Season:

Address:

36500 State Route 26

Carthage, NY 13619

Coach:

Don Dorchester

Joe Dolson

Matt Kealy

Phone:

(315) 493-5030

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

Frontier League A

Directions:

Map

Colors:

Red/White/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Comets

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Albright, Sam (5)

Albright, Thomas (5)

Azah, Fombo (1)

Baker, Cale

Baxter, Zane

Begley, Justyn (5)

Chaney, Ethan

Covey, Jeff

Doby, Jerrek

Downing, Frank (2)

Ford, Alec

Fuller, Chris

Green, Andon

Gutierrez, Arith

Henson, Lee

Hoppel, Justin

Johnson, Justin

Kroeckel, Matthew

LaBrake, Kyle

Lacomb, Owen

Lewis, Jacob

Loehr, Nicholas

Monaghan, Caine

Murphy, Justin

Null, Collin (1)

Olcott, Robert

Ras, AJ

Sanders, Camdon

Sandvil, Matt

Sears, Jacob

Smith, Luke (3)

Strife, Alec

Thomas, Dylan

Tyler, Owen

VanLengen, Devin (4)

Walker, Tanner

Weigt, Jordan

Wilmert, Johnny

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

11/24

CNYWOA Scholarship Scrimmage
@ Vernon-Verona-Sherrill

10:00

11/30
12/01

Clyde Cole Invitational
@ Greene-Oxford

3rd

12/08

General Brown Duals
@ General Brown

1st

 

Hannibal

63-20

 

South Lewis

64-18

 

Camden

49-30

 

Mexico

67-16

 

Baldwinsville

58-15

12/11

SOUTH LEWIS

54-27

12/15

Thomas Chikanis Memorial Tournament
@ Hudson Falls

1st

12/19

GENERAL BROWN

46-37

12/27
12/28

Teike-Bernabi Tournament
@ Spencerport

5th

01/04
01/05

Ross Kordell Rotory Tournament
@ Oneonta

2nd

01/11
01/12

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

33rd

01/12

Phoenix Mid Winter Classic
@ Phoenix

7th

01/16

@ Watertown

72-16

01/17

@ Copenhagen

58-21

01/19

Section III D1 Dual Meet Championship
@ Indian River

2nd

 

Indian River

43-38

 

Fulton

24-55

01/25

@ Indian River

06:00

01/28

Frontier League Tournament
@ South Jefferson

4th

01/29

BEAVER RIVER

06:00

01/29

SJSC

06:00

01/30

@ Lowville

06:00

02/02

Section III Class A Tournament
@ Whitesboro

2nd

02/09

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

2nd

02/22
02/23

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

118

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

FRONTIER LEAGUE A STANDINGS

Team
Overall
League
10
1
0.909
4
0
1.000
10
4
0.714
4
1
0.800
2
16
0.111
0
8
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

John Blondin
1959 - 148
 
Bill Thomas
1974 - 155
 
Bill Wilson
1976 - 145
6th NYS
Mike Dumaw
1997 - 189
4th NYS
Wayne Foster
2002 - 189
4th NYS
Mike Hadley
2002 - 215
 
Mike Hadley
2003 - 189
3rd NYS
Homer Dobransky
2006 - 189
 
Homer Dobransky
2007 - 189
 
Homer Dobransky
2008 - 189
 
Pat Brady
2009 - 160
 
Homer Dobransky
2009 - 189
 
Patrick Gibbons
2010 - 285
 
Shayne Brady
2012 - 170
2nd NYS
Colin Ryan
2013 - 160
 
Shayne Brady
2013 - 182
STATE CHAMP
Trevor Gibbons
2013 - 285
 
Andy McFarland
2014 - 113
 
Trevor Gibbons
2014 - 285
3rd NYS
Kade Andrews
2015 - 195
 
Erik Jessell
2015 - 285
4th NYS
Caleb Null
2016 - 220
 
Caleb Null
2017 - 220
6th NYS
Fombo Azah
2019 - 182
 
Luke Smith
2019 - 220
 
Collin Null
2019 - 285
 
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Shayne Brady
2011 - 152
 
   

 

WRESTLING HALL OF FAME

Randy Marrin
Class of 2013
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS