Season:

Address:

28 Grove Street

Mohawk, NY 13407

Coach:

Jeff Mower

Justin Seifried

John Stever

Phone:

(315) 866-2620

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Center States Div II

Directions:

Map

Colors:

Orange/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Mohicans

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

 

The Mohicans are wrestling with the
Central Valley Academy Thunder for the 2018-19 season.

 

Name
Class
W-L
Weight

Becker, Jon

Bouck, Andrew

Brewer, Riley

Bush, Marek (1)

Bush, Mason (1)

Cacciatore, Christian

Cacciatore, Hunter

Cook, Kace (3)

Cook, Kye

Cook, Sixx (1)

Dihrberg, Michael (5)

Farr, Malachi

Grogan, Trevor (4)

Holden, Logan

Klosner, Anderson (2)

Lawrence, Jacob

Macri, Brandon

Mower, Dawson (2)

Ouderkirk, Dillan

Parker, Allen

Shaut, Hunter (1)

Taylor, Jacob

Thomas, Damian

White, Taylor

Youngs, Bryson

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/01

Larry Goodrich Invitational
@ Newark Valley

1st

12/06

NEW HARTFORD

60-18

12/07
12/08

VALLEY DUALS

1st

 

Kellenberg

67-18

 

Mount Markham

63-18

 

SVEC

54-18

 

Canastota

57-30

 

Norwich

42-33

 

Lowville

57-15

 

Norwich

39-33

12/12

@ Camden

43-24

12/15

Lee Van Slyke Memorial Duals
@ Burnt Hills

1st

 

BGAH

46-33

 

Athens, PA

57-27

 

Newburgh Free Academy

57-30

 

Noble, ME

66-22

 

Burnt Hills

51-30

12/19

ROME FREE ACADEMY

71-9

12/28
12/29

Mountain Duals
@ Dolgeville

2nd

 

Burnt Hills

46-25

 

Maspeth

84-6

 

Beaver River

50-33

 

Webster Schroeder

37-39

 

Averill Park

42-31

 

Hilton

16-56

 

Ballston Spa

61-18

 

Webster Schroeder

47-27

01/05

LEO J SAMMON MEMORIAL TOURNAMENT

1st

01/09

@ Whitesboro

54-30

01/11
01/12

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

18th

01/12

Red Devil Invitational
@ Vernon-Verona-Sherrill

11th

01/16

ONEIDA

82-3

01/17

@ Adirondack

80-0

01/19

SECTION III D2 DUAL MEET CHAMPIONSHIP

1st

 

Canastota

79-6

 

Beaver River

50-24

01/23

VERNON-VERONA-SHERRILL

64-15

01/24

POLAND

06:00

01/26

NYSPHSAA D2 Dual Meet Championship
@ SRC Arena

2nd

 

Canisteo-Greenwood

47-30

 

Peru

48-28

 

Falconer

48-24

 

Mount Sinai

34-37

02/02

Section III Class B Tournament
@ Camden

1st

02/09

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

1st

02/22
02/23

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

2nd

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
;

SECTIONAL CHAMPIONS

John Luppino
1955 - 165
 
Frank Shaut
1960 - 165
 
Mike Snyder
1962 - 120
 
Mike Snyder
1963 - 120
4th NYS
David Holleran
1976 - 119
 
Dan Forbes
1976 - 177
5th NYS
Stand Dawley
1990 - 112
 
Pat Nardi
1994 - 091
6th NYS
Pat Nardi
1995 - 091
4th NYS
Chris Davis
2002 - 130
4th NYS
Chris Davis
2003 - 130
4th NYS
Justin Seifried
2004 - 103
5th NYS
Chris Davis
2004 - 135
3rd NYS
Justin Seifried
2005 - 112
3rd NYS
Justin Seifried
2006 - 119
2nd NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Brian Stever
2007 - 135
 
   

 

WRESTLING HALL OF FAME

Jim Dodd
Class of 1998
 
Tom Marriott
Class of 2011
 
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS