2010-11 NORTH COUNTRY INVITATIONAL
December 18, 2010 @ Indian River

TEAM SCORES

1
Indian River
263.5
2
Sandy Creek
171.0
3
Gouverneur
157.0
4
General Brown
155.0
5
Beaver River
123.5
6
Liverpool
109.5
7
Adirondack
109.0
8
Baldwinsville
86.0
9
Lowville
85.5
10
Cortland
72.0
11
Saranac
71.5
12
Carthage
63.5
13
Cazenovia
59.5
14
Canton
45.5
15
Massena
39.5
16
South Lewis
23.0
17
0080
16.5
18
Watertown
16.0
19
Ogdensburg
14.0
 
Most Outstanding Wrestler
Derrick Gray (Indian River) 96-140
Derek Pfluger (Sandy Creek) 145-285

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

096 Nicholas Toutant (Indian River) dec Ryan Snow (General Brown) 3-0
103 Nathan Marshall (Massena) dec Tim Sposato (Baldwinsville) 5-3
112 Jake Benedict (Sandy Creek) dec Dillon Stowell (Gouverneur) 6-4
119 Derrick Gray (Indian River) pin Pat Webster (Adirondack) 1:20
125 Tyler Hill (Lowville) pin Zach Ayen (Gouverneur) 1:50
130 Tyler Spann (Adirondack) dec Tyler Eason (Liverpool) 4-2
135 Kevin O'Rourke (Adirondack) dec Jeremy Bombardier (General Brown) 7-0
140 Matt Shirley (Sandy Creek) dec Tyler Brown (Indian River) 10-3
145 Derek Pfluger (Sandy Creek) pin Ryan Guynup (Saranac) 2:14
152 Stefan Goins (Sandy Creek) dec Shayne Brady (Carthage) 2-1 3ot
160 Zach Cummings (Gouverneur) pin Jared Soule (Sandy Creek) 2:16
171 Cody Keefer (Beaver River) pin Jacob Halsey (Sandy Creek) 2:26
189 Ben Perry (Saranac) dec Patrick Nasoni (Baldwinsville) 5-3
215 Derrek Dalton (Indian River) pin Corey Gaffney (General Brown) 3:13
285 Alex Tibbles (Indian River) pin Pat Carroll-Marsh (Liverpool) 2:34

SEMI-FINALS

096 Nicholas Toutant (Indian River) pin Kevin Paul (Baldwinsville) 3:51
  Ryan Snow (General Brown) pin Joe Hennessey (Adirondack) 3:46
103 Nathan Marshall (Massena) tf Chris Biviano (Cazenovia) 15-0
  Tim Sposato (Baldwinsville) dec Jody Brown (Indian River) 2-1
112 Dillon Stowell (Gouverneur) maj dec Codie Gillette (Saranac) 15-3
  Jake Benedict (Sandy Creek) dec Michael Mullins (Indian River) 6-0
119 Pat Webster (Adirondack) maj dec Skylar Way (Gouverneur) 12-4
  Derrick Gray (Indian River) maj dec Isaiah Perry (Massena) 17-4
125 Zach Ayen (Gouverneur) dec Casey Guilfoil (Liverpool) 8-2
  Tyler Hill (Lowville) dec Curtis Barney (Canton) 10-4
130 Tyler Eason (Liverpool) dec Brandon Steiner (Beaver River) 3-2
  Tyler Spann (Adirondack) pin Brian Lear (General Brown) 1:22
135 Jeremy Bombardier (General Brown) pin Jordan Berry (Indian River) 1:28
  Kevin O'Rourke (Adirondack) tf Cody James (Malone Franklin Academy) 17-0
140 Matt Shirley (Sandy Creek) dec Isiah Riccio (Beaver River) 7-6
  Tyler Brown (Indian River) dec Teddy Kugler (Cazenovia) 5-1
145 Derek Pfluger (Sandy Creek) dec Nathan Silverthorn (General Brown) 10-4
  Ryan Guynup (Saranac) dec Cody Kiechle (Indian River) 9-3
152 Shayne Brady (Carthage) maj dec Garrick Cook (Indian River) 15-1
  Stefan Goins (Sandy Creek) tf Brendan Ward (Gouverneur) 5:11
160 Zach Cummings (Gouverneur) pin Evan Stevens (Beaver River) 1:55
  Jared Soule (Sandy Creek) dec Tyler Silverthorn (General Brown)
171 Jacob Halsey (Sandy Creek) pin Cramer Jefferson (Gouverneur) 2:40
  Cody Keefer (Beaver River) pin Matt Simpson (Indian River) 1:26
189 Ben Perry (Saranac) maj dec Jake Meyer (Beaver River) 10-0
  Patrick Nasoni (Baldwinsville) dec Kris Folsom (Ogdensburg) 8-4
215 Derrek Dalton (Indian River) inj def Paul Turco (Cortland)
  Corey Gaffney (General Brown) dec Jacob Zehr (Beaver River) 5-3
285 Alex Tibbles (Indian River) inj def Richard King (Lowville)
  Pat Carroll-Marsh (Liverpool) pin Mark Allen (General Brown) :35

