2013-14 NYSPHSAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 28, 2014 @ Times Union Center

TEAM SCORES

 
Canastota
 
Phoenix
 
General Brown
 
South Jefferson
 
Sandy Creek
 
Holland Patent
 
Dolgeville
 
Adirondack
 
Camden
 
Sherburne-Earlville
 
Chittenango
 
Vernon-Verona-Sherrill
 
Lowville
 
Homer
 
Immaculate Heart Central
 
Beaver River
 
Port Byron
 
Onondaga
 
Ilion
 
Mohawk
 
Hannibal
 
Copenhagen
 
Oneida
 
Cooperstown
 
Morrisville-Eaton
 
Mexico
 
Marcellus
 
Tully
 
Fabius-Pompey
 
Cato-Meridian
 
Little Falls
 
Herkimer
 
Skaneateles
 
Poland
 
South Lewis
 
Cazenovia
 
Mount Markham
 
Greene
 
Lansing
 
Norwich
 
Chenango Valley
 
BGAH
 
Windsor
 
Tioga
 
Unatego
 
Waverly
 
Walton-Delhi
 
Sidney
 
Owego Free Academy
 
Greene-Oxford
 
Whitney Point
 
Marathon
 
Susquehanna Valley
 
Watkins Glen
 
Deposit-Hancock
 
Dryden
 
Delhi
 
Candor
 
Oneonta
 
Unadilla Valley
 
Spencer Van-Etten
 
Moravia
 
Odessa Montour
 
Groton
 
Southern Cayuga
 
Thomas A Edison
 
Trumansburg
 
Central Valley Academy

CHAMPIONSHIP FINALS

113 Hunter Dusold (Locust Valley) dec Derek Spann (Adirondack) 3-1
132 William Koll (Lansing) dec Sean Peacock (Midlakes) 6-3
138 Tristan Rifanburg (Norwich) dec Laken Cook (Central Valley Academy) 7-1
145 Alex Herringshaw (Holland Patent) pin Andrew Shomers (Lewiston Porter) 4:56
152 Frank Garcia (Norwich) dec Tyler Silverthorn (General Brown) 4-0
160 Trevor Allard (Mexico) dec Connor Lawrence (Duanesburg) 3-1 ot
182 Christian Dieterich (Greene) dec Daniel Smith (South Jefferson) 3-0
195 Nathaniel Rose (Eagle Academy) dec Lane Frost (Vernon-Verona-Sherrill) 9-4
220 Ryan Wolcott (Waverly) dec Jake Benedict (Sandy Creek) 3-1

SEMI-FINALS

099 Dane Heberlein (Alexander) dec Dean Raymond (Deposit-Hancock) 4-0
106 Matteo DeVincenzo (Port Jefferson) dec Theo Powers (Mexico) 8-4
  Luke Yankloski (Wayne) dec Tanner Cook (Central Valley Academy) 3-2
113 Derek Spann (Adirondack) dec Anthony Recco (Lyndonville) 2-0 ot
126 Ryan Snow (General Brown) dec Hunter Richard (Holland Patent) 8-7
132 William Koll (Lansing) dec Austin Acquard (Pioneer) 10-4
138 Laken Cook (Central Valley Academy) dec Dakota Gardner (Fredonia) 8-2
  Tristan Rifanburg (Norwich) dec Sam Ward (Locust Valley) 5-0
145 Alex Herringshaw (Holland Patent) dec Nate Martin (Newfane) 4-0
152 Tyler Silverthorn (General Brown) dec Dan Woughter (Alfred-Almond) 10-8 ot
  Frank Garcia (Norwich) dec Ryan Kromer (Lewiston Porter) 3-1
160 Trevor Allard (Mexico) dec Nik Hansen (Greene-Oxford) 4-3
170 Burke Paddock (Warsaw) maj dec Jacob Woolson (Mexico) 9-0
  Ryan Marszal (Unatego) dec Gino Brancati (Hudson Falls) 5-3
182 Daniel Smith (South Jefferson) pin Nick Gallo (Schalmont) 6:25 ot
  Christian Dieterich (Greene) pin Chris Pinckney (Port Byron) 1:26
195 Nathaniel Rose (Eagle Academy) maj dec Logan LaFlamme (South Jefferson) 11-1
  Lane Frost (Vernon-Verona-Sherrill) dec Jeryd Graham (Midlakes) 10-3
220 Ryan Wolcott (Waverly) dec Miguel Perez (Eagle Academy) 6-0
  Jake Benedict (Sandy Creek) inj def Logan Kunkle (Ravena-Coeymans-Selkirk)
285 Conner Calkins (Alfred-Almond) dec Austin Dean (Sidney) 14-13

CONSOLATION FINALS

099 Dean Raymond (Deposit-Hancock) maj dec Joe Sliwoski (Wayne) 14-5
106 Theo Powers (Mexico) dec Tanner Cook (Central Valley Academy) 6-4
126 Hunter Richard (Holland Patent) dec Ralfe Mateo (Midlakes) 4-2
160 Alex Smythe (N/A) dec Nik Hansen (Greene-Oxford) 5-0
170 Triston Engle (Dolgeville) dec Jacob Woolson (Mexico) 6-4
220 Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) pin Rafal Rokosz (N/A) 3:53
285 Tyler Havener (Oneida) pin Kyle Fiske (Port Jefferson) 1:38

FIFTH PLACE FINALS

113 Ryan O'Rourke (Adirondack) dec Ryan Hetrick (Southwestern) 3-2
132 Austin Acquard (Pioneer) dec Cormac Green (Port Byron) 4-3 2ot
152 Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) dec Dan Woughter (Alfred-Almond) 7-4
182 William Hilliard (Phoenix) fft Chris Pinckney (Port Byron)
195 Logan LaFlamme (South Jefferson) pin Jeryd Graham (Midlakes) 1:16
285 Marcus Ramundo (Schalmont) dq Austin Dean (Sidney)

QUARTER-FINALS

099 Dean Raymond (Deposit-Hancock) tf Cordell David (Ogdensburg) 15-0
  Dane Heberlein (Alexander) maj dec Trey LaFlamme (South Jefferson) 9-0
  Jonathan Gomez (Locust Valley) dec CJ Walz (Central Valley Academy) 4-1
106 Theo Powers (Mexico) dec Hunter Olena (East Rochester) 8-1
  Tanner Cook (Central Valley Academy) dec Chris Cirigliano (BGAH) 7-0
113 Hunter Dusold (Locust Valley) dec Ryan O'Rourke (Adirondack) 7-1
120 Nick Cassella (Locust Valley) dec Zack Burke (Morrisville-Eaton) 5-3
  Matt Morris (Albany Academy) dec Joseph Rorick (Odessa-Montour) 6-0
126 Ryan Snow (General Brown) dec Cassidy Exum (Oyster Bay) 7-0
  Hunter Richard (Holland Patent) dec Dan VanDyke (Salem) 4-0
132 William Koll (Lansing) pin AJ Mirabel (Putnam Valley) 2:22
  Austin Acquard (Pioneer) dec Cormac Green (Port Byron) 1-0
  Cody McGregor (Tonawanda) pin Jesse Manual (Tioga) 4:29
  Sean Peacock (Midlakes) pin Austin Whitney (Mexico) 3:47
138 Laken Cook (Central Valley Academy) dec Codie Gillette (Saranac) 3-2
  Tristan Rifanburg (Norwich) maj dec Nate Walker (Canastota) 11-0
145 Alex Herringshaw (Holland Patent) dec Jamiel Stapleton (Malone Franklin Academy) 4-3
152 Tyler Silverthorn (General Brown) maj dec Ed Hutschenreuter (Alden) 18-5
  Frank Garcia (Norwich) dec Cameron Milliken (Albany Academy) 7-3
160 Trevor Allard (Mexico) dec Alex Smythe (Eden) 3-2 3ot
  Nik Hansen (Greene-Oxford) dec Jordan Formicola (Locust Valley) 5-2
  Connor Lawrence (Duanesburg) inj def Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central)
170 Jacob Woolson (Mexico) dec Triston Engle (Dolgeville) 5-4
  Gino Brancati (Hudson Falls) dec Brandon Ellers (Waverly) 5-2
  Ryan Marszal (Unatego) dec Brad Perry (Granville) 9-3
182 Daniel Smith (South Jefferson) pin Matt Lashway (Northern Adirondack) 1:18
  Chris Pinckney (Port Byron) dec William Hilliard (Phoenix) 10-5
  Christian Dieterich (Greene) maj dec Marquis Buchanan (Dunkirk) 11-0
195 Logan LaFlamme (South Jefferson) maj dec Andrew Barnhart (Whitney Point) 13-5
  Lane Frost (Vernon-Verona-Sherrill) dec Ward Hively (Addison) 6-3
220 Ryan Wolcott (Waverly) dec Tyler Hall (East Aurora) 3-0
  Jake Benedict (Sandy Creek) pin Brad Cunningham (Salamanca) :39
  Logan Kunkle (Ravena-Coeymans-Selkirk) pin Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) 4:17
285 Conner Calkins (Alfred-Almond) pin Tyler Havener (Oneida) 1:42
  Austin Dean (Sidney) pin Erik Feitshans (Alden) 3:42
  NIck Scott (Cohoes) dec Tyler Hallett (Candor) 1-0