2018-19 SECTION 2 DIVISION I CHAMPIONSHIPS
February 9, 2019 @ Cool Insurance Arena

TEAM SCORES

1
Burnt Hills
141.0
2
Ballston Spa
121.0
3
Shaker
120.5
4
Shenendehowa
118.0
5
Niskayuna
116.5
6
Saratoga Springs
106.0
7
Columbia
99.5
8
Queensbury
92.0
9
Averill Park
75.0
10
Colonie
69.5
11
Guilderland
67.0
12
South Glens Falls
51.5
13
La Salle Institute
50.0
14
Amsterdam
49.0
15
Mohonasen
44.5
16
Fonda-Fultonville/ Johnstown
25.0
17
Bethlehem
23.0
18
Albany Academy
16.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Jashon Holmes (Shaker) maj dec Nick Palso (Ballston Spa) 10-2
106 Stevo Poulin (Shenendehowa) tf Owen Hicks (Fonda-Fultonville) 17-2
113 Dylan Sleezer (Queensbury) dec Ryan Sleezer (Queensbury) 6-5
120 John DeConno (Burnt Hills) dec Aiden Scott (Columbia) 3-2
126 Vincent Santilli (South Glens Falls) dec Ben Catrambone (Niskayuna) 4-2
132 Jacob Deguire (Mohonasen) maj dec Dan Brady (Queensbury) 13-2
138 Willie Thacker (Niskayuna) dec Nick Pino (La Salle Institute) 12-12 SV-3
145 Brock Delsignore (Shenendehowa) dec Michael Altomer (Columbia) 7-4
152 Sean Malenfant (Averill Park) dec Jakob Edwards (Columbia) 5-4
160 Peter Meshkov (Niskayuna) dec Colden Dorfman (Shenendehowa) 7-0
170 Jakai Townsend (Burnt Hills) dec Austin Grant (Guilderland) 8-5
182 Liam Mooney (Colonie) maj dec Vincent Daviero (Burnt Hills) 9-0
195 Brant Robinson (Saratoga Springs) dec Ryan Stein (Shaker) 5-2 TB-1
220 Nik Koch (Averill Park) maj dec Doug Cooper (Saratoga Springs) 13-0
285 Jacob Stangle (Ballston Spa) pin Brian Garrity (Shaker) 2:17

SEMI-FINALS

099 Jashon Holmes (Shaker) pin Connor Gregory (Ballston Spa) 2:45
  Nick Palso (Ballston Spa) pin Jack Taylor (Burnt Hills) :36
106 Stevo Poulin (Shenendehowa) pin Noah Smith (Columbia) :16
  Owen Hicks (Fonda-Fultonville) dec Colin Carlin (Burnt Hills) 4-2
113 Ryan Sleezer (Queensbury) dec Tyler Rossini (Burnt Hills) 9-3
  Dylan Sleezer (Queensbury) dec Michael Santore (Shaker) 5-3 SV-1
120 John DeConno (Burnt Hills) dec Jack Schiavo (Niskayuna) 7-2
  Aiden Scott (Columbia) pin Andrew Lee (Averill Park) 4:14
126 Ben Catrambone (Niskayuna) maj dec Marcus Berroa (Guilderland) 12-3
  Vincent Santilli (South Glens Falls) dec Trevor Robbins (Queensbury) 4-3
132 Jacob Deguire (Mohonasen) pin Sammy Lindberg (Burnt Hills) 2:47
  Dan Brady (Queensbury) pin Anthony Canova (Bethlehem) 4:19
138 Willie Thacker (Niskayuna) dec Eric Griskowitz (Saratoga Springs) 5-1
  Nick Pino (La Salle Institute) pin Johnny Matrazzo (Burnt Hills) 3:38
145 Michael Altomer (Columbia) dec Nick Rodecker (Amsterdam) 5-0
  Brock Delsignore (Shenendehowa) pin Patrick Spatafora (Saratoga Springs) 1:11
152 Jakob Edwards (Columbia) pin Thomas Minahan (Niskayuna) :53
  Sean Malenfant (Averill Park) dec Tyler Stanton (Shaker) 10-7
160 Peter Meshkov (Niskayuna) maj dec Drew Bogdan (Albany Academy) 9-0
  Colden Dorfman (Shenendehowa) maj dec TJ Scaccia (Columbia) 14-4
170 Jakai Townsend (Burnt Hills) pin James Murphy (Niskayuna) :51
  Austin Grant (Guilderland) dec Logan Stark (Colonie) 5-0
182 Vincent Daviero (Burnt Hills) dec Cameran Durant (Guilderland) 10-5
  Liam Mooney (Colonie) dec Colby Harblin (Ballston Spa) 6-2
195 Brant Robinson (Saratoga Springs) pin Robert Boyer (Amsterdam) 4:50
  Ryan Stein (Shaker) dec Tyler Grupe (Guilderland) 4-1
220 Nik Koch (Averill Park) dec Sebastian Underwood (Shenendehowa) 10-4
  Doug Cooper (Saratoga Springs) pin Samuel Hopson (Guilderland) 2:39
285 Jacob Stangle (Ballston Spa) pin Kevin Fobare (Shenendehowa) 2:37
  Brian Garrity (Shaker) pin Camrin Russell (Mohonasen) 2:29

