Season:

Address:

2 Buccaneer Blvd

Oswego, NY 13126

Coach:

Mike Howard Jr.

Adam Davis

Steve Bradish
Jason Roy
Shawn Nagel

Phone:

(315) 341-2019

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

SCAC Empire

Directions:

Map

Colors:

Blue/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Buccaneers

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Abbott, James

Alonso, Alfonso

Begani, Stephen

Brancato, Evan

Cass, Mason

Croci, LuvLee

Davis, Brandon

Davis, Tyler

Ellis, Calob

Evans, Daniel

Foti, Sebastian

Garcia, Jacob

Kangah, Isaac

LeBlanc, Nicholas

Lofthouse, Adam

Loughrey, Keith

Perrin, Seth

Randell, Hugh

Reynolds, Dale

Sagert, Justin

Seguin, Jace

Seguin, Trey

Smith, Nathan

Spedding, Benjamin

Vickery, Jacob

Vincent, Cody

Young, Jesse

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/01

Rebel Duals
@ APW/Pulaski

10:00

12/05

@ East Syracuse-Minoa

06:00

12/07

SYRACUSE

06:00

12/08

Blindmens JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

12/12

@ Central Square

06:00

12/15

Phoenix Round Robin
@ Phoenix

10:00

12/21

JD-CBA

06:00

12/28
12/29

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
@ SUNY Oswego Laker Hall

10:00

01/03

@ Port Byron

06:00

01/05

Port Byron Mid-Winter Classic
@ Port Byron

10:00

01/09

AUBURN

06:00

01/12

Cazenovia Invitational
@ Cazenovia

10:00

01/16

CORTLAND

06:00

01/19

AKLEY DUALS

10:00

01/23

@ Fulton

06:00

01/26

CNY JV League Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

01/29

CICERO-NORTH SYRACUSE

06:00

01/30

@ Groton

06:00

02/02

Section III Class A Tournament
@ Whitesboro

10:00

02/09

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

10:00

02/22
02/23

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

SCAC EMPIRE STANDINGS

Team
Overall
League
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Mike Howard
1981 - 155
 
Jim Matteson
1981 - 177
STATE CHAMP
Brian Akley
1982 - 138
 
Jim Matteson
1982 - 177
STATE CHAMP
Brian Akley
1983 - 138
STATE CHAMP
Ryan Blauvelt
2008 - 130
5th NYS
Stephen Demong
2018 - 182
 
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

Elmer Akley
Class of 1995
 
Brian Akley
Class of 2013
 
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS