Season:

Address:

17643 Cemetary Rd

Dexter, NY 13634

Coach:

Mike Hartle

Darrick Smith

Josh Lear
Chad Snow

Phone:

(315) 639-3444

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Frontier League B

Directions:

Map

Colors:

Royal Blue/Yellow

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Lions

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Begley, Justyn

Bernier, Gabriel

Biccum, Joshua

Bochman, Kyle

Booth, Austin

Campbell, Kamdon

Cole, Jacob

Cook, Shane

Erickson, Devin

Kampnich, Logan

Kellog, Devon

Knight, Connor

Koelmel, Patrick

Kovalik, Gavin

LaValley, Blake

Martinez, Tyler

McManaman, Matthew

Moore, Nathan

Natali, Ricci

O'Connor, Corey (5)

Orcesi, Giovanni

Portillo, Obelin

Rogers, Luke (2)

Snow, Trevor (1)

Thilges, Andrew

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/03

Andersen Memorial Tournament
@ Cicero-North Syracuse

3rd

12/10

GENERAL BROWN DUALS

2nd

 

Ogdensburg

57-21

 

Hannibal

76-6

 

Baldwinsville

42-29

 

Camden

33-48

 

Carthage

55-24

12/13

@ Indian River

30-46

12/16
12/17

North Country Invitational
@ Indian River

8th

12/21

IMMACULATE HEART CENTRAL

60-13

12/23

vs Peru @ Carthage

25-54

12/23

@ Carthage

36-42

01/07

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

5th

01/13
01/14

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

45th

01/17

COPENHAGEN

69-6

01/21

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

10:00

01/24

SJSC

06:00

01/26

@ South Lewis

06:00

01/28

Frontier League Tournament
@ Indian River

10:00

02/02

LOWVILLE

06:00

02/04

Section III Class C Tournament
@ Canastota

10:00

02/11

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

FRONTIER LEAGUE B STANDINGS

Team
Overall
League
12
4
0.750
3
0
1.000
18
5
0.783
3
1
0.750
6
3
0.667
2
1
0.667
10
4
0.714
2
2
0.500
5
4
0.556
1
2
0.333

SECTIONAL CHAMPIONS

Jack Seiver
1955 - 157
 
Kalk
1956 - 168
 
Jason Stowell
1992 - 105
 
Jordan Call
2001 - 152
4th NYS
Mike Kampnich
2006 - 145
STATE CHAMP
Tyler Flath
2006 - 160
4th NYS
Mike Kampnich
2007 - 145
STATE CHAMP
Eric Munk
2010 - 130
4th NYS
Ryan Snow
2012 - 106
3rd NYS
Nathan Silverthorn
2012 - 145
4th NYS
Tyler Silverthorn
2013 - 160
5th NYS
Corey Gaffney
2013 - 220
 
Ryan Snow
2014 - 126
2nd NYS
Tyler Silverthorn
2014 - 152
2nd NYS
Cody Fields
2015 - 099
 
Kyle O'Connor
2016 - 160
 
Riccardo Dawkins
2016 - 220
STATE CHAMP
Jacob Beckwith
2016 - 285
2nd NYS
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Tyler Flath
2007 - 160
4th NYS
Ryan Snow
2011 - 096
2nd NYS
Nathan Silverthorn
2011 - 145
4th NYS
Tyler Silverthorn
2012 - 160
6th NYS
Ryan Snow
2013 - 126
4th NYS
Riccardo Dawkins
2015 - 195
5th NYS
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Donald Grant
Class of 1986
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS