2014-15 NYSPHSAA DIVISION I CHAMPIONSHIPS
February 27, 2015 @ Times Union Center

TEAM SCORES

1
Section XI
312.5
2
Section VII
178.0
3
Section V
172.5
4
Section I
141.5
5
Section IX
121.0
6
Section II
95.0
7
Section III
89.0
8
CHSAA
81.5
9
Section VI
78.0
10
Section IV
60.0
11
Section X
26.0
12
PSAL
14.0

 

1
Hilton
71.0
2
Minisink Valley
52.0
3
Ward Melville
49.5
4
Hauppauge
48.0
5
Monroe Woodbury
46.0
6
Rocky Point
42.0
7
Deer Park
40.0
8
John Glenn
39.5
9
Penfield
38.0
 
Shenendehowa
38.0
11
Huntington
34.0
12
Lockport
33.0
 
Sachem East
33.0
14
Clarence
31.0
15
Warwick Valley
30.0
16
Syosset
29.5
17
North Rockland
29.0
 
Long Beach
29.0
19
John Jay East Fishkill
28.5
20
Shoreham-Wading River
28.0
21
Eastport-South Manor
27.5
22
Mamaroneck
25.5
 
Burnt Hills
25.5
24
Massena
25.0
25
Suffern
23.0
26
Fairport
22.5
27
East Islip
22.0
 
New Hartford
22.0
 
Newark Valley
22.0
 
Newburgh Free Academy
22.0
31
Irondequoit
20.0
 
Walt Whitman
20.0
33
Commack
19.5
 
St. Anthonys
19.5
35
North Babylon
18.5
36
Monsignor Farrell
18.0
 
Plainview
18.0
38
Wantagh
17.5
39
Carthage
17.0
 
Mahopac
17.0
 
Whitesboro
17.0
42
Columbia
16.5
43
Garden City
16.0
 
Indian River
16.0
 
Ithaca
16.0
46
Islip
15.0
47
Mt St Michaels
14.5
48
St Josephs Collegiate
14.0
49
Bethpage
13.5
 