CONSOLATION FINALS

099 Connor Gregory (Ballston Spa) pin Jack Taylor (Burnt Hills) 1:34
106 Colin Carlin (Burnt Hills) pin Noah Smith (Columbia) 2:12
113 Michael Santore (Shaker) dec Tyler Rossini (Burnt Hills) 2-0
120 Austin Sill (Shaker) pin Zeph Watkins (Saratoga Springs) 1:54
126 Trevor Robbins (Queensbury) dec John Luke (Burnt Hills) 8-2
132 Cole Edwards (La Salle Institute) dec Luke Zink (Niskayuna) 13-10
138 Eric Griskowitz (Saratoga Springs) pin Johnny Matrazzo (Burnt Hills) 2:52
145 Nick Rodecker (Amsterdam) dec Derek Disanto (Colonie) 8-4
152 Caiden Mondore (La Salle Institute) dec Tyler Stanton (Shaker) 6-4
160 Drew Bogdan (Albany Academy) dec James Prastio (Ballston Spa) 3-1
170 Logan Stark (Colonie) tf Peter Hansen (Ballston Spa) 16-0
182 Devin Crowe (Saratoga Springs) dec Colby Harblin (Ballston Spa) 5-4
195 Tyler Grupe (Guilderland) pin Seth Guay (Queensbury) 2:10
220 Sebastian Underwood (Shenendehowa) fft Derek Meisner (Niskayuna)
285 Camrin Russell (Mohonasen) dec Kevin Fobare (Shenendehowa) 5-4

FIFTH PLACE FINALS

099 Carlos Montalvo (Amsterdam) dec David Ensminger (Shenendehowa) 3-0
106 James Calderon (Bethlehem) dec Brody Johnson (Niskayuna) 10-4
113 Justin Kearns (Fonda-Fultonville) dec Pablo Delarosa (Shenendehowa) 5-2
120 Andrew Lee (Averill Park) dec Jack Schiavo (Niskayuna) 5-3
126 Marcus Berroa (Guilderland) dec Jacob Slovak (Columbia) 16-13
132 Anthony Canova (Bethlehem) fft
138 Amir Abdelitif (Ballston Spa) dec Ahmad Sameer (Shaker) 6-4 SV-1
145 Patrick Spatafora (Saratoga Springs) dec Jack Davis (Ballston Spa) 3-2
152 Thomas Minahan (Niskayuna) dec Eladio Montalvo (Amsterdam) 7-5
160 TJ Scaccia (Columbia) dec Alex Cooper (Averill Park) 5-2
170 James Murphy (Niskayuna) dec Mason Lumbra (Averill Park) 3-2
182 Brian Hockford (South Glens Falls) pin Cameran Durant (Guilderland) 3:45
195 Ryan Duryea (Columbia) pin Robert Boyer (Amsterdam) 1:49
220 Samuel Hopson (Guilderland) dec Aiden Mickel (South Glens Falls) 5-2
285 Hayden Roe (Colonie) pin Xavier Graham (Averill Park) 2:23

