2014-15 EASTERN STATES CLASSIC
January 9, 2015 @ Sullivan County Community College

TEAM SCORES

6th
Norwich
59.5
9th
Shenendehowa
53.0
15th
Mexico
46.0
18th
New Hartford
43.0
20th
Holland Patent
41.0
35th
Burnt Hills
32.0
38th
General Brown
29.0
48th
Newark Valley
23.5
49th
Sherburne-Earlville
23.0
 
Lansing
23.0
54th
Phoenix
21.0
58th
Massena
20.0
60th
ZZ LaSalle (Duplicate - Dont Use)
19.0
61st
Fulton
18.0
65th
Walton-Delhi
17.0
 
Indian River
17.0
69th
Canastota
16.0
77th
JD-CBA
13.0
 
Hadley-Luzerne/Lake George
13.0
81st
Deposit-Hancock
12.0
86th
Johnson City
11.0
 
Duanesburg
11.0
91st
Union-Endicott
10.0
94th
Ithaca
9.0
96th
Susquehanna Valley
9.0
99th
South Jefferson
8.0
100th
Ballston Spa
8.0
 
Colonie
8.0
105th
Queensbury
7.0
107th
Waverly
6.0
 
Ogdensburg
6.0
115th
Hoosick Falls
5.0
126th
Whitehall-Fort Ann
3.0
 
Hudson Falls
3.0
133rd
Amsterdam
0.0
 
Glens Falls
0.0
John Jay East Fishkill

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

106 Jacori Teemer (Long Beach) dec Kelan McKenna (New Hartford) 1-0
145 Thomas Dutton (Rocky Point) dec Tristan Rifanburg (Norwich) 10-3
152 Jake Restrepo (Sachem East) dec Frank Garcia (Norwich) 4-3
170 Jordan Bushey (Peru) pin Kevin Parker (Shenendehowa) 5:58

SEMI-FINALS

106 Kelan McKenna (New Hartford) dec Jack Murillo (Southington) 3-1 sv
120 Jack Mueller (Wyoming Seminary) dec Jimmy Overhiser (Lansing) 10-3
132 Cody McGregor (Tonawanda) pin Dylan Wood (Walton-Delaware Academy)
138 Mike Dangelo (Commack) maj dec Hunter Richard (Holland Patent) 14-0
145 Tristan Rifanburg (Norwich) maj dec Austin Whitney (Mexico) 9-0
152 Jake Restrepo (Sachem East) dec Jesse Porter (Shenendehowa) 2-1
  Frank Garcia (Norwich) dec Mike Dusold (Locust Valley) 11-6
170 Kevin Parker (Shenendehowa) dec Nate Schwab (Clarence) 2-0
182 David Hamill (Deer Park) pin Jake Ashcraft (Burnt Hills)
220 Youssif Hemida (Mamaroneck) dec William Hilliard (Phoenix) 3-2
285 Edwin Rubio (John Glenn) dec Nolan Terrance (Massena) 2-1

CONSOLATION FINALS

113 Theo Powers (Mexico) dec Dane Heberlein (Alexander) 3-1
120 Jimmy Overhiser (Lansing) dec Anthony Recco (Lyndonville) 3-0
138 Hunter Richard (Holland Patent) dec Brad Wade (Islip) 6-3
152 Jesse Porter (Shenendehowa) fft Thomas Wightman (Warwick Valley)
160 Brandon Aviles (John Glenn) dec Alex Herringshaw (Holland Patent) 4-3
182 Tom Lane (N/A) dec Jake Ashcraft (Burnt Hills) 7-5
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) pin Riccardo Dawkins (General Brown) 1:30
285 Nolan Terrance (Massena) pin Sean Dee (Sachem East) 3:26

FIFTH PLACE FINALS

145 Austin Whitney (Mexico) dec Danny Murphy (Ketcham) 6-1
220 William Hilliard (Phoenix) pin Brock Cvijanovich (Horace Greeley) 5:30

SEVENTH PLACE FINALS

099 Michael Gonyea (Columbia) pin Kevin Meloni (Shoreham-Wading River) 2:58
106 Trey LaFlamme (South Jefferson) dec George Bardanis (Webster Schroeder) 5-4 sv
132 Dempsey King (New Hartford) pin Matthew Seitz (Monsignor Farrell) 2:41
160 Don Donnelly (Ward Melville) dec Connor Lawrence (Duanesburg) 8-4
170 Jacob Woolson (Mexico) dec Travis Race (Fulton) 8-6
220 Joe Humphrey (Middletown) dec Joe Messare (Burnt Hills) 5-3

QUARTER-FINALS

099 Jacob Camacho (Danbury) dec Benny Baker (Newark Valley) 4-3
  Drew Schafer (Palmyra-Macedon) dec AJ Burkhart (Waverly) 9-5
  Beau Bartlett (Wyoming Seminary) pin Michael Gonyea (Columbia)
106 Jacori Teemer (Long Beach) dec Trey LaFlamme (South Jefferson) 7-1
  Kelan McKenna (New Hartford) dec Anthony Sulla (North Rockland) 2-0 sv
113 Matteo DeVincenzo (Port Jefferson) dec Theo Powers (Mexico) 3-1
120 Jimmy Overhiser (Lansing) dec Kyle Scully (Newfield) 2-1 tb2
  Jack Mueller (Wyoming Seminary) tf Tanner Lapiene (Ogdensburg)
132 Dylan Wood (Walton-Delaware Academy) dec Johnny Busiello (Wyoming Seminary) 10-7
  Vito Arujau (Syosset) dec Dempsey King (New Hartford) 6-1
138 Hunter Richard (Holland Patent) maj dec Christian Briody (Chaminade) 10-2
145 Tristan Rifanburg (Norwich) maj dec Ryan Ferro (Warwick Valley) 16-3
  Austin Whitney (Mexico) dec Tyrese Byron (Long Beach) 7-3
152 Jesse Porter (Shenendehowa) dec Thomas Wightman (Warwick Valley) 5-1
  Frank Garcia (Norwich) pin Ralph Maio (Monsignor Farrell)
160 Brandon Aviles (John Glenn) dec Alex Herringshaw (Holland Patent) 5-4
170 Kevin Parker (Shenendehowa) pin Quinn Zsido (Cornwall)
182 Jake Ashcraft (Burnt Hills) dec Tom Lane (Garden City) 8-3
195 Zane Black (Wyoming Seminary) pin Chris Goudy (Queensbury)
220 William Hilliard (Phoenix) dec Elijah Sampo (Canastota) 8-3
285 Michael Rogers (Wyoming Seminary) pin Tyler VandenBogaard (Hadley-Luzerne/Lake George)
  Nolan Terrance (Massena) pin Sean Dee (Sachem East)