2010-11 CLASS D TOURNAMENT
February 5, 2011 @ Sandy Creek

TEAM SCORES

1
Sandy Creek
218.5
2
Beaver River
192.5
3
Copenhagen
171.5
4
Port Byron
143.0
5
Onondaga
94.0
6
South Lewis
75.5
7
Cato-Meridian
73.0
8
Fabius-Pompey
72.0
9
Immaculate Heart Central
69.0
10
Little Falls
63.5
11
Cooperstown
61.5
12
Lafayette
38.5
13
Poland
18.0
14
Syracuse Academy of Science
0.0
Waterville
 
Most Outstanding Wrestler
Cormac Green (Port Byron) 119

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

096 Breven Jacobs (Copenhagen) dec Billy Heselden (Fabius-Pompey) 6-4
103 Michael Boyle (Cooperstown) dec Brenden Jacobs (Copenhagen) 7-6
112 Jake Benedict (Sandy Creek) maj dec Tyler Christman (South Lewis) 10-2
119 Cormac Green (Port Byron) dec Kyle Mapley (Cato-Meridian) 8-4
125 Caleb Green (Port Byron) tf Robbie Harris (Copenhagen) 3:45
130 Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) dec Brandon Steiner (Beaver River) 5-0
135 Matt Shirley (Sandy Creek) tf Richard Martinez (Port Byron) 4:15
140 Derek Pfluger (Sandy Creek) pin Mitch Janes (Port Byron) 2:05
145 Cody Houppert (Beaver River) dec Dan Moltion (Lafayette) 7-4
152 Jared Soule (Sandy Creek) maj dec Aaron West (Immaculate Heart Central) 12-1
160 Phillip Clarke (Copenhagen) pin Stefan Goins (Sandy Creek) 1:07
171 Cody Keefer (Beaver River) pin Jacob Halsey (Sandy Creek) 4:30
189 Nick Lalone (Cato-Meridian) maj dec Jake Meyer (Beaver River) 12-4
215 Matt Tiss (Onondaga-Tully) tf Scott Hamblin (Copenhagen) 4:10
285 Jacob Zehr (Beaver River) pin Ian Miller (Sandy Creek) 3:36

SEMI-FINALS

096 Breven Jacobs (Copenhagen) pin Jared Williams (Sandy Creek) 1:14
  Billy Heselden (Fabius-Pompey) pin James Scanlon (Little Falls) :28
103 Brenden Jacobs (Copenhagen) pin Thomas Skinner (Fabius-Pompey) 3:22
  Michael Boyle (Cooperstown) pin Justin Bonney (Sandy Creek) 2:25
112 Jake Benedict (Sandy Creek) dec Maverick Janes (Port Byron) 7-2
  Tyler Christman (South Lewis) dec Damien Dennee (South Lewis) 3-1 ot
119 Kyle Mapley (Cato-Meridian) pin Joe Murtha (Copenhagen) 5:29
  Cormac Green (Port Byron) pin Matt Marra (Immaculate Heart Central) 3:44
125 Caleb Green (Port Byron) pin Robert Hoch (Beaver River) 1:54
  Robbie Harris (Copenhagen) pin Tyler Field (Onondaga-Tully) 1:36
130 Brandon Steiner (Beaver River) dec Alex Potts (Onondaga-Tully) 5-0
  Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) dec Nathan Smart (Onondaga-Tully) 6-2
135 Matt Shirley (Sandy Creek) maj dec Wyatt Lyndaker (Copenhagen) 13-3
  Richard Martinez (Port Byron) pin Conner Boyle (Cooperstown) 5:22
140 Mitch Janes (Port Byron) maj dec Isiah Riccio (Beaver River) 15-2
  Derek Pfluger (Sandy Creek) pin Jacob Miller (Cooperstown) :47
145 Cody Houppert (Beaver River) pin Tom Barry (Onondaga-Tully) 2:09
  Dan Moltion (Lafayette) dec Zak Field (Onondaga-Tully) 7-2
152 Jared Soule (Sandy Creek) pin Justin Tripp (Beaver River) :59
  Aaron West (Immaculate Heart Central) pin Justin Huckabone (Poland) 1:47
160 Phillip Clarke (Copenhagen) tf Jacob Frith (Copenhagen) 4:13
  Stefan Goins (Sandy Creek) dec Evan Stevens (Beaver River) 3-1
171 Jacob Halsey (Sandy Creek) dec Ben Young (Fabius-Pompey) 2-0
  Cody Keefer (Beaver River) pin Kevin Segit (Cooperstown) 1:30
189 Nick Lalone (Cato-Meridian) pin Anthony Ashley (Fabius-Pompey) 1:23
  Jake Meyer (Beaver River) pin Nick Griffin (Port Byron) 4:30
215 Matt Tiss (Onondaga-Tully) pin Bill Bridge (Waterville) 1:32
  Scott Hamblin (Copenhagen) pin Nick Vitale (Port Byron) 3:48
285 Jacob Zehr (Beaver River) dec Jacob Gillard (Little Falls) 9-4
  Ian Miller (Sandy Creek) pin Ryan Flansburg (South Lewis) 3:03