Port Washington
13.5
 
St. Francis
13.5
 
Webster Schroeder
13.5
53
Brockport
13.0
 
South Side
13.0
55
Riverhead
12.0
 
Johnson City
12.0
57
Horace Greeley
11.0
 
Half Hollow Hills East
11.0
59
Eastchester
10.0
 
Plainedge
10.0
62
Division
9.0
 
Fulton
9.0
 
Great Neck South
9.0
 
Sachem North
9.0
66
Kenmore West
8.0
 
Westbury
8.0
68
Central Square
7.0
 
Farmingdale
7.0
 
Roy C Ketchum
7.0
 
Yonkers
7.0
72
Grand Street
6.0
73
Ballston Spa
5.0
 
Liverpool
5.0
 
Freeport
5.0
76
Fayetteville-Manlius
4.0
 
La Salle Institute
4.0
 
Lindenhurst
4.0
 
Queensbury
4.0
80
Arlington
3.0
 
Chenango Forks
3.0
 
Cornwall
3.0
 
Elmira
3.0
 
Hewlett
3.0
 
Jamestown
3.0
 
MacArthur
3.0
 
Martin Luther King
3.0
 
Niagara Falls
3.0
 
Union-Endicott
3.0
 
Washingtonville
3.0
91
Averill Park
2.0
 
Calhoun
2.0
 
Curtis
2.0
 
East Ramapo
2.0
 
Iroquois
2.0
 
JD-CBA
2.0
 
Roosevelt
2.0
 
Saratoga Springs
2.0
 
Wallkill
2.0
100
Canton
1.0
 
Fordham Prep
1.0
 
Fox Lane
1.0
 
Hamburg
1.0
 
Madison-P
1.0
 
Mepham
1.0
 
Middletown
1.0
 
Spencerport
1.0
 
Tottenville
1.0
 
Vestal
1.0
 
Wingate
1.0
 
Xavier, CT
1.0
112
Albany Academy
0.0
 
Bellmore
0.0
 
Brighton
0.0
 
Brooklyn Tech
0.0
 
Canisius
0.0
 
Cardozo
0.0
 
Carmel
0.0
 
Information Technology High
0.0
 
John Bowne
0.0
 
Lake Shore
0.0
 
Malone
0.0
 
McKee-Staten Island Tech
0.0
 
Niagara Wheatfield
0.0
 
Niskayuna
0.0
 
Smithtown East
0.0
 
South Glens Falls
0.0
 
Starpoint
0.0
 
West Genesee
0.0
 
Westhampton Beach
0.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Adam Busiello (Eastport-South Manor) maj dec Benny Baker (Newark Valley) 11-1
106 Jacori Teemer (Long Beach) dec Jake Silverstein (Hauppauge) 4-3 rideout
113 John Aceri (Huntington) dec Jay Albis (John Jay East Fishkill) 3-2 tb1
120 Yianni Diakomihalis (Hilton) pin Peter Pappas (Plainview) 5:53
126 Nick Piccininni (Ward Melville) dec Benjamin Lamantia (St. Anthonys) 3-1
132 Vito Arujau (Syosset) dec Jesse Dellavecchia (East Islip) 11-6
138 Frankie Gissendanner (Penfield) dec Mike Dangelo (Commack) 3-1 sv
145 Thomas Dutton (Rocky Point) maj dec Mike Raccioppi (Minisink Valley) 10-2
152 Jake Restrepo (Sachem East) dec Anthony Bell (Fairport) 8-4
160 Lou Deprez (Hilton) dec Blaise Benderoth (North Rockland) 7-3
170 Kevin Parker (Shenendehowa) dec Nate Schwab (Clarence) 5-1
182 David Hamill (Deer Park) dec Jake Ashcraft (Burnt Hills) 9-4
195 Christian Araneo (Ward Melville) maj dec Nick McShea (Monroe Woodbury) 13-4
220 Youssif Hemida (Mamaroneck) dec Vincent Feola (Walt Whitman) 5-2
285 Nolan Terrance (Massena) dec Edwin Rubio (John Glenn) 2-1 tb1

SEMI-FINALS

099 Adam Busiello (Eastport-South Manor) tf Justin Lopez (Yonkers) 16-0; 2:38
  Benny Baker (Newark Valley) dec Kyle Mosher (South Side) 2-1
106 Jacori Teemer (Long Beach) pin Thomas Cox (Deer Park) 4:50
  Jake Silverstein (Hauppauge) dec Kelan McKenna (New Hartford) 6-2 tb2
113 Jay Albis (John Jay East Fishkill) dec Kyle Quinn (Wantagh) 4-2
  John Aceri (Huntington) dec Austin Hertel (Hilton) 3-2 tb2
120 Peter Pappas (Plainview) dec Vinny Vespa (Monroe Woodbury) 1-0
  Yianni Diakomihalis (Hilton) pin Gevard Daly (Minisink Valley) 1:08
126 Nick Piccininni (Ward Melville) dec Anthony Orefice (Lockport) 9-3
  Benjamin Lamantia (St. Anthonys) dec Parker Kropman (Penfield) 10-3
132 Vito Arujau (Syosset) pin Evan Barczak (Monroe Woodbury) 4:54
  Jesse Dellavecchia (East Islip) pin Damani Burns (Niagara Falls) 3:20
138 Frankie Gissendanner (Penfield) dec Richard Burke (Ithaca) 7-1
  Mike Dangelo (Commack) dec Brad Wade (Islip) 6-3
145 Mike Raccioppi (Minisink Valley) dec Jake Einbinder (Bethpage) 1-0
  Thomas Dutton (Rocky Point) maj dec Ryan Ferro (Warwick Valley) 11-2
152 Jake Restrepo (Sachem East) dec Thomas Wightman (Warwick Valley) 6-1
  Anthony Bell (Fairport) dec Jesse Porter (Shenendehowa) 3-2 rideout
160 Blaise Benderoth (North Rockland) dec Chris Mauriello (Hauppauge) 3-0
  Lou Deprez (Hilton) dec Brandon Aviles (John Glenn) 4-1
170 Kevin Parker (Shenendehowa) dec Francisco Bisono (Hauppauge) 7-4
  Nate Schwab (Clarence) dec Joseph Puca (Huntington) 5-2
182 David Hamill (Deer Park) dec Tom Lane (Garden City) 8-3
  Jake Ashcraft (Burnt Hills) maj dec Ryan Schlager (Clarence) 9-0
195 Christian Araneo (Ward Melville) dec Jacob Braunscheidel (St. Francis) 9-2
  Nick McShea (Monroe Woodbury) pin Andrew Rakitsis (Plainedge) 3:09
220 Youssif Hemida (Mamaroneck) dec Brock Cvijanovich (Horace Greeley) 7-1
  Vincent Feola (Walt Whitman) dec Tyler Hudson (Whitesboro) 3-2
285 Nolan Terrance (Massena) dec Cameron Rohr (Irondequoit) 1-0
  Edwin Rubio (John Glenn) dec Sean Dee (Sachem East) 3-2