QUARTER-FINALS

099 Jashon Holmes (Shaker) pin Vincent Grembocki (Shenendehowa) :23
  Connor Gregory (Ballston Spa) dec Carlos Montalvo (Amsterdam) 5-2
  Jack Taylor (Burnt Hills) dec David Ensminger (Shenendehowa) 8-2
  Nick Palso (Ballston Spa) pin Kyle Griskowitz (Saratoga Springs) :37
106 Owen Hicks (Fonda-Fultonville) pin James Calderon (Bethlehem) 2:40
  Colin Carlin (Burnt Hills) pin Antonio Encarnacion (Saratoga Springs) :44
  Noah Smith (Columbia) dec Clayton O'connor (Mohonasen) 8-1
  Stevo Poulin (Shenendehowa) pin Brody Johnson (Niskayuna) :42
113 Ryan Sleezer (Queensbury) pin Pablo Delarosa (Shenendehowa) 3:12
  Tyler Rossini (Burnt Hills) dec Renso Montalvo (Amsterdam) 5-3
  Dylan Sleezer (Queensbury) maj dec Justin Kearns (Fonda-Fultonville) 10-1
  Michael Santore (Shaker) pin Robbie Bahan (Colonie) 3:26
120 John DeConno (Burnt Hills) maj dec Zeph Watkins (Saratoga Springs) 10-1
  Jack Schiavo (Niskayuna) dec Connor Melton (South Glens Falls) 2-0
  Andrew Lee (Averill Park) dec Austin Sill (Shaker) 10-6
  Aiden Scott (Columbia) tf Robert Rathbun (Queensbury) 17-1
126 Ben Catrambone (Niskayuna) tf Jonathan Cranker (Fonda-Fultonville) 16-0
  Marcus Berroa (Guilderland) inj def Jacob Slovak (Columbia)
  Trevor Robbins (Queensbury) pin Antonio Lomascolo (Shenendehowa) 1:20
  Vincent Santilli (South Glens Falls) tf John Luke (Burnt Hills) 21-5
132 Anthony Canova (Bethlehem) pin Zach Strope (Columbia) 2:46
  Dan Brady (Queensbury) pin Cole Edwards (La Salle Institute) 3:11
  Sammy Lindberg (Burnt Hills) dec Luke Zink (Niskayuna) 2-0
  Jacob Deguire (Mohonasen) tf Dillon Blanchard (Guilderland) 15-0
138 Eric Griskowitz (Saratoga Springs) maj dec Ahmad Sameer (Shaker) 12-1
  Willie Thacker (Niskayuna) dec Seamus Leavey (Shenendehowa) 6-3
  Johnny Matrazzo (Burnt Hills) dec Amir Abdelitif (Ballston Spa) 10-4
  Nick Pino (La Salle Institute) dec Ethan Weller (South Glens Falls) 6-3
145 Michael Altomer (Columbia) pin Derek Disanto (Colonie) :37
  Nick Rodecker (Amsterdam) pin Ige Gooding (Mohonasen) 2:56
  Patrick Spatafora (Saratoga Springs) pin Chris Estep (Fonda-Fultonville) 4:42
  Brock Delsignore (Shenendehowa) tf Jack Davis (Ballston Spa) 19-2
152 Jakob Edwards (Columbia) pin Eladio Montalvo (Amsterdam) :33
  Thomas Minahan (Niskayuna) dec Cody Deuel (Shenendehowa) 5-3
  Sean Malenfant (Averill Park) maj dec Caiden Mondore (La Salle Institute) 13-5
  Tyler Stanton (Shaker) maj dec Jacob Garcia (Amsterdam) 10-1
160 Colden Dorfman (Shenendehowa) pin Bassir Rezek (Shaker) :46
  TJ Scaccia (Columbia) maj dec Alex Cooper (Averill Park) 16-6
  Peter Meshkov (Niskayuna) inj def Isaah Cuva (South Glens Falls) 4:18
170 Jakai Townsend (Burnt Hills) maj dec Mason Lumbra (Averill Park) 15-3
  James Murphy (Niskayuna) dec Ghassan Chehade (Shaker) 6-5
  Austin Grant (Guilderland) maj dec Peter Hansen (Ballston Spa) 12-4
  Logan Stark (Colonie) dec Will Fraser (Queensbury) 7-2
182 Cameran Durant (Guilderland) pin Brian Hockford (South Glens Falls) 1:41
  Vincent Daviero (Burnt Hills) maj dec Adam Riley (Columbia) 9-0
  Colby Harblin (Ballston Spa) dec Devin Crowe (Saratoga Springs) 1-0
  Liam Mooney (Colonie) tf Ray Fitzpatrick (Bethlehem) 15-0
195 Brant Robinson (Saratoga Springs) pin Darrien Insogna (Ballston Spa) 2:33
  Robert Boyer (Amsterdam) dec Ryan Duryea (Columbia) 6-3
  Ryan Stein (Shaker) dec Seth Guay (Queensbury) 3-1
  Tyler Grupe (Guilderland) dec Colby Mattice (Colonie) 4-2
220 Doug Cooper (Saratoga Springs) dec Aiden Mickel (South Glens Falls) 9-2
  Samuel Hopson (Guilderland) dec Colton Briggs (Colonie) 6-1
  Sebastian Underwood (Shenendehowa) dec Derek Meisner (Niskayuna) 5-3
  Nik Koch (Averill Park) pin Alex Oliver (Albany Academy) :31
285 Jacob Stangle (Ballston Spa) pin Dan Sleurs (Bethlehem) :15
  Kevin Fobare (Shenendehowa) dec Hayden Roe (Colonie) 2-1
  Brian Garrity (Shaker) dec Christopher Rich (South Glens Falls) 6-2
  Camrin Russell (Mohonasen) dec Xavier Graham (Averill Park) 7-5