CONSOLATION FINALS

096 Andrew Messina (Little Falls) tf James Scanlon (Little Falls) 2:30
103 Thomas Skinner (Fabius-Pompey) dec Justin Bonney (Sandy Creek) 5-3
112 Damien Dennee (South Lewis) dec Maverick Janes (Port Byron) 9-2
119 Garret Kubinski (South Lewis) fft Matt Marra (Immaculate Heart Central)
125 Robert Hoch (Beaver River) dec Tyler Field (Onondaga-Tully) 8-6 ot
130 Alex Potts (Onondaga-Tully) pin Conner Luberto (Sandy Creek) 3:22
135 Wyatt Lyndaker (Copenhagen) dec Conner Boyle (Cooperstown) 4-2
140 Isiah Riccio (Beaver River) pin Jacob Miller (Cooperstown) :09
145 George Trainor (South Lewis) dec Zak Field (Onondaga-Tully) 2-1
152 Justin Tripp (Beaver River) pin Justin Huckabone (Poland) 2:15
160 Evan Stevens (Beaver River) maj dec Jacob Frith (Copenhagen) 15-2
171 Ben Young (Fabius-Pompey) pin Jaden Grill (Immaculate Heart Central) 1:40
189 Anthony Ashley (Fabius-Pompey) pin Tyler McLean (Little Falls) 4:30
215 Bill Bridge (Waterville) pin Stephen York (Cato-Meridian) :21
285 Alex Sedore (Sandy Creek) pin Pat Murname (Port Byron) 3:44

FIFTH PLACE FINALS

096 Jared Williams (Sandy Creek) pin Shania Loomis (South Lewis) :30
103 Eric Annett (Cato-Meridian) pin Zach Messina (Little Falls) 3:20
112 Tanner Allen (Fabius-Pompey) dec Alex Jones (Lafayette) 6-4 ot
125 Matt Dewitt (Port Byron) dec Elliot Mueller (Lafayette) 6-1
130 Nathan Smart (Onondaga-Tully) pin Zach Brown (Sandy Creek) 4:48
135 Chris Mueller (Lafayette) dec Cody Lyndaker (Beaver River) 5-3
140 Matthew Woodruff (Copenhagen) pin Tyler Wilcox (Cato-Meridian) 1:25
145 Tom Barry (Onondaga-Tully) pin Dan Pultz (Cato-Meridian) :31
152 Najib Quinones (Copenhagen) pin Joe Kukiela (Port Byron) 4:40
160 Jeremiah Casler (Little Falls) pin Dominick DeSiato (Poland) 1:42
171 Kevin Segit (Cooperstown) pin Matt Peryea (Lafayette) 2:34
189 Nick Griffin (Port Byron) pin Dan Luberto (Sandy Creek) 1:15
215 Ed Scheppard (Sandy Creek) pin Nick Vitale (Port Byron) :49
285 Jacob Gillard (Little Falls) pin Ryan Flansburg (South Lewis) 1:24

QUARTER-FINALS

096 Jared Williams (Sandy Creek) pin Shania Loomis (South Lewis) 3:10
  James Scanlon (Little Falls) dec Katherine Sumner (Port Byron) 7-6
  Billy Heselden (Fabius-Pompey) pin Andrew Messina (Little Falls) 3:02
103 Brenden Jacobs (Copenhagen) pin Zach Messina (Little Falls) :25
  Michael Boyle (Cooperstown) tf Eric Annett (Cato-Meridian) 5:20
112 Maverick Janes (Port Byron) maj dec Alex Jones (Lafayette) 14-1
  Damien Dennee (South Lewis) maj dec Tanner Allen (Fabius-Pompey) 8-0
  Tyler Christman (South Lewis) pin Marshall Touron (Cato-Meridian) :34
  Jake Benedict (Sandy Creek) pin Bailey Upton (Immaculate Heart Central) 1:47
119 Cormac Green (Port Byron) pin Jordan Hall (Beaver River) 1:48
  Matt Marra (Immaculate Heart Central) dec Garret Kubinski (South Lewis) 5-2
  Kyle Mapley (Cato-Meridian) pin Matt McGarry (Fabius-Pompey) 3:28
125 Tyler Field (Onondaga-Tully) pin Matt Dewitt (Port Byron) 2:20
  Robert Hoch (Beaver River) tf Brian Cuipylo (Fabius-Pompey) 5:30
  Caleb Green (Port Byron) pin Elliot Mueller (Lafayette) 1:22
130 Alex Potts (Onondaga-Tully) pin Josh Keeler (Little Falls) 1:39
  Brandon Steiner (Beaver River) maj dec Conner Luberto (Sandy Creek) 12-2
  Nathan Smart (Onondaga-Tully) pin Zach Brown (Sandy Creek) 1:17
  Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) pin Travis Clarke (Copenhagen) 2:48
135 Conner Boyle (Cooperstown) pin Daniel Korce (Little Falls) 1:54
  Richard Martinez (Port Byron) tf Cody Lyndaker (Beaver River) 4:45
  Wyatt Lyndaker (Copenhagen) pin Leo Tabolt (Beaver River) 1:33
  Matt Shirley (Sandy Creek) pin Chris Mueller (Lafayette) 1:45
140 Mitch Janes (Port Byron) pin Joseph DaRin (Fabius-Pompey) :42
  Isiah Riccio (Beaver River) pin Tyler Wilcox (Cato-Meridian) 3:06
  Jacob Miller (Cooperstown) pin Matthew Woodruff (Copenhagen) 1:10
145 Cody Houppert (Beaver River) pin Abraham Gingerich (Copenhagen) 1:34
  Tom Barry (Onondaga-Tully) pin Dan Pultz (Cato-Meridian) :36
  Zak Field (Onondaga-Tully) dec George Trainor (South Lewis) 5-1
  Dan Moltion (Lafayette) tf John Bladek (Little Falls) 5:30
152 Aaron West (Immaculate Heart Central) pin Najib Quinones (Copenhagen) 3:22
  Justin Huckabone (Poland) pin Tim Pierce (Onondaga-Tully) :31
  Justin Tripp (Beaver River) dec Joe Kukiela (Port Byron) 2-0 ot
  Jared Soule (Sandy Creek) pin Joe Lopata (Little Falls) 1:48
160 Stefan Goins (Sandy Creek) pin Dominick DeSiato (Poland) 1:47
  Evan Stevens (Beaver River) maj dec Nick Hubbell (Little Falls) 10-2
  Jacob Frith (Copenhagen) maj dec Jeremiah Casler (Little Falls) 14-6
  Phillip Clarke (Copenhagen) pin Guthrie Cordone (Fabius-Pompey) 2:53
171 Kevin Segit (Cooperstown) pin Matt Peryea (Lafayette) 2:44
  Jacob Halsey (Sandy Creek) pin Jaden Grill (Immaculate Heart Central) 1:07
189 Jake Meyer (Beaver River) dec Dan Luberto (Sandy Creek) 2-1
  Nick Griffin (Port Byron) pin William Murphy (Cooperstown) :26
  Anthony Ashley (Fabius-Pompey) pin Tyler McLean (Little Falls) 2:54
215 Matt Tiss (Onondaga-Tully) pin Greg Abbass (Immaculate Heart Central) 1:46
  Bill Bridge (Waterville) pin Stephen York (Cato-Meridian) :40
  Scott Hamblin (Copenhagen) DQ Ed Scheppard (Sandy Creek) 5:00
285 Jacob Zehr (Beaver River) pin Jakob Nadelen (Copenhagen) :56
  Jacob Gillard (Little Falls) pin Pat Murname (Port Byron) 3:50
  Ian Miller (Sandy Creek) pin Alex Sedore (Sandy Creek) 4:50