CONSOLATION FINALS

099 Mitchell Seaver (Lockport) dec Michael Gonyea (Columbia) 4-3
106 Thomas Cox (Deer Park) dec Anthony Sparacio (North Babylon) 2-1 tb1
113 Kyle Quinn (Wantagh) tf Anthony Cirillo (Rocky Point) 18-1; 4:22
120 Gevard Daly (Minisink Valley) dec Ed Matyka (Riverhead) 3-2
126 Anthony Orefice (Lockport) dec Parker Kropman (Penfield) 3-0
132 Damani Burns (Niagara Falls) maj dec James Szmanski (Shoreham-Wading River) 8-0
138 Brad Wade (Islip) dec Richard Burke (Ithaca) 3-0
145 Ryan Ferro (Warwick Valley) dec Jake Einbinder (Bethpage) 3-2
152 Jesse Porter (Shenendehowa) dec Thomas Wightman (Warwick Valley) 8-3
160 Brandon Aviles (John Glenn) dec Addrian Ferrarie (Mt St Michaels) 7-2
170 Francisco Bisono (Hauppauge) dec Sonny McPherson (Indian River) 6-3
182 Tom Lane (Garden City) maj dec Mike Dinardo (Mahopac) 8-0
195 Pjetri Peter (Suffern) dec Cameron Calderelli (Brockport) 5-3
220 Tyler Hudson (Whitesboro) pin Michael Newman (Monsignor Farrell) 1:42
285 Cameron Rohr (Irondequoit) pin Erik Jessell (Carthage) 1:46

FIFTH PLACE FINALS

099 Kyle Mosher (South Side) pin Justin Lopez (Yonkers) 2:30
106 Kelan McKenna (New Hartford) dec Anthony Sulla (North Rockland) 1-0
113 Phil Spadafora (Half Hollow Hills East) dec Austin Hertel (Hilton) 2-1 rideout
120 Vinny Vespa (Monroe Woodbury) dec Anthony Argentieri (Kenmore West) 2-0
126 Sam Goldman (Port Washington) dec Raeco Jackson (Westbury) 4-3
132 Dempsey King (New Hartford) dec Evan Barczak (Monroe Woodbury) 4-0
138 Ricky Stamm (Division) dec Naquan Warren (Farmingdale) 5-3
145 Jack Taddeo (Shoreham-Wading River) dec Danny Murphy (Roy C Ketchum) 7-4
152 Tristen Ierlan (Victor) dec Elias Kokalis (Great Neck South) 7-0
160 AJ Aeberli (Minisink Valley) dec Chris Mauriello (Hauppauge) 3-1
170 Nunzio Crowley (Eastchester) dec Joseph Puca (Huntington) 3-1
182 Richie Jones (St Josephs Collegiate) fft Ryan Schlager (Clarence)
195 Jacob Braunscheidel (St. Francis) dec Andrew Rakitsis (Plainedge) 7-2
220 Brock Cvijanovich (Horace Greeley) dec Anthony DiMatteo (Sachem North) 5-2
285 Sean Dee (Sachem East) dec Nikola Cejic (Johnson City) 4-0

