Season:

Address:

31 Emory Avenue

Cazenovia, NY 13035

Coach:

Dale Petroff

Sean Condon

Phone:

(315) 655-1370

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Liberty League

Directions:

Map

Colors:

Royal Blue/Yellow

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Lakers

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Angus, Stanley

Beare, Christopher

Buckley, Douglas

Deleon, Sam

Duskee, Evan

Frega, John

Frost, Ryan

Heany, Tony

Khalil, Will (4)

McLaughlin, Joe

McLaughlin, Matt

Nourse, Patrick

Rodriguez, Alex

Shephard, Will

Sherman, Austin

Valentine, Kevin

Wells, Jacob

Zampetti, Shaun

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/03

Morrisville-Eaton Duals
@ Morrisville-Eaton

6th

 

Vernon-Verona-Sherrill

9-52

 

Morrisville-Eaton

36-39

 

Walton-Delhi

24-60

 

East Syracuse-Minoa

40-45

 

CBA-JD

4-81

12/06

CHITTENANGO

49-36

12/10

Blindman's JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

12/14

@ Otselic Valley

54-30

12/17

Sara B. Allen Duals
@ Groton

1st

 

Lansing

43-18

 

Marathon

40-39

 

Groton

45-30

12/21

APW/PULASKI

40-39

12/23

CICERO-NORTH SYRACUSE

21-63

01/04

@ Port Byron

44-30

01/07

Port Byron Mid-Winter Tournament
@ Port Byron

4th

01/12

@ Jordan-Elbridge

47-27

01/14

CAZENOVIA INVITATIONAL

8th

01/14

CAZENOVIA JV ROUND ROBIN

10:00

01/19

@ Hannibal

24-54

01/21

Baldwinsville Duals
@ Baldwinsville

6th

 

Whitesboro

32-45

 

Fayetteville-Manlius

33-41

 

Rome Free Academy

22-65

 

Webster Schroeder

6-75

 

Baldwinsville

21-66

01/25

SKANEATELES

21-57

01/28

OHSL C/D Tournament
@ Hannibal

5th

02/04

Section III Class B Tournament
@ SJSC

11th

02/11

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

19th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

LIBERTY LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
17
4
0.810
4
0
1.000
8
13
0.381
2
2
0.500
6
17
0.261
2
2
0.500
12
15
0.444
1
2
0.333
4
11
0.267
0
3
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Burlingame
1961 - 145
 
C. Woodcock
1962 - 138
 
Terry Shumard
1962 - 145
 
Gary Barnes
1962 - 180
 
Lee Avery
1965 - 095
 
Lee Avery
1966 - 095
 
Lee Avery
1967 - 103
 
Will Frazee
2010 - 189
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

Rich Morse
Class of 2006
 
Lee Avery
Class of 2016
 
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS