Season:

Address:

801 West German St

Herkimer, NY 13350

Coach:

Tom Marriott

Cory Pike

Dave Bello
Steve Philpotts
Paul Appley

Phone:

(315) 866-2230

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Center States Div II

Directions:

Map

Colors:

Green/White/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Magicians

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

 

The Magicians are wrestling with the
Central Valley Academy Thunder for the 2017-18 season.

 

Name
Class
W-L
Weight

Blais, Cory (4)

Bouck, Andrew

Brewer, Riley (5)

Bush, Marek (2)

Bush, Mason (1)

Cacciatore, Christian

Cacciatore, Hunter

Charles, Jon (1)

Clark, Matt

Clark, Mitch

Cook, Kace

Cook, Kye

Cook, Sixx

Darling, Aaron

Davis, Tom

Dihrberg, Michael

Dixon, Willis

Gokey, Branden

Goldsmith, Garrett

Grogan, Trevor

Grosse, Andrew

Hartwell, Kqworo

Holden, Logan

Ingraham, Trent (3)

Klosner, Anderson

Macri, Brandon

Mower, Dawson (3)

Pena, Maximo

Shaut, Hunter (1)

Strope, Zach

Taylor, Jacob

Thomas, Damian

White, Taylor

Youngs, Bryson

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

11/25

CNYWOA Scholarship Scrimmage
@ Vernon-Verona-Sherrill

10:00

11/28

FULTON

29-48

12/02

Larry Goodrich Memorial Tournament
@ Newark Valley

1st

12/06

CAMDEN

38-45

12/08
12/09

VALLEY DUALS

1st

 

SVEC

57-24

 

Onteora

60-14

 

Holland Patent

54-27

 

La Salle Institute

74-7

 

Norwich

42-31

 

Mount Markham

81-0

 

Lowville

63-13

 

SVEC

48-34

12/16

Lee Van Slyke Memorial Duals
@ Burnt Hills

1st

 

BGAH

42-29

 

Red Hook

58-21

 

Newburgh Free Academy

44-24

 

Burnt Hills

53-28

 

Noble, ME

66-24

12/20

WHITESBORO

72-10

12/29
12/30

Mountain Duals
@ Dolgeville

5th

 

Beekmantown

63-9

 

Hilton

30-45

 

Dolgeville

62-12

 

Amsterdam

48-31

 

Kelso, WA

35-43

 

Burnt Hills

58-21

 

Ballston Spa

54-25

01/03

@ Rome Free Academy

59-21

01/06

LEO J SAMMON MEMORIAL TOURNAMENT

1st

01/10

@ Oneida

66-20

01/12
01/13

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

11th

01/14

Red Devil Invitational
@ Vernon-Verona-Sherrill

14th

01/17

@ Vernon-Verona-Sherrill

45-26

01/18

NEW HARTFORD

66-24

01/20

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

10:00

01/25

@ Elmira

06:00

01/27

NYSPHSAA Dual Meet Championship
@ SRC Arena

09:00

02/03

SECTION III CLASS B TOURNAMENT

10:00

02/10

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

10:00

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
;

SECTIONAL CHAMPIONS

Dick Williamson
1956 - 106
 
Gerry Plouride
1956 - 115
 
Karl LaBarge
1956 - 250
 
David Williamson
1957 - 115
 
Joey Crowe
1957 - 157
 
Dick Howard
1957 - 163
 
Leigh Frye
1964 - 136
 
Steve Gifford
1964 - 155
 
Lou Natarelli
1967 - 183
4th NYS
Tom Marriott
1972 - 138
2nd NYS
Jim Smith
1979 - 215
 
John Richard
1986 - 155
4th NYS
Ralph Howard
1987 - 126
 
Ralph Howard
1988 - 132
 
Joel Ahern
2002 - 096
6th NYS
Dan Appley
2015 - 285
2nd NYS

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Joe Lanza
2007 - 112
 
TJ Philpotts
2015 - 113
 
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Francis Palczynski
Class of 2000