2014-15 SECTION IV DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 13, 2015 @ Floyd L. Maines Veterans Memorial Arena

TEAM SCORES

1
Norwich
159.5
2
Unatego
126.5
3
Deposit-Hancock
119.5
4
BGAH
115.5
5
Watkins Glen
104.0
6
Chenango Valley
94.0
7
Walton-Delhi
91.0
 
Oxford Academy
91.0
9
Sidney
77.5
10
Susquehanna Valley
71.5
11
Owego Free Academy
71.0
12
Tioga
68.0
13
Maine-Endwell
67.0
14
Candor
59.5
15
Oneonta
55.0
16
Waverly
53.5
17
Lansing
51.5
18
Unadilla Valley
50.0
19
Spencer Van-Etten
49.0
20
Greene
47.0
21
Groton
46.5
22
Windsor
45.0
23
Marathon
34.0
24
Moravia
32.0
25
Whitney Point
30.0
26
Odessa Montour
27.5
27
Southern Cayuga
18.0
28
Dryden
14.0
29
Thomas A Edison
14.0
30
Delhi
8.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 AJ Burkhart (Waverly) pin Eli Rodriguez (Norwich) 1:40
106 Caleb Wiggins (Chenango Valley) pin Brandon Macumber (Deposit-Hancock) 4:15
113 Chris Cirigliano (BGAH) inj def Dean Raymond (Deposit-Hancock)
120 Jimmy Overhiser (Lansing) pin Joseph Rorick (Odessa-Montour) 3:54
126 Austin Ryan (Unatego) dec Ian Lupole (Susquehanna Valley) 13-7
132 Dylan Wood (Walton) maj dec Cole Rifanburg (Norwich) 13-2
138 Darren Ostrander (Groton) dec Kobe Garrehy (Maine-Endwell) 4-2
145 Tristan Rifanburg (Norwich) maj dec Nathaniel Grubham (Whitney Point) 12-2
152 Frank Garcia (Norwich) dec Madison Hoover (BGAH) 5-0
160 Joe Judge (Spencer-Van Etten) pin Dawson Beers (Walton) 4:30
170 Nicholas Jump (Sidney) dec Josh Burge (Watkins Glen) 5-2
182 Ryan Marszal (Unatego) dec Ian Chedzoy (Watkins Glen) 3-1
195 Riley Hanrahan (Unatego) pin Devin Hills (Candor) 3:20
220 Garyn Huntley (Oxford) dec Zach Gifford (Deposit-Hancock) 4-2
285 Austin Dean (Sidney) pin Kordell Huntley (Oxford) 2:38

SEMI-FINALS

099 AJ Burkhart (Waverly) maj dec Caleb Robinson (Walton) 11-3
  Eli Rodriguez (Norwich) dec John Worthing (Tioga) 11-9
106 Brandon Macumber (Deposit-Hancock) pin Bryant Sexton (Spencer-Van Etten) 5:24
  Caleb Wiggins (Chenango Valley) pin Brenden Gager (Oxford) 1:28
113 Chris Cirigliano (BGAH) maj dec Dalen Geislinger (Norwich) 10-0
  Dean Raymond (Deposit-Hancock) maj dec Garrett Lockwood (Groton) 9-0
120 Joseph Rorick (Odessa-Montour) dec Logan Robinson (Walton) 4-0
  Jimmy Overhiser (Lansing) pin Ty Rifanburg (Norwich) :19
126 Austin Ryan (Unatego) dec Nate Hansen (Oxford) 8-2
  Ian Lupole (Susquehanna Valley) pin Brandon Gould (Watkins Glen) 5:56
132 Cole Rifanburg (Norwich) dec Ben Bivar (BGAH) 8-5
  Dylan Wood (Walton) pin Austin Sullivan (Maine-Endwell) 1:50
138 Darren Ostrander (Groton) dec Jesse Manual (Tioga) 3-2
  Kobe Garrehy (Maine-Endwell) dec Colby Hall (Deposit-Hancock) 5-0
145 Nathaniel Grubham (Whitney Point) dec Greg Lee (Lansing) 3-1
  Tristan Rifanburg (Norwich) tf Tyler Dickman (Greene) 16-1
152 Frank Garcia (Norwich) maj dec Nicholas Cocola (Watkins Glen) 11-1
  Madison Hoover (BGAH) dec Devin Horton (Owego Free Academy) 1-0
160 Joe Judge (Spencer-Van Etten) pin Micah Miller (Maine-Endwell) 2:20
  Dawson Beers (Walton) dec Dylan Gifford (Sidney) 6-3
170 Nicholas Jump (Sidney) pin Braxton Howell (Greene) 3:00
  Josh Burge (Watkins Glen) dec Nathan Wilsey (Unatego) 12-6
182 Ryan Marszal (Unatego) pin Richie Knapp (Susquehanna Valley) 2:31
  Ian Chedzoy (Watkins Glen) dec Sean Kilker (Owego Free Academy) 7-1
195 Riley Hanrahan (Unatego) maj dec Jonah Canavan (Owego Free Academy) 9-1
  Devin Hills (Candor) dec Reed Grunder (Chenango Valley) 3-2
220 Zach Gifford (Deposit-Hancock) dec Chad Adams (Dryden) 7-0
  Garyn Huntley (Oxford) dec Alex Avolio (Unadilla Valley) 6-1
285 Austin Dean (Sidney) pin Colton Arcangeli (Watkins Glen) 5:56
  Kordell Huntley (Oxford) dec Bradley Chesebro (Maine-Endwell) 3-0

CONSOLATION FINALS

099 Caleb Robinson (Walton) maj dec Nick Dower (Oneonta) 12-0
106 Bryant Sexton (Spencer-Van Etten) dec Austin Lamb (Tioga) 2-0
113 Dalen Geislinger (Norwich) dec Garrett Lockwood (Groton) 4-2
120 Logan Robinson (Walton) pin Ty Rifanburg (Norwich) 2:58
126 Brandon Gould (Watkins Glen) maj dec Nate Hansen (Oxford) 12-1
132 Ben Bivar (BGAH) dec Austin Sullivan (Maine-Endwell) 7-2
138 Jesse Manual (Tioga) pin Jackson Bell (Owego Free Academy) 1:46
145 Greg Lee (Lansing) maj dec Tyler Dickman (Greene) 8-0
152 Codi Boda (Candor) dec Devin Horton (Owego Free Academy) 6-4
160 Dylan Gifford (Sidney) dec Micah Miller (Maine-Endwell) 6-3
170 Braxton Howell (Greene) pin Nathan Wilsey (Unatego) 2:03
182 Hunter Talbot (Moravia) pin Jestin Russell (Chenango Valley) 2:30
195 Reed Grunder (Chenango Valley) dec Dan Lukas (Southern Cayuga) 2-1
220 Alex Avolio (Unadilla Valley) pin Colton VanDriesen (Owego Free Academy) 1:35
285 Colton Arcangeli (Watkins Glen) dec Jacob Morrison (Unatego) 4-2

FIFTH PLACE FINALS

099 John Worthing (Tioga) pin Owen Wormuth (Deposit-Hancock) 2:16
106 Patrick Lehman (Marathon) dec Brenden Gager (Oxford) 4-2
113 Jacob Lehr (Chenango Valley) pin Zach Mills (Norwich) 3:23
120 Jack Bates (Thomas A Edison) dec Ryan McMahon (BGAH) 5-0
126 Nick Kennedy (Windsor) pin Kevin Hubbard (BGAH) 2:33
132 John Noe (Tioga) maj dec Trevor Stiles (Deposit-Hancock) 10-1
138 Colby Hall (Deposit-Hancock) pin Nick Murphy (Norwich) 4:59
145 Kacey Madigan (Waverly) dec Garett Sylstra (Oxford) 1-0
152 Nicholas Cocola (Watkins Glen) dec Matt DePersis (Susquehanna Valley) 4-0
160 Austin Scheer (Oneonta) dq Joseph Peters (Waverly) 9-2
170 Noah Zakrajsek (Windsor) pin Aaron Laurenson (Candor) 1:41
182 Sean Kilker (Owego Free Academy) dec Richie Knapp (Susquehanna Valley) 6-5
195 Jonah Canavan (Owego Free Academy) pin Teddy Storti (Susquehanna Valley) 4:09
220 Liam Chilson (Marathon) fft Chad Adams (Dryden)
285 Bradley Chesebro (Maine-Endwell) dec Richie Conklin (Unadilla Valley) 4-3

QUARTER-FINALS

099 AJ Burkhart (Waverly) tf Ethan Stotler (Waverly) 23-8
  Caleb Robinson (Walton) pin Nick Dower (Oneonta) 3:59
  Eli Rodriguez (Norwich) pin Owen Wormuth (Deposit-Hancock) 4:24
  John Worthing (Tioga) pin Morgan Lakin (Unadilla Valley) 5:43
106 Brandon Macumber (Deposit-Hancock) maj dec Cody Ferrara (BGAH) 18-4
  Bryant Sexton (Spencer-Van Etten) dec Austin Lamb (Tioga) 4-1
  Brenden Gager (Oxford) dec Patrick Lehman (Marathon) 6-2
  Caleb Wiggins (Chenango Valley) maj dec Reese Lockwood (Groton) 14-0
113 Dean Raymond (Deposit-Hancock) pin Hunter Obinski (Lansing) 1:16
  Garrett Lockwood (Groton) dec Jacob Lehr (Chenango Valley) 4-0
  Dalen Geislinger (Norwich) maj dec Paddy Lupole (Susquehanna Valley) 9-0
  Chris Cirigliano (BGAH) pin Zach Mills (Norwich) 4:26
120 Joseph Rorick (Odessa-Montour) pin Jack Bates (Thomas A Edison) 3:15
  Logan Robinson (Walton) pin Cooper Hall (Deposit-Hancock) :49
  Ty Rifanburg (Norwich) pin Ryan McMahon (BGAH) 3:30
  Jimmy Overhiser (Lansing) tf Mitchell Spaziani (Oneonta) 16-0
126 Brandon Gould (Watkins Glen) maj dec Carter Hubbard (Norwich) 10-1
  Ian Lupole (Susquehanna Valley) pin Ryan Castle (Greene) 3:26
  Austin Ryan (Unatego) dec Mike Bryden (Delhi) 1-0 OT
  Nate Hansen (Oxford) dec Anthony Colon (Chenango Valley) 3-1 OT
132 Ben Bivar (BGAH) dec Trevor Stiles (Deposit-Hancock) 1-0
  Cole Rifanburg (Norwich) pin Billy Liberati (Chenango Valley) 3:41
  Austin Sullivan (Maine-Endwell) pin John Noe (Tioga) 1:53
  Dylan Wood (Walton) pin Cody Lamphier (Moravia) 5:11
138 Kobe Garrehy (Maine-Endwell) dec Tyler Frear (Windsor) 6-4
  Colby Hall (Deposit-Hancock) dec Nick Murphy (Norwich) 7-1
  Darren Ostrander (Groton) tf Nate Banks (Greene) 17-0
  Jesse Manual (Tioga) pin Jackson Bell (Owego Free Academy) 1:24
145 Nathaniel Grubham (Whitney Point) maj dec Shvunte Searcy (Marathon) 12-2
  Greg Lee (Lansing) pin Garett Sylstra (Oxford) 3:50
  Tyler Dickman (Greene) dec Jacob Andrews (BGAH) 2-0
  Tristan Rifanburg (Norwich) tf Kacey Madigan (Waverly) 15-0
152 Frank Garcia (Norwich) pin Jake DeJoy (Unatego) 1:13
  Nicholas Cocola (Watkins Glen) pin Dalton Evener (Moravia) :58
  Madison Hoover (BGAH) pin Kalvin Abrams (Unadilla Valley) 3:58
  Devin Horton (Owego Free Academy) dec Freedom Boda (Candor) 5-2
160 Dawson Beers (Walton) dec Taylor Mostert (Delhi) 7-4
  Dylan Gifford (Sidney) pin Austin Scheer (Oneonta) 1:44
  Micah Miller (Maine-Endwell) inj def Austin Carr (BGAH)
  Joe Judge (Spencer-Van Etten) dec Joseph Peters (Waverly) 5-0
170 Nicholas Jump (Sidney) pin Elijah Cantella (Owego Free Academy) :36
  Braxton Howell (Greene) pin Noah Zakrajsek (Windsor) 5:11
  Josh Burge (Watkins Glen) pin Aaron Laurenson (Candor) :46
  Nathan Wilsey (Unatego) pin Colby Foster (BGAH) 4:12
182 Ian Chedzoy (Watkins Glen) pin Jeff Westergaard (Greene) :17
  Sean Kilker (Owego Free Academy) pin Hunter Talbot (Moravia) 4:54
  Richie Knapp (Susquehanna Valley) dec Jestin Russell (Chenango Valley) 8-5
  Ryan Marszal (Unatego) maj dec Mitchell Weist (BGAH) 15-3
195 Riley Hanrahan (Unatego) pin Richard Hurlbert (Marathon) 1:26
  Jonah Canavan (Owego Free Academy) dec Teddy Storti (Susquehanna Valley) 4-1
  Devin Hills (Candor) pin Jeff Klossner (Waverly) 5:03
  Reed Grunder (Chenango Valley) dec Dan Lukas (Southern Cayuga) 5-3
220 Garyn Huntley (Oxford) pin Colton VanDriesen (Owego Free Academy) 1:25
  Alex Avolio (Unadilla Valley) pin Ethan Barber (Unatego) 4:38
  Chad Adams (Dryden) maj dec Jon Smith (Moravia) 19-7
  Zach Gifford (Deposit-Hancock) pin Liam Chilson (Marathon) 2:38
285 Austin Dean (Sidney) pin Jacob Morrison (Unatego) 3:26
  Colton Arcangeli (Watkins Glen) pin Thomas Knapp (Whitney Point) 3:23
  Bradley Chesebro (Maine-Endwell) dec Richie Conklin (Unadilla Valley) 3-2
  Kordell Huntley (Oxford) pin Nate Flora (Windsor) 2:20