Season:

Address:

80 South West Road

Homer, NY 13077

Coach:

Jason Reynolds

Casey LaNave

Phone:

(315) 749-7246

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

Freedom National

Directions:

Map

Colors:

Navy/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Trojans

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Bush, Cody

Cline, Gabe

Creedin, Brandin

Cronk, Collin

Davis, Peter

Denkenberger, John

Dixon, Myles

Duff, Zachary

Gaffney, Reno

Horner, Bryce

Jenes, Christopher

Kent, Matthew

Lines, Charles

Markley, Joshua

McCumber, Matthew

Morse, Paul

Mosher, Martin

O'Gorman, Hunter

Parker, Anthony

Powers, Sean

Quaile, Lane

Rice, Nick

Schoemaker, Hunter

Tanner, Jagger

Thomas, Noah

Thomas, Parker

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/03

More than a Game Duals
@ Chittenango

3rd

 

Whitney Point

54-18

 

Marcellus

24-49

 

Chenango Valley

27-51

 

Chittenango

54-33

 

Galway

48-38

12/07

@ APW/Pulaski

51-30

12/10

Blindman's JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

12/10

Viking Duals
@ Otselic Valley

3rd

 

Windsor

30-48

 

Oxford

48-27

 

Otselic Valley

63-22

 

BGAH

21-59

 

Port Byron

42-43

12/14

@ Auburn

39-36

12/21

@ Cortland

30-42

12/27

Oneonta JV Novice Tournament
@ Oneonta

08:30

12/28
12/29

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

24th

01/04

@ Mexico

18-63

01/05

@ Jordan-Elbridge

55-18

01/07

Akley Duals
@ Oswego

1st

 

Oswego

61-18

 

Whitesboro

54-30

 

Onondaga

36-47

 

Watertown

42-12

01/11

@ Chittenango

45-40

01/14

Cazenovia Invitational
@ Cazenovia

16th

01/14

Cazenovia JV Round Robin
@ Cazenovia

10:00

01/18

@ Phoenix

18-59

01/19

vs Moravia @ SUNY Cortland

42-18

01/25

@ Marcellus

06:00

02/04

Section III Class B Tournament
@ SJSC

10:00

02/11

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

FREEDOM NATIONAL STANDINGS

Team
Overall
League
10
3
0.769
4
0
1.000
6
4
0.600
4
0
1.000
12
4
0.750
2
2
0.500
13
9
0.591
1
3
0.250
11
10
0.524
1
3
0.250
1
15
0.063
0
4
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Jack Stanbro
1955 - 175
 
Jack Stanbro
1955 - 178
 
Jerry Bell
1959 - 133
 
Jerry Bell
1960 - 133
 
Dave Bush
1962 - 103
 
Dave Bush
1963 - 112
3rd NYS
Dave Bush
1963 - 112
 
Dennis Wright
1964 - 120
 
Dennis Wright
1965 - 120
2nd NYS
Tim Payne
1967 - 154
STATE CHAMP
M Wingenbach
1969 - 154
4th NYS
Dave Berry
1970 - 145
4th NYS
Bob Avery
1974 - 167
5th NYS
Toby Reese
2004 - 130
6th NYS
Toby Reese
2005 - 135
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Mark Dove
2013 - 170
 
Matt Norris
2014 - 145