CONSOLATION FINALS

096 Kevin Paul (Baldwinsville) pin Andy McFarland (Carthage) 1:40
103 Jody Brown (Indian River) maj dec Chris Biviano (Cazenovia) 15-5
112 Michael Mullins (Indian River) fft Damien Dennee (South Lewis)
119 Isaiah Perry (Massena) dec Skylar Way (Gouverneur) 8-2
125 Brad Nardella (Cazenovia) dec Curtis Barney (Canton) 6-2
130 Ryan Cook (Cazenovia) dec Brian Lear (General Brown) 5-2
140 Isiah Riccio (Beaver River) maj dec Teddy Kugler (Cazenovia) 12-1
145 Nathan Silverthorn (General Brown) fft Eb Foote (Canton)
152 Garrick Cook (Indian River) maj dec Cody Houppert (Beaver River) 10-2
160 Tyler Silverthorn (General Brown) dec Evan Stevens (Beaver River) 3-2
215 Jacob Zehr (Beaver River) pin Sean Munson (Liverpool) 2:48
285 Richard King (Lowville) pin Ian Miller (Sandy Creek) 2:12

FIFTH PLACE FINALS

096 Joe Hennessey (Adirondack) pin Grant Tinker (Cortland) :59
103 Codey Bond (Canton) dec Justin Bonney (Sandy Creek)
135 Leo Tabolt (Beaver River) dec Cody James (Malone Franklin Academy) 7-3
171 Garret Morse (Cortland) pin Cramer Jefferson (Gouverneur) 4:15
285 Mark Allen (General Brown) pin Alex Prashaw (Adirondack) 2:07

QUARTER-FINALS

096 Kevin Paul (Baldwinsville) pin Shawn LaBlaves (Saranac) :31
  Nicholas Toutant (Indian River) pin Andy McFarland (Carthage) 4:50
  Ryan Snow (General Brown) pin Grant Tinker (Cortland) :40
103 Chris Biviano (Cazenovia) dec Justin Bonney (Sandy Creek) 7-5
  Jody Brown (Indian River) pin Codey Bond (Canton) 5:29
  Tim Sposato (Baldwinsville) pin Shania Loomis (South Lewis) 1:35
112 Jake Benedict (Sandy Creek) pin Kyle Windover (Lowville) :11
  Michael Mullins (Indian River) dec Damien Dennee (South Lewis) 7-3
  Codie Gillette (Saranac) dec Zack Alexander (Cortland) 3-1
  Dillon Stowell (Gouverneur) pin Christopher Williams (Watertown) :55
119 Isaiah Perry (Massena) pin Garret Kubinski (South Lewis) 3:17
  Derrick Gray (Indian River) maj dec Tim Fargo (Lowville) 13-2
  Skylar Way (Gouverneur) pin Dylan Evans (Cazenovia) :42
  Pat Webster (Adirondack) dec Joey Shaheen (Baldwinsville) 3-0
125 Curtis Barney (Canton) dec Brad Nardella (Cazenovia) 7-5
  Tyler Hill (Lowville) dec Tyler Goddeau (Saranac) 3-2
  Casey Guilfoil (Liverpool) pin Zach Pfluger (Sandy Creek) 3:21
  Zach Ayen (Gouverneur) dec Sonny McPherson (Indian River) 6-1
130 Brandon Steiner (Beaver River) dec Dylan Crowder (Indian River) 9-2
  Tyler Eason (Liverpool) pin Jacob Norton (Baldwinsville) 2:08
  Tyler Spann (Adirondack) dec Ryan Cook (Cazenovia) 6-0
  Brian Lear (General Brown) maj dec Joey Love (Gouverneur) 8-0
135 Cody James (Malone Franklin Academy) dec Conner Luberto (Sandy Creek) 6-1
  Kevin O'Rourke (Adirondack) pin Frank Davenport (Cortland) 2:43
  Jordan Berry (Indian River) pin Nathan Murdock (Ogdensburg) 1:28
  Jeremy Bombardier (General Brown) pin Robbie Bell (Gouverneur) 2:17
140 Matt Shirley (Sandy Creek) tf Robert Secore (Saranac) 17-2
  Isiah Riccio (Beaver River) maj dec Ryan Webber (Cortland) 16-1
  Teddy Kugler (Cazenovia) dec Josh McFarland (Carthage) 14-12
  Tyler Brown (Indian River) dec Caleb Bettis (Watertown) 6-2
145 Derek Pfluger (Sandy Creek) pin Dakota Inman (Liverpool) :35
  Nathan Silverthorn (General Brown) maj dec Eb Foote (Canton) 19-11
  Cody Kiechle (Indian River) pin Zach Wiley (Massena) 1:34
  Ryan Guynup (Saranac) dec Kevin Fuller (Gouverneur) 11-4
152 Stefan Goins (Sandy Creek) dec Joe Birchenough (Lowville) 5-4
  Brendan Ward (Gouverneur) pin Matt Fay (Adirondack) 2:57
  Garrick Cook (Indian River) pin Cody Houppert (Beaver River) 5:17
  Shayne Brady (Carthage) dec Colton Erb (General Brown) 7-2
160 Zach Cummings (Gouverneur) pin Tyler Thayer (Cortland) 1:35
  Evan Stevens (Beaver River) maj dec Jesse DeMarco (Carthage) 10-2
  Tyler Silverthorn (General Brown) tf Dennis Williams (Lowville) 18-3
  Jared Soule (Sandy Creek) pin Timothy Lynch (Indian River) 3:28
171 Cramer Jefferson (Gouverneur) pin Austin Moyer (General Brown) 4:28
  Jacob Halsey (Sandy Creek) maj dec Andrew Cole (Ogdensburg) 14-0
  Cody Keefer (Beaver River) pin Joe Pizzuto (Liverpool) :34
  Matt Simpson (Indian River) pin Kyle Platt (Adirondack) 3:57
189 Ben Perry (Saranac) pin Andrew Price (Cortland) 1:18
  Jake Meyer (Beaver River) dec Nicco Springer (General Brown) 17-10
  Patrick Nasoni (Baldwinsville) dec Devin Riegler (Adirondack) 10-4
215 Corey Gaffney (General Brown) dec Jacob Florack (Baldwinsville) 10-6
  Jacob Zehr (Beaver River) pin Victor Sander (Canton) :45
  Paul Turco (Cortland) pin Rory Shannon (Adirondack) :35
  Derrek Dalton (Indian River) pin Quintin Reid (Carthage) 2:09
285 Alex Tibbles (Indian River) pin Jacob Weed (Massena) :05
  Richard King (Lowville) pin Ian Miller (Sandy Creek) 1:08
  Pat Carroll-Marsh (Liverpool) pin Josh Ryan (Saranac) 1:37
  Mark Allen (General Brown) pin Tyler Searles (Canton) 1:10