2016-17 SECTION 2 CLASS A TOURNAMENT
February 4, 2017 @ Schenectady

TEAM SCORES

1
Ballston Spa
229.5
2
Columbia
191.0
3
Niskayuna
178.0
4
Shenendehowa
176.0
5
Saratoga Springs
160.0
6
Guilderland
104.5
7
Shaker
87.0
8
Schenectady
77.5
9
Colonie
65.0
10
Albany
63.0
11
Bethlehem
45.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Nick Palso (Ballston Spa) pin Luke Zink (Niskayuna) 5:51
106 Ben Catrambone (Niskayuna) dec Eric Griskowitz (Saratoga Springs) 5-1
113 Michael Gonyea (Columbia) pin Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) :53
120 Trent Nadeau (Columbia) pin Tristan Biviano (Saratoga Springs) 2:38
126 John Devine (Columbia) maj dec William Gorman (Ballston Spa) 15-5
132 Deyker Edwards (Schenectady ) dec Wyatt Gorman (Ballston Spa) 12-5
138 Thomas Minahan (Niskayuna) pin Keshon Deubel (Ballston Spa) 3:40
145 Kiernan Shanahan (Shenendehowa) pin Kevin Ochs (Guilderland) :46
152 Anthony Laniewski (Niskayuna) fft Rowan Braga (Bethlehem)
160 Eoghan Sweeney (Niskayuna) pin William Mather (Ballston Spa) 3:27
170 Tyler Barnes (Ballston Spa) fft Taylor Mooney (Guilderland)
182 Jake Cook (Ballston Spa) maj dec Mason Wolfe (Saratoga Springs) 9-0
195 Dylan Dubuque (Columbia) maj dec Brant Robinson (Saratoga Springs) 18-7
220 Jacob Stangle (Ballston Spa) dec David Wingate (Columbia) 5-2
285 Shane Walpole (Shenendehowa) pin Matt Smith (Ballston Spa)

SEMI-FINALS

099 Luke Zink (Niskayuna) dec Austin Sill (Shaker) 10-3
  Nick Palso (Ballston Spa) tf Brice Anderson (Shenendehowa) 16-0
106 Eric Griskowitz (Saratoga Springs) pin Caden Padelford (Colonie) :26
  Ben Catrambone (Niskayuna) maj dec Jack Schiavo (Niskayuna) 11-1
113 Michael Gonyea (Columbia) pin Zachary Mandsager (Schenectady ) 1:45
  Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) dec Cody Deuel (Shenendehowa) 5-3
120 Trent Nadeau (Columbia) pin Peter Meshkov (Niskayuna) :45
  Tristan Biviano (Saratoga Springs) dec Anthony Canova (Bethlehem) 3-0
126 William Gorman (Ballston Spa) dec Kyel Jacques (Bethlehem) 4-3
  John Devine (Columbia) maj dec Peter Dilauro (Shenendehowa) 14-3
132 Deyker Edwards (Schenectady ) pin Anthony Mandgo (Shaker) 3:54
  Wyatt Gorman (Ballston Spa) dec Darius Sheldon (Columbia) 4-3
138 Keshon Deubel (Ballston Spa) dec TJ Scaccia (Columbia) 2-1 SV-1
  Thomas Minahan (Niskayuna) pin Nicholas Lampman (Shenendehowa) 3:05
145 Kiernan Shanahan (Shenendehowa) pin Jakob Edwards (Columbia) 1:56
  Kevin Ochs (Guilderland) maj dec Frank Spadafora (Saratoga Springs) 18-6
152 Rowan Braga (Bethlehem) dec Parker Brooks (Shenendehowa) 5-1
  Anthony Laniewski (Niskayuna) pin Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) 1:38
160 William Mather (Ballston Spa) dec Connor Haley (Saratoga Springs) 2-0
  Eoghan Sweeney (Niskayuna) pin Pierce Hurd (Columbia) 5:14
170 Taylor Mooney (Guilderland) tf Spencer Clements (Shaker) 20-3
  Tyler Barnes (Ballston Spa) pin Louis Donatelli (Shenendehowa) 0:30
182 Mason Wolfe (Saratoga Springs) dec Ethan Hartlage (Shaker) 5-4
  Jake Cook (Ballston Spa) pin Neil Perreira (Schenectady ) 5:49
195 Dylan Dubuque (Columbia) pin Creedence Cameron (Albany) 1:54
  Brant Robinson (Saratoga Springs) maj dec Reggie Melvin (Niskayuna) 17-6
220 David Wingate (Columbia) dec Tyson Jones (Albany) 2-1 OT
  Jacob Stangle (Ballston Spa) pin Jacob Weyrauch (Shenendehowa) 3:26
285 Matt Smith (Ballston Spa) pin Asadbek Koshniyazov (Albany) 5:19
  Shane Walpole (Shenendehowa) pin Ni-Zalike Morris (Albany) 0:59