QUARTER-FINALS

099 Adam Busiello (Eastport-South Manor) tf Mitchell Seaver (Lockport) 18-1; 6:00
  Justin Lopez (Yonkers) dec Kevin Meloni (Shoreham-Wading River) 6-3
  Kyle Mosher (South Side) dec Trey Wardlaw (East Ramapo) 4-2
  Benny Baker (Newark Valley) dec Tony Negron (North Babylon) 6-1
106 Kelan McKenna (New Hartford) dec Anthony Sulla (North Rockland) 3-1
  Jake Silverstein (Hauppauge) dec George Bardanis (Webster Schroeder) 6-0
  Thomas Cox (Deer Park) dec Anthony Sparacio (North Babylon) 3-1 sv
  Jacori Teemer (Long Beach) maj dec Randy Earl (John Jay East Fishkill) 16-6
113 Kyle Quinn (Wantagh) dec Anthony Cirillo (Rocky Point) 2-1
  Jay Albis (John Jay East Fishkill) dec Ryan Burns (Clarence) 5-3
  Austin Hertel (Hilton) dec Jerome Carter (Niagara Falls) 3-1
  John Aceri (Huntington) dec Phil Spadafora (Half Hollow Hills East) 4-2
120 Peter Pappas (Plainview) dec Hector Guerrero (Plainedge) 6-1
  Vinny Vespa (Monroe Woodbury) dec Anthony Argentieri (Kenmore West) 4-3
  Gevard Daly (Minisink Valley) dec John Devine (Columbia) 7-6
  Yianni Diakomihalis (Hilton) maj dec Alex Vargas (Syosset) 9-1
126 Nick Piccininni (Ward Melville) tf Dominic Inzana (Saratoga Springs) 17-1; 5:11
  Anthony Orefice (Lockport) dec Tom Lanice (Webster Schroeder) 3-2
  Parker Kropman (Penfield) dec Max Tempel (Averill Park) 9-2
  Benjamin Lamantia (St. Anthonys) dec Mitchell Woodworth (Fulton) 4-1
132 Jesse Dellavecchia (East Islip) dec Matthew Seitz (Monsignor Farrell) 3-1 sv
  Damani Burns (Niagara Falls) dec Zach Barker (Fairport) 9-2
  Evan Barczak (Monroe Woodbury) dec Dempsey King (New Hartford) 5-3
  Vito Arujau (Syosset) pin Daiton Powell (Suffern) 4:41
138 Frankie Gissendanner (Penfield) tf Tristan Almeter (Iroquois) 24-9; 5:44
  Richard Burke (Ithaca) dec Chris Truglio (Minisink Valley) 8-2
  Brad Wade (Islip) dec Ricky Stamm (Division) 8-1
  Mike Dangelo (Commack) dec James Matias (Rocky Point) 2-1
145 Jake Einbinder (Bethpage) dec Tristan Broddus (Fayetteville-Manlius) 4-1
  Mike Raccioppi (Minisink Valley) dec Danny Murphy (Roy C Ketchum) 5-1
  Ryan Ferro (Warwick Valley) dec Jack Taddeo (Shoreham-Wading River) 6-1
  Thomas Dutton (Rocky Point) pin Mike Laloggia (Webster Schroeder) 1:04
152 Jake Restrepo (Sachem East) dec Elias Kokalis (Great Neck South) 5-3
  Thomas Wightman (Warwick Valley) dec Blake Engebretsen (Central Square) 4-2
  Jesse Porter (Shenendehowa) dec Tristen Ierlan (Victor) 9-3
  Anthony Bell (Fairport) dec Brad Feeney (Lockport) 4-2
160 Brandon Aviles (John Glenn) dec Vinnie Darpino (Newark Valley) 7-4
  Lou Deprez (Hilton) dec Addrian Ferrarie (Mt St Michaels) 6-0
  Chris Mauriello (Hauppauge) maj dec Tyler Barnes (Ballston Spa) 17-6
  Blaise Benderoth (North Rockland) dec AJ Aeberli (Minisink Valley) 4-3
170 Kevin Parker (Shenendehowa) dec Sonny McPherson (Indian River) 5-0
  Francisco Bisono (Hauppauge) dec Travis Race (Fulton) 10-3
  Joseph Puca (Huntington) dec Nunzio Crowley (Eastchester) 8-5
  Nate Schwab (Clarence) dec Anthony Fitzsimmons (Calhoun) 8-3
182 David Hamill (Deer Park) dec Marcus Bisono (Hauppauge) 7-1
  Tom Lane (Garden City) dec Tyreek Bromley (Long Beach) 5-0
  Jake Ashcraft (Burnt Hills) pin Richie Jones (St Josephs Collegiate) 3:20
  Ryan Schlager (Clarence) dec Hobie Strassner (Hilton) 6-4 sv
195 Christian Araneo (Ward Melville) dec Deny Tavarez (Freeport) 4-3
  Jacob Braunscheidel (St. Francis) pin Cameron Calderelli (Brockport) 3:40
  Nick McShea (Monroe Woodbury) dec Pjetri Peter (Suffern) 5-2
  Andrew Rakitsis (Plainedge) dec Chris Goudy (Queensbury) 5-3 sv
220 Vincent Feola (Walt Whitman) dec Elmer Mendez (Port Washington) 8-4
  Tyler Hudson (Whitesboro) dec Michael Newman (Monsignor Farrell) 5-3
  Brock Cvijanovich (Horace Greeley) dec Anthony DiMatteo (Sachem North) 2-1
  Youssif Hemida (Mamaroneck) tf Joe Messare (Burnt Hills) 21-4; 5:53
285 Nolan Terrance (Massena) pin Isaac Serano (Newburgh Free Academy) 3:41
  Cameron Rohr (Irondequoit) pin Erik Jessell (Carthage) 2:50
  Edwin Rubio (John Glenn) dec Jon Solorzano (Lindenhurst) 3-0
  Sean Dee (Sachem East) dec Monair Macdonald (Roosevelt) 5-0