) 10-5
195 Trent Egenlauf (Spencerport) DQ Kade Andrews (Carthage)
  Reggie Williams (Johnson City) pin Dylan Nuhn (Lockport) :54
220 Marshall Taylor (Lockport) pin Joshua Dember (Johnson City) :20