CONSOLATION FINALS

099 Austin Sill (Shaker) dec Brice Anderson (Shenendehowa) 12-7
106 Jack Schiavo (Niskayuna) maj dec Caden Padelford (Colonie) 8-0
113 Cody Deuel (Shenendehowa) dec Colden Dorfman (Guilderland) 4-3
120 Colby Pierson (Shaker) pin David Tenney (Schenectady ) 1:21
126 Peter Dilauro (Shenendehowa) dec Kyel Jacques (Bethlehem) 4-3
132 Willie Thacker (Niskayuna) dec Zac Clarkin (Shenendehowa) 6-1
138 Daniel Myers (Guilderland) dec Christian Montgomery (Schenectady ) 8-4
145 Jakob Edwards (Columbia) pin Frank Spadafora (Saratoga Springs) 1:22
152 Parker Brooks (Shenendehowa) pin Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) :56
160 Pierce Hurd (Columbia) pin Connor Haley (Saratoga Springs) :29
170 Spencer Clements (Shaker) dec Louis Donatelli (Shenendehowa) 7-0
182 Ethan Hartlage (Shaker) dec Neil Perreira (Schenectady ) 7-2
195 Creedence Cameron (Albany) dec Haley Zheng (Shaker) 4-2
220 Tyson Jones (Albany) dec Jacob Weyrauch (Shenendehowa) 2-0
285 Asadbek Koshniyazov (Albany) dec Tyler Briggs (Colonie) 7-3

FIFTH PLACE FINALS

099 Isiah Meyre (Saratoga Springs) pin Robbie Bahan (Colonie) 2:09
106 Marcus Berroa (Guilderland) pin Daegan Swasey (Bethlehem) 1:38
113 Kyle Northrup (Ballston Spa) pin Zachary Mandsager (Schenectady ) 1:28
120 Peter Meshkov (Niskayuna) fft Anthony Canova (Bethlehem)
126 Kyle Oathout (Shenendehowa) tf Darryl Wright (Colonie) 18-2
132 Darius Sheldon (Columbia) inj def Anthony Mandgo (Shaker)
138 TJ Scaccia (Columbia) dec Nicholas Lampman (Shenendehowa) 2-1
145 Andrew Reynolds (Ballston Spa) dec Patrick Baumgras (Bethlehem) 6-3
152 Liam Mooney (Colonie) maj dec Colby Harblin (Ballston Spa) 8-0
160 Tyler Grupe (Guilderland) pin Jake McGrail (Shenendehowa) 2:09
170 Alex Wagenbaugh (Schenectady ) maj dec Alex Ammon (Niskayuna) 11-3
182 Jacob Tarbay (Guilderland) pin Sam Mrazik (Niskayuna) 2:48
195 Reggie Melvin (Niskayuna) dec Marcus Barker (Colonie) 7-1
220 Doug Cooper (Saratoga Springs) pin Tristan Waldorf (Colonie) :42
285 Ni-Zalike Morris (Albany) maj dec Zachary Waite (Saratoga Springs) 12-3

