Season:

Address:

95 Dart Circle Road

Rome, NY 13440

Coach:

Mike Madonia Sr.

Jim Cooper

Mike Madonia Jr.
Jon Walston

Phone:

(315) 334-7200

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Tri-Valley League

Directions:

Map

Colors:

Black/Orange

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Black Knights

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

AA-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Arbes, Darren

Darcangelo, Marc

Desai, Tejas

Donnelly, Cole

Donovan, Dareck

Elliott, Jordan

Faso, James

Gonzalez, Juan

Hedrington, Joshua

Hildenbrandt, Stephan (5)

Lindquist, Devon

Minicozzi, Benjamin

Pisaneschi, Spencer (4)

Robinson, Ashanti

Sovocool, Michael

Thompson, Ashton

Toro, Luca

Walston, Jonathan

Whitman, Chris

Wright, Justin

Wright Jr, Wally

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/30

@ Vernon-Verona-Sherrill

33-29

12/03

Andersen Memorial Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10th

12/14

NEW HARTFORD

48-36

12/17

Brett Dixon Memorial Duals
@ Central Square

5th

 

Central Square

30-55

 

Oneida

34-45

 

Marcellus

24-54

 

Chittenango

41-33

12/21

@ Central Valley

12-76

12/30

Cooperstown Hawkeye Duals
@ Cooperstown

2nd

 

Canastota

33-48

 

Poland

72-18

 

Cooperstown

66-18

 

Lansingburgh

72-9

 

Oneonta

45-42

01/04

LITTLE FALLS

48-40

01/07

Leo J Sammon Memorial Tournament
@ Central Valley

7th

01/11

CAMDEN

28-55

01/14

Red Devil Invitational
@ Vernon-Verona-Sherrill

13th

01/18

@ Oneida

57-21

01/21

Baldwinsville Duals
@ Baldwinsville

10:00

01/25

WHITESBORO

06:00

01/26

@ Poland

06:00

02/04

Section III Class AA Tournament
@ Baldwinsville

10:00

02/11

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

TRI-VALLEY LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
26
0
1.000
6
0
1.000
17
4
0.810
5
1
0.833
9
6
0.600
3
2
0.600
7
12
0.368
2
3
0.400
7
16
0.304
2
3
0.400
4
14
0.222
1
4
0.200
0
8
0.000
0
6
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Scully
1953 - 098
 
Bob Wheeler
1954 - 098
 
Darcy Seymour
1954 - 127
 
DiBella
1956 - 098
 
Barr
1956 - 157
 
Tony Franco
1958 - 127
 
Tony Franco
1959 - 136
 
Bielby
1960 - 180
 
Larry Plunkett
1962 - 095
 
Alfred Pratt
1962 - 165
 
Tom Myslinski
1963
2nd NYS
Frank Peraino
1963 - 165
3rd NYS
Curtis Foulkes
1965 - 165
 
Shearer
1968 - 165
 
Sal Frank
1971 - 105
 
Sal Frank
1972 - 105
 
Sam Sanzone
1976 - 132
 
John Balog
1983 - 126
5th NYS
Antonio DeLuco
2011 - 119
 
Antonio DeLuco
2012 - 126
 
Antonio DeLuco
2013 - 126
6th NYS
Joshua Knapp
2013 - 152
 
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Edmund Weed
Class of 1987
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS