Season:

Address:

3020 Mechanic St

Copenhagen, NY 13626

Coach:

Neil Freeman

Shane Roggie

Phone:

(315) 688-4411

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Frontier League B

Directions:

Map

Colors:

Green/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Golden Knights

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Carroll, Connor

Carroll, Dempsey

Carroll, McCaffrey (3)

Chartrand, Brandon

Church, Aidan

Dalrymple, Riley

Eisel, Dan

Galster, Jake

Greenwood, Josh

Guthart, Noah

Hermanson, Adam

Hills, Marcus

Metzler, Anthony

Mullin, Wyatt

OBrien, Jacob

Patterson, Logan

Reed, Hunter

Sage, Justin

Spinner, Levi

Walseman, Andrew

Witham, Drew

Zubrzycki, Cody

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/30

@ South Lewis

49-21

12/03

Nathan Wood Memorial Tournament
@ Saranac

2nd

12/06

vs Indian River @ Beaver River

48-33

12/09
12/10

Valley Duals
@ Central Valley

2nd

 

Onteora

51-25

 

Mexico

40-30

 

Central Valley

24-49

 

Little Falls

65-7

 

SVEC

46-36

 

Whitesboro

63-10

 

La Salle

54-25

 

Central Valley

32-47

12/12

IMMACULATE HEART CENTRAL

76-3

12/17

Upstate / Downstate Duals
@ Columbia

1st

 

Peru

40-37

 

Columbia

33-52

 

Vernon-Verona-Sherrill

51-21

12/29
12/30

Mountain Duals
@ Dolgeville

2nd

 

Newark

54-24

 

Dolgeville

56-24

 

Burnt Hills

49-27

 

Oneida

64-18

 

Averill Park

46-25

 

Amsterdam

53-26

 

Webster Schroeder

36-32

 

Central Valley

24-56

01/11

LOWVILLE

39-45

01/13
01/14

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

133rd

01/14

Red Devil Invitational
@ Vernon-Verona-Sherrill

23rd

01/17

@ General Brown

6-69

01/21

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

10:00

01/24

CARTHAGE

06:00

01/25

@ SJSC

06:00

01/26

WATERTOWN

06:00

01/28

Frontier League Tournament
@ Indian River

10:00

02/04

Section III Class D Tournament
@ Beaver River

10:00

02/11

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

FRONTIER LEAGUE B STANDINGS

Team
Overall
League
12
4
0.750
3
0
1.000
18
5
0.783
3
1
0.750
6
3
0.667
2
1
0.667
10
4
0.714
2
2
0.500
5
4
0.556
1
2
0.333

SECTIONAL CHAMPIONS

Jeff Virkler
1975 - 105
 
Kim Lyndaker
1975 - 145
 
Jeff Virkler
1977 - 119
 
Steve Grau
1978 - 112
5th NYS
Dick Meyer
1978 - 215
3rd NYS
Mike Ramos
1980 - 145
STATE CHAMP
Merle Zehr
1982
4th NYS
Mark Virkler
1982 - 112
2nd NYS
Tom Becker
1984 - 138
2nd NYS
Shawn Roggie
1987 - 098
 
Shawn Roggie
1988 - 112
 
Buckingham
1990 - 145
 
Bryan Roggie
1991 - 119
2nd NYS
Gary Wolff
1992 - 098
2nd NYS
Chris Roggie
1994 - 145
 
Gene Roggie
1994 - 167
2nd NYS
Charlie Walesman
1994 - 177
4th NYS
Chris Roggie
1995 - 155
4th NYS
Gene Roggie
1995 - 177
6th NYS
Eric Roggie
1996 - 145
4th NYS
Chris Roggie
1996 - 155
2nd NYS
Ben Cooper
1997
5th NYS
Josh Rice
1997 - 135
5th NYS
Dane LaPlante
1998 - 096
6th NYS
D.J. Farney
1998 - 125
 
S. Greenwood
1998 - 275
4th NYS
Dane LaPlante
2001 - 135
 
Joe Widrick
2004 - 112
3rd NYS
Shane Roggie
2004 - 119
5th NYS
Ryan Petrus
2005 - 145
5th NYS
Joe Widrick
2006 - 130
3rd NYS
Shane Roggie
2006 - 135
STATE CHAMP
Justin Widrick
2007 - 112
 
Joe Widrick
2007 - 135
3rd NYS
Andrew Gingerich
2009 - 130
5th NYS
Phillip Clarke
2011 - 160
4th NYS
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Bryan Monnat
2007 - 103
 
Andrew Gingerich
2007 - 125
 
Ben Freeman
2009 - 140
4th NYS
Isaiah Riccio
2011 - 140
5th NYS
Isaiah Riccio
2012 - 138
3rd NYS
Cody Houppert
2012 - 182
 
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Wayne Ferguson
Class of 2008