QUARTER-FINALS

099 Brice Anderson (Shenendehowa) pin Isiah Meyre (Saratoga Springs) 5:26
  Luke Zink (Niskayuna) pin Robbie Bahan (Colonie) 1:05
  Nick Palso (Ballston Spa) pin Marcus Fredricks (Albany) 0:33
106 Eric Griskowitz (Saratoga Springs) maj dec Marcus Berroa (Guilderland) 9-0
  Caden Padelford (Colonie) maj dec JJ Manning (Columbia) 16-3
  Ben Catrambone (Niskayuna) pin Daegan Swasey (Bethlehem) :34
113 Cody Deuel (Shenendehowa) dec Colden Dorfman (Guilderland) 8-2
  Michael Gonyea (Columbia) pin Matt Snyder (Shaker) :30
  Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) dec Derek Disanto (Colonie) 8-4
  Zachary Mandsager (Schenectady ) dec Kyle Northrup (Ballston Spa) 6-4
120 Anthony Canova (Bethlehem) tf Saad Hafeez (Colonie) 16-1 3:42
  Peter Meshkov (Niskayuna) maj dec Colby Pierson (Shaker) 8-0
  Tristan Biviano (Saratoga Springs) pin Shatique Trantham (Schenectady ) 1:19
  Trent Nadeau (Columbia) pin Maya Porter (Shenendehowa) :43
126 William Gorman (Ballston Spa) pin Darryl Wright (Colonie) 0:54
  Kyel Jacques (Bethlehem) dec Maxim Chuckrow (Saratoga Springs) 7-2
  John Devine (Columbia) pin Steve Hoare (Shaker) 3:09
  Peter Dilauro (Shenendehowa) dec Kyle Oathout (Shenendehowa) 6-5
132 Wyatt Gorman (Ballston Spa) maj dec Nick Servidone (Colonie) 11-1
  Anthony Mandgo (Shaker) dec Willie Thacker (Niskayuna) 4-3
  Deyker Edwards (Schenectady ) tf Austin Foley (Albany) 22-3
  Darius Sheldon (Columbia) dec Zac Clarkin (Shenendehowa) 4-1
138 Keshon Deubel (Ballston Spa) inj def Chris West (Bethlehem)
  Thomas Minahan (Niskayuna) pin Christian Montgomery (Schenectady ) 0:55
  Nicholas Lampman (Shenendehowa) dec Yasin Sadig (Colonie) 7-0
  TJ Scaccia (Columbia) dec Michael Cunningham (Shaker) 10-5
145 Kevin Ochs (Guilderland) pin Samim Ahmad (Albany) 0:48
  Kiernan Shanahan (Shenendehowa) pin Drew Ostrander (Schenectady ) 0:18
  Frank Spadafora (Saratoga Springs) dec Andrew Reynolds (Ballston Spa) 5-0
  Jakob Edwards (Columbia) pin Patrick Baumgras (Bethlehem) 2:57
152 Parker Brooks (Shenendehowa) pin Colby Harblin (Ballston Spa) 1:29
  Anthony Laniewski (Niskayuna) pin Adam Riley (Columbia) :40
  Rowan Braga (Bethlehem) pin Christian St. Luis (Guilderland) 1:12
  Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) dec Liam Mooney (Colonie) 5-3
160 William Mather (Ballston Spa) dec Josh Bennett (Shaker) 5-0
  Connor Haley (Saratoga Springs) dec Jake McGrail (Shenendehowa) 8-4
  Eoghan Sweeney (Niskayuna) pin Ben Spence (Bethlehem) 1:28
  Pierce Hurd (Columbia) pin Tyler Grupe (Guilderland) 3:43
170 Spencer Clements (Shaker) pin Alex Ammon (Niskayuna) 1:20
  Louis Donatelli (Shenendehowa) maj dec Ryan Duryea (Columbia) 9-0
  Tyler Barnes (Ballston Spa) tf Alex Wagenbaugh (Schenectady ) 24-9
  Taylor Mooney (Guilderland) pin Brady Schumacher (Saratoga Springs) 4:38
182 Neil Perreira (Schenectady ) pin Charles Nelson (Columbia) 2:57
  Mason Wolfe (Saratoga Springs) pin Sam Mrazik (Niskayuna) :46
  Jake Cook (Ballston Spa) pin Jacob Tarbay (Guilderland) 0:40
  Ethan Hartlage (Shaker) pin Codi Heidt (Shenendehowa) 1:29
195 Creedence Cameron (Albany) dec Haley Zheng (Shaker) 5-2
  Reggie Melvin (Niskayuna) dec Marcus Barker (Colonie) 10-3
  Brant Robinson (Saratoga Springs) pin Ryan O'Keefe (Bethlehem) :57
  Dylan Dubuque (Columbia) pin Izsiah Vyent (Shenendehowa) :25
220 Tyson Jones (Albany) dec Sam Suk (Shaker) 2-0
  Jacob Stangle (Ballston Spa) pin Jerome Hall (Bethlehem) 3:47
  David Wingate (Columbia) pin Doug Cooper (Saratoga Springs) 1:09
  Jacob Weyrauch (Shenendehowa) pin Tristan Waldorf (Colonie) 3:14
285 Asadbek Koshniyazov (Albany) pin Tyler Briggs (Colonie) 3:58
  Matt Smith (Ballston Spa) pin Ben Gould (Niskayuna) 1:36
  Shane Walpole (Shenendehowa) pin Zachary Waite (Saratoga Springs) 2:36
  Ni-Zalike Morris (Albany) pin Clayton Bastiani (Guilderland) 0:21